Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νικολή έφερες το όπλο πάνω σου και έχεις βγάλει ωραίες βολές μέχρι στιγμής!! Το Διασποράς σε τι θα σε βοηθήσει??
Δύο επιλογές θα έκανα (από εμπειρία γιατί έτσι κυνηγάω και την μπεκάτσα) ή τον αφήνεις να πιάσει τα 20 μέτρα και του την ανάβεις κανονικά χωρίς βιασύνη ή του ρίχνεις ελαφρώς πιο μπροστά αν δεν έχεις περιθώριο να τον βρουν τα ακρόσκαγα. Από τη στιγμή που είδες ότι το όπλο τραβάει όπου κοιτάς ...εμπιστέψου το!!
Τι τσοκάρισμα έχουν οι κάννες γιατί δεν το θυμάμαι??
Ξέρω είναι λίγο ανορθόδοξο αυτό που σου γράφω αλλά δοκιμασμένο και πολύ καλά τσεκαρισμένο :)
Μια χαρά τα λες, είπα να βάλω διασποράς μιας και ήμουν μόνος μου αλλά δεν το ξανα κάνω, φυσίγγια με συγκεντρωτηρα γρήγορα προτιμώ.
Οι κάννες μου ειναι 17.8 - 18.2 σε 18.60 αυλό.
Το λάθος είναι ότι φρέναρα την κίνηση με αποτέλεσμα να μένω πίσω.
 
Μια χαρά τα λες, είπα να βάλω διασποράς μιας και ήμουν μόνος μου αλλά δεν το ξανα κάνω, φυσίγγια με συγκεντρωτηρα γρήγορα προτιμώ.
Οι κάννες μου ειναι 17.8 - 18.2 σε 18.60 αυλό.
Το λάθος είναι ότι φρέναρα την κίνηση με αποτέλεσμα να μένω πίσω.
Καλα τα direct 7.5 αλλα σε υγρασία δε κανουν τιποτα. Το Σάββατο το ειχα πρωτο εριξα σε λαγο κ αστοχησα μετα ομως εριξα σε ενα κοπαδι με ψαρονια κ επεσαν 2 τεζα αλλα μετα απο 5 δεπτερολεπτα οπως κ σε μια τσιχλα ακριβως το ιδιο με παρα πολυ υγρασια ομως και 14 βαθμους. Στο παρελθον εχω παρει λαγους απο τα 5 εως και 15 μετρα με το ιδιο φυσιγγι αλλα χωρις υγρασια. Μαλλον χρειαζετε πιο χοντρα σκαγια.
 
Δοκίμασε το γκοριλα στα 36 γρ ...πολύ καλο
Νικολη, σου προτεινω να δοκιμασεις lambro διασπορας κιτρινα σε Νο 5 ή 6 ή 7 ...
Καλησπέρα σε ολους!
Και τα δυο αυτά φυσίγγια γαζωνουν..τα έχω πάντα στην ζώνη μου και τα δυο σε νούμερο 5 πάντα...το gorilla elix 36gr (mb36) διασπορας έχει ελικοειδή διασπορεα και δούλευει άριστα για πρώτη τουφεκια μέχρι 25 μέτρα ..το lambro διασπορας το κίτρινο (tecna,34gr στα χονδρά νούμερα,36gr στα ψιλα) είναι ημιδιασπορας (διασπορεας gualanti) καθως ανοίγει προοδευτικά και κρατάει μέχρι και 30 μέτρα σίγουρα (ισως και παραπάνω με κλειστο τσοκ) πολύ καλη κατανομή για άμεση καταβολή του λαγού..όλα αυτά πάντα κατά την προσωπική μου γνώμη.εχω πάρει λαγούς και με τα δυο φυσίγγια..
Πριν λίγες μέρες πήρα και Κουτουμανος διασπορας semi magnum 40gr και μοιράστηκε ένα κουτάκι νούμερο 5 σε τρεις φίλους λαγοκυνηγους για να δούμε τι κάνει πάνω στο θήραμα,μιας και εγω δεν μπορώ να πάω άμεσα κυνήγι.περιμενω τις εντυπώσεις τους.
 
Last edited:
Καλησπέρα σε ολους!
Και τα δυο αυτά φυσίγγια γαζωνουν..τα έχω πάντα στην ζώνη μου και τα δυο σε νούμερο 5 πάντα...το gorilla elix 36gr (mb36) διασπορας έχει ελικοειδή διασπορεα και δούλευει άριστα για πρώτη τουφεκια μέχρι 25 μέτρα ..το lambro διασπορας το κίτρινο (tecna,34gr στα χονδρά νούμερα,36gr στα ψιλα) είναι ημιδιασπορας (διασπορεας gualanti) καθως ανοίγει προοδευτικά και κρατάει μέχρι και 30 μέτρα σίγουρα (ισως και παραπάνω με κλειστο τσοκ) πολύ καλη κατανομή και συγκέντρωση για άμεση καταβολή του λαγού..όλα αυτά πάντα κατά την προσωπική μου γνώμη.εχω πάρει λαγούς και με τα δυο φυσίγγια..
Πριν λίγες μέρες πήρα και Κουτουμανος διασπορας semi magnum 40gr και μοιράστηκε ένα κουτάκι νούμερο 5 σε τρεις φίλους λαγοκυνηγους για να δούμε τι κάνει πάνω στο θήραμα,μιας και εγω δεν μπορώ να πάω άμεσα κυνήγι.περιμενω τις εντυπώσεις τους.
Γιαννη τσοκ τι προτεινεις για τα διασπορας;
 
Γιαννη τσοκ τι προτεινεις για τα διασπορας;
Στρατο κατά την γνώμη μου από 4 άστρα και πάνω δουλεύουν πολύ καλά και τα δυο(gorilla-lambro)..το direct που είπες παραπάνω θέλει πιο κλειστο τσοκ κατά την γνώμη μου για να δουλέψει οπως πρέπει.τα 3 άστρα είναι ότι πρέπει για το direct.
Μιας και δουλεύεις το direct φαντάζομαι θα ριχνεις πολύ κοντά.σου προτείνω το gorilla σε νούμερο 5 για πρώτο.
 
το διασπορας το βαζουμε για να ανοιξει η τουφεκια νωρις. αυτο δεν επηρρεαζει το νουμερο των σκαγιων που θα πρεπει να ειναι το καταλληλο πχ λαγος 3-4-5.
λογω της μικρης αποστασης θα εβαζα το 5 στην ηπειρωτικη ελλαδα, και στα νησια -κρητη το 6, κατ εξαιρεση λογω μικροτερου μεγεθους του λαγου
 
Στρατο κατά την γνώμη μου από 4 άστρα και πάνω δουλεύουν πολύ καλά και τα δυο(gorilla-lambro)..το direct που είπες παραπάνω θέλει πιο κλειστο τσοκ κατά την γνώμη μου για να δουλέψει οπως πρέπει.τα 3 άστρα είναι ότι πρέπει για το direct.
Μιας και δουλεύεις το direct φαντάζομαι θα ριχνεις πολύ κοντά.σου προτείνω το gorilla σε νούμερο 5 για πρώτο.
Σωστα κυνηγαω χωρις σκυλο οποτε οι του φεκιες ειναι πολυ κοντα. Τα direct σελαγο στα 5 10 μετρα με 5* σε πυκνο ειναι φοβερα.ετσι κι αλλιως στα μερη που πηγαινω συνηθως εχεις 1 βολη μετα δεν τον ξαναβλεπεις.αν του ριξεις με συγκεντρωτηρα κ χοντρα σκαγια τον καταστρέφεις. Ευχαριστω για τη απαντηση σου
 
Σωστα κυνηγαω χωρις σκυλο οποτε οι του φεκιες ειναι πολυ κοντα. Τα direct σελαγο στα 5 10 μετρα με 5* σε πυκνο ειναι φοβερα.ετσι κι αλλιως στα μερη που πηγαινω συνηθως εχεις 1 βολη μετα δεν τον ξαναβλεπεις.αν του ριξεις με συγκεντρωτηρα κ χοντρα σκαγια τον καταστρέφεις. Ευχαριστω για τη απαντηση σου
Στρατο μια ερωτηση αν επιτρεπεται
Σε τι περιοχη κυνηγας τον λαγο δηλαδη σε πετρωτο-σφιχτο μερος-καμπο και αν θες πες μας λιγο την τεχνικη που ακολουθεις χωρις σκυλο ;)
 
Στρατο μια ερωτηση αν επιτρεπεται
Σε τι περιοχη κυνηγας τον λαγο δηλαδη σε πετρωτο-σφιχτο μερος-καμπο και αν θες πες μας λιγο την τεχνικη που ακολουθεις χωρις σκυλο ;)
Λαγο κυνηγαω με τον πατερα μου σε βουνο συνηθως μερος με πολλα κλαδια. Εκει λοιπον επιτυχια στο λαγο εχεις μολις βρεξει κ κρυωσει λιγο ο καιρος.οταν ειναι ακομα ζεστη ειναι σε πιο πυκνα μερη ακομα.οπυ χρειαζεται διωξη απο σκυλο για τον βγαλει στο καθαρο . Ο πατερας μου ξερει κ με εμαθε να ακολουθω την αποβολη του λαγου απο τις βερβελιες του που λεμε απο τα σκαψιματα και απο τα σημαδια που αφηνει οταν περναει απο συρματοπλεγμα η απο τρυπες που μπορει να περναει για να παει στο σημειο που θα βοσκησει το βραδυ.βγενει ενα αποτελεσμα απο ολα αυτα που σου δειχνει προς τα που περιπου μπορει να εχει το γιατακι του. Θα σας πω μονο οτι οταν πηγα για πρωτη φορα κ μου εδειχνε που μπορει να γιατακιασει ο λαγος δεν μπορουσε να το βαλει το μυαλο μου.
Ελεγα οτι αποκλειετε....ομως με το καιρο τα ειδα κ με τα ματια μου.
Ειναι μεθοδος που σε συνδυασμο με την πειρα κ τα χρονια τρως παντα λαγο. Ασε που κανεις βοσκος εφοσον βλεπει οτι δεν εχεις σκυλο δε σε διωχνει απο κυνηγοτοπο...
 
Λαγο κυνηγαω με τον πατερα μου σε βουνο συνηθως μερος με πολλα κλαδια. Εκει λοιπον επιτυχια στο λαγο εχεις μολις βρεξει κ κρυωσει λιγο ο καιρος.οταν ειναι ακομα ζεστη ειναι σε πιο πυκνα μερη ακομα.οπυ χρειαζεται διωξη απο σκυλο για τον βγαλει στο καθαρο . Ο πατερας μου ξερει κ με εμαθε να ακολουθω την αποβολη του λαγου απο τις βερβελιες του που λεμε απο τα σκαψιματα και απο τα σημαδια που αφηνει οταν περναει απο συρματοπλεγμα η απο τρυπες που μπορει να περναει για να παει στο σημειο που θα βοσκησει το βραδυ.βγενει ενα αποτελεσμα απο ολα αυτα που σου δειχνει προς τα που περιπου μπορει να εχει το γιατακι του. Θα σας πω μονο οτι οταν πηγα για πρωτη φορα κ μου εδειχνε που μπορει να γιατακιασει ο λαγος δεν μπορουσε να το βαλει το μυαλο μου.
Ελεγα οτι αποκλειετε....ομως με το καιρο τα ειδα κ με τα ματια μου.
Ειναι μεθοδος που σε συνδυασμο με την πειρα κ τα χρονια τρως παντα λαγο. Ασε που κανεις βοσκος εφοσον βλεπει οτι δεν εχεις σκυλο δε σε διωχνει απο κυνηγοτοπο...
ο λαγος φιλε μου ειναι αρχοντικο κυνηγι που γινεται με ιχνηλατες και αυτη ειναι ολη η ουσια και το θεαμα.συγνωμη αλλα αυτο δεν λεγεται κυνηγι..
 
Λαγο κυνηγαω με τον πατερα μου σε βουνο συνηθως μερος με πολλα κλαδια. Εκει λοιπον επιτυχια στο λαγο εχεις μολις βρεξει κ κρυωσει λιγο ο καιρος.οταν ειναι ακομα ζεστη ειναι σε πιο πυκνα μερη ακομα.οπυ χρειαζεται διωξη απο σκυλο για τον βγαλει στο καθαρο . Ο πατερας μου ξερει κ με εμαθε να ακολουθω την αποβολη του λαγου απο τις βερβελιες του που λεμε απο τα σκαψιματα και απο τα σημαδια που αφηνει οταν περναει απο συρματοπλεγμα η απο τρυπες που μπορει να περναει για να παει στο σημειο που θα βοσκησει το βραδυ.βγενει ενα αποτελεσμα απο ολα αυτα που σου δειχνει προς τα που περιπου μπορει να εχει το γιατακι του. Θα σας πω μονο οτι οταν πηγα για πρωτη φορα κ μου εδειχνε που μπορει να γιατακιασει ο λαγος δεν μπορουσε να το βαλει το μυαλο μου.
Ελεγα οτι αποκλειετε....ομως με το καιρο τα ειδα κ με τα ματια μου.
Ειναι μεθοδος που σε συνδυασμο με την πειρα κ τα χρονια τρως παντα λαγο. Ασε που κανεις βοσκος εφοσον βλεπει οτι δεν εχεις σκυλο δε σε διωχνει απο κυνηγοτοπο...
Συγχαρητηρια στον Πατερα σου αλλα και σε εσενα που συνεχιζεται μια μεθοδο που δυστυχως σπανιζει στις μερες μας .congrats..congrats.
Εναν Παππου θυμαμαι στο χωριο μου που ακολουθουσε αυτην την μεθοδο αλλα δυστηχως τα Παιδια του δεν ακολουθησαν το κυνηγι οποτε δεν καταφερε να την μεταδοση στους Νεοτερους
 
ο λαγος φιλε μου ειναι αρχοντικο κυνηγι που γινεται με ιχνηλατες και αυτη ειναι ολη η ουσια και το θεαμα.συγνωμη αλλα αυτο δεν λεγεται κυνηγι..
Ιχνηλαδια φιλε μου ειναι κ αυτο
ο λαγος φιλε μου ειναι αρχοντικο κυνηγι που γινεται με ιχνηλατες και αυτη ειναι ολη η ουσια και το θεαμα.συγνωμη αλλα αυτο δεν λεγεται κυνηγι..
Ιχνηλασια ειναι κ αυτο που περγραφω φιλε μου. Ο καθενας κυνηγαει με το τροπο που του αρεσει.εχει πιο πολυ μαγκια να βγαλεις εσυ το λαγο και οχι οι σκυλοι για σενα.
Ουτος η αλλος πρεπει να ξερεις που θα ψαξουν κ οι σκυλοι για να τους πας...
 
Ιχνηλαδια φιλε μου ειναι κ αυτο

Ιχνηλασια ειναι κ αυτο που περγραφω φιλε μου. Ο καθενας κυνηγαει με το τροπο που του αρεσει.εχει πιο πολυ μαγκια να βγαλεις εσυ το λαγο και οχι οι σκυλοι για σενα.
Ουτος η αλλος πρεπει να ξερεις που θα ψαξουν κ οι σκυλοι για να τους πας...
φιλε μου ο καθενας κυνηγαει οπως του αρεσει.αλλα οχι και περισσοτερη μαγκια να βγαζεις εσυ τον λαγο και οχι τα σκυλια μην τρελαθουμε.αυτα μονο στην κρητη γινονται.δεκτο το πως σου αρεσει αλλα μην τα εκμηδενιζουμε ολα!
 
φιλε μου ο καθενας κυνηγαει οπως του αρεσει.αλλα οχι και περισσοτερη μαγκια να βγαζεις εσυ τον λαγο και οχι τα σκυλια μην τρελαθουμε.αυτα μονο στην κρητη γινονται.δεκτο το πως σου αρεσει αλλα μην τα εκμηδενιζουμε ολα!
Θα σου πω κατι αλλο.
Μπορω να κυνηγησω με ιχνηλατες και το εχω κανει.
Μπορεις να κυνηγησεις χωρις σκυλια;
Δεν λεω οτι ειμαι μαγκας και κυνηγαω χωρις σκυλο,απλα ετσι μου αρεσει πιο πολυ. Και ναι ο καθε τοπος εχει να δωσει κ ενα αλλο διαφορετικο τροπο κυνηγιου που σε καποιους μπορει να μην αρεσει αλλα τι να κανουμε...
 
εννοειται πως δεν μπορω να κυνηγησω λαγο χωρις σκυλια αλλιως θα πηγαινα για τσιχλες.αλλα μπορω να φτιαξω σκυλια να το κανουν πραγμα δυσκολοτερο!τεσπα μονο στην κρητη μπορει να εχεις καποιο αποτελεσμα.
 
Ο καθε τοπος ειναι διαφορετικος,στα μερη μου αν μπει ο σκυλος στα πουρναρια να κυνηγησει μετα απο 3 ωρες μοιαζει με
τουλουμπα απο τις γρατζουνιες.Οχι κακαρατζα λαγου αλλα ουτε τον σκυλο δεν βλεπεις.
Εχω κυνηγησει στο εξωτερικο ελαφια με αυτον τον τροπο,κυνηγι ειναι και αυτο.Θελει γνωσεις και εμπειρια.Αλλα γουστα
ειναι αυτα.Προσωπικα αν δεν ακουσω την Σπιθα να γκαριζει πηγαινοντας τον ταπα δεν θεωρω οτι εχω παει για λαγοκυνηγι.
Εχω βαρεσει λαγους οταν κυνηγουσα περδικες αλλα ουτε που τους θυμαμαι αυτους.
 
Μια χαρα κυνηγι ειναι κ αυτο κ το λεω εγω που ειμαι αρρωστος με τα σκυλια...ο καθενας κυνηγαει οπως του κανει κεφι αρκει να ειναι νομιμος κ να σεβεται τους υπολοιπους κυνηγους...τετοια ιχνηλασια ειναι πολυ δυσκολη αλλα δεν γινεται μονο στην κρητη...ειναι μια αρχαια τεχνη που την κατεχουν ελαχιστοι πλεον...μπραβο στρατο για την υπομονη σου...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top