Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μπράβο Νικόλα! Βάρα να γουστάρεις τη δικανια σου! Αυτές ακριβώς τις βολές γουστάρω στην μπεκάτσα φίλε.... Σηκώνεις το όπλο χωρίς να δεις που κοιτάει με τα μάτια καρφωμενα στο θηραμα και τραβάς σκανδάλη με σιγουριά γιατί ξέρεις ότι είσαι πάνω σωστά ;)
 
Ότι θα σκότωνα και τους δύο λαγούς σήμερα δεν μου πέρασε καν από το μυαλό. Ο πρώτος δεν ήταν τόσο δύσκολος, ο δεύτερος πέρασε όπως κοίταζα 90 μοίρες δεξιά μου στα 30 μέτρα με ιλιγγιώδη ταχύτητα τα αυτιά στην πλάτη του, ότι και τον είχε ξεφωλίασει ο μεγάλος με το βίσλα μου. Μια αυθόρμητη περιστροφή με τα μάτια μου στο λαγό τον προσπερνούν οι κάννες μου αρκετά, ένα φυσίγγι μου νο6 33γρ στην δεξιά κάννη τον γέμισε σκάγια στις ωμοπλάτες και το κεφάλι. Τέτοια βολή δεν θα την ξεχάσω εύκολα ούτε οι υπόλοιποί της παρέας μου
IMG_20180922_080153.jpg

IMG_20180922_091706.jpg
Μπραβο Νικολή!!!
Και στα ταιρια τους...
Το χες που το χες το άστρο με τους λαγους...τώρα με το κοντάκι by μαστροΓιαννης σε βλέπω ψυχρό εξολοθρευτή...
Όταν τα σκάγια πάνε εκεί που κοιτάμε αυτά γίνονται. Έχεις ασχοληθεί πολύ με το κοντάκι του όπλου σου και τώρα αρχίζεις να ανταμείβεσαι. Καλή συνέχεια, Νικολή και στα ταιρια τους.
Απ ότι βλέπω Γιώργο δεν ασχολήθηκε μόνο ο Νικολής με το κοντακι του...ασχοληθηκες και συ πολύ με το κοντακι του Νικολή...
Πολύ ωραίο...ταίριαξε το φινίρισμα με τη φιλοσοφία του όπλου...
Μπραβο σε ολους για τις επιτυχίες σας!
Νικολη,θα γραψεις ιστορια φετος....:)
Μάστορα δικαιούσαι μερτικό...;).sarcastic.
 
Ότι θα σκότωνα και τους δύο λαγούς σήμερα δεν μου πέρασε καν από το μυαλό. Ο πρώτος δεν ήταν τόσο δύσκολος, ο δεύτερος πέρασε όπως κοίταζα 90 μοίρες δεξιά μου στα 30 μέτρα με ιλιγγιώδη ταχύτητα τα αυτιά στην πλάτη του, ότι και τον είχε ξεφωλίασει ο μεγάλος με το βίσλα μου. Μια αυθόρμητη περιστροφή με τα μάτια μου στο λαγό τον προσπερνούν οι κάννες μου αρκετά, ένα φυσίγγι μου νο6 33γρ στην δεξιά κάννη τον γέμισε σκάγια στις ωμοπλάτες και το κεφάλι. Τέτοια βολή δεν θα την ξεχάσω εύκολα ούτε οι υπόλοιποί της παρέας μου
IMG_20180922_080153.jpg

IMG_20180922_091706.jpg
Μπράβο νικολιο!
 
Στην συνταγή,άλλη φορά να βάλεις και τα έντεράκια του( άμα έχει υπομονή να τα καθαρίσει η κυρά) και θα με θυμηθείς. Εμείς όταν εναι έτοιμη η τηγανιά, ρίχνουμε και λίγη μυζήθρα τριμμένη (δική μας) απο πάνω και ειναι αστα να πάνε...
Ρε παιδιά τι έντερα και αίματα λέτε? Θα τα διαβάσουν τίποτε μάγειρες και θα τραβάνε τα μαλλιά τους. Τα έντερα του λαγού βρωμάνε steakthink
 
Ρε παιδιά τι έντερα και αίματα λέτε? Θα τα διαβάσουν τίποτε μάγειρες και θα τραβάνε τα μαλλιά τους. Τα έντερα του λαγού βρωμάνε steakthink
Δεν είπα για αίματα εγώ.
Τα εντερακια, τα γυρίζουμε,τα πλένουμε με νερό και ξύδι και τα τηγανίζουμε με τα συκωτακια του,με κρεμμυδάκια.
Ο πιο ωραίος μεζές,έχουμε φάει τους λαγούς!!!!! Και δεν μυρίζουν ποτέ.
Ας εκφέρει και γνώμη,ένας που ξέρει όμως....μη λέμε ότι θέλουμε.
 
Δεν είπα για αίματα εγώ.
Τα εντερακια, τα γυρίζουμε,τα πλένουμε με νερό και ξύδι και τα τηγανίζουμε με τα συκωτακια του,με κρεμμυδάκια.
Ο πιο ωραίος μεζές,έχουμε φάει τους λαγούς!!!!! Και δεν μυρίζουν ποτέ.
Ας εκφέρει και γνώμη,ένας που ξέρει όμως....μη λέμε ότι θέλουμε.
Αρχικά δεν έχω τη διάθεση να προσβάλω κανέναν. Έχω φάει αρκετούς λαγούς και έχω μαγειρέψει επίσης. Για έντερα πρώτη φορά ακούω κ ρώτησα κ δύο παλιούς κυνηγούς προηγουμένως στο καφενείο και μου είπαν πως δεν τρώγονται. Με συγχωρείς αν φάνηκε κάπως προσβλητικό το μνμ μου. Άλλωστε ο καθένας με τα γούστα του. Εμένα ο λαγός μου αρέσει κρασατος με συνοδεία σκορδαλιας με καρύδια! Φιλικά Μιχάλης.
 
Αρχικά δεν έχω τη διάθεση να προσβάλω κανέναν. Έχω φάει αρκετούς λαγούς και έχω μαγειρέψει επίσης. Για έντερα πρώτη φορά ακούω κ ρώτησα κ δύο παλιούς κυνηγούς προηγουμένως στο καφενείο και μου είπαν πως δεν τρώγονται. Με συγχωρείς αν φάνηκε κάπως προσβλητικό το μνμ μου. Άλλωστε ο καθένας με τα γούστα του. Εμένα ο λαγός μου αρέσει κρασατος με συνοδεία σκορδαλιας με καρύδια! Φιλικά Μιχάλης.
Γούστα ειναι αυτά Μιχάλη και δεν επιμένω. Σιγά ρε συ την προσβολή που θα πεις και συγνώμη, για το φαΐ...
...το παν ειναι να μπαίνει ο καρλαυτης στο σπίτι. Απο κει και πέρα περί ορέξεως...
 
Ρε παιδιά τι έντερα και αίματα λέτε? Θα τα διαβάσουν τίποτε μάγειρες και θα τραβάνε τα μαλλιά τους. Τα έντερα του λαγού βρωμάνε steakthink
ναι αλλα οταν τα καθαρησης καλα δεν βρωμανε , ειναι οπως του κατσικιου τα εντερα που βαζουν στην μαγειρητσα
 
Καλημέρα παιδια ,μολις επεσε.terror.

Καλησπερα γιατι καλημερα δεν προλαβα να πω σημερα, εφυγα εκτατος για λαγο με τον αδερφο μου γιατι δεν μπορεσε ο θειος μου, αλλα καλα ηταν....my man.
rkE6tSC.jpg

Ότι θα σκότωνα και τους δύο λαγούς σήμερα δεν μου πέρασε καν από το μυαλό. Ο πρώτος δεν ήταν τόσο δύσκολος, ο δεύτερος πέρασε όπως κοίταζα 90 μοίρες δεξιά μου στα 30 μέτρα με ιλιγγιώδη ταχύτητα τα αυτιά στην πλάτη του, ότι και τον είχε ξεφωλίασει ο μεγάλος με το βίσλα μου. Μια αυθόρμητη περιστροφή με τα μάτια μου στο λαγό τον προσπερνούν οι κάννες μου αρκετά, ένα φυσίγγι μου νο6 33γρ στην δεξιά κάννη τον γέμισε σκάγια στις ωμοπλάτες και το κεφάλι. Τέτοια βολή δεν θα την ξεχάσω εύκολα ούτε οι υπόλοιποί της παρέας μου
IMG_20180922_080153.jpg

IMG_20180922_091706.jpg
Μπράβο Άρχοντες και στα ταίρια τους .congrats..congrats.
Σημερα ηρθε και η δική μας η σειρά
να μας ακολουθήσει το ζουδι ;);)
Δύσκολος λαγός και πολύ πονηρός αφού στα εκπαιδευτικά τις περισσότερες φορές προγκαγε με το που άκουγε το πρώτο ντορο της σκύλας ακολουθωντας συνέχεια το ίδιο δρομολόγιο
δηλαδή κατέβαινε την χουνι πέρναγε την ρεματιά και από εκεί έπαιρνε το μονοπάτι στην απέναντι πλαγια ;)
Η μόνη λύση ήταν να αμολυθεί η σκύλα αφού εγω από απέναντι έχω πιασει το καρτερι στο μονοπάτι από πανω απο την ρεματια ;)
Δυσκολη διαδρομή κατηφορική με πυκνά σφεντάμια που μου ριμαξαν τα πόδια
αλλά άξιζε τον κόπο ;);)
 
Μπράβο Άρχοντες και στα ταίρια τους .congrats..congrats.
Σημερα ηρθε και η δική μας η σειρά
να μας ακολουθήσει το ζουδι ;);)
Δύσκολος λαγός και πολύ πονηρός αφού στα εκπαιδευτικά τις περισσότερες φορές προγκαγε με το που άκουγε το πρώτο ντορο της σκύλας ακολουθωντας συνέχεια το ίδιο δρομολόγιο
δηλαδή κατέβαινε την χουνι πέρναγε την ρεματιά και από εκεί έπαιρνε το μονοπάτι στην απέναντι πλαγια ;)
Η μόνη λύση ήταν να αμολυθεί η σκύλα αφού εγω από απέναντι έχω πιασει το καρτερι στο μονοπάτι από πανω απο την ρεματια ;)
Δυσκολη διαδρομή κατηφορική με πυκνά σφεντάμια που μου ριμαξαν τα πόδια
αλλά άξιζε τον κόπο ;);)
Μπράβο βρε Κωστή, μαζί με τον πατέρα να υποθέσω. ......congrats.
 
Μπράβο βρε Κωστή, μαζί με τον πατέρα να υποθέσω. ......congrats.
Ναι Γιάννη πάντα μαζί στα λαγοκυνηγια εδώ και 25 χρόνια που μου κόλλησε το μικρόβιο ;);)
Μπραβο Κωστα!
Και στα ταιρια του!
Να υποθεσω,τρώμε τα συκωτακια τωρα....:D:D
Με συνοδεία κοκκινέλη προπερσινης παραγωγής :D:D:D
 
Μπράβο Άρχοντες και στα ταίρια τους .congrats..congrats.
Σημερα ηρθε και η δική μας η σειρά
να μας ακολουθήσει το ζουδι ;);)
Δύσκολος λαγός και πολύ πονηρός αφού στα εκπαιδευτικά τις περισσότερες φορές προγκαγε με το που άκουγε το πρώτο ντορο της σκύλας ακολουθωντας συνέχεια το ίδιο δρομολόγιο
δηλαδή κατέβαινε την χουνι πέρναγε την ρεματιά και από εκεί έπαιρνε το μονοπάτι στην απέναντι πλαγια ;)
Η μόνη λύση ήταν να αμολυθεί η σκύλα αφού εγω από απέναντι έχω πιασει το καρτερι στο μονοπάτι από πανω απο την ρεματια ;)
Δυσκολη διαδρομή κατηφορική με πυκνά σφεντάμια που μου ριμαξαν τα πόδια
αλλά άξιζε τον κόπο ;);)
Μπράβο Κώστα. Και του χρόνου να είστε καλά :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top