Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
με τον βορδιγάλειο προσοχή μόνο αν έχουν κάνει ξεκίνημα βλάστησης και είναι θερμές ημέρες 20-21 βαθμοί μην κάνει εγκαύματα αν και δεν νομίζω για σιγουριά κάνε το πιο αραιό
Μου είπαν από το μαγαζί μια κουταλιά της σούπας σε 5 λίτρα νερό.
Νομίζω είναι ΟΚ.
 
Μακη τελος του μηνα λεω να ριξω το πρωτο χερι λιπασμα και ψεκασμα με βορδιγαλειο πολτο τα ξινα.Λιπασμα 25-5-10 ειναι οκ;
Τον Νοέμβρη είχα ρίξει κομπλεζαλ και χωνεμένη κοπριά στα ξινά. Θέλουν και άλλο λίπασμα τώρα; .xm.
Και κάτι άλλο, τι γνώμη έχετε για το λεγόμενο γαλάζωμα; Ακούω τον πεθερό μου ότι από αμπέλια μέχρι και ξινά, τα ραντίζει με γαλαζόπετρα. Ειδικά το αμπέλι του αλλάζει τα φώτα, μέσα στο καλοκαίρι το ραντίζει μπορεί και 3-4 φορές.
 
λίπασμα ναι αυτή την εποχή κάνει πολύ καλό αφού τα φυτά ξυπνούν από την χειμερινή περίοδο καλό θα ήταν να βάλεις το novatec αυτή την εποχή που είναι πιο πλούσιο σε άζωτο κάτι που ταρακουνάει τα φυτά και ξυπνούν αγριεμένα .sarcastic.
η γαλαζόπετρα χαλκός είναι όπως κι ο βορδιγάλειος που ειναι γαλαζόπετρα με ασβέστη
προσωπικά θεωρώ ότι χαλκούχα σκευάσματα μπορούμε να κάνουμε μέχρι και 9 μήνες το χρόνο εξαιρώντας Ιούλιο Αύγουστο και μέσα Δεκέμβρη με μέσα Γενάρη
 
Τα χαλκούχα σε τι βοηθάνε; Ευχαριστώ για την βοήθεια Μάκη :)
Εγώ που ξεκίνησα "θεραπεία" με εντομοκτόνα, να μπλέξω και τα χαλκούχα ή να τα αφήσω για μετά; .xm.
 
Τα χαλκούχα σε τι βοηθάνε; Ευχαριστώ για την βοήθεια Μάκη :)
Εγώ που ξεκίνησα "θεραπεία" με εντομοκτόνα, να μπλέξω και τα χαλκούχα ή να τα αφήσω για μετά; .xm.
τα χαλκούχα είναι πολύ πιο ελαφριά από τα εντομοκτόνα και όταν τα χρησιμοποιούμαι γίνεται το σημείο εκείνο πιο αφιλόξενο για τα έντομα
1-2 ψεκασμούς όμως με εντομοκτόνα δεν τους γλυτώνουμε αφότου δέσουν καλά οι καρποί
 
  • Like
Reactions: jnp
Όταν δέσουν οι καρποί δεν ξαναρίχνω εντομοκτόνο, ότι κάνω πριν δέσουν. Πιστεύω από εκεί που δεν είχα ραντίσει ποτέ, κάτι θα γίνει φέτος. Ελπίζω με τις ψώρες και τον τετράνυχο να ξεμπερδέψω, με τον φιλοκνίστη να δούμε πως θα πάει φέτος.
 
Τον Νοέμβρη είχα ρίξει κομπλεζαλ και χωνεμένη κοπριά στα ξινά. Θέλουν και άλλο λίπασμα τώρα; .xm.
Και κάτι άλλο, τι γνώμη έχετε για το λεγόμενο γαλάζωμα; Ακούω τον πεθερό μου ότι από αμπέλια μέχρι και ξινά, τα ραντίζει με γαλαζόπετρα. Ειδικά το αμπέλι του αλλάζει τα φώτα, μέσα στο καλοκαίρι το ραντίζει μπορεί και 3-4 φορές.
Τέλος Φεβρουαρίου και Μαρτίου ρίξε αναπτυξιακο λίπασμα με πολύ άζωτο :25-5- 5 ή κάτι παρόμοιο.
Εγώ θα ψεκασω την ιδια εποχή με βορδιγαλειο πολτό που είναι γαλαζοπετρα με ασβεστη, δηλ θειικος χαλκος και όχι ζορικα φυτοφαρμακα. Όπως λέει και ο Μάκης είναι ασπιρινες. Αν διαβάσεις στα μπουκάλια με κρασί όλα γράφουν ότι περιέχουν θειικα, είναι από τη γαλαζοπετρα.
Κομμάτια γαλαζοπετρα εριξα γύρω στα ξινα το χειμώνα.
Αργότερα όταν αρχίσουν οι προσβολες των φυτών θα δω τι θα κάνω.
 
λίπασμα ναι αυτή την εποχή κάνει πολύ καλό αφού τα φυτά ξυπνούν από την χειμερινή περίοδο καλό θα ήταν να βάλεις το novatec αυτή την εποχή που είναι πιο πλούσιο σε άζωτο κάτι που ταρακουνάει τα φυτά και ξυπνούν αγριεμένα
Μάκη, ισχύει και για το γκαζόν; Μέχρι τώρα έριχνα το πρώτο λίπασμα στα μέσα Μάρτη (Νιτροφόσκα). Φέτος, λόγω καλοκαιρίας έχει αρχίσει "να δίνει" (αν και έχω πολλά ξερά ανάμεσα στα χλωρά) το βοηθάω ποτίζοντας βαθιά μία με δύο φορές την εβδομάδα.
 
Μάκη, ισχύει και για το γκαζόν; Μέχρι τώρα έριχνα το πρώτο λίπασμα στα μέσα Μάρτη (Νιτροφόσκα). Φέτος, λόγω καλοκαιρίας έχει αρχίσει "να δίνει" (αν και έχω πολλά ξερά ανάμεσα στα χλωρά) το βοηθάω ποτίζοντας βαθιά μία με δύο φορές την εβδομάδα.
ναι ισχύει και για το γκαζόν το novatec
και μια θειική αμμωνία σαν 1η μετά τον χειμώνα λίπανση κάνει τέλεια δουλειά με προσοχή στην εφαρμογή 4κιλά/100τ.μ.
τα ξερά κε Γιάννη πως είναι;;;; κάπως στρόγγυλα και στην μέση λίγο πράσινα;;;;;
 
  • Like
Reactions: jnp
Τον Νοέμβρη είχα ρίξει κομπλεζαλ και χωνεμένη κοπριά στα ξινά. Θέλουν και άλλο λίπασμα τώρα; .xm.
Και κάτι άλλο, τι γνώμη έχετε για το λεγόμενο γαλάζωμα; Ακούω τον πεθερό μου ότι από αμπέλια μέχρι και ξινά, τα ραντίζει με γαλαζόπετρα. Ειδικά το αμπέλι του αλλάζει τα φώτα, μέσα στο καλοκαίρι το ραντίζει μπορεί και 3-4 φορές.
Το αμπέλι ραντιζεται οπωσδήποτε μετά από κάθε βροχή γιατί αλλοιως σαπιζει ο καρπός.
 
τα ξερά κε Γιάννη πως είναι;;
Υπάρχουν λουρίδες των 1,5 έως 2 μ. Χ 3 έως 5μ. που όλο το χόρτο είναι μαύρο και ξερό, ανάμεσα όμως φυτρώνει νέο. Κάθε χρόνο, όταν "δώσει" για καλά το κοντοκουρεύω (σχεδόν μέχρι χώμα) έτσι φεύγει το μαύρο και μένει μόνο το φρέσκο. Παλαιότερα το ψέκαζα μήπως ήταν μύκητας αλλά δεν άλλαζε τίποτα.
 
Υπάρχουν λουρίδες των 1,5 έως 2 μ. Χ 3 έως 5μ. που όλο το χόρτο είναι μαύρο και ξερό, ανάμεσα όμως φυτρώνει νέο. Κάθε χρόνο, όταν "δώσει" για καλά το κοντοκουρεύω (σχεδόν μέχρι χώμα) έτσι φεύγει το μαύρο και μένει μόνο το φρέσκο. Παλαιότερα το ψέκαζα μήπως ήταν μύκητας αλλά δεν άλλαζε τίποτα.
αν είναι σε σημεία με σκιά μπορεί να συμβαινει με τις υγρασίες του χειμώνα εξαερισμό εχετε κάνει κάποτε;;;;
 
Πηγα και γω σημερα και φορτωσα διαφορων ειδων μαρουλια, συν ενα δικταμο γλαστρακι και ενα πλατυφυλλο βασιλικο. Δυστυχως δεν φυτεψα ακομα, αυριο ισως, γιατι θελει σκαψιμο το χωραφι, και καλο ποτισμα γιατι ειναι ξερο σαν φελιζολ.

Τα προηγουμενα παντως μαρουλια εχουν μεγαλωσει, και ηδη τρωμε, το ιδιο και τα κρεμμυδια, ενω σιγα σιγα κοβω σεληνο και ετοιμαζονται καροτα και παντζαρια. Εχει πολυ πλακα τελικα το φυτεμα, εχω φαει ομως και κατι φολες αλλα χαλαλι, πειραματιζομαι και μαθαινω
 
λίπασμα ναι αυτή την εποχή κάνει πολύ καλό αφού τα φυτά ξυπνούν από την χειμερινή περίοδο καλό θα ήταν να βάλεις το novatec αυτή την εποχή που είναι πιο πλούσιο σε άζωτο κάτι που ταρακουνάει τα φυτά και ξυπνούν αγριεμένα .sarcastic.
η γαλαζόπετρα χαλκός είναι όπως κι ο βορδιγάλειος που ειναι γαλαζόπετρα με ασβέστη
προσωπικά θεωρώ ότι χαλκούχα σκευάσματα μπορούμε να κάνουμε μέχρι και 9 μήνες το χρόνο εξαιρώντας Ιούλιο Αύγουστο και μέσα Δεκέμβρη με μέσα Γενάρη
Μάκη τώρα τα ξινά έχουν φορτώσει λουλούδια.
Όταν ψεκαζω με βορδιγαλειο απαγορεύεται η χρήση και εντομοκτονου για να μην χαλάσουμε και τις μέλισσες ή δεν πειραζει;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top