Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλο μεσημέρι! Mετα από απουσία αρκετών ημερών από κυνήγι και Hunterlife λόγω αρκετών υποχρεώσεων,σήμερα κατάφερα και βγήκα,με τον φίλο μου το Μιχάλη και τον αδελφό μου,σε ένα πολυ ωραίο μέρος! Η μερα ξεκίνησε χωρίς προσδοκίες λόγω βραδινής βροχής αλλά εξελίχθηκε πολυ καλα! Σηκώσαμε δυο λαγούς μέχρι τις 10 και τους πήραμε και τους δυο..μετά φύγαμε γιατι άρχισε να βρέχει αλλά ετσι και αλλιως είχαμε χορτάσει κυνήγι και εικόνες!! Σήμερα εκανα την πιο μακρινή τουφεκια σε λαγο στη ζωή μου σε ένα που προσαλεψε μόλις πηγαμε σχεδόν,και ευτυχώς που είχα πάει ψηλά και μπροστά και μπόρεσα να του ρίξω! Έπεσε με την τριτη τουφεκια και Remington nitro 42,5gr N4..όπλο Benelli Centro 76cm και τσοκ Briley helix! για μένα το καλύτερο φυσίγγι εμπόριου.
Τον δεύτερο τον πήρε ο αδελφός μου με το blaser F16 και Remington express 35,5gr N5,κοντινη απόσταση!
Είδαμε μερικες τσίχλες πιασμένες και αρκετά άγριοπεριστέρα!
NV7OJP8.jpg

dx2avgQ.jpg

gl6dbLg.jpg

EFNhYTC.jpg

UM1MAmv.jpg

aj1C3R0.jpg

zUjwgvZ.jpg
Μπράβο παίχτη! Ωραίοι μεγάλοι λαγοί.
 
Μπραβο Γιαννη και με αλλους δυο το Σαββατο

Όλα όμορφα κι εσείς πάντα ωραίοι! .well done.
Μπράβο παίχτη! Ωραίοι μεγάλοι λαγοί.

Πωωωω ρε φίλε τι Παράδεισος είναι αυτός :eek::eek:
Λαγοκυνηγι και να ακούς από την μια τα ζαγαρια να ψαχουλευουν
και από την άλλη τα κύματα να βαρανε στα βράχια .congrats..congrats.
Άτιμη καταδίκη που μας χαντακωσες εδώ στο μπορντελο .hair.
Μπραβο Γιάννη και στα ταιρια τους .congrats..congrats.
Οι φωτό απίστευτες ότι πρέπει για κάδρο .congrats..congrats.
Σας ευχαριστώ!
Νικο εμείς πήραμε αυτόν που σκότωσα εγω τον ζύγισα
σπιτι 2700gr! Αρκετά μεγαλος για Κρήτη! Αλλά μου είπε η μάνα μου οτι ήταν αρκετά βοσκημένος!
Κώστα οπως τα λες! Εγω πρώτη φορά κυνηγούσα εκει αν και ειναι κανένα 20λεπτο από το σπιτι μου!
Το κερασάκι στην τούρτα οι τσίχλες που γυρόφερναν και δεν είχα ξαναδεί φέτος και τα αρκετά αγριοπεριστερα που είδαμε!
 
Καλο μεσημέρι! Mετα από απουσία αρκετών ημερών από κυνήγι και Hunterlife λόγω αρκετών υποχρεώσεων,σήμερα κατάφερα και βγήκα,με τον φίλο μου το Μιχάλη και τον αδελφό μου,σε ένα πολυ ωραίο μέρος! Η μερα ξεκίνησε χωρίς προσδοκίες λόγω βραδινής βροχής αλλά εξελίχθηκε πολυ καλα! Σηκώσαμε δυο λαγούς μέχρι τις 10 και τους πήραμε και τους δυο..μετά φύγαμε γιατι άρχισε να βρέχει αλλά ετσι και αλλιως είχαμε χορτάσει κυνήγι και εικόνες!! Σήμερα εκανα την πιο μακρινή τουφεκια σε λαγο στη ζωή μου σε ένα που προσαλεψε μόλις πηγαμε σχεδόν,και ευτυχώς που είχα πάει ψηλά και μπροστά και μπόρεσα να του ρίξω! Έπεσε με την τριτη τουφεκια και Remington nitro 42,5gr N4..όπλο Benelli Centro 76cm και τσοκ Briley helix! για μένα το καλύτερο φυσίγγι εμπόριου.
Τον δεύτερο τον πήρε ο αδελφός μου με το blaser F16 και Remington express 35,5gr N5,κοντινη απόσταση!
Είδαμε μερικες τσίχλες πιασμένες και αρκετά άγριοπεριστέρα!
NV7OJP8.jpg

dx2avgQ.jpg

gl6dbLg.jpg

EFNhYTC.jpg

UM1MAmv.jpg

aj1C3R0.jpg

zUjwgvZ.jpg

Απογευματινή βόλτα στο ξεφώλιασμα.
Μπράβο σας παλικάρια μου .
 
Last edited by a moderator:
Μπράβο Νίκο..!!.well done. Να φτιάξεις κ κάνα διασποράς...sarcastic.
Η τουφεκιά σου μου θύμισε μια ιστορία ηλικιωμενου κυνηγού..Βλέπει έναν στο γιατακι του να κάθετε..και ξεκινάει την όπισθεν..όταν έφτασε στην επιθυμητή αποστασταση του την ανάβει στην κεφάλα για να μην χαλάσει το κρέας...sarcastic.
 
Απογευματινή βόλτα στο ξεφώλιασμα.
Μπραβο Νικολα!
Τι στραπασταρισμα είναι αυτό μουτρακλα....;;;;
Δώσε πληροφορίες....
Καλο μεσημέρι! Mετα από απουσία αρκετών ημερών από κυνήγι και Hunterlife λόγω αρκετών υποχρεώσεων,σήμερα κατάφερα και βγήκα,με τον φίλο μου το Μιχάλη και τον αδελφό μου,σε ένα πολυ ωραίο μέρος! Η μερα ξεκίνησε χωρίς προσδοκίες λόγω βραδινής βροχής αλλά εξελίχθηκε πολυ καλα! Σηκώσαμε δυο λαγούς μέχρι τις 10 και τους πήραμε και τους δυο..μετά φύγαμε γιατι άρχισε να βρέχει αλλά ετσι και αλλιως είχαμε χορτάσει κυνήγι και εικόνες!! Σήμερα εκανα την πιο μακρινή τουφεκια σε λαγο στη ζωή μου σε ένα που προσαλεψε μόλις πηγαμε σχεδόν,και ευτυχώς που είχα πάει ψηλά και μπροστά και μπόρεσα να του ρίξω! Έπεσε με την τριτη τουφεκια και Remington nitro 42,5gr N4..όπλο Benelli Centro 76cm και τσοκ Briley helix! για μένα το καλύτερο φυσίγγι εμπόριου.
Τον δεύτερο τον πήρε ο αδελφός μου με το blaser F16 και Remington express 35,5gr N5,κοντινη απόσταση!
Είδαμε μερικες τσίχλες πιασμένες και αρκετά άγριοπεριστέρα!
NV7OJP8.jpg

dx2avgQ.jpg

gl6dbLg.jpg

EFNhYTC.jpg

UM1MAmv.jpg

aj1C3R0.jpg

zUjwgvZ.jpg
Μπράβο Γιάννη, πολύ ωραιοι!.shake hands.
 
Last edited by a moderator:
Απογευματινή βόλτα στο ξεφώλιασμα.
Μπράβο σας παλικάρια μου .
Σε ευχαριστώ Γιάννη!
Και στα ταιρια του Νικο!
Η χρόνια στα Χανιά παντως εξελίσσεται πολυ αισιόδοξη όσον αφορά το λαγο!
Εδω φωτο πριν μερικες μέρες από δυο φίλους μου πέρδικαδες-μπεκάτσαδες που είχαν βγει για πέρδικα στη μαδάρα!
7q3hDJu.jpg
 
Last edited by a moderator:
Μπραβο Νικολα!
Τι στραπασταρισμα είναι αυτό μουτρακλα....;;;;
Δώσε πληροφορίες....
Πετάχτηκε από ένα σχίνο αρκετά μεγάλο εγώ ήμουν πιο μπροστά και λίγο πιο πάνω λόγο κλίσης, του έριξα περίπου στα 15-17μ με φυσίγγι του Μύρο psb2 1.90X34 No5 diana στρογγυλό ρέλι. Έχουν σπάσει ένα πόδι μπροστά και ένα πίσω.
Φίλε σου χει βγει καλό το Μέρκελ?
Τι να σου πω βρε φίλε μου; Το καλό που του θέλω αλλιώς θα το πάω στον κήπο μαζί με τσι φασουλιές :D
Μπράβο Νίκο..!!.well done. Να φτιάξεις κ κάνα διασποράς...sarcastic.
Η τουφεκιά σου μου θύμισε μια ιστορία ηλικιωμενου κυνηγού..Βλέπει έναν στο γιατακι του να κάθετε..και ξεκινάει την όπισθεν..όταν έφτασε στην επιθυμητή αποστασταση του την ανάβει στην κεφάλα για να μην χαλάσει το κρέας...sarcastic.
Αυτοί οι κυνηγοί Τάσο είναι κορυφαίοι που βλέπουν τους λαγούς, εγώ θέλω δουλειά ακόμα .yel.
Αυτός ο κυνηγός πάει χωρίς σκυλιά που ψάχνει το λαγό από θάμνο σε θάμνο;
 
Αυτός ο κυνηγός πάει χωρίς σκυλιά που ψάχνει το λαγό από θάμνο σε θάμνο;
Ναι, αυτή ήταν μια τεχνική των παλαιών κυνηγών που "ιχνηλατουσαν" τον λαγό..
Με την εμπειρία τους κ ανάλογα τον καιρό γνώριζαν που θα γιατακιασει ο λαγός..και τον τουφεκουσαν στο ξεπέταγμα η κ στάσιμο..
Τότε υπήρχε κ πληθώρα θηραμάτων αλλά κ πάλι δεν ήταν ένα κυνήγι για όλους..
 
του φίλου μου σήμερα ήταν μικρός, 1 κιλό καθαρό κρέας χωρίς συκωταριά, αλλά πιστεύω θα είναι πεντανόστιμος steak
Ο πιο νόστιμος λαγός που έχω φάει ήταν εκεί γύρω στο κιλό..1100-1200gr..βέβαια τον μαγείρεψε η κυρα του μπάρμπα που πάμε καμία φορά στο χωριο.τον είχε σκοτώσει ο αδελφός μου.όταν πιάναμε ένα τον μοιραζόμασταν στη μέση κατά μήκος,αλλα τότε είπα στον μπάρμπα τι να μοιράσουμε,είναι πολύ μικρός τζάμπα και που τον χτύπησε ό αδελφός μου..παρτον εσυ του λέω..και μου λέει ο μπαρμας:’αυτος είναι φουσκολαγουδο,ο καλυτερος.ελατε τον βράδυ να τον φαμέ´...πηγαμε λοιπόν και ήταν ο πιο νόστιμος που είχα φάει και όντως είχε φουσκώσει και έβγαλε αρκετό κρέας..
 
Σε ευχαριστώ Γιάννη!
Και στα ταιρια του Νικο!
Η χρόνια στα Χανιά παντως εξελίσσεται πολυ αισιόδοξη όσον αφορά το λαγο!
Εδω φωτο πριν μερικες μέρες από δυο φίλους μου πέρδικαδες-μπεκάτσαδες που είχαν βγει για πέρδικα στη μαδάρα!
7q3hDJu.jpg
Ξέχασα το berettoni είναι al391 urica από τις πρώτες με 18,3 άυλο.το παιδί είναι και συναδελφος στη δουλειά...πάμε και μαζί κυνήγι καμία φορά..το τι έχει τραβήξει αυτόν το όπλο δεν λέγετε..εμπλοκές μηδέν...σκοτώνει του λέω? Θερίζει μου λέει..δεν το αλλάζει με τίποτα πραγματικά..τον έχω δει πολλές φορές,ρίχνει καλά με αυτό και τα σκοτωματα του γεμάτα..
 
Καλο μεσημέρι! Mετα από απουσία αρκετών ημερών από κυνήγι και Hunterlife λόγω αρκετών υποχρεώσεων,σήμερα κατάφερα και βγήκα,με τον φίλο μου το Μιχάλη και τον αδελφό μου,σε ένα πολυ ωραίο μέρος! Η μερα ξεκίνησε χωρίς προσδοκίες λόγω βραδινής βροχής αλλά εξελίχθηκε πολυ καλα! Σηκώσαμε δυο λαγούς μέχρι τις 10 και τους πήραμε και τους δυο..μετά φύγαμε γιατι άρχισε να βρέχει αλλά ετσι και αλλιως είχαμε χορτάσει κυνήγι και εικόνες!! Σήμερα εκανα την πιο μακρινή τουφεκια σε λαγο στη ζωή μου σε ένα που προσαλεψε μόλις πηγαμε σχεδόν,και ευτυχώς που είχα πάει ψηλά και μπροστά και μπόρεσα να του ρίξω! Έπεσε με την τριτη τουφεκια και Remington nitro 42,5gr N4..όπλο Benelli Centro 76cm και τσοκ Briley helix! για μένα το καλύτερο φυσίγγι εμπόριου.
Τον δεύτερο τον πήρε ο αδελφός μου με το blaser F16 και Remington express 35,5gr N5,κοντινη απόσταση!
Είδαμε μερικες τσίχλες πιασμένες και αρκετά άγριοπεριστέρα!
NV7OJP8.jpg

dx2avgQ.jpg

gl6dbLg.jpg

EFNhYTC.jpg

UM1MAmv.jpg

aj1C3R0.jpg

zUjwgvZ.jpg

Μπραβο παιδια!Ωραια τοπια,ωραιοι και οι αυτιαδες!
Παντα τετοια!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top