Παρουσίαση Φυσιγγίων

ο ποιο φθηνος φιοκι καλυκας ,παλια ναβαρο ειναι αυτα ,με αυτον τον καλυκα και καψουλι δεν ηταν και τοσο καλα οσο με τον maξαμ.
Εγώ έριξα φέτος μερικά κουτάκια με τον ΜΑΧΑΜ κάλυκα σε νο9, οκ ένα νορμάλ φυσίγγι , δεν το έβαλα φυσικά σε ζορικο καιρό.
Ίσως τα δοκιμάσω σαν πρώτο και τον Αύγουστο αν πάρω άδεια και φέτος.
 
Εγώ έριξα φέτος μερικά κουτάκια με τον ΜΑΧΑΜ κάλυκα σε νο9, οκ ένα νορμάλ φυσίγγι , δεν το έβαλα φυσικά σε ζορικο καιρό.
Ίσως τα δοκιμάσω σαν πρώτο και τον Αύγουστο αν πάρω άδεια και φέτος.
αυτα με το μαξαμ ηταν πολυ καλα ,ειχα 2 κουτια δεν το ειχα παρατηρησει και τα εριξα στο γιλεκο ενα μαξαμ ενα φιοκι εκανα περπατητο ,εριχνα πρωτα τα μαξαμ μια χαρα ,τελειωνουν αυτα ξεκινανε τα αλλα και αρχιζουν τα ζωντανα και λεω τι γινεται!κοιταω αλλος καλυκας αλλο καψυλι αλλο φυσιγγι παρακαλω!
 
csb1 παλια
Η Csb-2 δεν ειναι για τα 36gr ή κάνω λάθος...;;
Navaro 30 #9
=========
57mm-1.8mm
Καψούλι 616
30.55gr σκάγια = 549 = 2.12mm = #8.9
1.628gr πυρίτιδα CSB3 ???

View attachment 71267
View attachment 71268
View attachment 71269View attachment 71270
View attachment 71271
Το "κακό" με τους Fiocchi διαφανους ή ημιδιάφανους, ειναι πως το πλαστικό υλικό τους, ζεστενετε γρηγορα, με το αποτελεσμα της παραπανω φωτο...ισως κ απο αναμένο στροφείο πριν λυπανθεί...
 
Navaro 30 #9
=========
57mm-1.8mm
Καψούλι 616
30.55gr σκάγια = 549 = 2.12mm = #8.9
1.628gr πυρίτιδα CSB3 ???

View attachment 71267
View attachment 71268
View attachment 71269View attachment 71270
View attachment 71271
ο ποιο φθηνος φιοκι καλυκας ,παλια ναβαρο ειναι αυτα ,με αυτον τον καλυκα και καψουλι δεν ηταν και τοσο καλα οσο με τον maξαμ.
Είδες εεε ?
Βρήκα το καψούλι χαχαχαχ
Πυρίτιδα σωστή ?
Έχω την εντύπωση ότι το καψούλι είναι το ισπανικό, έχει μια καμπυλότητα περιφερειακά στο τελείωμα της επίπεδης επιφάνειας. Δύσκολο να το ξεχωρίσουμε από μια φωτογραφία, αν δεν το δούμε από κοντά, και καλύτερα δίπλα-δίπλα με το 616. Και ακόμα πιο σίγουρος τρόπος είναι το παχύμετρο !.
Όταν πρωτοβγήκε το Navaro 30 ήταν σε κάλυκα Fiocchi (το έγραφε στη βάση), με 8αρη πάφυλα επίσης, και 616. Πυρίτιδα είχαν όντως την CSB-3 στην ίδια δόση (1,63) μόνο που τότε ήταν πράσινη, όπως και η CSB-6.
Λίγα που είχα ρίξει τότε καλά τα βρήκα, αλλά δεν έτυχε να ξαναπάρω από μεταγενέστερες παρτίδες ...
 
Το ρελιασμα το μαγκωσε σε πόρτα???.big smile.
Ε, συμβαίνει που και που και στις καλύτερες "οικογένειες"... το θέμα είναι γιατί μπαίνει στο κουτί ? (ποιοτικός έλεγχος). Το έχω δει και σε άλλα φυσίγγια ... Και όχι μόνο σε Lambro ;) .yel. .... Νομίζω είχα ανεβάσει παλιότερα φωτο ένα RC σκοπευτικό, σε χειρότερη κατάσταση. Και άλλα ...
 
Ε, συμβαίνει που και που και στις καλύτερες "οικογένειες"... το θέμα είναι γιατί μπαίνει στο κουτί ? (ποιοτικός έλεγχος). Το έχω δει και σε άλλα φυσίγγια ... Και όχι μόνο σε Lambro ;) .yel. .... Νομίζω είχα ανεβάσει παλιότερα φωτο ένα RC σκοπευτικό, σε χειρότερη κατάσταση. Και άλλα ...
Όταν τρέχεις την παραγωγή ο ποιοτικός έλεγχος έρχεται σε τρίτη μοίρα!
 
Έχω την εντύπωση ότι το καψούλι είναι το ισπανικό, έχει μια καμπυλότητα περιφερειακά στο τελείωμα της επίπεδης επιφάνειας. Δύσκολο να το ξεχωρίσουμε από μια φωτογραφία, αν δεν το δούμε από κοντά, και καλύτερα δίπλα-δίπλα με το 616. Και ακόμα πιο σίγουρος τρόπος είναι το παχύμετρο !.
Όταν πρωτοβγήκε το Navaro 30 ήταν σε κάλυκα Fiocchi (το έγραφε στη βάση), με 8αρη πάφυλα επίσης, και 616. Πυρίτιδα είχαν όντως την CSB-3 στην ίδια δόση (1,63) μόνο που τότε ήταν πράσινη, όπως και η CSB-6.
Λίγα που είχα ρίξει τότε καλά τα βρήκα, αλλά δεν έτυχε να ξαναπάρω από μεταγενέστερες παρτίδες ...
όπως τα λες ...
έχει μια καμπυλότητα περιφερειακά στο τελείωμα της επίπεδης επιφάνειας
Ισπανικό λοιπόν μάλλον ...

Screenshot_2023-04-28-10-03-16-769_com.google.android.apps.photos.jpg
 
Έχω βρει 3-4 φυσίγγια από διάφορες εταιρείες με αυτό το στραβωμα στο ρελι, την τελευταία δεκαετία. Εντάξει, μπορεί να συμβεί στον καθένα (κακώς βέβαια). Αυτά τα φυσίγγια πάνε απευθείας για σφάξιμο. Είναι σαν να λέει η εταιρεία, αυτό είναι για άνοιγμα και έλεγχο σωθικών!!😅🤣
 
Να πω και ένα περιστατικό που έγινε φέτος. Είχα τα nsi speed, κάποια στιγμή όπως πήγα να αδειάσω, από απροσεξία μαγκωνει το φυσίγγι στο κλείστρο και τρυπάει κοντά στο αστέρι. Βάζω το φυσίγγι αυτό στην άκρη για σφάξιμο. Κάποια στιγμή μπερδεύτηκε με κάτι άλλα, οπότε ρίχτηκε κανονικά, πατσαβουριαζοντας μια κουρούνα στα 40+ μέτρα!! Σκάγια ν8 και τσοκ anaconda mid!
 
Rio Royal 36gr #6
=================
και η πυρίτιδα ...
ποιά είναι αυτή στο 1,76x36 ?
.hair.

View attachment 71266
Ελα ντε...
Η "κανονική" πυριτιδα που γεμίζοταν ήταν η psb2....

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-31
Όταν πρωτοβγήκε το Navaro 30 ήταν σε κάλυκα Fiocchi (το έγραφε στη βάση), με 8αρη πάφυλα επίσης, και 616. Πυρίτιδα είχαν όντως την CSB-3 στην ίδια δόση (1,63) μόνο που τότε ήταν πράσινη, όπως και η CSB-6.
Ίδια χαρακτηριστικά με του Βασίλη μόνο που ο καλυκας ήταν fiocchi italy...
Τα είχα βρει ωραία φυσίγγια σε περπατητο που τα είχα ριξει, κ ότι τσιχλες πηρα έπεσαν ξέρες....

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-169

Ε, συμβαίνει που και που και στις καλύτερες "οικογένειες"... το θέμα είναι γιατί μπαίνει στο κουτί ? (ποιοτικός έλεγχος). Το έχω δει και σε άλλα φυσίγγια ... Και όχι μόνο σε Lambro ;) .yel. .... Νομίζω είχα ανεβάσει παλιότερα φωτο ένα RC σκοπευτικό, σε χειρότερη κατάσταση. Και άλλα ...

Ναι το έχουμε ξαναπεί...
Κ φυσικά κ μπορεί να συμβει παντου....
Αυτά έχει η μαζική παραγωγη κ η..βιασυνη...

Μου έχει τυχει μια φορά σε jordan κοκκινο αυτό το "δαγκωμα"(το έσφαξα)...
όπως κ στα παλια Rio 50 34 γρ ν8..
Όπως επίσης κ "ξεχειλώματα" στο κλείσιμο σε Λάμπρου διασποράς ν5 κ είχε κ αλλά έτσι το κουτί....
Το τελευταίο ειναι rottweil plus ν7 που μου το έδωσε ένας φίλος, όλα μέσα στο κουτί ήταν έτσι κ τα έβαζε σφηνωτά στις θαλαμες του πλαγιοκαννου Baikal στα μπασιματα...
Να δεις μου λέει κάτι τρομπονιές σε Ψηλωμενες... Αλλά έφαγα κ κλώτσημα. . 😂
( Δεν λεω πως το λάκτισμα είναι απο το κακό κλεισιμο,γιατί έτσι κι αλλιώς δεν ήταν φυσίγγι που θα έριχνες μαζεμένες τουφεκιές με πλαγιοκαννο)
. IMG_20230428_100843.jpg
 
όπως τα λες ...
έχει μια καμπυλότητα περιφερειακά στο τελείωμα της επίπεδης επιφάνειας
Ισπανικό λοιπόν μάλλον ...

View attachment 71273
Να σου πω, ότι ακόμη δεν είμαι σίγουρος !!! .... Δεν ξέρω κι αυτόν τον κάλυκα με τα δυο 12αρια και τα δυο αστεράκια τι προέλευσης είναι !!! Αν είναι Fiocchi, όπως είπε o outlander, τότε είναι 616 !!! Αλλά είπαμε : παχύμετρο και η αμφιβολία πάει !! Αν η διάμετρος είναι κάτω από 6,20mm είναι 616, αν είναι πάνω από 6,20 τότε G-1000 ... ;)
 
Δεν ξέρω κι αυτόν τον κάλυκα με τα δυο 12αρια και τα δυο αστεράκια τι προέλευσης είναι !!! Αν είναι Fiocchi, όπως είπε o outlander, τότε είναι 616 !!! Αλλά είπαμε : παχύμετρο και η αμφιβολία πάει !! Αν η διάμετρος είναι κάτω από 6,20mm είναι 616, αν
αυτος ειναι εχει προμηθευτει και ο ρουμελιωτης.ειναι ο πιο φθηνος.
 
Τελευταίο
Jordan πράσινο 40gr #6
======================
58,3mm - 1.5mm
Καψούλι CX2000 λογικά
40.035gr σκάγια = 430 σκάγια = 2.52mm = #6.9~7
2.116gr πυρίτιδα ποιά είναι ??? ... περίεργη ... μαύρο χρώμα μικρός κόκκος.


View attachment 71284

View attachment 71285

View attachment 71286

View attachment 71287

View attachment 71288
Την ίδια είχα βρει κ εγω τότε..
Δεν ξέρω ποια πυριτιδα μπορεί να είναι...
Αλλά με τα συγκεκριμένα είχα μείνει υπερευχαριστημενος..
Για πέρδικες τα είχε παρει τότε......
Με αυτά είχα παρει κ την πρωτη μου φασσα..

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-φυσιγγίων.1142/page-231

Δυστυχώς όμως.......
Το Jordan semi είναι ενα φυσιγγι που έχει αλλάξει υλικά αρκετες φορες...
Αν ήταν..τσιχλοφυσιγγα θα
το κατανοούσα..😂😂😂

Δεν πειραζει που έχουν διαγραφεί κάποιες φωτο...
Αυτο που έχω σφάξει με τα ιταλικά υλικά(δεν είχα ζυγαριά τοτε) δεν καταφέραμε να ταιριάξουμε......
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-φυσιγγίων.1142/page-175
 
Την ίδια είχα βρει κ εγω τότε..
Δεν ξέρω ποια πυριτιδα μπορεί να είναι...
Αλλά με τα συγκεκριμένα είχα μείνει υπερευχαριστημενος..
Για πέρδικες τα είχε παρει τότε......
Με αυτά είχα παρει κ την πρωτη μου φασσα..

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-φυσιγγίων.1142/page-231

Δυστυχώς όμως.......
Το Jordan semi είναι ενα φυσιγγι που έχει αλλάξει υλικά αρκετες φορες...
Αν ήταν..τσιχλοφυσιγγα θα
το κατανοούσα..😂😂😂

Δεν πειραζει που έχουν διαγραφεί κάποιες φωτο...
Αυτο που έχω σφάξει με τα ιταλικά υλικά(δεν είχα ζυγαριά τοτε) δεν καταφέραμε να ταιριάξουμε......
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-φυσιγγίων.1142/page-175
Ναι τα κατατάσσω στα καλά φυσίγγια ... τουλάχιστον αυτά που είχα αγοράσει κατά καιρούς.
Το #7 με χάλασε λίγο όμως ...
 
Το #7 με χάλασε λίγο όμως ...
Αυτό όντως..
Ευτυχώς που δεν κ ψιλότερα....

Εκεί δεν γίνεται να αλλάξει κατι...
Ουτε τα πρωτα είναι, ουτε τα τελευταία...
Και σίγουρα ολοι μας το έχουμε παθει αυτο(είτε το πήραμε χαμπάρι είτε όχι)..

Γενικά δεν δίνω τόσο πολυ σημασία στις διαμετρους των σκαγιων γιατί ξέρω τι επικρατεί, αυτό που θέλω ειναι να μην υπάρχουν μεγαλες αποκλίσεις απο το αναγραφόμενο νουμερο....

7,5-8,5, 9,5 κ.ο.κ....
Δεν τα συζητω καν.......

Ίσως θα ήταν προτιμότερο θα ήταν να λέγαμε ότι πχ στην τσίχλα τα σκάγια που μου αρέσουν έχουν μια διαμετρο ανάμεσα στο 1,90-2,20...
Παρα να κολλάμε με ένα συγκεκριμένο μέγεθος το οποίο ....δεν υπάρχει....
 
Τα έχει ρίξει κάποιος? Ενδιαφέρον φαίνεται. Το βρήκα στην αποθήκη και είπα να ρωτήσω.
View attachment 71319
Εγώ το δοκιμασα σε Ν5 σε φασσες... είχε άλλο κουτί αν θυμάμαι πιο σκούρο.
1 κουτί είχα ρίξει, δεν ήταν άσχημο.
 
Back
Top