Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Άτιμο το καλάμι..Εγώ τα βγάζω με την τσάπα όσο μπορώ μέσα απο την ριζα αλλά και πάλι δεν γίνεται τίποτα..
ΥΓ Η τσάπα είναι από τις παλιές τις ενισχυμένες γιατί κάτι καινούργιες πχ bellota τσακίζουν σαν εφημερίδες...sarcastic.
 
Αν υπάρχουν στο χώμα ρίζες από καλάμια, δεν μπορείς να απαλλαγείς οριστικά εκτός κι αν φύγουν οι ρίζες από το χώμα...
 
Δεν ξέρω τι θα γινει όταν κοπούν τα καλαμια και μπει ένα τρακτέρ και τα σβαρνισει..
Θα το δοκίμαζα αλλά εκεί που είναι είναι σε ένα μεγάλο αυλάκι που έχει τρεχούμενο νερό κ δεν υπάρχει πρόσβαση..
ΥΓ Και για να έρθουμε στο στοιχείο μας..Ρε τι τσιχλοκοτσυφο κρατάνε οι καλαμιώνες....sarcastic.
 
Tα κοψα φετος, και σε μεγαλα κομματια του πρωην καλαμιωνα εβαλα φωτια και τα καψα. Μειναν οι ριζες ναι, αλλα εφυγαν τα στελεχη τους, ετσι το εδαφος σε πολλα σημεια ειναι καθαρο και με μια τσαπα κοβεις τα χλωρα πολυ ευκολα. Μολις ζεστανει λιγο ο καιρος θα πεσει Roundup
 
Γιώργο τι θερμοκρασίες είναι οι χαμηλές στο χωριό;;;;
Υπό φυσιολογικές συνθήκες κυμαίνεται μέχρι τους -6 έως -7 αλλά έχει πάει και πιο κάτω...
Θα κοιτάξω την περίοδο της ανθοφορίας να την καλύψω με κάποιο ναύλον.
Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...
 
Μακη, τα καλαμια με τι τα ξεκανουμε ρε φιλε;
Τα εχω κοψει, βγαινουν βεβαια καθε τοσο και τα στραβωνω, αλλα φοβαμαι οτι το φυτοφαρμακο δεν το γλυτωνω
Βαθύ φρεζάρισμα;
 
Υπό φυσιολογικές συνθήκες κυμαίνεται μέχρι τους -6 έως -7 αλλά έχει πάει και πιο κάτω...
Θα κοιτάξω την περίοδο της ανθοφορίας να την καλύψω με κάποιο ναύλον.
Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...
Γιώργο όχι νάυλον,είναι παλιά συνταγή και ξεπερασμένη
μετά την παγωνιά βγαίνει ήλιος και καίει τα άνθη και νέα φύλλα αφού λειτουργεί σαν κάτοπτρο συν ότι το φυτό δεν αναπνέει
κοίτα εδώ,το βρίσκεις παντού σε οργανωμένα γεωπονικά μαγαζιά που πωλούν εξοπλισμό παραγωγών
http://www.hermesagriculture.gr/anti-frost-non-woven.html
 
Tα κοψα φετος, και σε μεγαλα κομματια του πρωην καλαμιωνα εβαλα φωτια και τα καψα. Μειναν οι ριζες ναι, αλλα εφυγαν τα στελεχη τους, ετσι το εδαφος σε πολλα σημεια ειναι καθαρο και με μια τσαπα κοβεις τα χλωρα πολυ ευκολα. Μολις ζεστανει λιγο ο καιρος θα πεσει Roundup
όχι rounup εισχωρεί στην ρίζα και επιβαρύνει το έδαφος....άσε που μπορεί να μην τα πιάσει http://oimaskespeftoun.blogspot.gr/2014/11/roundup-monsanto.html
αν μπορείς να τα κόψεις πολύ χαμηλά και να τα σκεπάσεις με νάυλον Ιούλιο Αύγουστο που σκάει ο τζίτζικας θα τα κάψει πιστεύω
λέω τώρα εγώ δεν ξέρω και τι έκταση είναι και κατά πόσο είναι εφικτό
 
σωστός.....βιβούρνο tinus ανθίζει 2 φορές άνοιξη φθινόπωρο με λευκά άνθη που μυρίζουν όμορφα όταν δε απανθίζει μυρίζει σαν ποδαρίλα
δυνατός θάμνος με μέτρια νερά και ανθεκτικός στον αέρα φθάνει και 4-4μιση μέτρα ύψος
κολλάει έυκολα μελίγκρα,τετράνυχο,τίγρη,θρίπα
Φοβερή βρώμα, ιδίως όταν έχει υγρασία είναι αφόρητη. Λόγω των ασθενειών που ανέφερες, αν δεν είναι περιποιημένο σαν φυτό, ο φράχτης είναι σαν μαραμένος και βρομιάρικος. Δυστυχώς έχει ο απέναντί μου.
 
Ρε παιδιά ακόμα είναι Απρίλιος και έχουν κάνει την εμφάνιση τους τα κουνούπια. Δεν μπορώ να ανοίξω παράθυρο από τώρα και μπουκάρουν μέσα. Ο κήπος είναι γεμάτος από κάτι τεράστια κουνούπια που δεν τα θυμάμαι παλιότερα τα οποία μπαίνουν και αυτά μέσα στο σπίτι αν δουν φως. Είναι σαν μαστουρωμένα, σκοτώνονται εύκολα αλλά είναι σιχαμερά. Όσο δεν τα θέλω τα φάρμακα, τόσο σκέφτομαι ότι κάτι πρέπει να κάνω γιατί όπως φαίνεται φέτος θα μας ρημάξουν.
 
Ρε παιδιά ακόμα είναι Απρίλιος και έχουν κάνει την εμφάνιση τους τα κουνούπια. Δεν μπορώ να ανοίξω παράθυρο από τώρα και μπουκάρουν μέσα. Ο κήπος είναι γεμάτος από κάτι τεράστια κουνούπια που δεν τα θυμάμαι παλιότερα τα οποία μπαίνουν και αυτά μέσα στο σπίτι αν δουν φως. Είναι σαν μαστουρωμένα, σκοτώνονται εύκολα αλλά είναι σιχαμερά. Όσο δεν τα θέλω τα φάρμακα, τόσο σκέφτομαι ότι κάτι πρέπει να κάνω γιατί όπως φαίνεται φέτος θα μας ρημάξουν.

Εγω Γιώργο το πρόβλημα με τα κουνούπια το έχω όλο το χρόνο.
 
Σήμερα με τσίμπησαν δυο σκνίπες..Έχω σοβαρό θέμα με τα κουνούπια γιατί από μικρος μου άλλαζαν τα φώτα..Δεν τσιμπανε όλους τους ανθρώπους όπως ξέρετε..Έχω μετρήσει πάνω μου πάνω από δέκα τσιμπιες σε λίγα λεπτα..
Έχει αρκετά λουλούδια η αυλή κ νομίζω ότι τα καλούν αυτά..
Είχα ψεκάσει πέρσι με εντομοκτονο σε σκονη που διαλυεται σε νερο πάνω στα λουλούδια και κάτω..Εξαφανίστηκαν προς στιγμή αλλά την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια..
Όταν εξατμιστεί το φάρμακο γιοκ.
Μόνο το κουνουπελαιο με σώζει..
 
τα χαλκούχα είναι πολύ πιο ελαφριά από τα εντομοκτόνα και όταν τα χρησιμοποιούμαι γίνεται το σημείο εκείνο πιο αφιλόξενο για τα έντομα
1-2 ψεκασμούς όμως με εντομοκτόνα δεν τους γλυτώνουμε αφότου δέσουν καλά οι καρποί
Μάκη οι πορτοκαλιες μου έδεσαν τον καρπό, είναι σαν φακές, πότε να ψεκασω και με τι;
Θερινό πολτό και κάποιο εντομοκτονο;
Ήδη αραιά και πού βλέπω βαμβακαδα και την καθαριζω τοπικά με σφουγγαρι και σαπούνι.
 
Μάκη οι πορτοκαλιες μου έδεσαν τον καρπό, είναι σαν φακές, πότε να ψεκασω και με τι;
Θερινό πολτό και κάποιο εντομοκτονο;
Ήδη αραιά και πού βλέπω βαμβακαδα και την καθαριζω τοπικά με σφουγγαρι και σαπούνι.
προληπτικά κάνε κι ένα decis κακο δεν είναι
 
  • Like
Reactions: jnp
Status
Not open for further replies.
Back
Top