Νομοθεσία για την Σκοποβολή

  • Thread starter Thread starter elshrin
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Το δελτίο σκοπευτή ανανεώνεται κάθε χρόνο. Το δελτίο κατοχής του όπλου κάθε πέντε πλέον με θεωρήσεις κάθε εξάμηνο όπως και πριν....αν για παράδειγμα δύο χρόνια δεν ανανεώσεις το δελτίο σκοπευτή δεν μπορείς να συμμετέχεις σε αγώνες ή προπονήσεις του συλλόγου που ανήκεις. Το όπλο όμως παραμένει στην κατοχή σου....αν τη τρίτη τέταρτη χρονιά συμπληρώσεις τους αγώνες που χρειάζεται έχοντας φυσικά ανανεώσει το δελτίο σκοπευτή είσαι οκ......
Οταν λενε "θεωρησεις καθε 6μηνο" ?
Του οπλου ?
 
Κώστα δεν μπορείς να πας με την κυνηγετική καραμπίνα με μειωτήρα ή με δίκαννο στο σκοπευτήριο για πήλινο στόχο? Εγώ εκεί είχα μείνει.
Ναι κανονικά μπορείς. Δεν μπορείς να παίξεις πρακτική σκοποβολή με το λειοκαννο σου χωρίς μειωτηρα αν δεν είναι δηλωμένο ως σκοπευτικό. Από την άλλη αν είναι δηλωμένο σκοπευτικό, δεν μπορείς να το πάρεις για κυνήγι.
 
Διαβασα καλα τα ΦΕΚ και κατεληξα στα εξης.Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος.

Με ΑΚΚΟ και δελτιο σκοπευτη απο συλλογο μπορεις να πηγαινεις σκοπευτηριο με το δικό σου κυνηγετικο οπλο αλλα με τον μειωτηρα δλδ. max 2+1.
(Αυτο μου το επιβεβαιωσε και ο υπευθυνος του σκοπευτικου συλλογου).

Με ΑΚΣΟ και δελτιο σκοπευτη απο συλλογο μπορεις να πηγαινεις σκοπευτηριο με το δικό σου κυνηγετικο οπλο χωρις μειωτηρα και καποια εξτρα σκοπευτικα αν θελεις, αλλα υποχρεουσαι σε αγωνιστικες συμμετοχες.
Δεν ξερω τον αριθμο, 5 το χρονο? 8? στην πενταετια ? κατι τετοιο.
Αυτό που δεν βρηκα πουθενα ως απαντηση ειναι : Αν τον επομενο χρονο δεν ανανεωσεις συνδρομη στο συλλογο και δεν εισαι πλεον ενεργος σκοπευτης, το κυνηγετικο χωρις τον μειωτηρα και τα σκοπευτικα τι το κανεις ???
Αν ηταν λεει πιστολι πρεπει να το επιστρεψεις.
Που ? Στον Καλκαντζακο ? Στην Sig Sauer που ? Ποιος θα μου επιστρεψει τα χρηματα ? Το σκοπευτικο λειοκαννο τι το κανεις ? Του αλλαζεις την αδεια σε ΑΚΚΟ ?

Με οσα καταλαβα τις τελευταιες βδομαδες που το ψαχνω πρεπει να εχεις ενα λειοκανο με ΑΚΚΟ κι ενα λειοκανο με ΑΚΣΟ και ασχολείσαι και με κυνηγι αν θες και με πρακτικη σκοποβολη π.χ.
Έχεις αντιληφθεί που ζεις ??? ήρεμα ρωτάω :)
 
Έχεις αντιληφθεί που ζεις ??? ήρεμα ρωτάω :)
Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι το θεμα ειναι απλά οικονομικό.
Δλδ παιρνεις 2 οπλα.
Ενα για κυνηγι κι ενα για σκοποβολη και τελειωνει εκει το θεμα.
Τωρα για ραβδωτα, αν δεν χορταινεις να ριχνεις με του συλλογου και θες ντε και καλα δικο σου, ε θα υποστεις την ταλαιπωρια.
 
Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι το θεμα ειναι απλά οικονομικό.
Δλδ παιρνεις 2 οπλα.
Ενα για κυνηγι κι ενα για σκοποβολη και τελειωνει εκει το θεμα.
Τωρα για ραβδωτα, αν δεν χορταινεις να ριχνεις με του συλλογου και θες ντε και καλα δικο σου, ε θα υποστεις την ταλαιπωρια.
Το θέμα όπλο δεν είναι μόνο γούστο. Στο κυνήγι όλοι ξέρουμε ότι αν κυνηγάς με ένα και μοναδικό όπλο θα το μάθεις καλά, θα προσαρμοστείς και θα ρίχνεις καλύτερα από το να είχες δέκα όπλα και κάθε φορά να παίρνεις για κυνήγι διαφορετικό. Οπότε καταλαβαίνεις ότι και στη σκοποβολή ισχύει το ίδιο. Δηλαδή παίρνεις ένα όπλο που ταιριάζει καλύτερα στο χέρι σου, στα γούστα και τις ανάγκες σου και ρίχνεις μόνο με αυτό. Έτσι θα γίνεις καλύτερος στις βολές σου. Κάθε φορά που πας στο σύλλογο να ρίξεις πιάνεις και διαφορετικό όπλο ( αν δεν διαθέτεις δικό σου), γιατί αυτό που σου αρέσει μπορεί να το χρησιμοποιεί άλλος.
 
Το θέμα όπλο δεν είναι μόνο γούστο. Στο κυνήγι όλοι ξέρουμε ότι αν κυνηγάς με ένα και μοναδικό όπλο θα το μάθεις καλά, θα προσαρμοστείς και θα ρίχνεις καλύτερα από το να είχες δέκα όπλα και κάθε φορά να παίρνεις για κυνήγι διαφορετικό. Οπότε καταλαβαίνεις ότι και στη σκοποβολή ισχύει το ίδιο. Δηλαδή παίρνεις ένα όπλο που ταιριάζει καλύτερα στο χέρι σου, στα γούστα και τις ανάγκες σου και ρίχνεις μόνο με αυτό. Έτσι θα γίνεις καλύτερος στις βολές σου. Κάθε φορά που πας στο σύλλογο να ρίξεις πιάνεις και διαφορετικό όπλο ( αν δεν διαθέτεις δικό σου), γιατί αυτό που σου αρέσει μπορεί να το χρησιμοποιεί άλλος.
Δεν εχεις αδικο αλλα λεμε τι μπορεις να κανεις δεδομένου των "παραλογων" συνθηκών.

Δηλαδη τι πιο λογικο να ελεγε ο νομος :
Εχεις μια Mossberg με 10 φυσιγγια ?
Μαλιστα πηγαινε οσο θες στο σκοπευτηριο.
Θες να πας για κυνηγι ? Βαλε τον μειωτηρα και τραβα.
End of Story.
 
Δεν εχεις αδικο αλλα λεμε τι μπορεις να κανεις δεδομένου των "παραλογων" συνθηκών.

Δηλαδη τι πιο λογικο να ελεγε ο νομος :
Εχεις μια Mossberg με 10 φυσιγγια ?
Μαλιστα πηγαινε οσο θες στο σκοπευτηριο.
Θες να πας για κυνηγι ? Βαλε τον μειωτηρα και τραβα.
End of Story.
Έτσι ήταν αλλά το άλλαξαν. Τι ψάχνεις φίλε μου; Στη χώρα αυτή ο γύφτος και ο κάθε παραβατικος έχει καλάσνικοφ, το δικό σου νόμιμο όπλο ενοχλεί.
 
Έτσι ήταν αλλά το άλλαξαν. Τι ψάχνεις φίλε μου; Στη χώρα αυτή ο γύφτος και ο κάθε παραβατικος έχει καλάσνικοφ, το δικό σου νόμιμο όπλο ενοχλεί.
To αστειο ειναι οτι νομοθετουν,νομοθετουν,νομοθετουν κανουν αλλαγες, ΦΕΚ παρα ΦΕΚ, εγκυκλιους για τους νομιμους κατοχους, λες και το εγκλημα θα γινει με νομιμο οπλο ή ο εγκληματιας θα χρησιμοποιησει δηλωμενο οπλο.
Δεντσκοβντιπ (με μια λεξη)
 
To αστειο ειναι οτι νομοθετουν,νομοθετουν,νομοθετουν κανουν αλλαγες, ΦΕΚ παρα ΦΕΚ, εγκυκλιους για τους νομιμους κατοχους, λες και το εγκλημα θα γινει με νομιμο οπλο ή ο εγκληματιας θα χρησιμοποιησει δηλωμενο οπλο.
Δεντσκοβντιπ (με μια λεξη)
Αντιθέτως επειδή τους κόβει προσπαθούν να κάνουν την ζωη του κόσμου δύσκολη...
 
*και σε άλλες χώρες.
Έχω νόμιμα ένα πιστόλι για σκοποβολή. Έχω άδεια για το όπλο, έχω όλα όσα δικαιολογούν την κατοχή του. Έχω κάθε χρόνο ανανεωμένη την συνδρομή μου στο σκοπευτήριο. Κύριος σε όλα.Στον Καναδά μπορείς να δείξεις τα χαρτιά σου στο κατάστημα και να αγοράσεις όσες σφαίρες θες για σκοποβολή; Εδώ δεν γίνεται. Θέλει δικαιολογητικά ότι καταναλωσες τις 500 ( τώρα 1000) σφαίρες και άδεια αγοράς από την αστυνομία για να αγοράσεις άλλες τόσες. Θέλει άδεια αγοράς για να αγοράσεις γεμιστήρες, δεν αρκούν τα χαρτιά μου. Αστεία πράγματα.
 
Και ξέρετε ότι την αλλαγή αυτή για το σκοπευτήριο και τα όπλα με χωρητικότητα πάνω απο τρία την πρότειναν σκοπευτές της πρακτικής σκοποβολής με shotgun.......οι οποίοι μόλις λιώσουν ένα όπλο στο σκοπευτήριο ψάχνουν κυνηγό για να το πουλήσουν......
 
Έχω νόμιμα ένα πιστόλι για σκοποβολή. Έχω άδεια για το όπλο, έχω όλα όσα δικαιολογούν την κατοχή του. Έχω κάθε χρόνο ανανεωμένη την συνδρομή μου στο σκοπευτήριο. Κύριος σε όλα.Στον Καναδά μπορείς να δείξεις τα χαρτιά σου στο κατάστημα και να αγοράσεις όσες σφαίρες θες για σκοποβολή; Εδώ δεν γίνεται. Θέλει δικαιολογητικά ότι καταναλωσες τις 500 ( τώρα 1000) σφαίρες και άδεια αγοράς από την αστυνομία για να αγοράσεις άλλες τόσες. Θέλει άδεια αγοράς για να αγοράσεις γεμιστήρες, δεν αρκούν τα χαρτιά μου. Αστεία πράγματα.
Στον Καναδά ο νόμος επιβάλει για κάθε αγορά πυρομαχικών ή υλικών ( οποιουδήποτε πυροβόλου όπλου ) , να καταγράφονται τα στοιχεία του αγοραστή , ποσότητα κτλ .

Οι γεμιστήρες για τα πιστόλια είναι δεκάρες , επίσης τα πιστόλια , περίστροφα και κάθε λογής όπλα χειρός απαγορεύονται ( πώληση , αγορά , μεταβίβαση ) .
 
Στον Καναδά ο νόμος επιβάλει για κάθε αγορά πυρομαχικών ή υλικών ( οποιουδήποτε πυροβόλου όπλου ) , να καταγράφονται τα στοιχεία του αγοραστή , ποσότητα κτλ .

Οι γεμιστήρες για τα πιστόλια είναι δεκάρες , επίσης τα πιστόλια , περίστροφα και κάθε λογής όπλα χειρός απαγορεύονται ( πώληση , αγορά , μεταβίβαση ) .
Και τι επιτρεπεται?
 
Εχω νεα 🤣🤣🤣

Πηγα να παραλαβω την Αδεια Αγορας Πυροβολου Οπλου για Θηρα.
Εξηγησα στον αστυνομικο οτι δεν γνωριζα, και στην ουσια ηθελα Αδεια Αγορας Σκοπευτικου Οπλου και αν γινεται αλλαγη.
🤣🤣🤣
Εννοια "αλλαγης" δεν υπαρχει.
Τα χαρτια εχουν κατατεθει, κι εχει δημιουργηθει συγκεκριμενος φακελος.Αν δεν θελω να αγορασω κυνηγετικο, πρεπει να περιμενω 6 μηνες να ληξει και να το επιστρεψω αυτο το χαρτι που πηρα σημερα.
Αν αγορασω τελικα κυνηγετικο τοτε η ΑΚΚΟ που θα αποκτησω στη συνεχεια θα ειναι εσαη.Δεν αλλαζει σε ΑΚΣΟ.

Οποτε τι σημαινει αυτο ?
Για αγορα σκοπευτικου...φτου κι απ την αρχη ολα τα χαρτια, γιατρους, παραβολα κλπ κλπ.

Με λιγα λογια καθε χαρτι αγορας οπλου (κυνηγετικου ή σκοπευτικου) έχει το δικό του "σετ" χαρτιων.

Αν το γνωριζα, θα ζηταγα 2 χαρτια απο τον καρδιολόγο και 2 απο τον ψυχιατρο και θα σκεφτομουν αν θα αγοραζα το ενα, το αλλο ή και τα 2.
Δλδ. θα φτιαχνοντουσαν 2 φακελοι.

Φυσικά του ανοιξα και την κουβεντα για το οτι ετσι αναγκαζομαι για την αγορα 2 οπλων αμα μου αρεσει καποιο συγκεκριμενο μοντελο.

Ενω θα ηταν τοσο απλο να ΒΑΖΩ μειωτηρα οταν παω για κυνηγι και να ΒΓΑΖΩ μειωτηρα οταν παω σκοπευτηριο.

Η απαντηση ηταν οτι....οχι,δεν σας εμπιστεύετε το κρατος κυριε οτι θα το κανετε αυτο.
Λες και στην υπολοιπη ζωη μας δεν ισχυουν οι νομοι και οι συνεπειες για την παραβιαση τους αλλα η εμπιστοσυνη που μας δειχνει το κρατος 🤣

Φυσικα ο ανθρωπος δεν φταιει σε τιποτα, μαλιστα μου ειπε οτι ειναι ο πρωτος που τους κραζει σε κατι τετοια αλλα συμφωνει με την συγκεκριμένη διαδικασια.
Επισης μου εβγαλε την αδεια αγορας σε 4 μερες ενω αλλου ακουω και 20.
Να τα λεμε κι αυτα.
 
Back
Top