Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Εγω προχθες ενω ειχα καθαρισει σχολαστικοτατα παρακαλω τη 391 μου παω στο καρτερι ερχετε η φασσα πατα σκανδαλη τιποτα ξανα ξανα τιποτα το λυνω και ειχε παει ενα κλαδακι στη σκανδαλοθηκη αλιθινονπεριστατικο και διπλα μπενελλακιας να με κοιταει ξερετε πως αχαχαψαψ μη παρει κανεις μπερεττα τελος αχρηστες
Και που, στραβες κανες φτιαμενες στη τουρκιά!!!!
 
Καλημερα…τομάρια της υπαίθρου…

Να δώσω εγώ την άποψη μου στον άνθρωπο πριν αλλάξει γνώμη και αντί για καραμπινα τον βλέπω να αγοράζει βούρδουλα για να σας περιλάβει 😝.

Η Bellmonte μια χαρά είναι αλλά όπως και να το κανείς είναι beretta των €790. Μην νομίζεις ότι θα πλησιάζει Α350/400.
Επιλογές έχεις από «θυγατρικές» ας το πούμε έτσι.
Benelli Montefeltro
Franchi Affinity
Stoeger M3K
Marrochi iFirst.

Όλα καλά και επώνυμα. Δες ποιο θα σου κάτσει καλύτερα και σου αρέσει αισθητικά.
Όλα λίγο πολύ κάπου κάποιος κάποτε είχαν ένα πρόβλημα αμφιλεγόμενου φύσεως. Αυτο όμως δεν είναι ο κανόνας.

Για μεταχειρισμένα (390/391 κλπ) στα €500-700 λέει αλλά παίζει να έχει φάει «πείραγμα βελτίωσης από μειωμένη νοημοσύνη» και μετά… τρέχα γύρευε!

Μην ακούς τους διάφορους «οπαδούς» καθώς εδώ μέσα έχει καταντήσει χειρότερα από το ποδόσφαιρο.

Αυτά…
 
Last edited:
Θα αναφέρω και κάτι για την bereta παρόλο που την θεωρώ κορυφαία εταιρία έχει για μένα λίγο μπλεχτεί με τα μοντέλα,π.χ Για τη belmonte είναι ένα βήμα στην αδράνεια μετά την επιτυχημένη vitoria ok, Τώρα για την α300 γιατί να την πάρω και να μην πάρω μια 390 στα 500 € που την θεωρώ καλύτερη Α350extrema 10ασφαιρη προσφορά για τον Έλληνα γουρουνοκυνηγο και μόνο όπλο που θα κουβαλάς να σου κοπούν τα χέρια ενώ δεν επιτρέπεται η χρήση του με 10 φυσίγγια άτοπα πράγματα που φάνηκε γιατί δεν τράβηξαν στην αγορά .Θεωρώ πως μετά τις επιτυχίες τις 390 και της optima θέλησε να καταλάβει όλη τη γκάμα και απέτυχε όπως απέτυχε και η 304 αλλά αυτό δεν ήταν της εταιρίας θέμα αλλά της μαλακίας των κυνηγών για το συγκεκριμένο όπλο.Ενα όπλο της κάτω των 3 κιλών 3σφαιρο που είναι και να κάνει 1000αρικο που πολλοί θα το έπαιρναν και για τη μειωμένη (αερίων)ανάκρουση και για την αξιοπιστία και για το βάρος αλλά και για την τιμή .Παρά μας αρχίζει στα lite λες και είναι προϊόντα διατροφής που ούτε είναι πενταλαφρα αλλά είναι και ακριβά.
Γιάννη συμφωνώ αλλά όσον αφορά την Α350 η Beretta Hellas μας την πάσαρε σαν “Wildboar”. Mόπου άλλου και να κοιτάξεις η Α350 έχει γκάμα με πολλαπλές εκδόσεις κάτι που στην Ελλάδα δεν το έχουμε δει παρόλο που θα μας ταίριαζε καλύτερα λόγω αφραγκίας.
Την έχω πάρει και μπορώ να πω ότι είναι αντάξιο και με το παραπάνω να έχει τα 3 βελάκια επάνω του.
 
Καλημερα…τομάρια της υπαίθρου…

Να δώσω εγώ την άποψη μου στον άνθρωπο πριν αλλάξει γνώμη και αντί για καραμπινα τον βλέπω να αγοράζει βούρδουλα για να σας περιλάβει 😝.

Η Bellmonte μια χαρά είναι αλλά όπως και να το κανείς είναι beretta των €790. Μην νομίζεις ότι θα πλησιάζει Α350/400.
Επιλογές έχεις από «θυγατρικές» ας το πούμε έτσι.
Benelli Montefeltro
Franchi Affinity
Stoeger M3K
Marrochi iFirst.

Όλα καλά και επώνυμα. Δες ποιο θα σου κάτσει καλύτερα και σου αρέσει αισθητικά.
Όλα λίγο πολύ κάπου κάποιος κάποτε είχαν ένα πρόβλημα αμφιλεγόμενου φύσεως. Αυτο όμως δεν είναι ο κανόνας.

Για μεταχειρισμένα (390/391 κλπ) στα €500-700 λέει αλλά παίζει να έχει φάει «πείραγμα βελτίωσης από μειωμένη νοημοσύνη» και μετά… τρέχα γύρευε!

Μην ακούς τους διάφορους «οπαδούς» καθώς εδώ μέσα έχει καταντήσει χειρότερα από το ποδόσφαιρο.

Αυτά…
Να συμπληρωσω οτι η συνθετικη montefeltro (η 1 της προσφορας) εχει κοντο κοντακι στα 36 εκ. και ειναι δυσκολο να μακρυνει, λόγω του κουμπωτου πελματος που φοράει.
 
Δες ανταπτορες και πέλμα από τη SHU.
Τα χω δει. Δυστυχώς Ελλάδα δεν υπάρχουν και από εξωτερικό έχει πολλά έξοδα μεταφοράς. Επίσης και 2 πέλματα της limbsaver δίνουν και αναπτήρες. Και τέλος ένας Άγγλος πουλάει μια δικιά του πατέντα που δίνει 1 εκ ακόμα. Είναι μια φέτα που κουμπώνει στο κοντάκι σαν το μαμά πέλμα.
Μετά απ' αυτά πατέντα home made αν το χεις
 
Τα χω δει. Δυστυχώς Ελλάδα δεν υπάρχουν και από εξωτερικό έχει πολλά έξοδα μεταφοράς. Επίσης και 2 πέλματα της limbsaver δίνουν και ανταπτορες . Και τέλος ένας Άγγλος πουλάει μια δικιά του πατέντα που δίνει 1 εκ ακόμα. Είναι μια φέτα που κουμπώνει στο κοντάκι σαν το μαμά πέλμα.
Μετά απ' αυτά πατέντα home made αν το χεις
 
Τα χω δει. Δυστυχώς Ελλάδα δεν υπάρχουν και από εξωτερικό έχει πολλά έξοδα μεταφοράς. Επίσης και 2 πέλματα της limbsaver δίνουν και αναπτήρες. Και τέλος ένας Άγγλος πουλάει μια δικιά του πατέντα που δίνει 1 εκ ακόμα. Είναι μια φέτα που κουμπώνει στο κοντάκι σαν το μαμά πέλμα.
Μετά απ' αυτά πατέντα home made αν το χεις
Ανταλλακτικά πέλματα πιο παχιά δεν έχει γι'αυτό το μοντέλο , μήπως ταιριάζει από Vinci ,sbe, άλλο που έχουν τρία διαφορετικά πάχη ;Πόσο κοστίζουν αυτά που ανέφερες; Γίνεται δουλειά η είναι αβέβαιο το αποτέλεσμα;
 
Ανταλλακτικά πέλματα πιο παχιά δεν έχει γι'αυτό το μοντέλο , μήπως ταιριάζει από Vinci ,sbe, άλλο που έχουν τρία διαφορετικά πάχη ;Πόσο κοστίζουν αυτά που ανέφερες; Γίνεται δουλειά η είναι αβέβαιο το αποτέλεσμα;
Το πιο καλό πρεπει να ειναι το σετ της shu. Και αυτο το υποθετω.
Δε ξερω Παναγιώτη.
Τα πελματα της μπενελι ειναι ακριβα, φτανουν 100+ ανάλογα το μοντέλο.
Σκέφτομαι τον ανταπτορα της shu με δυο φετες 4μμ και ενα πελμα 23μμ cervelati. Έτσι θα γινει το κοντάκι 6μμ μακρυτερο (366μμ).
Κόστος κανα 80αρι και οτι ζητησει ο οπλουργος για το φιταρισμα.
Θα δω. Να το δουλεψω πρωτα λιγο ακομα και με χειμερινα ρουχα.
Αν και χτες που εριξα αρκετα στο σκοπευτηριο δε με ενοχλουσε το κοντακι. Φορουσα ενα φανελακι και το γιλεκο
Στο κυνήγι συνηθως φοραω ενα πουκαμισο ή κανα πουλοβερ λεπτο και ενα μπουφαν soft shell. Σε πολυ κρυο κι ενα ισοθερμικο λεπτο απο μεσα
 
Εγω προχθες ενω ειχα καθαρισει σχολαστικοτατα παρακαλω τη 391 μου παω στο καρτερι ερχετε η φασσα πατα σκανδαλη τιποτα ξανα ξανα τιποτα το λυνω και ειχε παει ενα κλαδακι στη σκανδαλοθηκη αλιθινονπεριστατικο και διπλα μπενελλακιας να με κοιταει ξερετε πως αχαχαψαψ μη παρει κανεις μπερεττα τελος αχρηστες
ο θεος ειναι μεγαλος επιασαν τα μαγια.yel.
 
Καλημερα…τομάρια της υπαίθρου…

Να δώσω εγώ την άποψη μου στον άνθρωπο πριν αλλάξει γνώμη και αντί για καραμπινα τον βλέπω να αγοράζει βούρδουλα για να σας περιλάβει 😝.

Η Bellmonte μια χαρά είναι αλλά όπως και να το κανείς είναι beretta των €790. Μην νομίζεις ότι θα πλησιάζει Α350/400.
Επιλογές έχεις από «θυγατρικές» ας το πούμε έτσι.
Benelli Montefeltro
Franchi Affinity
Stoeger M3K
Marrochi iFirst.

Όλα καλά και επώνυμα. Δες ποιο θα σου κάτσει καλύτερα και σου αρέσει αισθητικά.
Όλα λίγο πολύ κάπου κάποιος κάποτε είχαν ένα πρόβλημα αμφιλεγόμενου φύσεως. Αυτο όμως δεν είναι ο κανόνας.

Για μεταχειρισμένα (390/391 κλπ) στα €500-700 λέει αλλά παίζει να έχει φάει «πείραγμα βελτίωσης από μειωμένη νοημοσύνη» και μετά… τρέχα γύρευε!

Μην ακούς τους διάφορους «οπαδούς» καθώς εδώ μέσα έχει καταντήσει χειρότερα από το ποδόσφαιρο.

Αυτά…
Όχι εντάξει Μάριε απλά ότι πητα δεκτο σας ξανά λεω πως δεν έχω ιδέα από καραμπίνα στην πέρδικα πάω αυτό είναι το κυνήγι μου
 
Όχι εντάξει Μάριε απλά ότι πητα δεκτο σας ξανά λεω πως δεν έχω ιδέα από καραμπίνα στην πέρδικα πάω αυτό είναι το κυνήγι μου


Βρε Γιωργο.....αυτος που σου ειπε να παρεις αυτο το οπλο ( ενα ''φτηνο'' και αξιοπιστο αδρανειας )...μονο
ασχετος δεν ειναι !!!
Τωρα εδω στο φορουμ υπαρχουν ατομα που γνωριζουν απο οπλα...και λενε σοβαρα πραγματα και με
παραδειγματα...Και αλλα ατομα που λενε οτι ακουσαν στο καφενειο....
Εγω δεν ξερω απο οπλα....αλλα ουτε λιγο ουτε πολυ....κοντεψα να πιστεψω απο τα γραφομενα καποιων
οτι οι benelli ειναι νεροσωληνες....Ελεος...δλδ !!!
Κρατα αυτο που σου εγραψε ο Μαικ που ειναι ιδιογομωτης...και αυτα που σου λεει ο Μαριος...και καποια
αλλα παιδια...παρε το οπλο με το καλο ....φτιαξε τα φυσεκια σου...κανε τις δοκιμες σου...και θα εχεις δικη
σου αποψη....
Ο Μηνας ο Ιορδανογλου ....δεν ειναι τυχαιος Γιωργο....γνωριζει πολυ καλα απο οπλα...και λογια καφενειου δεν
λεει φιλε !!!
 
Σε γενικές γραμμές γιατί το κουρασαμε οποίος θέλει σιγουριά στην αδράνεια πάει μπενελι οποίος άλλος θέλει σιγουριά στα αέρια πάει bereta μετά παίζει το θέμα τι ντουφεκιες βγάζει το κάθε όπλο εκεί μπλέκεται η ιστορία αν είσαι ιδιογομωτης διαλέγεις μια από τις δύο ,αν είσαι αμελής στο καθάρισμα μπενελι αν δε σε νοιάζουν όλα αυτά και σε νοιάζει μόνο το βλητικο κομμάτι παίζουν αρκετές ακόμα μπάλα.Απκα πράγματα.
 
Σε γενικές γραμμές γιατί το κουρασαμε οποίος θέλει σιγουριά στην αδράνεια πάει μπενελι οποίος άλλος θέλει σιγουριά στα αέρια πάει bereta μετά παίζει το θέμα τι ντουφεκιες βγάζει το κάθε όπλο εκεί μπλέκεται η ιστορία αν είσαι ιδιογομωτης διαλέγεις μια από τις δύο ,αν είσαι αμελής στο καθάρισμα μπενελι αν δε σε νοιάζουν όλα αυτά και σε νοιάζει μόνο το βλητικο κομμάτι παίζουν αρκετές ακόμα μπάλα.Απκα πράγματα.

Ελα βρε Γιαννη μου τωρα.....Αλλο το ενα ...αλλο το αλλο.....Εδω υπαρχουν ατομα που ελαφρατη καρδια
''θαβουν'' οπλα....και το χειροτερο....δεν εχουν και ιδεα !!!
Τι ποιο τρανο παραδειγμα απο αυτο που προειπα .....Εδω εβγαλαν τις Benelli αχρηστες....και τις ελεγαν
νεροσωληνες...
Και το ιδιο θα πιστευαν ακομα εαν δεν εκανα δοκιμες....!!!!
 
Ελα βρε Γιαννη μου τωρα.....Αλλο το ενα ...αλλο το αλλο.....Εδω υπαρχουν ατομα που ελαφρατη καρδια
''θαβουν'' οπλα....και το χειροτερο....δεν εχουν και ιδεα !!!
Τι ποιο τρανο παραδειγμα απο αυτο που προειπα .....Εδω εβγαλαν τις Benelli αχρηστες....και τις ελεγαν
νεροσωληνες...
Και το ιδιο θα πιστευαν ακομα εαν δεν εκανα δοκιμες....!!!!
Νικόλα εγώ το πιστεύω ακόμη όπως και να το κάνουμε νερό σωλήνες δεν είναι αλά υστερουν
 
Εγώ Νίκο όπως έχω αναφέρει έχω αλλάξει καμία 15 άρια όπλα και έχω γράψει ότι σκοτώνουν όλα απλά κάποια καλύτερα και ευκολότερα η κορυφή των αερίων είναι η bereta και η κορυφή της αδράνειας η benelli για μένα βλητικα είναι καλύτερη η bereta τώρα σε όλη τ γκάμα των φυσιγγίων από λίγα έως πολλά γρ μπαίνουν στο παιχνίδι και κερδίζουν οι Αμερικάνοι και αυτό λόγο αυλών οι οποίοι δεν έχουν την αξιοπιστία μηχανισμών των Ιταλών .Τώρα εάν έχεις διάθεση να ψάξεις να βρεις φυσιγγακια για το όπλο σου η να φτιάξεις ότι και να χεις καλά θα πας από κει και πέρα η αγορά είναι μεγάλη και σε γκάμα και σε τιμές και το πιο σοβαρό θέμα είναι να είσαι καλός σκοπευτής και να ταιριάζεις σωστό φυσίγγι στο όπλο οποίο και να ναι αυτό γιατί κακά τα ψέματα και το θέμα εμπλοκών είναι σπάνιο και λύνεται σχεδόν πάντα .Τα υπόλοιπα τροφή για συζήτηση και μόνο νομίζω η ουσία είναι η σκόπευση και το σωστό φυσίγγι δευτερεύον παράγοντας η απόδοση μιας και το 80% των ντουφεκιων είναι εντός ορίων που όλα κάνουν τη δουλειά τους εκεί.
 
-Αξιοπιστία κ λειτουργικότητα‼️
το κομμάτι αισθητικής καθαρά υποκειμενικό σπάνια αντικειμενικό κ πάντα ανεβάζει το κασέ‼️
Αν δούμε άριστες τουφεκιές από δέκα όπλα κανείς δεν θα μπορεί να πει από ποιο όπλο η κάθε τουφέκια ΚΑΙ άριστη τουφέκια μπορούν να βγάλουν όλα‼️είτε με λίγα γραμμάρια κ στενό αυλό είτε με ανοιχτό κ αυξημένη γόμωση‼️το ποσοστό κ η διατριση κρίνει την αποτελεσματικότητα της‼️
 
Back
Top