Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Φύτεψα τώρα το απόγευμα, 6 ρίζες ντομάτα, από παλιό σπόρο. Μετά από μεσημεριανή ωριαία βροχούλα, τους έβαλα και λίγη στάχτη γύρω γύρω για το σαλιγκάρι. Δεν ξέρω αν έκανα καλά, αλλά δεν νομίζω να τους κάνει και κακό.View attachment 87886
Πολύ έβαλες και γίνεται μπαρούτι αυτή κάτω δεν φυτρώνει τίποτα.Ειδικά μπορεί να τα κάψει αν δεν είναι χωνεμένη.
 
Φύτεψα τώρα το απόγευμα, 6 ρίζες ντομάτα, από παλιό σπόρο. Μετά από μεσημεριανή ωριαία βροχούλα, τους έβαλα και λίγη στάχτη γύρω γύρω για το σαλιγκάρι. Δεν ξέρω αν έκανα καλά, αλλά δεν νομίζω να τους κάνει και κακό.View attachment 87886
Βασιλη, καλα εκανες και εβαλες, αλλα...εβαλες πολυ και πανω στην ριζα.
Τραβηξε την αυριο να ειναι περιμετρικα στα φυτα σου και να μη μπορουν να πλησιασουν τα σαλιγκαρια.
 
Πολύ έβαλες και γίνεται μπαρούτι αυτή κάτω δεν φυτρώνει τίποτα.Ειδικά μπορεί να τα κάψει αν δεν είναι χωνεμένη.
Αυτό δεν το ήξερα για την στάχτη. Για την κοπριά ήξερα. Πάντως παλιά είναι. Πάνω από εξάμηνο. Ελπίζω να επιβιώσουν.
 
Φύτεψα τώρα το απόγευμα, 6 ρίζες ντομάτα, από παλιό σπόρο. Μετά από μεσημεριανή ωριαία βροχούλα, τους έβαλα και λίγη στάχτη γύρω γύρω για το σαλιγκάρι. Δεν ξέρω αν έκανα καλά, αλλά δεν νομίζω να τους κάνει και κακό.View attachment 87886
Τα φυτά είναι πολύ μικρά και η στάχτη πολλή σε ποσότητα και πολύ κοντά στη ρίζα όπως προαναφέρθηκε από τα παιδιά... λίγη σκορπιστή ένα γύρω θέλει, σπαρτή και προσθήκη αργότερα αν είναι λίγη ακόμα...
 
Τα φυτά είναι πολύ μικρά και η στάχτη πολλή σε ποσότητα και πολύ κοντά στη ρίζα όπως προαναφέρθηκε από τα παιδιά... λίγη σκορπιστή ένα γύρω θέλει, σπαρτή και προσθήκη αργότερα αν είναι λίγη ακόμα...
Αύριο, αύριο Γρηγόρη με ένα πινέλο θα την απομακρύνω από το κέντρο.
 
Αύριο, αύριο Γρηγόρη με ένα πινέλο θα την απομακρύνω από το κέντρο.
Το πιο αποτελεσματικό θα ήταν να είχες ρίξει την ίδια ποσότητα παντού σπαρτή ένα γύρω σε όλο το χώρο και να είχες σκάψει και ποτίσει το μέρος πριν τις φυτέψεις. Θα είχε σβήσει αποτελεσματικά, θα είχε ελαφρύνει το χώμα και θα είχες λίπανση και προστασία μαζί....
 
Το πιο αποτελεσματικό θα ήταν να είχες ρίξει την ίδια ποσότητα παντού σπαρτή ένα γύρω σε όλο το χώρο και να είχες σκάψει και ποτίσει το μέρος πριν τις φυτέψεις. Θα είχε σβήσει αποτελεσματικά, θα είχε ελαφρύνει το χώμα και θα είχες λίπανση και προστασία μαζί....
Την επόμενη φορά Γρηγόρη. Τώρα, θα την απομακρυνω από την ρίζα και ο Θεός βοηθός.
 
Την επόμενη φορά Γρηγόρη. Τώρα, θα την απομακρυνω από την ρίζα και ο Θεός βοηθός.
Άμα την απομακρύνεις μην φοβάσαι τίποτα! Όλα καλά! Ή πιο μακριά περιμετρικά ή όταν μεγαλώσουν πιο πολύ τα φυτά και ριζώσουν ρίξε και πάλι με μέτρο.
 
Η Ολλανδια ειναι η χωρα με τη μεγαλυτερη χρηση φυτοφαρκακων σε γεωργικα προιοντα στην Ευρωπη.
Η δε βασικη προμηθευτρια αγροτικων προιοντων της Ευρωπης , Τουρκια, αφηστε το....δηλητηριο.
Δεν μας στελνει μονο κανες δηλητηριο αλλα και τροφημα δηλητηριο.
ΥΓ Δεν το λεω εγω, αλλα ο καθηγητης γεωπονιας στο πανεπιστημιο Θεσσαλιας κ Παπαχατζης Αλεξανδρος.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top