Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τσάκαλε .σώσε μας απο τα ντοπέ καρπούζια πεπόνια .
Ρίξε λίγο φώς αν θές τί εικόνα εμφανίζουν για να τ'αποφεύγουμε .
Πήρε χθές ένα η κυρά (πεπόνι) καί εσωτερικά κόβοντας το είχε την εικόνα πεπονιού
του Σεπτέβρη που λειώνουν .....Απ'έξω στις άκρες πρασινο
Λάμπη μου με αυτά τα λαχανικά δυστυχώς δεν έχω εντρυφήσει... Χοντρικά ακολουθώ τον κανόνα που ανέφερε ο Παναγιώτης με τις χρονικές στιγμές και φυσικά στηρίζομαι πάρα πολύ σε δική μου παραγωγή πια... Σίγουρα τρομερή βοήθεια θα μπορούσε να μας δώσει ο Κώστας @Kostas ContraDosi καθώς η περιοχή του έχει μεγάλη παραγωγή και ο ίδιος έχει κατά καιρούς δείξει πολλές γνώσεις για τις ποικιλίες και τους καλλιεργητικούς τρόπους...
 
Οι αγριοκερασιές πώς βρέθηκαν εκεί; προυπήρχαν ή τις φύτεψες εσύ;
Κάποιες όπως γίνεται καθαρισμός σε όχτους είναι ήδη εκεί και κεντρωνονται επί τόπου. Αλλά έχω και σπορείο/φυτίστρα αγριοκερασιάς και ντόπιας καρυδιάς για υποκείμενα σε κεντρώματα δυο σταδίων... Αρχικά φύτεμα σε γλάστρες και πυθάρια κουκούτσια, καρποί...

IMG_20220626_150259.jpg

Και μετά φύτεμα σε ανοιχτή πεζούλα πυκνά να πάνε ευθεία επάνω και μετά μεταφύτευση σε γραμμικό σχήμα στο τελικό χωράφι που θέλω και αφού πιάσουν σε 2 χρόνια κέντρωμα να γίνουν franquette, fernor ή howard οι καρυδιές και ντόπιες κυρίως ποικιλίες οι κερασιές...
IMG_20220626_121445.jpg
 
Έχει καταπατήσει το κτήμα 2000 χρόνια,που να θυμάται...
Εγώ φταίω που οι πρόγονοί μου έκαναν συστηματικές βλητικές δοκιμές σε Τουρκους και όπου έπεφτε το βόλι αφού δεν υπήρχε κανείς το έκαναν δικό τους; Οποία αχαραστία.....yel.
 
Θα σου πω χωρις να ειμαι ειδημων...
Καρπουζι αγοραζω μετα το πρωτο δεκαημερο του Ιουλιου καθως εχω μαθει απο τους παλαιοτερους οτι τα καρπουζια του Ιουνιου ειναι πρωιμα μεγαλωμενα με ορμονες.
Επισης, προτιμω τα πιο μικρα μεγεθη.
Εσεις , καταλαβαινω οτι εχετε πιο νωρις καλοκαιρινο κλιμα....ισως επεσες στην περιπτωση...

Αυτο μια φορα ηταν μελι :

View attachment 50547
Μαρκα Bostana...
Καρπουζι το οποιο χρησιμοποιηται σε συσκευασια χαρτοκυβωτιου για super market's για πιο ευκολη αγορα του καταναλωτη αντι να το αγοραζει με τη "φετα"...καρπουζι απο 5-15kg Μ.Ο τα μεγαλυτερα.
Παρτιδα άνωστη για μ'ενα η οποια ομως ειναι απο τις ποιο ανθεκτικες στις καιρικες συνθηκες στις αρρωστιες του τετρανυχου.
Οι πιο νωστιμες μαρκες καρπουζιου να προτειμας Samantha (βαρέλα) ή Obla (στρόγγυλα)...
Λάμπη μου με αυτά τα λαχανικά δυστυχώς δεν έχω εντρυφήσει... Χοντρικά ακολουθώ τον κανόνα που ανέφερε ο Παναγιώτης με τις χρονικές στιγμές και φυσικά στηρίζομαι πάρα πολύ σε δική μου παραγωγή πια... Σίγουρα τρομερή βοήθεια θα μπορούσε να μας δώσει ο Κώστας @Kostas ContraDosi καθώς η περιοχή του έχει μεγάλη παραγωγή και ο ίδιος έχει κατά καιρούς δείξει πολλές γνώσεις για τις ποικιλίες και τους καλλιεργητικούς τρόπους...
Το κιτρινο καρπουζι δεν εχει κ μεγαλη διαφορα στη γευση απο τα κοινά ροζ ή κοκκινα...σπανιως συναντάμε στα χωραφια....απλα ειναι πιο γλυκα...φενεται περιεργο στο ματι κ υπαρχει ενα σχετικο κομπλεξ απο τον καταναλωτη...
@ΛΑΜΠΗΣ
Δειτε εδω μια συντομη περιγραφή...

https://www.testpap.com/kitrino-karpoyzi-o-syggenis-toy-gnostoy-kokkinoy-karpoyzioy/
 
Υ.Γ. Δοκιμαστε καρπουζι απο παρατημενη καρπουζια ΑΝ τυχη κ βρειτε, το Νοέμβρη μήνα....θα γλυφετε κ τα κοτσανια...
Εχουν εξασθενίσει τα λιπασματα κ το καρπουζι ΜΟΝΟ απο τις βροχες, οριμαζει ατόφιο...;)
 
Υ.Γ. Δοκιμαστε καρπουζι απο παρατημενη καρπουζια ΑΝ τυχη κ βρειτε, το Νοέμβρη μήνα....θα γλυφετε κ τα κοτσανια...
Εχουν εξασθενίσει τα λιπασματα κ το καρπουζι ΜΟΝΟ απο τις βροχες, οριμαζει ατόφιο...;)
Τι τις θελεις τις ημερομηνιες??
Τωρα διαπιστωσα οτι περασν 9 χρονια....
Και θα ορκιζομουν οτι ηταν πριν 2 η 3...

IMG_20220627_175104.jpg
 
Οι κήποι είναι στις δόξες τους τώρα... Σκάφτηκαν, θειαφίστηκαν... Η ώρα της πρώτης συγκομιδής πλησιάζει...
View attachment 50637
View attachment 50638

View attachment 50639View attachment 50640
Μπράβο Γρηγόρη, σε θαυμάζω - μέσα μου σε ζηλεύω και λίγο;)

ΥΓ: το ίδιο και για όλους σας που δουλεύετε τη γη και με τα ζωντανά, είτε ως επαγγελματίες είτε ως ερασιτέχνες!
 
3 βδομαδες εχει που εκοψα τετοια Φιλε
Τα λατρευω παγωμενα!
Γιαυτο σας λεω
Εχουμε τεραστια διαφορα στο κλιμα
Έχετε πολύ πιο ζεστό και ξερό κλίμα σίγουρα Χρυσανθε οπότε ναι 2-3 βδομάδες νωρίτερα ειναι όλα εκεί μίνιμουμ...

Αυτή η συκιά πάντως αφού κάνει αυτά τα πρωιμα, τον Αύγουστο διφορίζει και κάνει και μεγαλα άσπροσύκα όλο μέλι μέσα... Πολύ καλό δεντράκι...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top