Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μακη στα ξινα εριξα γαλαζοπετρα χοντρή πριν 20 ημέρες.
Να ρίξω και σε άλλα καλλωπιστικα δένδρα και θαμνους ή όχι;
Έκανα και λιπανση εν όψει του χειμώνα.
Μένει να πάρω και λιγη κοπρια.
Τα ξερα φύλλα που πεφτουν να τα αφήσω λες να σαπισουν στον κήπο σαν φυσικό λίπασμα;
γαλαζόπετρα να ρίξεις παντού καλό κάνει ΄και βοηθάει πολύ
τα ξερά φύλλα αν δεν ενοχλούν οπτικά και αισθητικά άφησε τα
έχεις γκαζόν στον κήπο;;;;;
 
γαλαζόπετρα να ρίξεις παντού καλό κάνει ΄και βοηθάει πολύ
τα ξερά φύλλα αν δεν ενοχλούν οπτικά και αισθητικά άφησε τα
έχεις γκαζόν στον κήπο;;;;;
Μπα, Είναι φτωχομπινεδιαρικος και όχι κυριλέ.
 
Είναι φτωχομπινεδιαρικος και όχι κυριλέ.
ρωτάω γιατί η κοπριά βγάζει χορτάρια που έχουν φάει τα ζωντανά και μεταφέρονται στο γκαζόν οπότε σε 2-4 χρόνια αρχίζει η ταλαιπωρία από τα ζιζάνια και υποβαθμίζεται το γκαζόν
 
  • Like
Reactions: jnp
ρωτάω γιατί η κοπριά βγάζει χορτάρια που έχουν φάει τα ζωντανά και μεταφέρονται στο γκαζόν οπότε σε 2-4 χρόνια αρχίζει η ταλαιπωρία από τα ζιζάνια και υποβαθμίζεται το γκαζόν
Ειδικά τσουκνιδα.
 
όσοι γνωρίζετε καλά αγγλικά και οι χημικοί του φόρουμ
ποιά η γνώμη σας γι αυτό;;;;;κυκλοφορεί ήδη στην Ελλάδα και το φέραμε στο μαγαζί με τα γεωργικά φάρμακα και εφόδια
 
Τώρα ανακάλυψαν αυτοί τα χέρια που πιάνουν φρούτα κ λαχανικά πριν φτάσουν στο τραπέζι μας; Να ήξερες πόσες φορές έχω τσακωθεί με κάποιους που με βλέπουν πριν κόψω πχ το καρπούζι να το περνάω με σαπουνάδα; Ο πάκι, που το μαζεύει από το μποστάνι είναι όλη μέρα στο χωράφι, δεν θα πάει για την ανάγκη του; Νομίζεις ότι θα πλύνει τα χέρια του; Ποιος σου λέει ότι δεν έχει ηπατίτιδα;
Εγώ Μάκη ότι έχει χοντρή φλούδα η οποια πετιέται τα περνάω επιπόλαια με το σφουγγάρι κ λίγο σαπούνι το οποίο ξεβγάζω πάρα πολύ καλά. Αν η φλούδα τρώγεται τότε 5-10 λεπτά εμβάπτιση σε μπόλικο ξύδι διαλυμένο με νερό.
 
Γιώργο κι η γυναίκα μου το ίδιο κάνει και πιο υποχόνδρια θα σου έλεγα .big smile.
ρωτάω γι αυτό το προιόν γιατί διάβασα το φυλλάδιο του και είναι μη χημικό από εκχυλίσματα φυτών αλόης κ.λ.π.
 
Γιώργο κι η γυναίκα μου το ίδιο κάνει και πιο υποχόνδρια θα σου έλεγα .big smile.
ρωτάω γι αυτό το προιόν γιατί διάβασα το φυλλάδιο του και είναι μη χημικό από εκχυλίσματα φυτών αλόης κ.λ.π.
Εγώ όσα μπορώ τα σαπουνιζω και μετά καλό ξέπλυμα. Δεν είναι μόνο τα μικρόβια των ανθρώπων αλλά και αυτά των ζώων του αγρου που πολλά προσβάλλουν τον άνθρωπο.
Μόνο από τα ποντίκια μερικές ανθρωπονοσοι που μεταδίδονται είναι οι εξής :
Πανώλη , Αιμορραγικός Ίκτερος,Ενδημικός Εξανθηματικός Τύφος, Τριχινίαση , Σαλμονέλωση, Λεπτοσπίρωση, Πυρετός από δάγκωμα ποντικού (Sodoko), Τουλαραιμία και ακόμα 15 με 20 νόσους.
Τα στοιχεία που δίνει το video δεν είναι αρκετά για να κρίνω τον τρόπο δράσης και τα αποτελέσματά του.
 
Last edited:
Άλλη πάρα πολύ καλή λύση για τον καθαρισμό και την αποστείρωση των φρούτων και των λαχανικών είναι το όζον. Πάρτε έναν οζονιστή νερού βάλτε το μέσα στο μπολ για 10 λεπτά και μετά πλύντε τα λαχανικά ή αφήστε τα κιόλας για λίγη ώρα μέσα.
Κάνει επίσης για οζονισμό του νερού που πίνουμε και για απολύμανση του ψυγείου αφήνοντας το για λίγη ώρα μέσα να δουλεύει. ;)
 
Οπως ειπε και ο Γιώργος πιο πάνω για το καρπούζι ,έτσι κάνω κι εγω. Το σαπουνίζω απ έξω πάντα.
Τώρα όσο για τα φρούτα γενικότερα τα οποία ψεκάζονται πια με διεισδυτικά και διασυστηματικά μυκητοκτόνα ,όση ώρα και να το αφήσεις στο νερό δεν λεει τίποτα.Ένα καλό πλύσιμο εξωτερικά και μετά καθάρισμα.Οχι όμως ότι έτσι αποφεύγουμε τα φυτοφάρμακα που έχει ραντιστεί.
 
Μακη, τη βοηθεια σου σαν πιο σχετικος.

Δεν εχω παει βεβαια να ψαξω, αλλα θελω να σε ρωτησω αν πουλανε τωρα τα φυτωρια μικρα φυτα μπροκολου. Τα φυτεψα καπου Οκτωβρη-Νοεμβρη δε θυμαμαι, εφαγα και γω, μπηκε και η σπριγκερινα και τραγανισε 3-4 .sarcastic. αλλα εχουν μεινει 2. Να ξαναφυτεψω τετοια εποχη ή μηπως ειναι εποχη για αλλες καλλιεργειες;
 
Μακη, τη βοηθεια σου σαν πιο σχετικος.

Δεν εχω παει βεβαια να ψαξω, αλλα θελω να σε ρωτησω αν πουλανε τωρα τα φυτωρια μικρα φυτα μπροκολου. Τα φυτεψα καπου Οκτωβρη-Νοεμβρη δε θυμαμαι, εφαγα και γω, μπηκε και η σπριγκερινα και τραγανισε 3-4 .sarcastic. αλλα εχουν μεινει 2. Να ξαναφυτεψω τετοια εποχη ή μηπως ειναι εποχη για αλλες καλλιεργειες;
είναι αργά φίλε δεν θα γίνουν κι αν γίνουν θα λουλουδιάσουν γρήγορα και δεν θα προλάβεις να φας

Κατάλληλο κλίμα για την καλλιέργεια μπρόκολου
Οι ιδανικές θερμοκρασίες για την ανάπτυξη του μπρόκολου είναι μεταξύ 10 και 20 βαθμών Κελσίου. Όχι όμως μεγαλύτερες από 26 βαθμούς Κελσίου. Αν η θερμοκρασία είναι πάνω από 26 βαθμούς Κελσίου, τότε η ταξιανθία του μπρόκολου θα ανθήσει γρήγορα ώστε να παράγει σπόρο και δε θα είναι φαγώσιμη.



Πότε σπέρνουμε μπρόκολα;
Ξεκινώντας από σπόρο
Αν σκοπεύετε να ξεκινήσετε τα μπρόκολα από σπόρο, θα πρέπει να ξεκινήσετε να φυτεύετε τους σπόρους σε σπορείο στα μέσα του καλοκαιριού.

Είναι καλό να φυτεύετε τους σπόρους μπρόκολου σε σπορείο και όχι απευθείας στο χώμα γιατί τρεις λόγους:

  • Οι σπόροι είναι μικροί και στρογγυλοί και εύκολα φεύγουν από τη θέση που τους σπείρα τε αρχικά. Έτσι μπορεί ο σπόρος να κυλίσει μακριά από το σημείο που τον φυτέψατε κι εσείς να ποτίζετε άδειο χώμα...
  • Στα πρώτα στάδια ανάπτυξης, όταν το φυτό είναι μικρό και ευαίσθητο, γίνεται τροφή για σαλιγκάρια και γυμνοσάλιαγκες.
  • Θα μπορέσετε να ξεχωρίσετε και να μεταφυτέψετε τα φυτά που θα γίνουν γερά και δυνατά.
Γι' αυτό θα πρέπει να φυτεύετε τους σπόρους μπρόκολου σε δίσκους σπορείου και όχι απευθείας στο χώμα.

Σε 4 με 6 εβδομάδες, τα σπορόφυτα θα έχουν φτάσει σε ύψος τα 7 με 10 εκατοστά, θα έχουν αναπτύξει 4 πραγματικά φύλλα και θα είναι έτοιμα για μεταφύτεψη.

Για να έχετε μακρά περίοδο συγκομιδής, φροντίστε ώστε να μη φυτέψετε όλους τους σπόρους μπρόκολου ταυτόχρονα στο σπορείο. Φυτέψτε τους σε ομάδες ανά 3 με 4 εβδομάδες. Σε αντίστοιχα διαστήματα θα γίνει και η μεταφύτεψη. Έτσι θα μπορείτε να απολαμβάνετε τα μπρόκολα για περισσότερο καιρό.
 
Eχω τετοια, αλλα λογω κρυου ειναι μικρα μικρα σαν κατσιασμενα. Και τα παντζαρια μου δε λενε να παρουν τα πανω τους, τα καροτα πανω που θα ηταν ετοιμα για μεταφυτευση "κορφολογηθηκαν" επισης απο τη σκυλιτσα...
 
φιάξε 1 κοκταίηλ από τα παρακάτω 2 φάρμακα και ψέκασε 2 φορές σε 15 μέρες
http://agrotikistegi.gr/products-ma...e=flypage.tpl&product_id=2663&category_id=145
http://www.askget.gr/el/2014-01-08-16-08-08/product/view/2/254
καλή επιτυχία

Έφτιαξα το κοκτέηλ με ακριβώς αυτά τα φάρμακα που αναφέρεις. Η ποσότητα 10 κιλά ώστε να βγουν σωστές οι προτεινόμενες αναλογίες του κατασκευαστή. Μπορώ να φυλάξω αυτό που θα περισσέψει μέσα στον κουβά που το έχω φτιάξει και να ξαναψεκάσω σε δέκα μέρες ή χαλάει και πρέπει να φτιάξω καινούριο τότε; Μου έδωσαν και ένα μπουκαλάκι με λάδι και έριξα μερικά ml για να κολλήσει καλύτερα επάνω στα δέντρα. Τα έχω πλύνει, έχουν στεγνώσει και πάω να τα ψεκάσω.
 
Έφτιαξα το κοκτέηλ με ακριβώς αυτά τα φάρμακα που αναφέρεις. Η ποσότητα 10 κιλά ώστε να βγουν σωστές οι προτεινόμενες αναλογίες του κατασκευαστή. Μπορώ να φυλάξω αυτό που θα περισσέψει μέσα στον κουβά που το έχω φτιάξει και να ξαναψεκάσω σε δέκα μέρες ή χαλάει και πρέπει να φτιάξω καινούριο τότε; Μου έδωσαν και ένα μπουκαλάκι με λάδι και έριξα μερικά ml για να κολλήσει καλύτερα επάνω στα δέντρα. Τα έχω πλύνει, έχουν στεγνώσει και πάω να τα ψεκάσω.
το λαδάκι κάνει δουλειά....μπορείς να το κρατησεις και παραπάνω από 10 μέρες καλό ανακάτεμα όμως
 
Όλα ΟΚ. Σε 10 μέρες πάλι μου είπαν και μετά αρχές Μάη. Το γκρειπ φρουτ που είχε το μεγαλύτερο πρόβλημα, του είχα κάνει ένα γερό κλάδεμα των χαμηλών κλαδιών και το άνοιξα στην μέση. Τώρα με χαρά βλέπω ότι πετάνε σαν τρελά καινούρια τρυφερά κλαράκια και φύλλα. Μάλλον δουλεύει το κομπλεζαλ και η κοπριά που είχα ρίξει τον Νοέμβρη.
 
το λαδάκι κάνει δουλειά....μπορείς να το κρατησεις και παραπάνω από 10 μέρες καλό ανακάτεμα όμως
Το λαδι τι σοι πραμα ειναι;
Μακη τελος του μηνα λεω να ριξω το πρωτο χερι λιπασμα και ψεκασμα με βορδιγαλειο πολτο τα ξινα.Λιπασμα 25-5-10 ειναι οκ;
 
Το λαδι τι σοι πραμα ειναι;
Μακη τελος του μηνα λεω να ριξω το πρωτο χερι λιπασμα και ψεκασμα με βορδιγαλειο πολτο τα ξινα.Λιπασμα 25-5-10 ειναι οκ;
πολύ καλά είσαι με το λίπασμα πλούσιο σε άζωτο αυτή την εποχή
με τον βορδιγάλειο προσοχή μόνο αν έχουν κάνει ξεκίνημα βλάστησης και είναι θερμές ημέρες 20-21 βαθμοί μην κάνει εγκαύματα αν και δεν νομίζω για σιγουριά κάνε το πιο αραιό
το λαδάκι είναι προσκολλητικό και κρατάει το φάρμακο μέχρι να βρέξει δυνατά
 
  • Like
Reactions: jnp
Status
Not open for further replies.
Back
Top