Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.

Η ικανοποίησιν διπλή διότι είναι ο πρώτος με «δικό» μου φυσίγγι...
Μπράβο Δημήτρη και στα ταίρια του .congrats..congrats.
Εκεί στα Δίκελλα από πάνω είχε ένα χωριό δεν θυμάμαι το όνομα του αλλά ήταν ωραίος λαγοτοπος
 
Μπραβο Δημητρη, εμεις κουλουρι χθες και σημερα, χθες επιασε βροχη το πρωι και τα χαλασε ολα ,σημερα παλι τα ιδια αρχισε βροχουλα απο τις 6:30. Αλλαξαμε 4 μερη και τελικα κατα τις 9:00 βρηκαμε ενα καλο ντορο και πανω που ψαχνανε καλα τα σκυλια ηρθε ενας γουρουνας ουρλιαζε και ντουφεκουσε διπλα μας σε ενα υψωμα και μας χαλασε κι αυτη την ελπιδα. Τα μαζεψαμε και φυγαμε μεσα στα νευρα
Έχει χαθεί κάθε μορφή συναδελφικής αλληλεγγύης αρκεί να γεμίσει ο καταψύκτης
 
Χθες το πρωι με φίλο πήγαμε για τσίχλες στην Βοιωτία.
Στο αυτοκίνητο αναμονή απο τις 06:00, βροχή στις 06:30 για 15 λεπτά και σε κοντινά καρτέρια απο τις 7:00
Κουλούρι απο πουλια αλλα στις 8:00 άκουσα κουδούνια και είδα αρχικά ενα παππού σε ενα άνοιγμα και στην συνεχεια 3 σκυλιά, εναν 40ρη με ενα αγοράκι 10 χρόνων καβαλα στα σκυλιά.
Περνώντας δίπλα μου μου είπε αν δω τον λαγό να τον τουφεκίσω και εγω του ειπα πως καλα κάνει και το λέει γιατι άλλοι (όπως εχω διαβάσει εδω) δεν το θέλουνε.
Χαρούμενος για την σκηνή ειπα μπράβο και στον πιτσιρικά που ακολουθούσε πρόθυμος τον πατέρα του
Λίγο αργότερα αφού ούτε πουλια είχε και η βροχή μάλλον είχε κάνει χαλάστρα στα ίχνη, πιάσαμε κουβέντα με τον παππού που είχε μείνει στο δρομο κοντα μας.
Είχε παράπονο με την ηλικία του -83 και τα κότσια του.
Τον κέρασα κουλούρια απο τα δικά μας και του ειπα πως την ανηφόρα που είχε κάνει αυτός με τα πόδια εμεις την είχαμε κάνει με 4Χ4!!!! , Και είμαστε και "παιδιά του".
Επίσης πως τον βλέπω 1,5 ώρα όρθιο στο καρτέρι!!!!
Μας είπε για 50 + λαγούς που έκανε παλαιότερα την χρονιά αλλα μου έκανε εντύπωση για τα τεράστια κοπάδια αγριοπερίστερα που είχε στην περιοχή.
Είδε το οπλο μου και μου είπε και την ιστορία με την REM 1100 που είχε, με τσοκ απο τον Παπαιωάννου.
Πουλί δεν είδαμε αλλα χάρηκα με την κουβέντα και κυρίως με τις 3 γεννιές κυνηγών που είδα στο βουνό..RESPECT.
Τυχεροί όσοι έχετε πατεράδες κυνηγούς και όσων οι γυιοι σας ακολουθούν. ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟ!!!
Οι δικοί μου γυιοι ....ΔΕΝ. .no.. Έπεσα ...θύμα του μπάσκετ.

Ποιος ξερει, μπορεί κάποια μερα να μετανοήσουν.
Και εγω στα 45 μου έγινα ??? (μεγαλη κουβέντα ειπα ;)) κυνηγός

Υ/Γ : Ευτυχώς ακολουθούνε στο ψαρεμα και το ζητάνε μάλιστα (ουφφφφ!!!!)
Αν ΔΕΝ και εκεί, θα τους έτρεχα για τεστ ...DNA.pray to God.
 
Last edited:
Χθες το πρωι με φίλο πήγαμε για τσίχλες στην Βοιωτία.
Στο αυτοκίνητο απο τις 06:00, βροχή στις 06:30 και για 15 λεπτά και σε κοντινά καρτερία απο τις 7:00
Κουλούρι απο πουλια αλλα στις 8:00 άκουσα κουδούνια και είδα αρχικά ενα παππού σε ενα άνοιγμα και στην συνεχεια 3 σκυλιά, εναν 40ρη με ενα αγοράκι 10 χρόνων καβαλα στα σκυλιά.
Περνώντας δίπλα μου μου είπε αν δω τον λαγό να τον τουφεκίσω και εγω του ειπα πως καλα κάνει και το λέει γιατι άλλοι (όπως εχω διαβάσει εδω) δεν το θέλουνε.
Χαρούμενος για την σκηνή ειπα μπράβο και στον πιτσιρικά που ακολουθούσε πρόθυμος τον πατέρα του
Λίγο αργότερα αφού ούτε πουλια είχε και η βροχή μάλλον είχε κάνει χαλάστρα στα ίχνη, πιάσαμε κουβέντα με τον παππού που είχε μείνει στο δρομο κοντα μας.
Είχε παράπονο με την ηλικία του -83 και τα κότσια του.
Τον κέρασα κουλούρια απο τα δικά μας και του ειπα πως την ανηφόρα που είχε κάνει αυτός με τα πόδια εμεις την είχαμε κάνει με 4Χ4!!!! , Και είμαστε και "παιδιά του".
Επίσης πως τον βλέπω 1,5 ώρα όρθιο στο καρτέρι!!!!
Μας είπε για 50 + λαγούς που έκανε παλαιότερα την χρονιά αλλα μου έκανε εντύπωση για τα τεράστια κοπάδια αγριοπερίστερα που είχε στην περιοχή.
Είδε το οπλο μου και μου είπε και την ιστορία με την REM 1100 που είχε, με τσοκ απο τον Παπαιωάννου.
Πουλί δεν είδαμε αλλα χάρηκα με την κουβέντα και κυρίως με τις 3 γεννιές κυνηγών που είδα στο βουνό..RESPECT.
Τυχεροί όσοι έχετε πατεράδες κυνηγούς και όσων οι γυιοι σας ακολουθούν. ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟ!!!
Οι δικοί μου γυιοι ....ΔΕΝ. .no.. Έπεσα ...θύμα του μπάσκετ.

Ποιος ξερει, μπορεί κάποια μερα να μετανοήσουν.
Και εγω στα 45 μου έγινα ??? (μεγαλη κουβέντα ειπα ;)) κυνηγός

Υ/Γ : Ευτυχώς ακολουθούν και το ζητάνε στο ψαρεμα. Αν ΔΕΝ και εκεί, θα τους έτρεχα για τεστ ...DNA.pray to God.
Όμορφη περιγραφή.....congrats.
 
Μπραβο Δημητρη, εμεις κουλουρι χθες και σημερα, χθες επιασε βροχη το πρωι και τα χαλασε ολα ,σημερα παλι τα ιδια αρχισε βροχουλα απο τις 6:30. Αλλαξαμε 4 μερη και τελικα κατα τις 9:00 βρηκαμε ενα καλο ντορο και πανω που ψαχνανε καλα τα σκυλια ηρθε ενας γουρουνας ουρλιαζε και ντουφεκουσε διπλα μας σε ενα υψωμα και μας χαλασε κι αυτη την ελπιδα. Τα μαζεψαμε και φυγαμε μεσα στα νευρα
μην απογοητευεσαι φιλε δεν ειναι καλες μερες αν κυνηγας χαμηλα σε πουρναρι.μονο ελατο ηταν καλα το σκ
 
μην απογοητευεσαι φιλε δεν ειναι καλες μερες αν κυνηγας χαμηλα σε πουρναρι.μονο ελατο ηταν καλα το σκ
Αμα βρεχει φιλε οταν πας το πρωι ειναι οτι χειροτερο, θα δουμε το ΣΚ τι θα γινει και αν παω Τεταρτη
 
Το Σάββατο πήγαμε σε μέρος που κρατάει λαγό και πέρυσι μας είχε τιμήσει με έναν λάγαρο. Έτσι και φέτος στο ίδιο μέρος, μη πω στο ίδιο γιατάκι σηκώσαμε λαγό. Να όμως που έσυρε νωρίς πριν τον πλησιάσουν τα σκυλάκια μας, ακολούθησε καταδίωξη, αλλά ο λαγός επιστήμονας. Σήμερα - που δεν πήγα - έκανε το λάθος να πάει να κοιμηθεί στο ίδιο μέρος, και δεν γλίτωσε από τα καρτέρια της παρέας. Ο πέμπτος για φέτος. Τα εργαλεία αστέρια.hunter..hunter...
 
Σημερινό κυνήγι με τον φίλο Αντώνη,τον Στέλιο κ τα σκυλιά του.. https://postimg.cc/CnnHMDHZ ο τρίτος φετινός λαγός του Στέλιου αν κ μικρός ήρθε σαν εξιλέωση για το ..τέρας που χάσαμε με το που κατεβήκαμε απ τ αμάξι.. Δεν είχαμε κάνει 100 μέτρα απ το αμάξι κ βλέπω τα σκυλιά του Στέλιου στα 10 μέτρα μπροστά μου πάνω απο μια αστοιβίδα κ μύριζαν για πάνω απο 15 δευτερόλεπτα στο ίδιο σημείο..πήραν σκάρμη φωνάζω στους άλλους δυο της παρέας..δεν προλαβαίνω να τελειώσω τη φράση κ ακούω το σύρσιμο απ τον ασπάλαθο,δίπλα απο την αστοιβίδα που "κόλλησαν" οι σκύλοι..τσούπ 2 αφτιά!! Σηκώνω το όπλο,κεντράρω,πατάω...δοκάρι!! Ασφάλεια ο μλκας!!! Βγάζω αστραπιαία την ασφάλεια κ μπαίνει μπροστά ο σκύλος που συνέχισε να μυρίζει κ δεν μπορώ να ρίξω!! Σε κλάσματα του δευτερολέπτου αυτά!! Ο λαγός να χει βάλει κ ένα βράχο μετά μπροστά,οι σκύλοι να μην έχουν πάρει χαμπάρι!!!.. κ να φωνάζω στο Στέλιο που ήταν αριστερά μου "πάειιι"..Πρόλαβε κ τον χαιρέτισε με δυο τουφεκιές κ ελπίζουμε να μην πήρε σκάγια στη δεύτερη κ ψοφήσει γιατί ήταν πραγματικά... μουλάρι!! Αν κ δε νομίζω γιατί μάλλον είχε άγιο ο συγκεκριμένος!!
 
Ο πατέρας πάλι μόνος την έκανε τη ζημιά του.....:D

Να υπογραμμίσω ότι θεωρω το τομάρι μου λίγο (το πιστεύω) γκαντεμοσαυρο, όσες φορές πήγα μαζί του δε μπορεσαμε να σηκώσουμε! Στο ίδιο μέρος είχαμε πάει και τη Τετάρτη!
 
Μπράβο στον πατέρα σου!
Έτυχε ρε φίλε..τι γκσντεμοσαυρος..την επόμενη θα είναι η σειρά σου..
Ρε φίλε σου λέω έχω πάει 5 φορές και δεν έχουμε σηκώσει, πάει μόνος η με τον αδερφό μου και βρισκει, δεν είναι τυχαίο!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top