Νομοθεσία για την Σκοποβολή

  • Thread starter Thread starter elshrin
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Η φύλαξη όπλων έχει συγκεκριμένους κανόνες..... ειδικά των σκοπευτικών όπλων..... επειδή μέχρι σήμερα σκοπευτικά όπλα θεωρούνταν τα πιστόλια, περίστροφα και τα τυφέκια έλεγαν στους σκοπευτές για κατοχή οπλοκιβωτιου και μάλιστα πακτομενο.... επίσης οπλοκιβωτιο απαιτούνταν όταν κάποιος κατείχε από 10 κυνηγετικά όπλα και πάνω...... ή κάποιος συλλέκτης όπλων...... καλό είναι εκτός από το οπλοκιβωτιο να υπάρχει συναγερμός, πόρτα ασφαλείας και το οπλοκιβωτιο να βρίσκεται σε σημείο όχι εμφανώς τοποθετημένο..... κάμερες ασφαλείας κτλ.... αυτά σε απαλλάσσουν από την κατηγορία πλημμελους φύλαξης σε περίπτωση κλοπής των όπλων σε μια διάρρηξη στο σπίτι.....
Καμερες και συναγερμός ναι...οπλοκιβωτιο δεν εχω,ένα οπλο με ακκο εχω
 
Καμερες και συναγερμός ναι...οπλοκιβωτιο δεν εχω,ένα οπλο με ακκο εχω
Να φανταστεις εγω τωρα που αρχισα να ξανασχολουμαι με το θεμα, μολις προχτες αγορασα πρωτα οπλοκιβωτιο, πριν καν προβω στην αγορά νέου οπλου που θελω.
Δεν γνωριζα πολλά στο παρελθον και απλά σταθηκα τυχερος τόσα χρονια.
 
Να φανταστεις εγω τωρα που αρχισα να ξανασχολουμαι με το θεμα, μολις προχτες αγορασα πρωτα οπλοκιβωτιο, πριν καν προβω στην αγορά νέου οπλου που θελω.
Δεν γνωριζα πολλά στο παρελθον και απλά σταθηκα τυχερος τόσα χρονια.
Για ραβδωτα το καταλαβαίνω ... Αλλά σου λένε δεν χρειάζεται για καραμπίνα αλλά αν αλλάξει το χαρτί σε ακσο χρειάζεται
 
Για ραβδωτα το καταλαβαίνω ... Αλλά σου λένε δεν χρειάζεται για καραμπίνα αλλά αν αλλάξει το χαρτί σε ακσο χρειάζεται
Τωρα το πηρα, το χω πακτωσει και σε τοιχο-πατωμα 😂
Tip απο αυτον που μου το πουλησε....γραψε απεξω ενα αυτοκολλητο οτι δεν περιεχει λεφτα και χρυσαφικα μεσα μην προσπαθουν στην στραβη να το διαρηξουν.
 
Τωρα το πηρα, το χω πακτωσει και σε τοιχο-πατωμα 😂
Tip απο αυτον που μου το πουλησε....γραψε απεξω ενα αυτοκολλητο οτι δεν περιεχει λεφτα και χρυσαφικα μεσα μην προσπαθουν στην στραβη να το διαρηξουν.
Μαλακία σου είπε. Τώρα είναι που θα γαμηθούν να το ανοίξουν.
 
Τωρα το πηρα, το χω πακτωσει και σε τοιχο-πατωμα 😂
Tip απο αυτον που μου το πουλησε....γραψε απεξω ενα αυτοκολλητο οτι δεν περιεχει λεφτα και χρυσαφικα μεσα μην προσπαθουν στην στραβη να το διαρηξουν.
Μην οχυρωνετε το σπίτι λες και θα δεχτεί επιθεση απο ζομπι...🤣🤣🤣
 
Μην οχυρωνετε το σπίτι λες και θα δεχτεί επιθεση απο ζομπι...🤣🤣🤣
Και τι να κανω τωρα ?
Να ακυρωσω και το υπόγειο καταφυγιο με προμηθειες για 6 μηνες που εχω φτιαξει για το Zombie Apocalypse?
Δεν παίζεις με αυτα τα πραγματα...
 
Καλησπέρα , επανερχομαι και πάλι για ακσο σε λειοκαννο ....ρώτησα χθες τον προεδρο του συλλόγου μου αν χρειάζεται σε λειοκανο αγωνες για να διατηρηθει η σκοπευτικη η άδεια του. Μου απάντησε προς το παρόν με τις παρουσες διαταξεις δεν χρειάζεται . Επειδή οι αποψεις διίστανται ...μπορεί καποιος να μου στείλει την νομοθεσία που λέει ξεκάθαρα ότι χρειάζεται ή δεν χρειάζεται αγωνες για διατήρηση ακσο σε λειοκαννο ; ευχαριστώ
 
Καλησπέρα , επανερχομαι και πάλι για ακσο σε λειοκαννο ....ρώτησα χθες τον προεδρο του συλλόγου μου αν χρειάζεται σε λειοκανο αγωνες για να διατηρηθει η σκοπευτικη η άδεια του. Μου απάντησε προς το παρόν με τις παρουσες διαταξεις δεν χρειάζεται . Επειδή οι αποψεις διίστανται ...μπορεί καποιος να μου στείλει την νομοθεσία που λέει ξεκάθαρα ότι χρειάζεται ή δεν χρειάζεται αγωνες για διατήρηση ακσο σε λειοκαννο ; ευχαριστώ
ΚΥΑ 604423/2023 δεν έχω ασχοληθεί με τη νομοθεσία για τα σκοπευτικά απο μνήμης για ραβδωτά αναφερόταν επι το πλείστον, ρίξε μια ματιά.
 
Καλησπέρα , επανερχομαι και πάλι για ακσο σε λειοκαννο ....ρώτησα χθες τον προεδρο του συλλόγου μου αν χρειάζεται σε λειοκανο αγωνες για να διατηρηθει η σκοπευτικη η άδεια του. Μου απάντησε προς το παρόν με τις παρουσες διαταξεις δεν χρειάζεται . Επειδή οι αποψεις διίστανται ...μπορεί καποιος να μου στείλει την νομοθεσία που λέει ξεκάθαρα ότι χρειάζεται ή δεν χρειάζεται αγωνες για διατήρηση ακσο σε λειοκαννο ; ευχαριστώ
Δεν το αναφερει πουθενα ξεκαθαρα.
Μισος δικηγορος εχω γινει 🤣
Εχω ξεψαχνισει ολα τα Φ.Ε.Κ.
Ισως καποιος φιλος που ειναι στην πρακτική σκοποβολή με λειόκανο θα μποροθσε πιστευω να μας βοηθησει.
 
Δεν το αναφερει πουθενα ξεκαθαρα.
Μισος δικηγορος εχω γινει 🤣
Εχω ξεψαχνισει ολα τα Φ.Ε.Κ.
Ισως καποιος φιλος που ειναι στην πρακτική σκοποβολή με λειόκανο θα μποροθσε πιστευω να μας βοηθησει.
Ό,τι λεει είναι για αγωνες είναι για ραβδωτα και εγώ το διάβασα . Ο πρόεδρος του συλλόγου μου λεει δεν χρειάζονται αγωνες προς το παρόν σε σκοπευτικο λειοκανο . Αν αλλάξει με καμμια τροποποίηση αργότερα ειναι αλλο ,αλλα προς το παρον μου λέει όχι. Όποιος εχει διαφορετικη αποψη ας μας δειξει τον νομο και το άρθρο μηπως κανουμε λάθος .
 
Ό,τι λεει είναι για αγωνες είναι για ραβδωτα και εγώ το διάβασα . Ο πρόεδρος του συλλόγου μου λεει δεν χρειάζονται αγωνες προς το παρόν σε σκοπευτικο λειοκανο . Αν αλλάξει με καμμια τροποποίηση αργότερα ειναι αλλο ,αλλα προς το παρον μου λέει όχι. Όποιος εχει διαφορετικη αποψη ας μας δειξει τον νομο και το άρθρο μηπως κανουμε λάθος .
Κοιτα...την βεβαιωση, θα στη δωσει το σωματείο που ανηκεις, το οποιο λογικα θα την παρει απο την ΣΚΟΕ.
Οποτε αν εκεινοι κρινουν οτι δεν χρειαζονται αγωνες και στην δωσουν, εισαι καλυμμενος.
Δεν την βγαζεις μονος σου να σου πουν οτι εκανες κατι παρατυπο.
Εσυ οτι σου δωσουν θα καταθεσεις στο αστυνομικο τμημα.
 
Και μονο που η αδεια του οπλου ειναι ΑΚΣΟ φτανει για να καταλαβει κανεις πως ειναι αναγκαιο να γραφονται αγωνες, δεν υπαρχει καπου διαχωρισμος σε κατηγοριες λειοκαννα και ραβδωτα.
Με όλο το σεβασμό αυτό είναι εικασία, αν δε διαβάσει κάποιος τη νομοθεσία που μπορεί να κάνει νομική ερμηνεία δε μπορεί να είναι σίγουρος. Ξεκάθαρα από νομικής σκοπιάς το αναφέρω!
 
Με όλο το σεβασμό αυτό είναι εικασία, αν δε διαβάσει κάποιος τη νομοθεσία που μπορεί να κάνει νομική ερμηνεία δε μπορεί να είναι σίγουρος. Ξεκάθαρα από νομικής σκοπιάς το αναφέρω!
Διαβασες να διαφοροποιει καπου τα λειοκαννα που εχουν ΑΚΣΟ στην ανανεωση αδειας σε σχεση με τα ραβδωτα?
 
Και η ανανεωση θα γινει με ποια κριτηρια?
Λογικα μονο να εισαι γραμμένος σε καποιο σύλλογο και να εχεις εν ενεργεία δελτιο. Αυτο καταλαβαίνω ...τώρα αν το παρουν χαμπάρι τι εγραψαν και βαλουν αγωνες στο μέλλον δεν ξέρω
 
Back
Top