Πλαγιόκαννο




Διαλεξε και πάρε..
Και ξανθιά μπυριτσα και ξανθιά ..νιτσα....sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.



image uploading
Σιγα μην διαλεξω με ετσι δίλημμα που μου δωσες ρε πειραχτηρι.
Θα της πω να μου φέρει την μπυρα κ μετά θα την ευχαριστησω για τον κοπο της .my man..banana..very happy..beer..beer.
 
Γεια σας παιδια..κυνηγωντας 25 χρονια με πλαγιοκαννο, δεν μπορω πλεον να συνηθησω αλλο οπλο..
βεβαια οι περισσοτεροι κυνηγοι, εχοντας μαθει σε μονη σκοπευτικη γραμμη, δεν μπορουν με τιποτα το πλαγιοκαννο...πόσο μαλον και δισκανδαλο...
Προσωπικα, κατα την ταπεινη μου γνωμη, εαν καποιος κυνηγος δεν ασχολειται με σκοπυτηριο,θεωρω ΜΕΓΑ λαθος την μονη σκανδαλη, ειτε σε αλληλεπιθετο,ειτε σε πλαγιοκαννο...
Βλεποντας το βιντεακι με τα αρριετα, ελπιζω οτι θα παρω καποιο απο αυτα...γιάυτο και εβαλα αγγελια ενα αλληλεπιθετο(το μοναδικο) που εχω...παρολο που το <εφτιαξα> οπως ηθελα, οταν πιανω πλαγιοκαννο στα χερια μου, μου επανερχεται το χαμογελο στα χειλη μου....
Υ.γ:Παντως μπορει η πλεοψηφια των κυνηγων να κυνηγανε με καραμπινες και αλληλεπιθετα, αλλα οι περισσοτεροι εχουν και ενα πλαγιοκσννο με το οποιο ξεκινησαν ή, του πατέρα τους.....
 
Last edited:
Συμφωνω...τελειως!!!
Πλαγιο και δισκανδαλο!ΤΟ κυνηγετικο!
Κυνηγαω,κατα κανονα και για διαφορους λογους,με αυτογεμη ομως η αληθεια να λεγεται!
Ευχαριστιεμαι πολυ το κυνηγι του λαγου και του τρυγονιου που κανω αποκλειστικα με πλαγιο!
 
Γεια σας παιδια..κυνηγωντας 25 χρονια με πλαγιοκαννο, δεν μπορω πλεον να συνηθησω αλλο οπλο..
βεβαια οι περισσοτεροι κυνηγοι, εχοντας μαθει σε μονη σκοπευτικη γραμμη, δεν μπορουν με τιποτα το πλαγιοκαννο...πόσο μαλον και δισκανδαλο...
Προσωπικα, κατα την ταπεινη μου γνωμη, εαν καποιος κυνηγος δεν ασχολειται με σκοπυτηριο,θεωρω ΜΕΓΑ λαθος την μονη σκανδαλη, ειτε σε αλληλεπιθετο,ειτε σε πλαγιοκαννο...
Βλεποντας το βιντεακι με τα αρριετα, ελπιζω οτι θα παρω καποιο απο αυτα...γιάυτο και εβαλα αγγελια ενα αλληλεπιθετο(το μοναδικο) που εχω...παρολο που το <εφτιαξα> οπως ηθελα, οταν πιανω πλαγιοκαννο στα χερια μου, μου επανερχεται το χαμογελο στα χειλη μου....
Υ.γ:Παντως μπορει η πλεοψηφια των κυνηγων να κυνηγανε με καραμπινες και αλληλεπιθετα, αλλα οι περισσοτεροι εχουν και ενα πλαγιοκσννο με το οποιο ξεκινησαν ή, του πατέρα τους.....
Συμφωνω μαζι σου 100%. Δεν υπάρχει καλύτερο,πιο γρηγορο και πρακτικό πράγμα απο δύο σκανδάλες.Η επιλογή της κάννης γίνεται χωρίς σκέψη. Δε θα ξεχασω ενα λαγό που πήρα σε περηπατητό, επιλέγοντας τη δεύτερη κάννη με τα χοντρα σκάγια και την μία τουφεκια που έριξα.
Μπορεί κάποιους να τους ΄΄ξενιζει΄΄ η διπλή σκανδάλη (και λογικό , αφου συνήθισαν σε μία), αλλα άμα τις συνηθίσεις καταλαβαίνεις τι πραγματικά προσφέρουν.
 
Αριστουργήματα για πολύ λίγους..
Φανταστικό βίντεο από παλιά οι Ισπανοί έφτιαχναν άριστα όπλα με αγγλικά πρότυπα σε χαμηλότερες τιμές για κάποιο φίλο του καλού πλαγιοκαννου πιστεύω ότι είναι η μοναδική επιλογή μετά τα εργοστασιακα και τα απλησιαστα εγγλεζικα. Το μόνο που με χαλάει στο βίντεο είναι οι γεμιστές αυτά ανοίκουν σε άλλες εποχές και σε ελίτ τύπους. Ένας λόγος που μου αρέσουν τα σπαστά όπλα είναι αυτή η επαφή που έχεις με το όπλο όταν ανοίγει, κλείνει όταν τοποθετεις τα φυσίγγια ,αν τον είχα αυτόν δίπλα μου και προσπαθούσε να μου πάρει το όπλο μετά τις βολές θα την έτρωγε την κοντακια..sarcastic.
 
Φανταστικό βίντεο από παλιά οι Ισπανοί έφτιαχναν άριστα όπλα με αγγλικά πρότυπα σε χαμηλότερες τιμές για κάποιο φίλο του καλού πλαγιοκαννου πιστεύω ότι είναι η μοναδική επιλογή μετά τα εργοστασιακα και τα απλησιαστα εγγλεζικα. Το μόνο που με χαλάει στο βίντεο είναι οι γεμιστές αυτά ανοίκουν σε άλλες εποχές και σε ελίτ τύπους. Ένας λόγος που μου αρέσουν τα σπαστά όπλα είναι αυτή η επαφή που έχεις με το όπλο όταν ανοίγει, κλείνει όταν τοποθετεις τα φυσίγγια ,αν τον είχα αυτόν δίπλα μου και προσπαθούσε να μου πάρει το όπλο μετά τις βολές θα την έτρωγε την κοντακια..sarcastic.
Eισαι ωραιος Κωστη μπραβο.......sarcastic.αλλα πανεμορφο οπλο.hunter.1
 
, αλλα οι περισσοτεροι εχουν και ενα πλαγιοκσννο με το οποιο ξεκινησαν ή, του πατέρα τους.....
Οσοι ξεκινησαν με πλαγιοκαννο ΔΕΝ αγαπησαν ποτε αλλο οπλο
Πλαγιο και δισκανδαλο!ΤΟ κυνηγετικο!
.RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT.
 
Εγώ πάλι δεν έχω παράπονο, μπαμ να κάνει και να είναι στα μέτρα μου. .sarcastic.
Το χαζοεφερα πέρσι με κάτι παρεμβάσεις γιατί μάστορας δεν μπορεί να κάνει κάτι και θα το δουλέψω φέτος σε κάνα μπασιματακι. .hunter.1 Τρεις τουφεκιτσες που έκανα σε ένα απογευματινό πέρσι, τις έκανε σβηστές τις τσιχλιτσες.
Το πλάγιο το θεωρώ από τα πιο εύκολα στην στόχευση, ειδικά στις τραβερσες λόγω της μεγάλης εικόνας των καννων στην περιφεριακη όραση. Η μία κάννη δεξιά - αριστερά της ριγας μπορεί να αποτελέσει σημείο αναφοράς της προσκοπευσης.
 
Last edited by a moderator:
Παρά παρά πολύ άνθρωποι αγάπησαν το πλαγιοκαννο κ στην κυριολεξία το λάτρεψαν,όμως η αλήθεια είναι ότι δεν καταφεραν όλοι να συνεργαστούν όπως θα ήθελαν μαζί του.
Η σκοπευτικη του ευθεία μπερδεύει αρκετούς κυνηγούς,ιδιαίτερα δε όσους έχουν μάθει να βλέπουν μια κάννη "μπροστά "τους..
Κατά τα άλλα οποιος το μάθει δεν το αποχωριζετε με τίποτα.
Αυτό που έχω δει στην πραξη κ μετά από παρα πολλαααα φυσίγγια με αυτό τον τύπο όπλου είναι ότι ειδικα στο περπατητο κυνήγι δεν έχει αντίπαλο..
Για μένα είναι μεγάλο βοήθημα το εύρος των καννων του στις μπηχτες.
Τολμώ δε να πω ότι είναι το απολυτο όπλο του φερματζη κυνηγού για κάθε είδος θηραματος.
Να μην πούμε για τις γρήγορες μπεκατσοτουφεκιες.......
Εξάλλου ,Ρομαντικό κυνήγι η μπεκατσα και ρομαντικό το πλαγιοκαννο,είναι ποτέ δυνατόν να μην ταιριαζαν?:)
 
Αρε φουστη μου να φτιαχνοταν το πλαγιο κοκορι 16αρι του παππου μου και τι στον κοσμο... :(
Τρυγονια, λαγο δε θα το αλλαζα.. Στο Περηπατητο οταν υπαρχει πυρετος σε καθυστερεί...
 
Στο Περηπατητο οταν υπαρχει πυρετος σε καθυστερεί...
Λιγοτερο σε σχέση με ένα ποζε πχ,το ποζε απαιτεί μεγαλύτερο άνοιγμα για να γεμίσει.
Το πλάγιο όπως το σπάσεις αποκαλύπτονται οι θαλάμες γρηγορότερα.
Συν ότι όταν "αδειάσεις" μετά από δυο βολές,βγάζεις πιο γρήγορα κ τους δυο κάλυκες με μια κίνηση του χεριού.
Αναμφίβολα εκεί η καραμπίνα έχει μεγάλο πλεονέκτημα,αλλά τώρα τα περισσότερα δίκαννα είναι με αυτόματους εξολκεις όποτε βοηθάνε αρκετά..
 
Last edited:
Λιγοτερο σε σχέση με ένα ποζε πχ,το ποζε απαιτεί μεγαλύτερο άνοιγμα για να γεμίσει.
Το πλάγιο όπως το σπάσεις αποκαλύπτονται οι θαλάμες γρηγορότερα.
Συν ότι όταν "αδειάσεις" μετά από δυο βολές,βγάζεις πιο γρήγορα κ τους δυο κάλυκες με μια κίνηση του χεριού.
Αναμφίβολα εκεί η καραμπίνα έχει μεγάλο πλεονέκτημα,αλλά τώρα τα περισσότερα δίκαννα είναι με αυτόματους εξολκεις όποτε βοηθάνε αρκετά..
Δυμφωνω στην υπεροχη του πλαγιου σε αυτο το κομματι.. Ειχα περισσοτερο στο μυαλο μου το κοκοροντουφεκο.. Ριξε, βγαλε, βαλε, κλεισε, σηκωσε.. Κτλ..
 
Δυμφωνω στην υπεροχη του πλαγιου σε αυτο το κομματι.. Ειχα περισσοτερο στο μυαλο μου το κοκοροντουφεκο.. Ριξε, βγαλε, βαλε, κλεισε, σηκωσε.. Κτλ..
Όντως εκεί το κοκορατο έχει θέμα..
Δες εδώ και το μεγάλο αδελφάκι του δικού σου..
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/tula-toz30.617
Πάντως κρίμα που πήγε χαμένο το 16αρι σου..:(
Έχουν "χαθεί"παρα πολλά όπλα ετσι δυστυχώς,και μάλιστα κάποια ήταν κ πολύ υψηλής ποιότητας..
 
Last edited:
Όντως εκεί το κοκορατο έχει θέμα..
Δες εδώ και το μεγάλο αδελφάκι του δικού σου..
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/tula-toz30.617
Πάντως κρίμα που πήγε χαμένο το 16αρι σου..:(
Έχουν "χαθεί"παρα πολλά όπλα ετσι δυστυχώς,και μάλιστα κάποια ήταν κ πολύ υψηλής ποιότητας..
Κριμα δε λες τιποτα... Ποσο θα θελα να κανω έναρξη με αυτο.. Με τα φυσιγγακια του και την ιεροτελεστια κατα την οπλιση... Πιστευεις καννες απο τα αδρλφακια του θα μπορεσουν να πατησουν;
 
Back
Top