Νομοθεσία για την Σκοποβολή

  • Thread starter Thread starter elshrin
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Άμα θέλουν ας θεσπίσουν την υποχρεωτική εκπαίδευση κάποιων ωρών περί ασφαλούς χρήσης οπλισμού με κάποιο μικρό εννοείται χρηματικό αντίτιμο η δωρεάν στους υποψήφιους αγοραστές. Δηλαδή αν εγώ δε βγάλω κυνηγ. άδεια η δεν ανανεώσω τη σκοπ. θα μου κατασχέσουν τα όπλα; Μαζί τα αγοράσαμε η μου τα χορήγησε το κράτος και οι ομοσπονδίες; Καλά έχουν να "χαθουν" όπλα....
 
Άμα θέλουν ας θεσπίσουν την υποχρεωτική εκπαίδευση κάποιων ωρών περί ασφαλούς χρήσης οπλισμού με κάποιο μικρό εννοείται χρηματικό αντίτιμο η δωρεάν στους υποψήφιους αγοραστές. Δηλαδή αν εγώ δε βγάλω κυνηγ. άδεια η δεν ανανεώσω τη σκοπ. θα μου κατασχέσουν τα όπλα; Μαζί τα αγοράσαμε η μου τα χορήγησε το κράτος και οι ομοσπονδίες; Καλά έχουν να "χαθουν" όπλα....
και ομως ετσι θα γινει αν ολα μεινουν ως εχει
 
Άμα θέλουν ας θεσπίσουν την υποχρεωτική εκπαίδευση κάποιων ωρών περί ασφαλούς χρήσης οπλισμού με κάποιο μικρό εννοείται χρηματικό αντίτιμο η δωρεάν στους υποψήφιους αγοραστές. Δηλαδή αν εγώ δε βγάλω κυνηγ. άδεια η δεν ανανεώσω τη σκοπ. θα μου κατασχέσουν τα όπλα; Μαζί τα αγοράσαμε η μου τα χορήγησε το κράτος και οι ομοσπονδίες; Καλά έχουν να "χαθουν" όπλα....
Κώστα στην ΚΥΑ (ΚΑΙ την διευκρινιστική της) αναφέρει πως, αν στην ετήσια - πλέον - βεβαίωση της άδειας οπλοκατοχής ραβδωτών, δεν προσκομίσεις φωτοαντίγραφο της σκοπευτικής ταυτότητας με το αυτοκόλλητο του τρέχοντος έτος επάνω κολλημένο ή, αν δεν έχεις συμπληρώσει κατ' ελάχιστο 5 αγώνες το τελευταίο 12μηνο (υπευθ. δηλωση, κλπ), παραδίδεις τα όπλα σου, κι αν σε 6 μήνες δεν πας τα δικαιολογητικά (μπορεί να είναι παραπάνω ή και λιγότεροι -δεν μπορώ να το τσεκάρω αυτήν τη στιγμή) , κατάσχονται...
 
Αυτά που αναφέρεις είναι 100% σωστά σύμφωνα με τους νόμους αλλά δεν παίρνουν όλοι όπλο για να το χρησιμοποιήσουν. Υπάρχουν και χομπιστες που απλά θέλουν να το βλέπουν. Επίσης είμαι της πεποίθησης ότι είναι δικαίωμα του κάθε ενός να έχει όπλο όπως ήταν και τόσα χρόνια.

Αν ήταν έξυπνοι και όχι νταβατζιδες θα σε υποχρέωναν να κάνεις μαθήματα έστω και αναδρομικά για να λάβεις εκπαίδευση και αυτοί τα δίδακτρα.
Για τους χομπίστες, έχουν μεριμνήσει... Το θέλετε στη βιτρίνα του σαλονιού; Απενεργοποίηση, ίσον αχρήστευση :(

Λες Θωμα ότι ήταν τόσα χρόνια δικαίωμα του καθενός να έχει όπλα.... που; στο αμέρικα; ...γιατί απ' όσο θυμάμαι, στην Ελλάδα τα ραβδωτά ήταν στο πυρ το εξώτερο... η απόκτησή -και συντήρησή τους δε, γολγοθάς κανονικός! Ή μιλάμε μόνο για τα λειόκαννα;

Φυσικά το όλο σύστημα είναι νταβατζίδικο και υποταγμένο στο χρήμα -όπως όλα πια...
Και μαθήματα να έβαζαν υποχρεωτικά, θα καταλήγαμε σαν τις εξετάσεις για τα διπλώματα αυτοκινήτου (άλλο όπλο από κει σε χέρια απαίδευτων και επικίνδυνων) ...
 
Κώστα στην ΚΥΑ (ΚΑΙ την διευκρινιστική της) αναφέρει πως, αν στην ετήσια - πλέον - βεβαίωση της άδειας οπλοκατοχής ραβδωτών, δεν προσκομίσεις φωτοαντίγραφο της σκοπευτικής ταυτότητας με το αυτοκόλλητο του τρέχοντος έτος επάνω κολλημένο ή, αν δεν έχεις συμπληρώσει κατ' ελάχιστο 5 αγώνες το τελευταίο 12μηνο (υπευθ. δηλωση, κλπ), παραδίδεις τα όπλα σου, κι αν σε 6 μήνες δεν πας τα δικαιολογητικά (μπορεί να είναι παραπάνω ή και λιγότεροι -δεν μπορώ να το τσεκάρω αυτήν τη στιγμή) , κατάσχονται...
Ξεκίνησα το σκοπευτήριο (πρακτική σκοποβολή) γιατί μου άρεσε και για να αγοράσω πιστόλι.
Μόλις είδα τι παίζεται και την ταλαιπωρία - χαρτούρα το γύρισα στο sporting.
Με τις μαλακίες αυτές θα το κόψω τελείως το σκοπευτήριο ... να πάνε να .sex hard. όλοι.

ps
Άσε που θα συμβάλλω να μειωθούν οι τιμές στα κυνηγετικά φυσίγγια ;)
 
Ξεκίνησα το σκοπευτήριο (πρακτική σκοποβολή) γιατί μου άρεσε και για να αγοράσω πιστόλι.
Μόλις είδα τι παίζεται και την ταλαιπωρία - χαρτούρα το γύρισα στο sporting.
Με τις μαλακίες αυτές θα το κόψω τελείως το σκοπευτήριο ... να πάνε να .sex hard. όλοι.

ps
Άσε που θα συμβάλλω να μειωθούν οι τιμές στα κυνηγετικά φυσίγγια ;)
...αν δεν βρεθεί άκρη στον ορυμαγδό, κι εγώ για κει το πάω Βασίλη... έχω απογοητευτεί πολύ :(
 
Για τους χομπίστες, έχουν μεριμνήσει... Το θέλετε στη βιτρίνα του σαλονιού; Απενεργοποίηση, ίσον αχρήστευση :(

Λες Θωμα ότι ήταν τόσα χρόνια δικαίωμα του καθενός να έχει όπλα.... που; στο αμέρικα; ...γιατί απ' όσο θυμάμαι, στην Ελλάδα τα ραβδωτά ήταν στο πυρ το εξώτερο... η απόκτησή -και συντήρησή τους δε, γολγοθάς κανονικός! Ή μιλάμε μόνο για τα λειόκαννα;

Φυσικά το όλο σύστημα είναι νταβατζίδικο και υποταγμένο στο χρήμα -όπως όλα πια...
Και μαθήματα να έβαζαν υποχρεωτικά, θα καταλήγαμε σαν τις εξετάσεις για τα διπλώματα αυτοκινήτου (άλλο όπλο από κει σε χέρια απαίδευτων και επικίνδυνων) ...
προφανως μιλαμε μονο για αυτα... με βασικο 750 και ενοικια 400-500 μπορει καποιος απλος πολιτης να εχει τετοια οπλα; Μονο λειοκαννα μπορουσε μεχρι τωρα. Τωρα ερχεται ο νταβατζης και θελει το 100ρικο για να μην χασει τα λεφτα που εχει δωσει. Ολα αυτα με την ελπιδα οτι θα πληρωσουμε τα παραπανω. Εγω καινουργιος ειμαι αλλα πολυ ατυχος... για αυτο ρωτω, αυτα που λεμε εδω δεν μπορουμε να τα πουμε σε καποιον να κανει κατι;
 
...αν δεν βρεθεί άκρη στον ορυμαγδό, κι εγώ για κει το πάω Βασίλη... έχω απογοητευτεί πολύ :(
Ρε συ Γιώργο νομίζουν ότι θα τους παρακαλάμε κιόλας να τους δώσουμε λεφτά.
Φέτος από 60€ για την ταυτότητα το πήγαν στα 90+€ γιατί λέει πρέπει κάθε σύλλογος να έχει και προπονητή ή κάτι τέτοιο ... δεν θυμάμαι ακριβώς.
Αγοράζεις ραβδωτό και στην ουσία δεν είναι δικό σου ... αν σταματήσεις τους αγώνες, το πουλάς ή πάει για κατάσχεση (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος).
Τώρα σου λένε ... θες σκοπευτήριο αγόρασε άλλο όπλο. Πλήρωσε. Θες να το αλλάξεις σε κυνηγετικό ? Πλήρωσε ...
Γιατροί, παρατρεχάμενοι, φυσίγγια, βενζίνες ... κάτσε ρε φίλε τι νομίζουν ότι είμαστε ?

Όπως ακριβώς το γράφω ... να πάνε να γ@μηθούν ΟΛΟΙ και τα € στην τσέπη μου.
Να βαράνε μύγες τα σκοπευτήρια.

Ο καράφλας ονειρεύεται όσοι έχουν λειόκανο όπλο να βγάζουν άδεια κυνηγιού και η ΣΚΟΕ άδεια σκοπευτή.
Βρε ούρτ βρέιιιιι ...

Έχω καμιά 10αριά κουτιά σκοπευτικά στην Αθήνα ... τα ρίχνω αυτά και finito.
 
Last edited:
Κώστα στην ΚΥΑ (ΚΑΙ την διευκρινιστική της) αναφέρει πως, αν στην ετήσια - πλέον - βεβαίωση της άδειας οπλοκατοχής ραβδωτών, δεν προσκομίσεις φωτοαντίγραφο της σκοπευτικής ταυτότητας με το αυτοκόλλητο του τρέχοντος έτος επάνω κολλημένο ή, αν δεν έχεις συμπληρώσει κατ' ελάχιστο 5 αγώνες το τελευταίο 12μηνο (υπευθ. δηλωση, κλπ), παραδίδεις τα όπλα σου, κι αν σε 6 μήνες δεν πας τα δικαιολογητικά (μπορεί να είναι παραπάνω ή και λιγότεροι -δεν μπορώ να το τσεκάρω αυτήν τη στιγμή) , κατάσχονται...
Μέχρι στιγμής αυτό ισχύει μόνο για ραβδωτα. Ας ελπίσουμε να μείνει μόνο εκεί. Όχι ότι είναι καλό για τα ραβδωτα, αλλά λέμε τώρα.
 
Ο ελεγχος των νομιμων οπλων τους ενδιαφερει, οχι το κοστος, αυτοι που ''πρεπει'' να εχουν νομιμα οπλα, εχουν και τα χρηματα....
Γιώργη μάλλον το αντίθετο ισχύει. Αυτοί που έχουν χρήμα έχουν τα παράνομα. Μιλάω για πιστόλια, περίστροφα και αυτόματα τυφέκια. Τα δικά μας όπλα είναι καταγεγραμμένα ήδη.
 
Γιώργη μάλλον το αντίθετο ισχύει. Αυτοί που έχουν χρήμα έχουν τα παράνομα. Μιλάω για πιστόλια, περίστροφα και αυτόματα τυφέκια. Τα δικά μας όπλα είναι καταγεγραμμένα ήδη.
Αυτοι που εχουν χρημα, δεν εχουν κανενα λογο να ειναι παρανομα, τα οπλα τα δικα μας πρωτα τα καταγραφουν(γι'αυτο λεγανε τρεχατε να τα δηλωσετε για να μην ειστε παρανομοι, για τα λειοκανα λεω) και μετα με νομικιστικα κολπα θελουν να τα περιορισουν.
 
Είναι τόσο ηλίθιοι ;
Ηλίθιοι ξε-ηλίθιοι από εμένα δεν παίρνουν φράγκο.
Ο ελεγχος των νομιμων οπλων τους ενδιαφερει, οχι το κοστος, αυτοι που ''πρεπει'' να εχουν νομιμα οπλα, εχουν και τα χρηματα....
Και αυτοί που δεν έχουν χρήματα έχουν παράνομα :)
Πουτάνα όλα 🤣
 
Back
Top