Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νικολή .... ααααστοοννν νααααα μαααακρρυυυυνειιιιι .big smile.
Μπράβο ρε μάγκα ωραία βολή σαν σε μπεκάτσα του την έπαιξες ;)
Ωραία βολή και γρήγορη Κώστα, εύκολη για τις διαστάσεις του πλαγιόκαννου.
Ο λαγός είναι νεαρός 1100γρ φετινός όπως λέμε εδώ.
Στην Κρήτη δεν υπάρχουν μεγάλοι λαγοί, οι μεγαλύτεροι ειναι 2700-2800γρ.
Οι περισσότεροι κυμαίνονται στα 1800 με 2200γρ.
Το πιθανότερο ειναι η έλλειψη νερού με την ζέστη τους μετάλλαξε για να προσαρμοστούν.
 
Μόλις έσκασε τηλέφωνο από το πατέρα " πριν 10 λεπτά μπήκε στη τσαντα μου λέει!
Φυσιγγι διασποράς κουτουμανος!
Μπραβο στον μπαμπά! Γιατί δεν ακολουθας και εσυ?
Οσο για τα Κουτουμανος διασπορας την Παρασκευή παρέλαβα,5-6-7 νούμερο για ειδικές αποστολές.αυριο θα ανοίξω κανένα να το δούμε.
 
Μπραβο στον μπαμπά! Γιατί δεν ακολουθας και εσυ?
Οσο για τα Κουτουμανος διασπορας την Παρασκευή παρέλαβα,5-6-7 νούμερο για ειδικές αποστολές.αυριο θα ανοίξω κανένα να το δούμε.
Λόγω δουλειας δε πηγα, αλλά έχει παρατηρηθεί ένα φαινόμενο όταν πηγαίνω να μη σηκωνουμε καν! Σήμερα θα του κάνει παρέα ο αδερφός μου!
Τα κουτουμανος σαρωματια στο περασμα του!
 
Σε ευχαριστώ Γιάννη!
Και στα ταιρια του Νικο!
Η χρόνια στα Χανιά παντως εξελίσσεται πολυ αισιόδοξη όσον αφορά
Εδω φωτο πριν μερικες μέρες από δυο φίλους μου πέρδικαδες-μπεκάτσαδες που είχαν βγει για πέρδικα στη μαδάρα!
7q3hDJu.jpg
Φίλε με όλο το θάρρος το σεττερακι ειναι καθαροαιμο η μήπως καμιά διασταύρωση;μου θυμίζει λίγο επανιελ...μπορεί να κάνω κ λάθος...
 
Φίλε με όλο το θάρρος το σεττερακι ειναι καθαροαιμο η μήπως καμιά διασταύρωση;μου θυμίζει λίγο επανιελ...μπορεί να κάνω κ λάθος...
Καλησπερα σας!
Πρέπει να ειναι καθαρόαιμο! Ειναι φίλου οπως γράφω! Θα τον ρωτησω και θα σου πω σιγουρα! Ξερω παντως οτι παίρνει καθαρόαιμα σκύλια!
 
Ωραία βολή και γρήγορη Κώστα, εύκολη για τις διαστάσεις του πλαγιόκαννου.
Ο λαγός είναι νεαρός 1100γρ φετινός όπως λέμε εδώ.
Στην Κρήτη δεν υπάρχουν μεγάλοι λαγοί, οι μεγαλύτεροι ειναι 2700-2800γρ.
Οι περισσότεροι κυμαίνονται στα 1800 με 2200γρ.
Το πιθανότερο ειναι η έλλειψη νερού με την ζέστη τους μετάλλαξε για να προσαρμοστούν.

Νικόλα το ''άστον να μακρύνει'' το έγραψα αστειευόμενος για την απόσταση όχι για το βάρος για να μην παρεξηγηθώ :D
Την τουφεκιά αυτή αν τη συνηθίσεις θα βγάλεις πολλά γούστα με το πλάγιο...10 χρόνια κυνηγούσα με πλάγιο ;)
 
Νικόλα το ''άστον να μακρύνει'' το έγραψα αστειευόμενος για την απόσταση όχι για το βάρος για να μην παρεξηγηθώ :D
Την τουφεκιά αυτή αν τη συνηθίσεις θα βγάλεις πολλά γούστα με το πλάγιο...10 χρόνια κυνηγούσα με πλάγιο ;)
Το κατάλαβα Κώστα ότι εννοείς την απόσταση. Για τους φίλους κυνηγούς του λαγού στην υπόλοιπη Ελλάδα αναφέρω τις διαφορές.
 
Μπαγιάτεψε από Τετάρτη πρωί, αλλά φθάσαμε στους 6. Αυτό το μήνα, λίγο οι συνεχιζόμενοι νοτιάδες, λίγο κάτι ψιλοτραυματισμοί μας μπλοκάρανε. Από δω και πέρα συνεχίζουμε ακάθεκτοι. Εδώ ο Κώστας ο terminator. Ο λαγός μικρός φετινάρι 2κιλος.
 
Καλημερα και από εδω!
Εγω μπορεί να αργήσω να ξαναπάω κυνήγι,αλλά εχω αφήσει καλο τουφέκι στο ποδάρι μου.sarcastic.!!
Κυνήγι της προηγούμενης βδομάδας από τον αδελφό μου και τον μπαρη μας! Κάτι κάνει το blaser και στα λαγουδάκια! Η χρόνια η φετινή στα Χανιά,εχει να υπάρξει πολλά χρόνια! Πολυ αισιόδοξο αυτό και οφείλεται και στην δουλειά που κάνει η ομοσπονδιακή θηροφυλακή εδω!
H7q2YMv.jpg
qo76DTv.jpg
 
Φίλε με όλο το θάρρος το σεττερακι ειναι καθαροαιμο η μήπως καμιά διασταύρωση;μου θυμίζει λίγο επανιελ...μπορεί να κάνω κ λάθος...
100% καθαρόαιμο! Και μάλιστα από πολυ καλες γραμμές αίματος οπως μου είπε! Αυτό που ξερω παντως ειναι οτι το συγκεκριμένο σκυλί ειναι από τα κορυφαία στα Χανια! Το παιδι ειναι συνάδελφος και κυνηγάει μπεκάτσα αποκλειστικα! Απλά το ρίχνει λιγο στην πέρδικα.sarcastic. μέχρι να ξεκινήσει η μπεκάτσα!!
 
Καλημερα και από εδω!
Εγω μπορεί να αργήσω να ξαναπάω κυνήγι,αλλά εχω αφήσει καλο τουφέκι στο ποδάρι μου.sarcastic.!!
Κυνήγι της προηγούμενης βδομάδας από τον αδελφό μου και τον μπαρη μας! Κάτι κάνει το blaser και στα λαγουδάκια! Η χρόνια η φετινή στα Χανιά,εχει να υπάρξει πολλά χρόνια! Πολυ αισιόδοξο αυτό και οφείλεται και στην δουλειά που κάνει η ομοσπονδιακή θηροφυλακή εδω!
H7q2YMv.jpg
qo76DTv.jpg
Μπράβο στη παρέα Γιαννη!
Καλή δύναμη, καλη συνέχεια!
 
Καλημερα και από εδω!
Εγω μπορεί να αργήσω να ξαναπάω κυνήγι,αλλά εχω αφήσει καλο τουφέκι στο ποδάρι μου.sarcastic.!!
Κυνήγι της προηγούμενης βδομάδας από τον αδελφό μου και τον μπαρη μας! Κάτι κάνει το blaser και στα λαγουδάκια! Η χρόνια η φετινή στα Χανιά,εχει να υπάρξει πολλά χρόνια! Πολυ αισιόδοξο αυτό και οφείλεται και στην δουλειά που κάνει η ομοσπονδιακή θηροφυλακή εδω!
H7q2YMv.jpg
qo76DTv.jpg
Πολύ ωραιοι!
Καλά το πάτε Γιάννη!!
Καλη συνέχεια!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top