Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μπράβο Άρχοντες και στα ταίρια τους .congrats..congrats.
Σημερα ηρθε και η δική μας η σειρά
να μας ακολουθήσει το ζουδι ;);)
Δύσκολος λαγός και πολύ πονηρός αφού στα εκπαιδευτικά τις περισσότερες φορές προγκαγε με το που άκουγε το πρώτο ντορο της σκύλας ακολουθωντας συνέχεια το ίδιο δρομολόγιο
δηλαδή κατέβαινε την χουνι πέρναγε την ρεματιά και από εκεί έπαιρνε το μονοπάτι στην απέναντι πλαγια ;)
Η μόνη λύση ήταν να αμολυθεί η σκύλα αφού εγω από απέναντι έχω πιασει το καρτερι στο μονοπάτι από πανω απο την ρεματια ;)
Δυσκολη διαδρομή κατηφορική με πυκνά σφεντάμια που μου ριμαξαν τα πόδια
αλλά άξιζε τον κόπο ;);)
Μπράβο Κώστα άρχοντα!!!!!
Και στα ταίρια του...
 
Μπράβο Άρχοντες και στα ταίρια τους .congrats..congrats.
Σημερα ηρθε και η δική μας η σειρά
να μας ακολουθήσει το ζουδι ;);)
Δύσκολος λαγός και πολύ πονηρός αφού στα εκπαιδευτικά τις περισσότερες φορές προγκαγε με το που άκουγε το πρώτο ντορο της σκύλας ακολουθωντας συνέχεια το ίδιο δρομολόγιο
δηλαδή κατέβαινε την χουνι πέρναγε την ρεματιά και από εκεί έπαιρνε το μονοπάτι στην απέναντι πλαγια ;)
Η μόνη λύση ήταν να αμολυθεί η σκύλα αφού εγω από απέναντι έχω πιασει το καρτερι στο μονοπάτι από πανω απο την ρεματια ;)
Δυσκολη διαδρομή κατηφορική με πυκνά σφεντάμια που μου ριμαξαν τα πόδια
αλλά άξιζε τον κόπο ;);)
Μπραβο Κωστα και στα ταιρια του
 
Μπράβο σε όλους τόσο χθες όσο και σήμερα για τις επιτυχίες! Φαίνεται πως υπάρχουν δυνατές ομάδες και πως μέσα στην τόση θηρευτική μαυρίλα των αποδημητικών και των υπόλοιπων ενδημικών τουλάχιστον ένα παραδοσιακό ενδημικό τα πάει μια χαρά. Καλή συνέχεια αδέρφια με αποτελεσματικότητα αλλά και σύνεση.

Με το θείο μου που μίλησα ήταν άτυχος και τις δυο μέρες. Χθες πήγε για να βαρέσει τον αλπινιστή λαγό που δεν καταφέραμε μαζί την προηγούμενη Κυριακή. Επειδή ήταν μόνος, αμόλυσε τη σκύλα από χαμηλά και πήρε το δρόμο για το καρτέρι ψηλά στο παλιό αλώνι, αλλά τον καβάλησε η σκύλα αμέσως, τον ζόρισε πολύ και καθώς ανέβαινε γρήγορα ο θείος να προλάβει σχεδόν τράκαρε με το λαγο που πήγαινε για το ίδιο μέρος! Του έριξε 2 μπηχτές, αλλά έσκαψε το έδαφος η μία και κλάδεψε κάτι κεδράκια η άλλη, χωρίς ίχνη από αίμα ή μαλλιά πουθενά, λογικά του έφυγε... Δεν τον ξανάβρησκε η σκύλα πουθενά μετά...

Σήμερα πήγε σε άλλο μέρος γιατί εκεί το είχαν πιάσει άλλοι (δεν τον έβγαλαν καν, και δεν πολυέβρισκαν ντορό τα σκυλιά τους, ελπίζω απλά να άλλαξε μέρος και να μην πήρε τίποτα σκάγια από το θείο μου και ψόφησε, γιατί ήταν λάγαρος...). Τον έβγαλε η σκύλα, αλλά τον κυνήγαγε σε απέναντι μέρος από εκεί που ήταν ο θείος μου. Είδε και απόειδε ο θείος, ξεκίνησε να πάει με τα πόδια, μετά αποφάσισε να γυρίσει για να πάρει και το αμάξι και μόλις έφτασε εκεί και έσβησε τη μηχανή να ακούσει πού είναι η σκύλα, τότε πέρασε ο λαγός ακριβώς μπροστά του... Δεν ξαναγύρισε ο λαγός από εκεί όσο ζόρι και αν του έδωσε η σκύλα...

Κάπως έτσι γλιτώνουν και οι λαγοί...
 
Last edited:
Μπράβο Βίκτωρα!!!
Και στα ταιρια του...

Πάρε τηλ. τις νοικοκυρές να ξεκινήσουν να καθαρίζουν τα κρεμμύδια...steak

Καλησπερα γιατι καλημερα δεν προλαβα να πω σημερα, εφυγα εκτατος για λαγο με τον αδερφο μου γιατι δεν μπορεσε ο θειος μου, αλλα καλα ηταν....my man.
rkE6tSC.jpg

Ότι θα σκότωνα και τους δύο λαγούς σήμερα δεν μου πέρασε καν από το μυαλό. Ο πρώτος δεν ήταν τόσο δύσκολος, ο δεύτερος πέρασε όπως κοίταζα 90 μοίρες δεξιά μου στα 30 μέτρα με ιλιγγιώδη ταχύτητα τα αυτιά στην πλάτη του, ότι και τον είχε ξεφωλίασει ο μεγάλος με το βίσλα μου. Μια αυθόρμητη περιστροφή με τα μάτια μου στο λαγό τον προσπερνούν οι κάννες μου αρκετά, ένα φυσίγγι μου νο6 33γρ στην δεξιά κάννη τον γέμισε σκάγια στις ωμοπλάτες και το κεφάλι. Τέτοια βολή δεν θα την ξεχάσω εύκολα ούτε οι υπόλοιποί της παρέας μου
IMG_20180922_080153.jpg

IMG_20180922_091706.jpg

Μπράβο Άρχοντες και στα ταίρια τους .congrats..congrats.
Σημερα ηρθε και η δική μας η σειρά
να μας ακολουθήσει το ζουδι ;);)
Δύσκολος λαγός και πολύ πονηρός αφού στα εκπαιδευτικά τις περισσότερες φορές προγκαγε με το που άκουγε το πρώτο ντορο της σκύλας ακολουθωντας συνέχεια το ίδιο δρομολόγιο
δηλαδή κατέβαινε την χουνι πέρναγε την ρεματιά και από εκεί έπαιρνε το μονοπάτι στην απέναντι πλαγια ;)
Η μόνη λύση ήταν να αμολυθεί η σκύλα αφού εγω από απέναντι έχω πιασει το καρτερι στο μονοπάτι από πανω απο την ρεματια ;)
Δυσκολη διαδρομή κατηφορική με πυκνά σφεντάμια που μου ριμαξαν τα πόδια
αλλά άξιζε τον κόπο ;);)
Μπράβο παλικάρια !
Του λαγού το κάγκελο έγινε απ ότι βλέπω .;)
 
Ο 2ος λαγός της παρέας, πρώτος φετινός δικός μου είναι γεγονός. Το λαγό τον χτυπήσαμε το Σάββατο πρωί. Του έριξα το πρώτο με το πλαγιόκαννο με Direct Lambro 3αρι και του κανε αέρα. Ευτυχώς τον κράτησε το δεύτερο ιδιογομωση S4 1,50x33 No 2. Σήμερα πήγε η παρέα στο ίδιο μέρος, τα σκυλάκια βγάλανε άλλον λαγό, ο λαγός τουφεκίστηκε, αλλά τζίφος. Και μια φώτο για το φόρουμ. Η παρέα σε απαρτία με τα εργαλεία, ο υποφαινόμενος πρώτος αριστερά.
https://imgur.com/a/a1NO1yq
 
Ωραίοι οι λαγαδες!
Του έριξα το πρώτο με το πλαγιόκαννο με Direct Lambro 3αρι και του κανε αέρα.
Κ ένας φίλος καποτε είχε τουφεκισει δυο λαγούς στα κοντινά κ δεν πήρε κανέναν..μάλλον λόγω μεγάλης διασποράς κ σε συνδυασμό με 34γρ 3αρια αφήνει πολλά κενα..όσο μεγάλο ζώο κ να ειναι ο λαγός δεν πλήττετε σωστά..ετσι νομίζω..δεν ξέρω..
 
Ωραίοι οι λαγαδες!

Κ ένας φίλος καποτε είχε τουφεκισει δυο λαγούς στα κοντινά κ δεν πήρε κανέναν..μάλλον λόγω μεγάλης διασποράς κ σε συνδυασμό με 34γρ 3αρια αφήνει πολλά κενα..όσο μεγάλο ζώο κ να ειναι ο λαγός δεν πλήττετε σωστά..ετσι νομίζω..δεν ξέρω..
Σωστό. Θα φτιάξω 5αρακια και 6αρακια με αποκεντρωτηρα-σταυρό για κοντινές τουφεκιές στο σήκωμα του λαγού.
 
Ωραίοι οι λαγαδες!

Κ ένας φίλος καποτε είχε τουφεκισει δυο λαγούς στα κοντινά κ δεν πήρε κανέναν..μάλλον λόγω μεγάλης διασποράς κ σε συνδυασμό με 34γρ 3αρια αφήνει πολλά κενα..όσο μεγάλο ζώο κ να ειναι ο λαγός δεν πλήττετε σωστά..ετσι νομίζω..δεν ξέρω..

Με το κίτρινο Lambro σε Νο6 ως πρώτο φυσίγγι σε καρτέρια ως 20 μέτρα και τσοκ LM δεν είχα ποτέ πρόβλημα πάντως στο λαγό... Ακαριαία σκοτώματα και ούτε οι λαγοί χάλαγαν... Θεωρώ πως έχεις δίκιο πάντως, ο συνδυασμός διασπορέα και νούμερου σκαγιών μάλλον δημιουργεί αυτά τα φαινόμενα "διαφυγής" των θηραμάτων... Ας μην ξεχνάμε και το μεγάλο κενό που αφήνει το direct στο κέντρο με ανοιχτό τσοκάρισμα...
 
Ποια η λογικη τοσο χοντρού νουμερου σκαγιων,με φυσιγγι διασπορας?
Πως θα γλυτωσει ο λαγος στα 20μ μ'ενα 6αρι φυσιγγι οπως αυτο που λεει ο Γρηγορης?
Ακομη κι ενα 9αρι,σ'αυτα τα μετρα θα τον ξερανει!Θα φωτισει το τομαρι του!
Τα σκαγια,απο #4 και κάτω ειναι για κλασικο κυαθιο ή μαλλινοταπο.
Με το χοντρο διασπορας,τον τουφεκαμε και κανουμε προσευχη για να μην τον σκαγιωσουμε και τελειωσει υποφεροντας και χωρις να τον καρπωθουμε...:(
 
Ποια η λογικη τοσο χοντρού νουμερου σκαγιων,με φυσιγγι διασπορας?
Αφου το προτείνει η lambro κάτι θα ξέρει..

Έτσι και στη LAMBRO, φτιάχνουμε φυσίγγια με νοημοσύνη, δηλαδή μελετημένα και κατασκευασμένα με γνώμονα την έξυπνη βολή.

Με το ανεπανάληπτο DIRECT 34 (νρ.3 ή 5) ως πρώτο φυσίγγι θα σταματήσετε να έχετε άστοχες βολές στα 10-15 μέτρα όταν δηλαδή κυνηγάτε τον λαγό «καβάλα» ή στα πολύ πυκνά ορεινά κυνηγοτόπια.

:p:p
 
Αφου το προτείνει η lambro κάτι θα ξέρει..

Έτσι και στη LAMBRO, φτιάχνουμε φυσίγγια με νοημοσύνη, δηλαδή μελετημένα και κατασκευασμένα με γνώμονα την έξυπνη βολή.

Με το ανεπανάληπτο DIRECT 34 (νρ.3 ή 5) ως πρώτο φυσίγγι θα σταματήσετε να έχετε άστοχες βολές στα 10-15 μέτρα όταν δηλαδή κυνηγάτε τον λαγό «καβάλα» ή στα πολύ πυκνά ορεινά κυνηγοτόπια.

:p:p
Λες ρε Τασο??o_O
 
για παπιά το βράδυ τα έχουν βγάλει πιστεύω
Που?
Στη Σιβηρια με μειον 35??
Εδω"υδροβιοι",με προτιμηση στο χοντρο σκαγι,τα απογευματινα "καθαρα"τα τουφεκανε με 7αρια!!
Για τι θηραματα λεμε?
Για πτεροδακτυλους??
 
Αντώνης Μπληζιωτης απόσπασμα από παρουσίαση στο Έθνος-κυνηγι:


'Στη Lambro έφτιαξαν ακόμη και 3άρι διασποράς, που δεν υπήρχε στην ελληνική αγορά, αφού πρόκειται για μια τοπική ιδιαιτερότητα για τους λαγοκυνηγούς που ήθελαν ένα φυσίγγι για «τον λαγό καβάλα».
Το Νο3 καλύπτει και τις ανάγκες για υδρόβια και φάσσες που πετούν χαμηλά. Επιπλέον, υπάρχουν το Νο 5 για το λαγοκυνήγι."


Στα υδρόβια κ τις φασσες που πετούν χαμηλα γιατί 3αρι.. ρωτάω τώρα εγω??think
 
Που?
Στη Σιβηρια με μειον 35??
Εδω"υδροβιοι",με προτιμηση στο χοντρο σκαγι,τα απογευματινα "καθαρα"τα τουφεκανε με 7αρια!!
Για τι θηραματα λεμε?
Για πτεροδακτυλους??
μακάρι να ξερα... διασποράς και 3αρι δεν μου κολλάει για κανένα κυνήγι εμένα. για να βάζεις διασποράς πάει να πει τουφεκιές ταβάνι 25μ. αφενός, άρα τόσο χοντρό σκάι ειναι πράγματι αχρείαστο. από την άλλη θα αφήνει κάτι κενά, που θα περνάει από μέσα και ο.... πτεροδάκτυλος
 
ρε παιδιά μην τρελαθούμε τώρα διασποράς και στο λαγό και μάλιστα 3αρια....
βάλτε το 3* τσοκάκι σας και Νο6-5 μπροστά και 2 Νο4 πίσω μη σας ξεμακρύνει και είστε τέλεια....έτσι όπως πάνε μπάλα σκύλοι και λαγός στο πέταγμα εγώ δεν θα έριχνα με διασποράς και μάλιστα Νο3 με τίποτα....καλύτερα να τον χάσω παρά να κλείω κανένα σκύλο
 
Αντώνης Μπληζιωτης απόσπασμα από παρουσίαση στο Έθνος-κυνηγι:


'Στη Lambro έφτιαξαν ακόμη και 3άρι διασποράς, που δεν υπήρχε στην ελληνική αγορά, αφού πρόκειται για μια τοπική ιδιαιτερότητα για τους λαγοκυνηγούς που ήθελαν ένα φυσίγγι για «τον λαγό καβάλα».
Το Νο3 καλύπτει και τις ανάγκες για υδρόβια και φάσσες που πετούν χαμηλά. Επιπλέον, υπάρχουν το Νο 5 για το λαγοκυνήγι."


Στα υδρόβια κ τις φασσες που πετούν χαμηλα γιατί 3αρι.. ρωτάω τώρα εγω??think
Ειναι για τις λεγόμενες πτεροδαχτυλοφασσες που θέλουν δράμια μακρυα και νο3 για κοντα.sarcastic..sarcastic..sheep
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top