Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εμενα ο κηπος πηγε κατα διαολου. Τετοια αναποδη χρονια σχεδον σε ολα οσα φυτεψα δεν ξαναθυμαμαι, οχι προσωπικα, αλλα γενικως οσα χρονια ασχολουμασταν με τις καλλιεργιες. Τα μονα που πηγαν καλα ηταν τα καλαμποκια, που φαγαμε και ηταν και νοστιμοτατα, τα φασολια που εκοψα αρκετα για 4-5 μαγειρεματα και καποιες πιπεριες. Οι μελιτζανες δεν λενε να παρουν τα πανω τους, καποιες πιπεριες το ιδιο, οι δε ντοματες χαλια μαυρα αν και κοβω κατα καιρους μικρες ομως. Νερο δεν τους ελειψε, και μαλιστα με προγραμμα συγκεκριμενο. Λιπασμα επισης, και complezal και βιολογικο, αλλα αυτα δεν. Βεβαια ακουσα παραπονα και απο σχεδον ολους οσους εβαλαν κηπους φετος εδω κατω, οποτε παρηγοριεμαι.
 
Εμενα ο κηπος πηγε κατα διαολου. Τετοια αναποδη χρονια σχεδον σε ολα οσα φυτεψα δεν ξαναθυμαμαι, οχι προσωπικα, αλλα γενικως οσα χρονια ασχολουμασταν με τις καλλιεργιες. Τα μονα που πηγαν καλα ηταν τα καλαμποκια, που φαγαμε και ηταν και νοστιμοτατα, τα φασολια που εκοψα αρκετα για 4-5 μαγειρεματα και καποιες πιπεριες. Οι μελιτζανες δεν λενε να παρουν τα πανω τους, καποιες πιπεριες το ιδιο, οι δε ντοματες χαλια μαυρα αν και κοβω κατα καιρους μικρες ομως. Νερο δεν τους ελειψε, και μαλιστα με προγραμμα συγκεκριμενο. Λιπασμα επισης, και complezal και βιολογικο, αλλα αυτα δεν. Βεβαια ακουσα παραπονα και απο σχεδον ολους οσους εβαλαν κηπους φετος εδω κατω, οποτε παρηγοριεμαι.
Αυτό με τις ντομάτες φέτος νομίζω ότι έγινε σε πολλά μέρη της Ελλάδος!
 
Εμένα ο πατέρας μου τους βάζει διαλυμένο ασβέστη στις ντομάτες φέτος και δεν χαλάνε, από "τροφή" μόνο κοπριά καλά χωνεμένη, πριν να τις φυτέψει και πότισμα κάθε απόγευμα. Α και δεν τις φυτεύει στο χώμα, αλλά σε γλάστρες! Φασολάκια και πιπεριές έχουμε φάει ήδη πολλά, αναμένονται μελιτζάνες που δυστυχώς δεν θα προλάβω και οι ντομάτες μας πήγαν καλά για τη φετινή χρονιά.
 
Αυτό με τις ντομάτες φέτος νομίζω ότι έγινε σε πολλά μέρη της Ελλάδος!
Ακριβως Βασιλη,και εδω στο νησί το ιδιο, σχεδόν,όλοι είχαν παράπονα.
Καπιοι λένε πως είχαν πιάσει αρρώστια κ καπιοι άλλοι οτι φταίνε οι σποροι..
Ένας φίλος μου έδωσε τις προάλλες μια τσάντα ντομάτες απο τον κήπο του και ενώ στο χρώμα και εμφανιση ηταν ωραίες οταν τις ετρωγες ηταν σαν να τρως χαρτι,τελείως ανοστες.asking.
Μου το έλεγε πιο πριν και δεν τον πίστευα..Που ειπε οτι άλλη χρονιά δεν του εχει ξανασυμβεί και εχει δίκιο γιατι όσες φορές κ να μου ειχε δώσει πάντα ηταν νόστιμες.
 
να και οι κοπελιές μου πώς έχουν γίνει θηριά

οι κάτω δεξιά μικρές είναι φρεσκαδούρια, μόλις έγινε η φύτευση
οι 3 μεγάλες είναι πάνω από 3 χρονών και βγάζουν καταπληκτικό τζελ
οι 2 μεσαίες είναι 1.5 χρονών φυτεμένες από παραφυάδες

Παύλο την πίνετε την αλλόη; .cofee.
Έχω μία στον κήπο, πολλών ετών, που είναι σαν θάμνος και όποτε το θυμηθώ καθαρίζω δύο φύλλα και χτυπάω στο μίξερ το τζελ με φυσικό χυμό πορτοκάλι.
 
Παύλο την πίνετε την αλλόη; .cofee.
Έχω μία στον κήπο, πολλών ετών, που είναι σαν θάμνος και όποτε το θυμηθώ καθαρίζω δύο φύλλα και χτυπάω στο μίξερ το τζελ με φυσικό χυμό πορτοκάλι.

ναι Γιώργο την ίδια διαδικασία ακολουθάω

στις μεγάλες κόπηκε χθες ο κορμός γιατί από την πολύ συγκομιδή είχε μείνει περίπου 15εκ ο κορμός και είχε γίνει ασταθές το φυτό - σε 1 μήνα θα έχει ξαναβγάλει ρίζα
 
Εγω τις ειχα σαν άμεσο φαρμακο για κτυπηματα των παιδιών.
Κοψιματα καψίματα καρούμπαλα έινα θαυματουργή κ δυστυχώς δοκιμασμένη αρκετές φορές.
Τις εβγαλε.μια μερα ο πεθερό μου γιατι ειχε γεμίσει ο τοπος κ τωρα αυτες που εβαλα δυο φορες ξεραναν
 
γεια σας παιδιά !
Ξέρετε πως θα θεραπεύσω την λεμονιά στον κήπο μου;
Οι αράχνες την αρρώστησαν;
IMG_4819.jpg
 
Όχι, η αρρώστια λέγεται ψευδοκοκκος ή μπαμπακιλα. Ρώτα τον τοπικό γεωπόνο για αντιμετώπιση.
Εμφάνισαν και τα δικά μου ξινά. Ευτυχώς φέτος δεν πολυφανηκε σε μένα ο φυλλοκνιστης.
 
Ευχαριστώ για την διάγνωση, θα χρησιμοποιήσω ενα εντομοκτόνο πυρεθροειδους βάσης.
Για την ιστορία τα πυρεθροειδή εντομοκτόνα παράγονται από τα άνθη χρυσανθέμων, παρέχουν υψηλή εντομοκτόνο δράση, χαμηλή τοξικότητα στα θηλαστικά αλλά είναι ασταθή σε αέρα και φως σε συνθήκες αγρού.
 
Λοιπόν κύριοι εκείνο το διάστημα που έκανε τα χιόνια και την παρατεταμένη παγωνιά,είχε σαν αποτέλεσμα να ξεράνει τα φύλλα από την λεμονιά που έχω στον κήπο.
Αλλά βλέπω όμως ότι είναι μόνο τα φύλλα και ο κορμός είναι πράσινος.
Τι λέτε θα την γλυτώσει;
Αντίθετα η πορτοκαλιά και η μανταρινιά δεν έπαθαν το παραμικρό.
 
Παιδες χρειαζομαι επειγοντος δικο μου χορτοκοπτικο
Ειναι ισως το μονο γεωργικο εργαλειο που δεν εχω
Μεχρι τωρα δανειζομουν αλλα κουραστικα να πριμενω ποτε να μπορεσουν να μου το δωσουν να. Βιαζομαι να το παρω πισω να εχει προβληματα και να καθυστερω κλπ
Ακουω προτασεις για καποιο οικονομικο μοντελο δοκιμασμενο των εταιρειων echo hasgvarna still που να μην ειναι ιδιοτροπο και με προβληματα
Η χρηση του θα ειναι για κοψιμο χορτων και πρασινων και ξερων σε διαφορα κομματια που στο συνολο τους ειναι περιπου μισο πικοπεδο καθως κοβω και περιμετρικα των γειτονικων χοραφιων που τα αμελουν και εγω δεν μπορω να τους περιμενω ποτε θα καθαρισουν λογο κουνουπιων και φιδιων
Νομιζω δεν χρειαζομαι καποιο μεγαλο και ακριβο αλλα θα με βοηθουσε η γνωμη οσων εχουν δικα τους παρα να βασιστω στην δικη μου εμπειρια απο τα δανειζομενα που καθε φορα ηταν διαφορετικα σε μαρκα και δυναμη και παλια μοντελα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top