Πλαγιόκαννο

καλησπερα παιδια....τυχαια βρηκα μια Κυπριακη σελιδα κυνηγετικου καταστηματος
Κοιταξτε ενα Franchi Astore, με ατσαλι Boehler, μονο 600 ευρω!!!!
Και αυτο το οπλο, εδω θα το πουλουσαν τα καταστηματα μας, κανα 2000 ευρω!!!.hair.
https://www.facebook.com/pasyky/photos/pcb.1758079481113847/1758079034447225/?type=3&theater
 
Στην Κυπρο βρισκεις παρα πολλες ευκαιριες φιλε.
Η αγορα των οπλων βρισκεται πολυ χαμηλα σημερα.
Πολυς κυνηγοκοσμος πολυ μάρκετινγκ τα μετσχειρισμενα ειναι τρομερες ευκαιρίες.
Μονο πλαφιοκαννα φαμπαρμ δεν βρίσκεις .
Δεν τα πουλά κάνεις
 
Στην Κυπρο βρισκεις παρα πολλες ευκαιριες φιλε.
Η αγορα των οπλων βρισκεται πολυ χαμηλα σημερα.
Πολυς κυνηγοκοσμος πολυ μάρκετινγκ τα μετσχειρισμενα ειναι τρομερες ευκαιρίες.
Μονο πλαγιοκαννα φαμπαρμ δεν βρίσκεις .
Δεν τα πουλά κάνεις

Μονο απο ιδιωτη βρισκεις χαμηλη τιμη...εξαρταται και απο την οικονομικη κατασταση του ιδιωτη...
Απο τα δικα μας τα μαγαζια, τετοιες τιμες, δεν.....
 
Last edited:
Και σε εμας απι ιδιωτες υα βρεις χαμηλά.
Στα μαγαζια θα βρεις την ψηλότερη της αγορας μας εννοειτε.
Ομως πολυ χαμηλοτερες από εσας.
Εσεις έχετε τις καραμπίνες που ψηλωνουν τις τιμές στα δικανα.
Ο πασυκι πθο πανω έχει σπασει το παζάρι.
Πουλα πολυ φτηνοτερα αρκεί να κανεις εγγραφη πρωτα.
Ακουγονται πολλα γιαυτον.
Δεν εχω διαπιστώσει ομως κατι εναντιον του προσωπικά.
Απλα εχει σπάσει τις αντιπροσωπειες.
 
καλησπερα παιδια....τυχαια βρηκα μια Κυπριακη σελιδα κυνηγετικου καταστηματος
Κοιταξτε ενα Franchi Astore, με ατσαλι Boehler, μονο 600 ευρω!!!!
Και αυτο το οπλο, εδω θα το πουλουσαν τα καταστηματα μας, κανα 2000 ευρω!!!.hair.
https://www.facebook.com/pasyky/photos/pcb.1758079481113847/1758079034447225/?type=3&theater
Εαν και η εσωτερική κατάσταση του όπλου (κάννες, κλειδιά, μηχανισμός) είναι παρόμοια με την εξωτερική, τα 600 ευρώ γιαυτό το όπλο, είναι σαν να σου λέει ''παρτο φίλε στο χαρίζω''...
Έτυχε να πιάσω στα χέρια μου και να κυνηγήσω ένα παρόμοιο Franchi Αstore, στο ξεκίνημα τις κυνηγετικής μου σταδιόδρομίας, χάρη σ' ένα γείτονά στο χωριό που βρισκόταν στην δύση της δικής του κυνηγετικής σταδιοδρομίας...
Βλέποντας -ο συχωρεμένος πια- τη μανία και τη ''λύσσα'' που είχα μικρός με το κυνήγι, πολλές φορές μου έδινε το όπλο και υπο την καθοδήγηση του, πηγαίναμε κοντινές στο χωριό βόλτες...
Το όπλο έχει εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και πολύ, μα πάρα πολυ καλές κάννες...
Ποιοτικά, ανάμεσα στα όπλα της εποχής του, το βαζω, σίγουρα, δίπλα σ' ενα Merkel 147Ε, ενα Beretta 426, ενα Manufrance Robust 246, Ενα Bernardelli Hemingway...
Είναι απο τα όπλα που έχτισε το θρύλο της Franchi πριν, βέβαια, γίνει και αυτή κομμάτι του Beretta Group...
Βαση της ποιότητας του (υλικά-χειροποίητη εργασία) αν κατασκευαζόταν σήμερα, πιστεύω, θα' παιζε στις 4.000 Ευρω, ίσως και παραπάνω...

Προσωπικά Χρύσανθε, αν η κατάστασή του είναι καλή, θα το προτιμούσα απο το Fabarm beta...
 
Last edited:
Αν εχω καταλαβει,Σπυρο,τον Χρυσανθο τον προδιαθετει η στιβαροτητα που δειχνει το beta.Πραγματι ειναι...ψαρωτικο!Δειχνει σα να μη μπορεις να το "κουνησεις".Ειναι μεγαλη υποθεση η ψυχολογια!
Όντως Γιάννη, η θέα των τετραπλών κλειδιών του Fabarm, αλλά και τα μασίφ τοιχώματα της βάσης, δίνουν την αίσθηση του ''ακούνητου''...
Δε λέω και μένα μ' αρεσει το Fabarm για το κλείδωμά του, αλλά και για το μηχανισμό blitz που έχει...
Απ' την άλλη εάν το ατσάλι των κλειδιών είναι καλό και η εφαρμογή τους στον πίρο προσεγμένη και με τη σωστή χρήση-συντήρηση βέβαια, μπορεί και ένα όπλο με διπλά κλειδιά ''τύπου Ρurdey'' να αντέξει χωρίς τζογο, σαφώς παραπάνω από την κυνηγετική ζωή ενός κυνηγού...Υπάρχουν αρκετά όπλα 70-80 χρονών, ίσως και παραπάνω που είναι ακόμα ακούνητα...
Όταν είπα ότι προτιμώ το Franchi, το είπα κυρίως για την ποιότητα της κατασκευής του και για την αίσθηση που έχει το όπλο στα χέρια (τουλάχιστο αυτο που είχα πιάσει εγώ...)
Και το fabarm όμως είναι ένα σύγχρονο, καλό πλαγιόκαννο...
 
Έτυχε να πιάσω στα χέρια μου και να κυνηγήσω ένα παρόμοιο Franchi Αstore, στο ξεκίνημα τις κυνηγετικής μου σταδιόδρομίας, χάρη σ' ένα γείτονά στο χωριό που βρισκόταν στην δύση της κυνηγετικής του σταδιοδρομίας...
Βλέποντας -ο συχωρεμένος πια- τη μανία και τη ''λύσσα'' που είχα μικρός με το κυνήγι, πολλές φορές μου έδινε το όπλο και υπο την καθοδήγηση του, πηγαίναμε κοντινές στο χωριό βόλτες...
Ο μπάρμπας τι κυνηγούσε?
Για να έχει τέτοιο τουφέκι σίγουρα θα ήταν πολύ μερακλης..
Ειχε αυτοματους θυμασε?
 
Ο μπάρμπας τι κυνηγούσε?
Για να έχει τέτοιο τουφέκι σίγουρα θα ήταν πολύ μερακλης..
Ειχε αυτοματους θυμασε?
Τα πάντα Τάσο, οτι έφερνε ο μήνας που λέμε...Ήταν σκέτος κυνηγός, χωρίς κάποιο πρόθεμα πριν...
Εγώ τον πρόλαβα στα τελευταία του χρόνια που δεν είχε αντοχές για πολλά-πολλά, αλλά στα νιάτα του ήταν μανιώδεις κυνηγός...
Ναι, ήταν με αυτόματους...
 
Παιδες με κατακαβατε απόλυτα γιατί αγαπω το φαμπαρμ.
Ουτε εγω δεν θα το εξηγούσα καλύτερα.
Κ οτι λέτε με βρισκει συμφωνω κ είναι απόλυτα σωστό.
Ωστόσο το χω αποθημενο το φαμπαρμ κ δεν θα φυγει εύκολα.
Τάσο το οπλο εχει αυλο 18.3 κ τσοκ 3-1.
Δεν ειναι του γουστου μου ουτε το τσοκ 3-1 ούτε ο άυλος.
Τσοκ θέλω 4-2 κ άυλους προτιμω τους 18.4-18.6.
Κυνηγος ειμαι δεν θα χα ξ γω τις ιδιοτροπίες μου.sarcastic.
 
Παιδες με κατακαβατε απόλυτα γιατί αγαπω το φαμπαρμ.
Ουτε εγω δεν θα το εξηγούσα καλύτερα.
Κ οτι λέτε με βρισκει συμφωνω κ είναι απόλυτα σωστό.
Ωστόσο το χω αποθημενο το φαμπαρμ κ δεν θα φυγει εύκολα.
Τάσο το οπλο εχει αυλο 18.3 κ τσοκ 3-1.
Δεν ειναι του γουστου μου ουτε το τσοκ 3-1 ούτε ο άυλος.
Τσοκ θέλω 4-2 κ άυλους προτιμω τους 18.4-18.6.
Κυνηγος ειμαι δεν θα χα ξ γω τις ιδιοτροπίες μου.sarcastic.
Χρύσανθε μου...τα κυνηγετικά απωθημένα δε πρέπει να τα αφήνουμε να μας καταπιέζουν για πολύ, γιατι μπορεί να μας αφήσουν ψυχολογικά....sarcastic.
Βουρ λοιπόν για το Fabarm...
Εχει και κάννες Tribore, δοκιμασμένες για ατσάλινα, θα ρίχνεις ότι θέλεις...
.xm.Τώρα με σταθερό τσοκάρισμα δεν έχω δει και δεν ξέρω αν το βγαζει, οσα εχω δει με εναλλασσόμενα ήταν αλλα πολύ ωραία τύπου Inner 82χιλ...
 
Last edited:
Πια ειναι η γνώμη σας για τα καινούργια S. Fausti ;
Μέχρι 2500€ Απο όλες τις μάρκες πιο θα προτιμούσατε
 
Έχω ένα παλιό του 90 μέτρια ποιότητα κατασκευής αλλά το είχα πάρει 250€ + άλλα 50 για τον οπλουργό που μου έφτιαξε τον αυτόματο εξολκέα που δεν δούλευε(ο οποίος ξαναχάνεστε, και τον έφτιαξα μόνος μου και από τότε όλα οκ). Αν με ρωτάς θα ξαναέπαιρνα αλλά σίγουρα όχι με 2500€. Βέβαια σίγουρα θα έχει πολλές διαβαθμίσεις σε ποιότητα για να πηγαίνει στο νούμερο που λες. Ίσως σε αυτά τα λεφτά να πήγαινα σε μεταχειρισμένο Beretta ή http://www.car.gr/parts/view/8639162/ ρίξε μια ματιά σε αυτό που είναι και στην γειτονία σου.
 
Back
Top