Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πίσω από την μία φώτο που ανέβασα φαίνεται το περσινό μπόλιασμα με Η φόλα σην ίδια μανταρινιά σε πορτοκαλιά!Είχε πετάξει πέρυσι και ο μίσχος δεν είχε πέσει τόσο καλή επαφή!!!Μετά από μία γρήγορη ανάπτυξη έμεινε στάσιμο όλο το καλοκαίρι και τώρα πάλι έχει λυσσάξει!!View attachment 47760
View attachment 47761View attachment 47762
Βάλτου στήριγμα και πλέγμα μη στο σπάσει κανένας αέρας η κανένας άγαρμπος που περασει η δουλεύει δίπλα... Είναι και όλο ζιζανια και κάποιος θα πάει να τα καθαρίσει και δεν θεκει πολύ να κάνει την πατάτα....

Κάτι φορές πιο πολύ φοβάμαι τον πατερα μου με τα λάστιχα και τα σκαψίματα από ότι τον αέρα με 10 μποφόρ...
 
Βάλτου στήριγμα και πλέγμα μη στο σπάσει κανένας αέρας η κανένας άγαρμπος που περασει η δουλεύει δίπλα... Είναι και όλο ζιζανια και κάποιος θα πάει να τα καθαρίσει και δεν θεκει πολύ να κάνει την πατάτα....

Κάτι φορές πιο πολύ φοβάμαι τον πατερα μου με τα λάστιχα και τα σκαψίματα από ότι τον αέρα με 10 μποφόρ...
Συμφωνώ! Τον πατέρα μου φοβάμαι,επίσης, του λέω θα το ποτίζεις και δεν θα πιάνεις πάνω μην κάνεις καμια κουτσουκέλα...
 
Συμφωνώ! Τον πατέρα μου φοβάμαι,επίσης, του λέω θα το ποτίζεις και δεν θα πιάνεις πάνω μην κάνεις καμια κουτσουκέλα...
Οποίος δεν έχει κεντρωσει δεν νιώθει την αγωνία μας... Όπου έχω κεντρωσει σε δικά μου κτηματα δεν βάζει χέρι κανενας άλλος πέρα από μενα ούτε για σκάψιμο, ούτε για κλαδεμα ούτε για ρεντισμα, ούτε για μαζεμα... Αισθάνομαι λες και αφήνω γορίλα να τακτοποιήσει κρυστάλλινα ποτήρια αν τα κάνει άλλος όλα αυτα... Αλλά αν δεν είσαι εκεί τους πιάνει η προκομαρα...
 
Τι μου θυμησατε τώρα....
Πιτσιρικάς έχω μπόλιασει μια τριαντάφυλλια μπροστά στο μπαλκόνι να την κάνω να έχει πολλά χρώματα.
Και ένας επισκέπτης, όπως κάθεται και πίνει καφέ, την κοιτάει και λεει:
"τι τα αφήνετε αυτά τα άγρια :"
Και σηκώνεται και "ξηλώνει" όλα τα βλαστάρια - μπόλια που είχαν πετάξει στον κορμό....
 
Τι μου θυμησατε τώρα....
Πιτσιρικάς έχω μπόλιασε μια τριαντάφυλλια μπροστά στο μπαλκόνι να την κάνω να έχει πολλά χρώματα.
Και ένας επισκέπτης, όπως κάθεται και πίνει καφέ, την κοιτάει και λεει:
"τι τα αφήνετε αυτά τα άγρια :"
Και σηκώνεται και "ξηλώνει" όλα τα βλαστάρια - μπόλικα από τον κορμό....
Θα τον είχε φυτέψει να γίνει βιοκομποστ για να πετάξει εκ νέου το δέντρο... Δεν με πειράζει να μου γδαρουν το αμάξι... Αν μου πειράξουν και το φύλλο από ένα κεντράδι ποιος με είδε και δεν με φοβήθηκε...
 
Τι μου θυμησατε τώρα....
Πιτσιρικάς έχω μπόλιασει μια τριαντάφυλλια μπροστά στο μπαλκόνι να την κάνω να έχει πολλά χρώματα.
Και ένας επισκέπτης, όπως κάθεται και πίνει καφέ, την κοιτάει και λεει:
"τι τα αφήνετε αυτά τα άγρια :"
Και σηκώνεται και "ξηλώνει" όλα τα βλαστάρια - μπόλια που είχαν πετάξει στον κορμό....
Συγνωμη που γελασα Παναγιωτη
Αλλα αυτους τους τα ξερω ολα τους ξερω πολυ καλα
Πρωτος και καλυτερος ο πεθερος μου
Ολα τα ξερει αλλα δεν ξερει να βγαλει τα ματια του .sarcastic.
 
Παρά την φωτιά, οι άγριες αγκινάρες με την περιποίηση του μπάρμπα μου, βγήκαν για ακόμη μία χρονιά στον κήπο μας. Τα αγκάθια τους πραγματικά τρυπάνε αλλά όταν τις καθαρίσεις η γεύση τους θα σε αποζημιώσει. Πολλές οι παραλλαγές που μπορείς να τις δοκιμάσεις, με πιο χαρακτηριστική την αλά πολίτα. Όμως η μοναδικότητα που έχουν στην ομελέτα δεν υπάρχει!!! Γλύκισμα! Η διαφορά τους με τις ήμερες - η μέρα με τη νύχτα.
 

Attachments

  • DSC02095.JPG
    DSC02095.JPG
    446,8 KB · Προβολές: 19
  • DSC02094.JPG
    DSC02094.JPG
    326,4 KB · Προβολές: 19
  • DSC02098.JPG
    DSC02098.JPG
    297,9 KB · Προβολές: 19
Παρά την φωτιά, οι άγριες αγκινάρες με την περιποίηση του μπάρμπα μου, βγήκαν για ακόμη μία χρονιά στον κήπο μας. Τα αγκάθια τους πραγματικά τρυπάνε αλλά όταν τις καθαρίσεις η γεύση τους θα σε αποζημιώσει. Πολλές οι παραλλαγές που μπορείς να τις δοκιμάσεις, με πιο χαρακτηριστική την αλά πολίτα. Όμως η μοναδικότητα που έχουν στην ομελέτα δεν υπάρχει!!! Γλύκισμα! Η διαφορά τους με τις ήμερες - η μέρα με τη νύχτα.
Καθαρισμα, κοψιμο στα δυο η στα τεσσερα, αλατι, λεμονι, παγωμενο τσιπουρο....
 

Καλή επιτυχία! Άμα σηκώνουν ακόμα μια χαρά. Μετά από Μεσσηνια και Αρκαδία, αυτό το ΣΚ ρίξαμε αυλαία στην Αττική σε περιβόλι με μεγάλα δέντρα για αλλαγή ποικιλίας αφού αρχίζουν να σφίγγουν σιγά σιγά οι κορμοί...

1652035951597.png
1652035983084.png
1652035998299.png1652036011754.png
 
Καλή επιτυχία! Άμα σηκώνουν ακόμα μια χαρά. Μετά από Μεσσηνια και Αρκαδία, αυτό το ΣΚ ρίξαμε αυλαία στην Αττική σε περιβόλι με μεγάλα δέντρα για αλλαγή ποικιλίας αφού αρχίζουν να σφίγγουν σιγά σιγά οι κορμοί...

View attachment 48123
View attachment 48124
View attachment 48125View attachment 48126
Καλη επιτυχια!
 
Μικρά όντως αλλά καλά κάνεις και βάζεις από τώρα.Και πιο λίγα μάτια να είχε καλύτερα!
Τα φυλλάδια ότι πρέπει, αν πάει κανείς να τα ακουμπήσει του λες τα βλέπεις; Με αυτά θα σε πετσοκόψω! .yelling.
 
Καλή επιτυχία! Άμα σηκώνουν ακόμα μια χαρά. Μετά από Μεσσηνια και Αρκαδία, αυτό το ΣΚ ρίξαμε αυλαία στην Αττική σε περιβόλι με μεγάλα δέντρα για αλλαγή ποικιλίας αφού αρχίζουν να σφίγγουν σιγά σιγά οι κορμοί...

View attachment 48123
View attachment 48124
View attachment 48125View attachment 48126
Καλή επιτυχία και από εδώ!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top