Πλαγιόκαννο

Κατα την προσωπικη μου αποψη, πιο φινετσατο οπλο απο τα Darne δεν υπαρχει. Δεν θα το αγοραζα ποτε ομως, λογω τιμης πρωτιστως, και λογω χρηστικοτητας επειτα, αλλα οπτικα ειναι απο τα οπλα που γουσταρω γιατι εχουν φιλοσοφια στη σχεδιαση και το μηχανισμο τους.
 
Κατα την προσωπικη μου αποψη, πιο φινετσατο οπλο απο τα Darne δεν υπαρχει. Δεν θα το αγοραζα ποτε ομως, λογω τιμης πρωτιστως, και λογω χρηστικοτητας επειτα, αλλα οπτικα ειναι απο τα οπλα που γουσταρω γιατι εχουν φιλοσοφια στη σχεδιαση και το μηχανισμο τους.
Ολα τα Γαλλικά έχουν αυτή τη διαφορετικότητα Βίκτορα...
Το Darne είναι σήμα κατατεθέν της διαφορετικής προσέγγισης και φιλοσοφία που έχουν οι Γάλλοι για τα όπλα και για όλα τα μηχανικά συνολα βεβαια... απο όπλα έως και αυτοκίνητα...
 
Προσωπικα, κατα την ταπεινη μου γνωμη, εαν καποιος κυνηγος δεν ασχολειται με σκοπυτηριο,θεωρω ΜΕΓΑ λαθος την μονη σκανδαλη, ειτε σε αλληλεπιθετο,ειτε σε πλαγιοκαννο..
Συμφωνω μαζι σου 100%. Δεν υπάρχει καλύτερο,πιο γρηγορο και πρακτικό πράγμα απο δύο σκανδάλες.Η επιλογή της κάννης γίνεται χωρίς σκέψη.
Συμφωνώ ως προς την πρακτικότητα και χρηστικότητα του δισκάνδαλου στο κυνήγι, την άμεση επιλογή κάννης και τις σαφώς λιγότερες πιθανότητες να βγάλει πρόβλημα σε σχέση με το μονοσκανδαλο και αν βγαλει κάτι η μια σκανδάλη τουλάχιστον έχει ένα ''μονοκαννο'' όπλο να συνεχίσεις το κυνήγι σου...
Εχω απορρίψει πολύ καλά όπλα γιατι δεν μου δίναν τη επιλογή της διπλής σκανδαλης...
Το μόνο μειονέκτημα που έχω βρει είναι στο κυνήγι με γάντια...

Το πλάγιο το θεωρώ από τα πιο εύκολα στην στόχευση, ειδικά στις τραβερσες λόγω της μεγάλης εικόνας των καννων στην περιφεριακη όραση. Η μία κάννη δεξιά - αριστερά της ριγας μπορεί να αποτελέσει σημείο αναφοράς της προσκοπευσης.
Αν και κυνηγάω απο 15 χρονών με πλαγιόκαννο, προσπάθησα 2 κυν. χρονιές να κυνηγήσω με super poze, ξαναγύρισα στο πλαγιόκαννο, κυρίως, γιατί δεν μπορούσα να το βολευτώ σκοπευτικά όσο το πλαγιόκαννο...
Οπως ακριβώς το λες, το εύρος των καννων (έστω και στο ''φλου'' μεσα στη σκοπευτική εικόνα) μου δίνουν ένα σαφή σημείο αναφοράς ως προς την προσκόπευση...
Αρε φουστη μου να φτιαχνοταν το πλαγιο κοκορι 16αρι του παππου μου και τι στον κοσμο... :(
Κριμα δε λες τιποτα... Ποσο θα θελα να κανω έναρξη με αυτο.. Με τα φυσιγγακια του και την ιεροτελεστια κατα την οπλιση... Πιστευεις καννες απο τα αδρλφακια του θα μπορεσουν να πατησουν;
Αν γινεται, λίγο ριψοκίνδυνο εγχείρημα που πιθανό να σου βγει αρκετά ακριβότερα απο ένα αντιστοιχο όπλο μεταχειρισμένο σε καλή ποιότητα...
Εχει ο κ. Xατζιώτης στην Ιστοσελίδα του, στα ''οπλα τελευταίας παραλαβής'' ένα TOZ 16αρι στα 400 Ευρώ...
 
εδω ειμαστε
2505.jpg
Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν είμαι σίγουρος αν εχει εισαχθεί ποτέ στην Ελλαδα Ευριπίδη, γιατί βγήκαν λίγα κομμάτια και συντομα το αντικατάστησε με ένα ''απλοτερης'' σχεδιασης...
th

Παντως και μένα μ' άρεσε αυτό που έβαλες φωτο και όταν διαφημιζόντανστο ABOUT και είχα παρει τηλ. την αντιπροσωπεια, μου ειχε πει οτι δεν το εχουν δει ποτέ το μοντέλο αυτό και δεν ξέραν αν θα το φέρουν ποτέ...
 
Εχει ο κ. Xατζιώτης στην Ιστοσελίδα του,
Ισως απο τους πιο φανατικούς λάτρεις του πλαγιοκαννου,αρκετές αναφορές στα άρθρα του για αυτά τα όπλα,έχει στο κατάστημα του παρα πολλά τέτοια όπλα και υψίστης ποιότητας,αρκετές φωτο έχει με ένα πλαγιοκαννο στα χέρια,και εντούτοις όπως είχε πει κάποτε,ποτέ του δεν κατάφερε να προσαρμοστεί στο κυνήγι με αυτόν τον τύπο όπλου!!!
Σκέψου να λατρεύεις ένα όπλο αλλά στο κυνήγι να μην σου κάνει την χάρη,πόσο άσχημο είναι αυτό...:(:(
 
Ευριπίδη οι εποχές είναι δύσκολες κ 2500 είναι παρααα πολλά για να κανεις το κέφι σου..
Όπως είδες κ το φτηνό boito έκαιγε τα πάντα!
Με ένα μπαικαλ πλάγιο κανεις θαυμάσια δουλειά μόνο που σίγουρα δεν θα έχει εμφάνιση κ ζύγισμα highlander..
Μια κ είπες κλειδιά σου λέω κ στο υπογράφω με υπεύθυνη δήλωση και..δέκα σφραγιδες,ότι μπαικαλ που να έχει κουνήσει ΔΕΝ έχω δει ακόμα.
Ούτε είμαι από τους ανθρώπους που θα είχε κάποιο πρόβλημα το όπλο μου και θα ντρεπομουν να το πω.
Να είσαι σίγουρος ότι αν ποτέ στο μέλλον πάθει κάτι(κούφια η ώρα)θα μπω την ίδια μέρα στο φόρουμ κ θα το πω δημόσια.
Αν πας σε κάτι ακριβότερο γιατί σε τρομάζει το κούνημα στα πλαγιοκαννο σου λέω οτι υπαρχουν φθηνές και δοκιμασμένες λύσεις.
Εγώ αν ποτέ καταφέρω να το "διαλύσω" πάλι σε μπαικαλ θα πάω.:)

Highlander δισκανδαλο βρισκεις πλεον με 1200/1500 ευρω....εγω το δικο μου, του εκανα στον Σκριβανο καινουργιο κοντακι σεμι-πιστολε, με λαβη palm swell....και ειναι για μενα ΤΕΛΕΙΟ!!!
Απλα, σκεφτομαι και εαν βολεψει, θα παρω και ενα Aya -Arrieta....
 
Last edited:
Αρε φουστη μου να φτιαχνοταν το πλαγιο κοκορι 16αρι του παππου μου και τι στον κοσμο... :(
Τρυγονια, λαγο δε θα το αλλαζα.. Στο Περηπατητο οταν υπαρχει πυρετος σε καθυστερεί...
Αμα το γουστάρεις εσύ δεν μειονεκτει πουθενά

 
Αμα το γουστάρεις εσύ δεν μειονεκτει πουθενά

Αυτα τα back action κοκκοροντούφεκα με την αποστρογγυλεμένη μπασκουλα, είναι κατά την άποψή μου από τα πιο κομψά πλαγιόκαννα...
Ενω ήταν ο ευρεως διαδεδομένος και κοινός τύπος κοκκοροντούφεκου οπισθογεμές του τελευταίου τέταρτου του 19ου αιώνα, ίσως, και των αρχών του εικοστού, για κάποιο λόγο, αργότερα εγκαταλείφθηκε για τον τύπο Bar Action, που είναι και πιο γνωστός...
Αν είχα λεφτα, ίσως να παραγγελνα ένα σύγχρονο πλαγιόκαννο αυτού του τύπου και φυσικά 16αρι (φουλ παράδοση) ...
576492c356d8e0278dfa7b752bad5bc8_XL.jpg


hammergun1.jpeg
 
Last edited:
Αυτα τα back action κοκκοροντούφεκα με την αποστρογγυλεμένη μπασκουλα, είναι κατά την άποψή μου από τα πιο κομψά πλαγιόκαννα...
Για κάποιο λόγο ενω ήταν ο ευρεως διαδεδομένος και κοινός τύπος κοκκοροντούφεκου οπισθογεμές του τελευταίου τέταρτου του 19ου αιώνα, ίσως, και των αρχών του εικοστού, αργότερα εγκαταλείφθηκε για τον τύπο Bar Action, που είναι και πιο γνωστός...
Αν είχα λεφτα, ίσως να παραγγελνα ένα σύγχρονο πλαγιόκαννο αυτού του τύπου και φυσικά 16αρι (φουλ παράδοση) ...
576492c356d8e0278dfa7b752bad5bc8_XL.jpg


hammergun1.jpeg
Πανεμορφο οπλο, και σε εμενα μου αρεσει αυτου του τυπου(αρνιου νομιζω λεγεται) η φωτια, αλλα σε ενα αρθρο του ο παπατσαρουχας ελεγε οτι ειναι επικυνδυνη η οπλιση του λογο του οτι μπορει να σου γλυστρισει ο κοκκορας και να εκπυρσοκροτισειι....
 
Πανεμορφο οπλο, και σε εμενα μου αρεσει αυτου του τυπου(αρνιου νομιζω λεγεται) η φωτια, αλλα σε ενα αρθρο του ο παπατσαρουχας ελεγε οτι ειναι επικυνδυνη η οπλιση του λογο του οτι μπορει να σου γλυστρισει ο κοκκορας και να εκπυρσοκροτισειι....
Ναι την λένε και ''πόδι αρνιού'' απο το σχήμα που έχει...
Απ' οτι ξέρω τα καλά κοκκοροντούφεκα έχουν σχαστηριες ασφαλείας που εμποδίζουν να χτυπήσει ο κόκκορας τον επικρουστήρα, αν δεν πατηθεί η σκανδάλη...
Τωρα βέβαια ο οπλουργός τα ξέρει τα πραγματα καλύτερα από μένα...
 
Ερωτηση-προβληματισμος.
Εχω ενα κοκορατο και ενα απλο πλαγιο. Ριχνω σε πιατακι με την ιδια τροχια, ταχυτητα κτλ. Ριχνω με swing π.χ. Ο μηχανισμος λειτουργειας αλλάζει την προσκοπευση; Ειναι μετρισιμη η διαφορά;
 
Ερωτηση-προβληματισμος.
Εχω ενα κοκορατο και ενα απλο πλαγιο. Ριχνω σε πιατακι με την ιδια τροχια, ταχυτητα κτλ. Ριχνω με swing π.χ. Ο μηχανισμος λειτουργειας αλλάζει την προσκοπευση; Ειναι μετρισιμη η διαφορά;
Ισως διαφορετικος χρονος σκανδαλης.Lock time αν το θυμαμαι σωστα....
 
Το ΤΟΖ54 ειναι αυτο Γιαννη; Εχω το ιδιο ακριβως αγορασμενο το '81 μεταχειρισμενο απο τν πατερα μου. Τα τσοκ του τα ειχω μετρησει με το παχυμετρο και ειναι 17,1 η αριστερη και 17,3 η δεξι, πολυ κλειστο, οι αυλοι του δεν ξερω ποσο ειναι. Αυτο το τουφεκι με κανε να λατρεψω τα πλαγιοκαννα
Τεληκα το 54 ειναι τακη.τωρα τοδα τα χαρτιατου.what..what..RESPECT.
 
Αν κοιταξεις τις καννες εκει που αρχιζουν οι θαλαμες εχει κατι σχεδιακια με κυκλους, στην μεσα μερια διπλα στη ριγα γραφει ΤΟΖ 54 και στις δυο
Αυτο ακρηβος γραφη τακη.οποτε ξεκηναμε δοκημες με psb1 στα 30,32 γρ σε χαρτινο με γνησια μαλινα και κετσεδες για λαγοοοο
 
Καλοτουφεκο Γιαννη! Ειμαι σιγουρος οτι θα σου αρεσει πολυ σαν οπλο. Το μονο που θελει λιγο προσοχη ειναι πως για να δουλεψει η πεταλουδα και ν'ανοιξει πρεπει ο δεξιος κοκκορας να ειναι παντα κατω, οποτε οταν ειναι οπλισμενος και θες να το ανοιξεις πρεπει πρωτα να τον αφοπλισεις
 
Back
Top