Παρουσίαση Φυσιγγίων

Τα όπλα και τα φυσίγγια. Ακόμη και τα απλά φυσίγγια σκοτώνουν πολύ μακρύτερα από εκεί που νομίζει η πλειοψηφία αλλά λίγοι έχουν την ικανότητα να βρουν την προσκοπευση που χρειάζεται και την ακρίβεια της βολής .
 
Τα όπλα και τα φυσίγγια. Ακόμη και τα απλά φυσίγγια σκοτώνουν πολύ μακρύτερα από εκεί που νομίζει η πλειοψηφία αλλά λίγοι έχουν την ικανότητα να βρουν την προσκοπευση που χρειάζεται και την ακρίβεια της βολής .
100% σωστός!
 
Τα όπλα και τα φυσίγγια. Ακόμη και τα απλά φυσίγγια σκοτώνουν πολύ μακρύτερα από εκεί που νομίζει η πλειοψηφία αλλά λίγοι έχουν την ικανότητα να βρουν την προσκοπευση που χρειάζεται και την ακρίβεια της βολής .

👍👍👍
 
Έχω μερικά και γώ , εκ πρώτης όψεως φαίνονται γυαλιστερά σαν νίκελ , με ένα Μεγεθυντικό φακό όμως όπως στην φωτό του Βασίλη φαίνονται λακουβιτσες όπως το μπαλάκι του γκολφ , ποιο ξέρει ? Για αεροδυναμική .
Post in thread 'Παρουσίαση Φυσιγγίων'
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/post-802000
Για αυτό τα λένε Ντάιαμοντ σιότ...προσομοιάζουν κόψιμο διαμαντιού‼️
 
Η εταιρεία λέει ότι η επιφανειακή σκλήρυνση είναι μία διαδικασία 7 σταδίων!
Από αυτά που γράφουν τα περισσότερα μου φαίνονται αστεία. Τα σκάγια είναι από πρωτογενή μόλυβδο, δεκτό, ο ανακυκλωμενος λογικά θα έχει πολλές ακαθαρσίες, άρα χαμηλότερο ειδικό βάρος. Η μέθοδος παραγωγής που λέει είναι η ίδια με όλους τους άλλους, αν τώρα αυτοί προσθέτουν αρσενικό ( νομίζω 0,5% είναι απαραίτητο για τα χυτα σκάγια) , ενώ οι άλλοι όχι, ( παράξενο όμως δεν το αποκλείω), τότε θα είναι πιο σφαιρικά. Επιφανειακή σκλήρυνση στον μόλυβδο δεν προσφέρει πολλά, γιαυτό και όλα τα σκάγια με απαιτήσεις σκληρότητας έχουν ψηλό ποσοστό αντιμονιου και επικάλυψη με σκληρότερα μέταλλα. Το μόνο άξιο λόγου, υπό την προϋπόθεση ότι όντως το κάνουν, είναι η καλή λείανση και κοσκινισμα, ώστε να έχουν όλα το ίδιο περίπου μέγεθος. Εν ολίγοις, ένα πρεσαριστο σκαγι, με σωστη επιμεταλλωση είναι πολύ ανώτερο από αυτό που περιγράφουν, αν υποθέσουμε πως το κάνουν.
 
Από αυτά που γράφουν τα περισσότερα μου φαίνονται αστεία. Τα σκάγια είναι από πρωτογενή μόλυβδο, δεκτό, ο ανακυκλωμενος λογικά θα έχει πολλές ακαθαρσίες, άρα χαμηλότερο ειδικό βάρος. Η μέθοδος παραγωγής που λέει είναι η ίδια με όλους τους άλλους, αν τώρα αυτοί προσθέτουν αρσενικό ( νομίζω 0,5% είναι απαραίτητο για τα χυτα σκάγια) , ενώ οι άλλοι όχι, ( παράξενο όμως δεν το αποκλείω), τότε θα είναι πιο σφαιρικά. Επιφανειακή σκλήρυνση στον μόλυβδο δεν προσφέρει πολλά, γιαυτό και όλα τα σκάγια με απαιτήσεις σκληρότητας έχουν ψηλό ποσοστό αντιμονιου και επικάλυψη με σκληρότερα μέταλλα. Το μόνο άξιο λόγου, υπό την προϋπόθεση ότι όντως το κάνουν, είναι η καλή λείανση και κοσκινισμα, ώστε να έχουν όλα το ίδιο περίπου μέγεθος. Εν ολίγοις, ένα πρεσαριστο σκαγι, με σωστη επιμεταλλωση είναι πολύ ανώτερο από αυτό που περιγράφουν, αν υποθέσουμε πως το κάνουν.
Εγώ μπορώ μόνο να καταθέσω για την ανώτερη απόδοσή τους σε σχέση με οτιδήποτε άλλο έχω ρίξει σε μεγάλες αποστάσεις. Το πώς το καταφέρνουν μου είναι πρακτικά αδιάφορο.
 
Άντε πάλι! Κι άλλο διάγραμμα;
Στο περίπου ... ξέρετε τώρα εσείς ... 😂
Μην σου πω ότι είναι η πρώτη φορά που βάζω διάγραμμα για τσίχλες.

Περισσοτερα μετρα ειναι αλλα ποιος μπορει.
Έχω χτυπήσει καρακάξες σε μεγαλύτερες αποστάσεις με 8αρια και 7½αρια .
Φυσικά, στα λίγα σκάγια όμως παίζει πολύ ρόλο το σημείο πρόσπτωσης.
Αν το καρφώσεις στο μάτι ή στον λαιμό μπορεί να φτάσεις μακρύτερα.
Τα 75μ είναι τεράστια απόσταση.
 
Back
Top