Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σήμερα
IMG_5200.jpg
Βάλτον στην κατάψυξη , έχω κρασί καλό!!!!.shake hands.
 
Επθστροφη.
Ακαπνος.
2 καλους ντορους ο ενας εμπαινε στο απαγορευμενο εγω δεν ηξερα τον τοπο κ παρολιγο να βρω τον μπελά μιυ.
Μς φωναξαν αλλοι και βγηκα εξω.
Ο αλλος εκαναν τη γη πανω κατω τα σκυλια αφαντος.
Ενας παππούς που κοβε ελιες μιυ φωναξε να μην σκοτωνομαι γιατι ο λαγος βρισκοταν στο περβολι απο πανω μου στα 50 μετρα.
Τοπακας κ παλια καραβάνα ηξερε τους λαγους απ εξω.
Φυσικά κ δεν μπηκα στο περιβόλι του ανθρωπου.
Ετσι μιυ ρχετε να σηκωστω να ρθω στην Κρήτη ρε Νικολη 3 μερες να ευχαριστηθω λαγους.
Με τα κοντομανικα ρε παιδες ημαρτον.
Πατας το χωμα και σκαει.
Εφαγα μια κατω με τον ωμο και νομισα πως τον εβγαλα.
Π.σ.
Πολλυυυυυυ τσιχλα.
 
Επθστροφη.
Ακαπνος.
2 καλους ντορους ο ενας εμπαινε στο απαγορευμενο εγω δεν ηξερα τον τοπο κ παρολιγο να βρω τον μπελά μιυ.
Μς φωναξαν αλλοι και βγηκα εξω.
Ο αλλος εκαναν τη γη πανω κατω τα σκυλια αφαντος.
Ενας παππούς που κοβε ελιες μιυ φωναξε να μην σκοτωνομαι γιατι ο λαγος βρισκοταν στο περβολι απο πανω μου στα 50 μετρα.
Τοπακας κ παλια καραβάνα ηξερε τους λαγους απ εξω.
Φυσικά κ δεν μπηκα στο περιβόλι του ανθρωπου.
Ετσι μιυ ρχετε να σηκωστω να ρθω στην Κρήτη ρε Νικολη 3 μερες να ευχαριστηθω λαγους.
Με τα κοντομανικα ρε παιδες ημαρτον.
Πατας το χωμα και σκαει.
Εφαγα μια κατω με τον ωμο και νομισα πως τον εβγαλα.
Π.σ.
Πολλυυυυυυ τσιχλα.

Οι λύσεις είναι 2, Κρήτη για λαγό ή το γυρνάς στην τσίχλα! Χεχε δεν πειράζει ρε Χρύσανθε την επόμενη φορά θα είσαι πιο τυχερός...
 
Η λυση ειναι να βρεξει κ να κανει χειμωνα.
Να βγουν τα ζα εξω απ τα πυκνά να πιάσουν κ να σταθούν.
Οταν κυνηγας μονος σου με σκυλια φερμας η το πολυ με ακομη ενα άτομο Μανο πως να πάρεις λαγο μεσα στα πυκνα που ναι τωρα.
Εκτος απο τους φιλους που εχουν παρει τυχερούς λαγους οι υπολοιπες παρεες που ξερω τραβανε τα μαλια τους.
Κυνηγανε πρωι απογευμα για να βγαλουν 2-5 λαγους σλαζοντας 3 -4 περιοχες κ με το ζορι να παρουν 1-2 αν παρουν.
Θελεις 4 ατομα και παλι ξεσρνουν τοσο γρήγορα που μονο τυχαια να βρεθεις στην πορια του εαν εχεις ατομα να στησεις κ αν σου το επιτρεπει η πολυκοσμία της περιοχής.
Πολυς κοσμος λιγες περιοχές.
Γθα τσίχλα ουτε λόγος.
Δεν εχω σκυλια γ να κυνηγάω τσίχλα.
Τον καιρό της τσιχλας μας απαγορευεται να παρουμε σκυλι.
Δεν μπορω να τα αφηνω μεσα λοιπον για να παω για τσίχλες ουτε κ να τα χάλασω με αυτες με τοσο κοπο να μάθουν τον λαγο.
Ενα σκυλι φερμας γθα να κυνηγα λαγο χρειάζεται παρα πολυ κοπο κ μερακι κ πολλαπλασια εκπαιδευση ωστε να νικησεις το έμφυτο ένστικτο του για πουλια.
Περδικες αν ειδες κτυπαω μονο αφου μαθουν τον λαγο καλα κ αν βρεθουν στην πορεια μου κ τις φερμαρουν.
Η μπεκάτσα δεν χαλαει το φερμαροσκυλο λαγου.
Ουτε το ορτυκι.
Η περδικα κ η τσιχλα ναι.

Καθε πραμα στο καιρο κ την εποχή του.
Για μενα η τσιχλα ειναι γεναρη Φλεβάρη που δεν μπορεις να βγάλεις σκυλια.
Εξεινη ην εποχή μ αρεσει πολυ.
Τωρα απλα δεν με γεμιζει.
Ειναι καθαρά το πως νιωθεις το κυνήγι μεσα σου.
Ολα μου τα βιώματά απο μωρο ειναι κυνηγι περδικας λαγού κ με αποκορύφωση την αγαπημενη αυτη εποχη των γιορτων.
Αργότερα που αφοσιωθηκα στην φερμα ηρθε η μπεκάτσα που ναι για χάρη της μπορω να μην παω για λαγο μια δυο φορες.
Γθα τσιχλα όμως οχι ακομα.
Την λατρεύω ομως στην εποχη της.
 
Με περ ουν φιλοι τηλέφωνο οτι δεν μπορουν να παρουν λαγο στην ταδε περιοχη που ξερω γιατι ξεσερνει.
Του λεω να βάλουν ατομο σρα 100 μετρα μπροστα κ με περνουν τηλεφωνο ολο χαρα οτι τον πηραν κ τον κτυπησαν πριν οι αλλοι καν πλησιάσουν στον μπροστινο σκοπο.
Εδω το κυνηγι δεν εχει κσμια σχεση με εσας στον λαγο.
Μικρές περιοχες πολυς κοσμος πολυ πιεση στο θηραμα που το βραδυ το κυνηγα ασταματητα η αλεπού.
Οι λαγοι εχουν φτιαξει τρομερο συστημα επιβιωσης.
Οταν βρεξει κ χειμωνθασει αναγκαστικα αφηνουν το πυκνο.
Ξεκινα κ η περιοδος αναπαραγωγης που τους επηρεαζει απιατευτα
Τοτε μονο περνεις καλους λαγους με σκυλια φερμας.
Δεν είναι τυχαιο που τα δυο τριτα των συβαντησεων μαζί τους τα κανω δεκεμβρη.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top