Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Mακη, για εγκατασταση σωληνων ποτισματος σε κηπευτικα, ο Φ16 ειναι καλος; H θελω μεγαλυτερη διατομη;
 
Mακη, για εγκατασταση σωληνων ποτισματος σε κηπευτικα, ο Φ16 ειναι καλος; H θελω μεγαλυτερη διατομη;
Μία χαρά είναι
Αν θες βάζεις το τυφλό και βγαζεις μπεκ με μακαρόνια φ6 όπου θέλεις
Το καλό εδώ είναι ότι μπορείς να βάζεις μπεκ ανάλογα με το φυτό την σκιά η τον ήλιο π.χ.3lt 4lt κ.λ.π.
 
Last edited:
Ελεγα να παρω με ετοιμους σταλακτες ανα μετρο, να γλυτωσω τα τρυπηματα, εγκαταστασεις κλπ

Ολα θα ειναι στον ηλιο, και θα μπουν τα φυτα ανα ειδος οποτε θα μπορω να κανονισω ποτε και ποσο θα ποτιζονται απο τις βανες του καθε δικτυου
 
Σωστός καλή σκέψη
Το μειονεκτημα του έτοιμου σταλακτη είναι τα άλατα ενώ τα μπεκ τα βάζεις το χειμώνα σε οξύ και καθαριζουν
 
Last edited:
Μόλις τελείωσα με τα φυτά στο μπαξεδάκι στο σπίτι μου. Έβαλα πιπεριές για γεμιστά, αγγουριές και ντοματιές.
Από ντοματιές έβαλα φυτά από σπόρους και όχι υβρίδια τα εξής είδη:
Κερασοντοματίνι (πολύ μικρό κόκκινο ντοματίνι)
Τσαμπί (ντομάτα μεσαίου μεγέθους σε τσαμπί)
Μαρωνείας (ντομάτα μεγαλόκαρπη)
Πράσινη Ζέβρα (πρασινοκίτρινη εξωτερικά, πράσινη εσωτερικά, μεσαίου μεγέθους – εξαιρετικά νόστιμη)
Cherokke (μαύρη μεγαλόκαρπη κρεατοντομάτα των ινδιάνων – εξαιρετική)

Μακάρι να πιάσουν όλα για να δοκιμάσουμε τις διάφορες γεύσεις... :)
 
Tα cherries αν σου πιασουν, ή και τα βελανιδια ακομα περισσοτερο, δε θα ξερεις τι να τα κανεις. Περσι απο 6-7 φυτα, ειχα αηδιασει να τρωω ντοματινια και γω, και καμποσοι φιλοι. Πιο νοστιμα ομως ειναι τα βελανιδια απο τα cherries
 
Tα cherries αν σου πιασουν, ή και τα βελανιδια ακομα περισσοτερο, δε θα ξερεις τι να τα κανεις. Περσι απο 6-7 φυτα, ειχα αηδιασει να τρωω ντοματινια και γω, και καμποσοι φιλοι. Πιο νοστιμα ομως ειναι τα βελανιδια απο τα cherries
κι εγώ πέρυσι έβαλα στην δουλειά 5 βελανίδια κι έγινε χαμός....η γυναίκα μου είπε.....μην φέρνεις άλλα .sarcastic.
φέτος έβαλα
3 ρίζες τοματάκι Χίου
3 ρίζες ντομάτα Βραυρώνας
2 ρίζες αμπελοφάσουλα
2 ρίζες καυτερή πιπεριά Ιεράπετρας
και σε 5- 6 μέρες 2 ρίζες πεπόνι από σπόρο που μου έχει φέρει πελάτισσα από Καραϊβική
 
Εχω στο μπαλκονι σε γλαστρες μια σεφλερα μια καμελια ενα λουσιντουμ και ενα αλλο φητο που μοιαζει με τα φυλλα της σεφλερας αλλα στο κεντρο του εχει και γκρι χρωμα διχρωμα φυλλα
Αυτα τα λουλουδια χρειαζονται σιδηρο τωρα την ανοιξη ?
 
Εχω στο μπαλκονι σε γλαστρες μια σεφλερα μια καμελια ενα λουσιντουμ και ενα αλλο φητο που μοιαζει με τα φυλλα της σεφλερας αλλα στο κεντρο του εχει και γκρι χρωμα διχρωμα φυλλα
Αυτα τα λουλουδια χρειαζονται σιδηρο τωρα την ανοιξη ?
αν είναι πράσινα και με εικόνα καλή δεν χρειάζεται ο σίδηρος.....λιπασματάκι να τους ρίξεις :)
 
Για να φυτευτούν τα ντοματίνια (βελανίδια) σε ζαρντινιέρες τι διαστάσεις πρέπει να έχουν; Και σε τι χώμα;
Μάκη, γιατί τα φυτώρια δεν προβάλουν έτοιμες ιδέες για κηπευτικά και αρωματικά σε ζαρντινιέρες;
 
Για να φυτευτούν τα ντοματίνια (βελανίδια) σε ζαρντινιέρες τι διαστάσεις πρέπει να έχουν; Και σε τι χώμα;
Μάκη, γιατί τα φυτώρια δεν προβάλουν έτοιμες ιδέες για κηπευτικά και αρωματικά σε ζαρντινιέρες;
σε ζαρτινιέρες από 40-100 cm και βάθος μέχρι 40cm είναι μιά χαρά να φυτευτούν από 2-6 ντοματίνια
Γιάννη αν εννοείς να υπάρχουν έτοιμες φυτεμένες ζαρτινιέρες στα φυτώρια προς πώληση το δύσκολο είναι οι συνδυασμοί που μπορούν να γίνουν με τα φυτά π.χ. ρίγανη με δενδρολίβανο η θυμάρι με μαντζουράνα γιατί δεν μπορεί να προβλεφθεί τι θέλει ο καθένας
στο φυτώριο που δουλεύω πουλάμε πάρα πολλούς τέτοιους συνδυασμούς ζαρτινιέρα αρωματικά που διαλέγονται την στιγμή της πώλησης και ανάλογα τι θέλει ο καθένας
πουλάμε πολλά θα έλεγα σε πελάτες που η πλειοψηφία τους ζεί σε διαμερίσματα
με την ευκαιρία να πώ και κάτι για τους συδυασμούς των αρωματικών:
συνδυάζουμε ότι θέλουμε στις ζαρτινιέρες εκτός από δυόσμο μέντα που έχουν πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις σε νερό και τα βάζουμε η μόνα τους η σε συνδυασμό
αν π.χ. συνδυάσουμε δυόσμο με θυμάρι στα λίγα νερά ο δυόσμος θα ψυχοραγεί(μεταφορικά)στα πολλά νερά το θυμάρι θα σαπίσει(κυριολεκτικά)
επίσης από την άνοιξη μέχρι το φθινόπωρο ζαρτινιέρες με συνδυασμούς αρμπαρόριζας και σιτρονέλας μαζί η χωριστά είναι τέλεια(θα έλεγα)λύση για τους χώρους φιλοξενίας(κλουβιά σπιτάκια) των σκύλων μας,κρατουν μακρυά την σκνίπα του καλαζάρ
 
Αυτό ακριβώς εννοώ. Να "προβάλλουν κάποιες ιδέες" δηλαδή να έχουν μερικές έτοιμες ζαρντινιέρες ως δείγματα αλλά τον τελικό συνδυασμό θα τον συναποφασίζουν με τον πελάτη κατά την αγορά. Εσείς πουλάτε σε όσους σας τα ζητήσουν ή τους το προτείνετε. Πιστεύω πως όταν τα βλέπουν οι πελάτες έτοιμα θα θέλουν να αγοράζουν και όσοι δεν το έχουν σκεφτεί.
 
Αυτό ακριβώς εννοώ. Να "προβάλλουν κάποιες ιδέες" δηλαδή να έχουν μερικές έτοιμες ζαρντινιέρες ως δείγματα αλλά τον τελικό συνδυασμό θα τον συναποφασίζουν με τον πελάτη κατά την αγορά. Εσείς πουλάτε σε όσους σας τα ζητήσουν ή τους το προτείνετε. Πιστεύω πως όταν τα βλέπουν οι πελάτες έτοιμα θα θέλουν να αγοράζουν και όσοι δεν το έχουν σκεφτεί.
προτείνουμε πάντα αλλά υπάρχει και δείγμα με 3οροφή ζαρτινιέρα από φασκόμηλο θρούμπι και δυόσμο που είναι φυτεμένος στο κάτω μέρος της ζαρτινιέρας και δέχεται εκτός από το δικό του πότισμα και το περίσσεμα των 2 πάνω οπότε παίρνει αυτό που χρειάζεται ;)
είναι αυτή σαν ζαρτινιέρα

Mini-Garden-enlarge.jpg
 
Last edited:
Φέτος επέλεξα φυτά από τον Λαγκαδά(φημισμένα τα ζαρζαβατικά αυτής της περιοχής) και το Μ.Σάββατο τα φύτεψα.
Εκτός από αναρριχώμενες τομάτες έβαλα φέτος για πρώτη φορά και βελανίδια.
Τόσα χρόνια επέλεγα σαν τρόπο ποτίσματος τα αυλάκια αλλά φέτος έβαλα σταγονίδια.
Μεγαλύτερη ευκολία και λιγότερα χόρτα.
Ελπίζω να πάνε καλά....


Και εδώ οι ''σγουρές'' οι οποίες είναι η τρίτη γενιά από τις αρχές του χειμώνα!


Και εδώ τα βελανίδια...
 
Ειμαι σχεδον ετοιμος. Αγορασμενα τα παντα, σχεδον παλι, και αποψε θα γινει το πρωτο φυτεμα. Τα λαστιχα μπηκαν, εχουν γινει 2-3 ποτισματα να ειναι σχετικα νωπο το χωμα, και να βρουν καποια υγρασια τα φυτα. Ολως περιεργως ολα δουλεψαν με τη μια, χωρις προβληματα :)


Πολυ ξεραιλα, ελπιζω να δουλεψει το συστημα για φετος


Μια βερυκοκια που ανακαλυψα οπως κλαδεψα τα καλαμια.


Βερυκοκα, δεν εχει παρα πολλα το δεντρο, αλλα εχει δεσει αρκετα. Πρεπει να δω τι θα τους κανω, γιατι τα τσακιζουν τα μαμουνια αμεσως σχεδον


Το θαυμα της ζωης. Δεν εχω ανοιξει 10 λεπτα το νερο, και οπως ελεγχω τα μπεκ αν τρεχουν, βλεπω αυτο.
 
Ήρθε η ώρα να φτιάξω την αυλή του σπιτιού μου και θα ήθελα μια μικρή βοήθεια! Θέλω να φυτέψω γκαζόν στα παρακάτω παρτέρια









img host Ρώτησα για έτοιμο χλοοτάπητα αλλά μου ζητάνε 12€ το μέτρο τελειωμένο και βγαίνει πολύ ακριβά σκέφτηκα λοιπόν να το φτιάξω μόνος μου! Έχω δει κάποια βίντεο στο YouTube αλλά θα ήθελα και την γνώμη κάποιου που το έχει κάνει η που έχει γκαζόν στο σπίτι του τα υπέρ και τα κατά η και κάποια άλλη γνώμη.
 
Παιδες κ γω στην ιδια φαση με τον Μύρο είμαι εδω κ τρια χρονια γιατί θα το κσνω μονος κ λογο έλειψης εμπειρίας το αναβάλω.
Οποταν βοηθάτε δίπλα.
Μυρο βαλε κανα βινταεκι ρε φίλε γιατί εγω δεν μπορεσα να βρω.
Ευχαριστώ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top