Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Νικόλα εγώ το πιστεύω ακόμη όπως και να το κάνουμε νερό σωλήνες δεν είναι αλά υστερουν

Τεο μου....αυτο που ειδα εγω....το μοιραστηκα με ολα τα παιδια του φορουμ!!
Και οι δυο καννες του οπλου απο τα 32 γραμμαρια μεχρι και τα 50 γραμμαρια κεντησαν!!!
Σε ενα σεταπ με Τεκνα στα 36 γραμμαρια με Ν5 η Μπενελι εβγαλε ( αν θυμαμαι καλα ) 90% συγκεντρωση
απο το 87% που ειχε η Α-390....
Πουθενα σε θεμα τουφεκιας δεν ειδα να υστερει...δεν ξερω εαν εννοεις κατι αλλο .
Μην μου αρχισεις μηχανισμους - μεταλλα - κτλ κτλ...δεν κατεχω.......αλλα απο θεμα τουφεκιας την
επαιξε στα ισια την Μπερετα φιλε !!!
Τωρα μετα απο τις δοκιμες που εκανα.....το τι λεει το ''καφενειο''...τα διαβαζω....απο την μια γελαω...
και απο την αλλη τα γραφω εκει που δεν πιανει μελανι....!!!!
 
Δεν υπαρχει αυτοματο οπλο κυνηγετικο πουθενα στο κοσμο, μονο τα παρανομα παραποιημενα. Αυτοματα μονο τα πολεμικα.
Οσες πιθανοτητες εχει ενα ημιαυτοματο να μη πυροδοτησει, τοσες εχει και το δισκανδαλο δικανο.
Αυτο που σου παρεχει το δισκανδαλο ειναι 2 ανεξαρτητους πυροδοτικους μηχανισμους
Μαλον δεν καταλαβαινεις............οταν λεμε αυτοματο ενοω καραμπινες για κυνηγι........και κατ'επεκταση ραβδωτη για χοντρο κυνηγι.......
Ε λοιπον δεν υπαρχει τετοιο οπλο σε τετοιου ειδους κυνηγια για τον απλουστατο λογο πως δεν παρεχει καμια αξιοπιστια.......εκει λοιπον δουλευει το διπλοσκανδαλο οπλο και αυτο με κινητο ουραιο.......δεν υπαρχει κανενα αυτογεμες αν θελεις αυτον τον ορο..................
Το διπλοσκανδαλο οπλο δεν χρειαζεται να ριξει πρωτα την μια και μετα την αλλη........εαν παρουσιασει καποια αφλογιστια στην πρωτη τουφεκια εχεις την δευτερη που ειναι ανεξαρτητη της πρωτης..........να ποια ειναι η διαφορα απο την καραμπινα.........δεν εριξε την πρωτη........καληνυχτα Γιαννη.
Αυτα που σου παρεχει ενα διπλοσκανδαλο οπλο δεν στα παρεχει κανενα αυτογεμες.........δεν νομιζω να μην το γνωριζεις?????
 
Μαλον δεν καταλαβαινεις............οταν λεμε αυτοματο ενοω καραμπινες για κυνηγι........και κατ'επεκταση ραβδωτη για χοντρο κυνηγι.......
Ε λοιπον δεν υπαρχει τετοιο οπλο σε τετοιου ειδους κυνηγια για τον απλουστατο λογο πως δεν παρεχει καμια αξιοπιστια.......εκει λοιπον δουλευει το διπλοσκανδαλο οπλο και αυτο με κινητο ουραιο.......δεν υπαρχει κανενα αυτογεμες αν θελεις αυτον τον ορο..................
Το διπλοσκανδαλο οπλο δεν χρειαζεται να ριξει πρωτα την μια και μετα την αλλη........εαν παρουσιασει καποια αφλογιστια στην πρωτη τουφεκια εχεις την δευτερη που ειναι ανεξαρτητη της πρωτης..........να ποια ειναι η διαφορα απο την καραμπινα.........δεν εριξε την πρωτη........καληνυχτα Γιαννη.
Αυτα που σου παρεχει ενα διπλοσκανδαλο οπλο δεν στα παρεχει κανενα αυτογεμες.........δεν νομιζω να μην το γνωριζεις?????
Το ιδιο πραμα λεμε, οτι πιθανοτητα εχει ενα αυτογεμες να μη πυροδοτησει την ιδια πιθανοτητα εχει και ο καθε πυροδοτικος μηχανισμος του δισκανδαλου δικανου...
 
Όπως πάντα υπερβολικός. Φθείρεται λίγο γρήγορα, αλλά και τα καλα λάστιχα στο αυτοκίνητο φθείρονται γρήγορα.
Είναι μαικροσελ τεκνολοτζυ .yelling.
Ούτε γρήγορα φθειρεται ούτε μαλακό είναι προφανοs δεν ξέρει ούτε καν για ποιο μιλάμε
 
Όπως πάντα υπερβολικός. Φθείρεται λίγο γρήγορα, αλλά και τα καλα λάστιχα στο αυτοκίνητο φθείρονται γρήγορα.
Είναι μαικροσελ τεκνολοτζυ .yelling.
Ούτε γρήγορα φθειρεται ούτε μαλακό είναι προφανοs δεν ξέρει ούτε καν για ποιο μιλάμε
 
Το πιο καλό πρεπει να ειναι το σετ της shu. Και αυτο το υποθετω.
Δε ξερω Παναγιώτη.
Τα πελματα της μπενελι ειναι ακριβα, φτανουν 100+ ανάλογα το μοντέλο.
Σκέφτομαι τον ανταπτορα της shu με δυο φετες 4μμ και ενα πελμα 23μμ cervelati. Έτσι θα γινει το κοντάκι 6μμ μακρυτερο (366μμ).
Κόστος κανα 80αρι και οτι ζητησει ο οπλουργος για το φιταρισμα.
Θα δω. Να το δουλεψω πρωτα λιγο ακομα και με χειμερινα ρουχα.
Αν και χτες που εριξα αρκετα στο σκοπευτηριο δε με ενοχλουσε το κοντακι. Φορουσα ενα φανελακι και το γιλεκο
Στο κυνήγι συνηθως φοραω ενα πουκαμισο ή κανα πουλοβερ λεπτο και ενα μπουφαν soft shell. Σε πολυ κρυο κι ενα ισοθερμικο λεπτο απο μεσα
Πωληται ένα πέλμα μπενελι κρύο στο καρ , σχεδόν αχρησιμοποίητο μεσαίο 40ευρω για δες μόνο αν σου κάνει και ταιριάζει στο κοντάκι.
 
Last edited:
Τεο μου....αυτο που ειδα εγω....το μοιραστηκα με ολα τα παιδια του φορουμ!!
Και οι δυο καννες του οπλου απο τα 32 γραμμαρια μεχρι και τα 50 γραμμαρια κεντησαν!!!
Σε ενα σεταπ με Τεκνα στα 36 γραμμαρια με Ν5 η Μπενελι εβγαλε ( αν θυμαμαι καλα ) 90% συγκεντρωση
απο το 87% που ειχε η Α-390....
Πουθενα σε θεμα τουφεκιας δεν ειδα να υστερει...δεν ξερω εαν εννοεις κατι αλλο .
Μην μου αρχισεις μηχανισμους - μεταλλα - κτλ κτλ...δεν κατεχω.......αλλα απο θεμα τουφεκιας την
επαιξε στα ισια την Μπερετα φιλε !!!
Τωρα μετα απο τις δοκιμες που εκανα.....το τι λεει το ''καφενειο''...τα διαβαζω....απο την μια γελαω...
και απο την αλλη τα γραφω εκει που δεν πιανει μελανι....!!!!
Νίκο όταν θα πας στο βάλτο με παλιό καιρό τότε θα καταλάβεις που υστερεί η Benelli το χαρτί δεν είναι πάντα μέτρο σύγκρισης
 
Νίκο όταν θα πας στο βάλτο με παλιό καιρό τότε θα καταλάβεις που υστερεί η Benelli το χαρτί δεν είναι πάντα μέτρο σύγκρισης
Για ατσάλινα μιλάς ή για μολύβδινα ?
Ή και στα 2 υστερεί ?
Γιατί βάλτος και μολύβια δεν συνάδουν ...

Θα με βάλεις να κάνω δοκιμές διάτρησης τώρα Μ2 vs 1187 κεντρική και περιφερειακή για να μας φύγει και αυτός ο καημός.
 
Νίκο όταν θα πας στο βάλτο με παλιό καιρό τότε θα καταλάβεις που υστερεί η Benelli το χαρτί δεν είναι πάντα μέτρο σύγκρισης

Δεν το ''πιανω''....100% αυτο που λες....Δεν εχω αποψη....δεν εχω κυνηγησει σε τετοιες συνθηκες...
οποτε...κραταω αυτο που λες....αλλα εχω και τις επιφυλλαξεις μου φιλε!!!
 
Back
Top