Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

αλλα εχω και τις επιφυλλαξεις μου φιλε!!!
Και πολύ καλά κάνεις ... τα περισσότερα θηράματα τα σκοτώνουμε με το όπλο που χρησιμοποιούμε χρόνια και κατά κόρον και όχι με αυτό που δανειζόμαστε ή το κυνηγάμε 2-3 φορές και μετά το παρατάμε "γιατί δεν σκοτώνει".
Μεγάλες αρχικές και μεγάλη συγκέντρωση σημαίνει πάντα μη παραμορφωμένα σκάγια ή αρχική σούδα σε μεγάλο μήκος και μεγάλες μένουσες (δική μου θεωρία)

Ο Θοδωρής δεν είναι τυχαίος, αλλά κάνει νομίζω το λάθος (για εμένα πάντα) να βγάζει συμπεράσματα από τον κυνηγότοπο.
Πάρτε το καλύτερο βλητικά όπλο του κόσμου και τα καλύτερα φυσίγγια.
Αν το όπλο το νοιώθεις σαν αγγούρι πάνω σου δεν πρόκειται να σκοτώσεις τίποτα.

Η βλητική είναι επιστήμη και η επιστήμη χρειάζεται νούμερα.
Αν δυο όπλα έχουν παρόμοιες κατανομές και παρόμοιες διατρήσεις θα σκοτώνουν το ίδιο.
Δεν υπάρχει κάτι άλλο ... εκτός και αν διαφωνείται και σε αυτό το βασικό.
Το να σκοτώνουν το ίδιο στην ζέστη και το ένα να υστερεί στο κρύο ... απλά με ξεπερνά .hair.

Αν έχει κάποιος κάνει δοκιμές διατρήσεων (κεντρικής και περιφερειακής) και έχει βρει νούμερα να μας τα παρουσιάσει.

Φυσικά και επιλέγουμε το όπλο με το οποίο έχουμε τις περισσότερες επιτυχίες στον κυνηγότοπο αλλά μέχρι εκεί ... δεν δημιουργούμε καινούργια θεωρία για κάθε κλαμπάνι.
 
Σφουγγάρι το cervelati? Εσύ ξέρεις πολλά τελικά
Ούτε γρήγορα φθειρεται ούτε μαλακό είναι προφανοs δεν ξέρει ούτε καν για ποιο μιλάμε
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ΠΟΙΟΣ είναι ο Βάγγος.......

όσον αφορά το cervelati είναι ένα καλό πέλμα που βλέπει όμως με τα κυάλια άλλα ΠΟΛΥ καλύτερα πέλματα από αυτό
 
Χερετε παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω για τν BERETTA BELLMONTE2 τι έχετε να πείτε ειλικρινά
επειδή φίλε Γιώργο η συζήτηση εδώ μέσα είναι καφενειακή
και δυστυχώς εδώ δεν μπορείς να δεις τον συνομιλητή σου
θα σου προτείνω να φιλτράρεις προσεκτικά τις "απόψεις" μας

το συγκεκριμένο όπλο το συμπαθώ πολύ αλλά ΔΕΝ το προτείνω
έχω συναντήσει τρια τέτοια όπλα με προβλήματα
παρ' αυτά το θεωρώ αρκετά αξιόπιστο
πλην όμως με την Μ1 στα 750 την Μοντεφελτρο στα 900 την αφίνιτυ στα 700-800 €
θεωρώ πως δεν αξίζει να ασχοληθείς με την μπελμόντε

επίσης με τι δίκανο κυνηγάς; αν επιτρέπεται;
και ΤΙ κυνηγάς;
 
επειδή φίλε Γιώργο η συζήτηση εδώ μέσα είναι καφενειακή
και δυστυχώς εδώ δεν μπορείς να δεις τον συνομιλητή σου
θα σου προτείνω να φιλτράρεις προσεκτικά τις "απόψεις" μας

το συγκεκριμένο όπλο το συμπαθώ πολύ αλλά ΔΕΝ το προτείνω
έχω συναντήσει τρια τέτοια όπλα με προβλήματα
παρ' αυτά το θεωρώ αρκετά αξιόπιστο
πλην όμως με την Μ1 στα 750 την Μοντεφελτρο στα 900 την αφίνιτυ στα 700-800 €
θεωρώ πως δεν αξίζει να ασχοληθείς με την μπελμόντε

επίσης με τι δίκανο κυνηγάς; αν επιτρέπεται;
και ΤΙ κυνηγάς;
Νομίζω είπε πέρδικα.
 
Για ατσάλινα μιλάς ή για μολύβδινα ?
Ή και στα 2 υστερεί ?
Γιατί βάλτος και μολύβια δεν συνάδουν ...

Θα με βάλεις να κάνω δοκιμές διάτρησης τώρα Μ2 vs 1187 κεντρική και περιφερειακή για να μας φύγει και αυτός ο καημός.
Και τα δύο στα ατσάλι ποιο μεγάλη διαφορά μάλλον λόγω αυλού
 
Και πολύ καλά κάνεις ... τα περισσότερα θηράματα τα σκοτώνουμε με το όπλο που χρησιμοποιούμε χρόνια και κατά κόρον και όχι με αυτό που δανειζόμαστε ή το κυνηγάμε 2-3 φορές και μετά το παρατάμε "γιατί δεν σκοτώνει".
Μεγάλες αρχικές και μεγάλη συγκέντρωση σημαίνει πάντα μη παραμορφωμένα σκάγια ή αρχική σούδα σε μεγάλο μήκος και μεγάλες μένουσες (δική μου θεωρία)

Ο Θοδωρής δεν είναι τυχαίος, αλλά κάνει νομίζω το λάθος (για εμένα πάντα) να βγάζει συμπεράσματα από τον κυνηγότοπο.
Πάρτε το καλύτερο βλητικά όπλο του κόσμου και τα καλύτερα φυσίγγια.
Αν το όπλο το νοιώθεις σαν αγγούρι πάνω σου δεν πρόκειται να σκοτώσεις τίποτα.

Η βλητική είναι επιστήμη και η επιστήμη χρειάζεται νούμερα.
Αν δυο όπλα έχουν παρόμοιες κατανομές και παρόμοιες διατρήσεις θα σκοτώνουν το ίδιο.
Δεν υπάρχει κάτι άλλο ... εκτός και αν διαφωνείται και σε αυτό το βασικό.
Το να σκοτώνουν το ίδιο στην ζέστη και το ένα να υστερεί στο κρύο ... απλά με ξεπερνά .hair.

Αν έχει κάποιος κάνει δοκιμές διατρήσεων (κεντρικής και περιφερειακής) και έχει βρει νούμερα να μας τα παρουσιάσει.

Φυσικά και επιλέγουμε το όπλο με το οποίο έχουμε τις περισσότερες επιτυχίες στον κυνηγότοπο αλλά μέχρι εκεί ... δεν δημιουργούμε καινούργια θεωρία για κάθε κλαμπάνι.
Στα δικά μου τα όπλα αυτό γίνεται πάντα τα Benelli μένουν πίσω δεν έχω κάτι άλλο να αποδείξω για μένα η κατάταξη βλητικά είναι
Remington
Mossberg
Fabarm Beretta
Franchi
Benelli Baikal πάντα μαμά τα όπλα τα δικά μου που είναι σχεδόν όλα πηραγμενα από κανες είναι όλα πολύ κοντά με αμελητέα διαφορά για να ξέρουμε τι λέμε
 
Στα δικά μου τα όπλα αυτό γίνεται πάντα τα Benelli μένουν πίσω δεν έχω κάτι άλλο να αποδείξω για μένα η κατάταξη βλητικά είναι
Remington
Mossberg
Fabarm Beretta
Franchi
Benelli Baikal πάντα μαμά τα όπλα
τα δικά μου που είναι σχεδόν όλα πηραγμενα από κανες είναι όλα πολύ κοντά με αμελητέα διαφορά για να ξέρουμε τι λέμε
Και τα δύο στα ατσάλι ποιο μεγάλη διαφορά μάλλον λόγω αυλού
οκ δεκτό ...
Τι πείραξες στην Benelli και έγινε σαν την Remington ?
Μόνο κώνο ή και αυλό ?

Τις διαφορές με μαμά όπλα τις είδες στην συγκέντρωση στην κεντρική διάτρηση ή στην περιφερειακή διάτρηση ?
 
Το ιδιο πραμα λεμε, οτι πιθανοτητα εχει ενα αυτογεμες να μη πυροδοτησει την ιδια πιθανοτητα εχει και ο καθε πυροδοτικος μηχανισμος του δισκανδαλου δικανου...
Ναι αλλα μην ξεχνας πως το δικαννο εχει αλλη μια καννη και ακομα μια σκανδαλη.....οποτε η υπεροχη του το καθιστα πολυ ποιο αξιοπιστο.
 
Το ιδιο πραμα λεμε, οτι πιθανοτητα εχει ενα αυτογεμες να μη πυροδοτησει την ιδια πιθανοτητα εχει και ο καθε πυροδοτικος μηχανισμος του δισκανδαλου δικανου...
Τσου!!!!
αν συγκρίνουμε ΕΝΑΝ πυροδοτικό μηχανισμό αυτογεμούς με ΕΝΑΝ πυροδοτικό μηχανισμό δίκαννου (όποιος κι αν είναι αυτός: ολόκληρες, μισές φωτιές, επί σκανδάλης κ.ο.κ.) πάλι η καραμπίνα ΧΑΝΕΙ!!!
ο μηχανισμός του δίκαννου είναι πιο αξιόπιστος από την ίδια την σχεδίασή του!
πόσο δε μάλλον όταν στο ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟ δίκαννο έχεις ΔΥΟ ανεξάρτητους μηχανισμούς κι όχι έναν (και υποδεέστερο) όπως της καραμπίνας
 
Τεο μου....αυτο που ειδα εγω....το μοιραστηκα με ολα τα παιδια του φορουμ!!
Και οι δυο καννες του οπλου απο τα 32 γραμμαρια μεχρι και τα 50 γραμμαρια κεντησαν!!!
Σε ενα σεταπ με Τεκνα στα 36 γραμμαρια με Ν5 η Μπενελι εβγαλε ( αν θυμαμαι καλα ) 90% συγκεντρωση
απο το 87% που ειχε η Α-390....
Πουθενα σε θεμα τουφεκιας δεν ειδα να υστερει...δεν ξερω εαν εννοεις κατι αλλο .
Μην μου αρχισεις μηχανισμους - μεταλλα - κτλ κτλ...δεν κατεχω.......αλλα απο θεμα τουφεκιας την
επαιξε στα ισια την Μπερετα φιλε !!!
Τωρα μετα απο τις δοκιμες που εκανα.....το τι λεει το ''καφενειο''...τα διαβαζω....απο την μια γελαω...
και απο την αλλη τα γραφω εκει που δεν πιανει μελανι....!!!!
Αυτο ακριβως εγραψα και εγω Νικο η βλητικη διαφορα δυο οπλων αναδεικνυεται αξιοποιστα μονο με φυσιγγια ιδιογομωσης .Τωρα ολοι εχουν μια αποψη για νεροσωληνες αλλα οι σωστες δοκιμες και επιλογες ειναι που φανερωνουν την πραγματικοτητα.
 
Και πολύ καλά κάνεις ... τα περισσότερα θηράματα τα σκοτώνουμε με το όπλο που χρησιμοποιούμε χρόνια και κατά κόρον και όχι με αυτό που δανειζόμαστε ή το κυνηγάμε 2-3 φορές και μετά το παρατάμε "γιατί δεν σκοτώνει".
Μεγάλες αρχικές και μεγάλη συγκέντρωση σημαίνει πάντα μη παραμορφωμένα σκάγια ή αρχική σούδα σε μεγάλο μήκος και μεγάλες μένουσες (δική μου θεωρία)

Ο Θοδωρής δεν είναι τυχαίος, αλλά κάνει νομίζω το λάθος (για εμένα πάντα) να βγάζει συμπεράσματα από τον κυνηγότοπο.
Πάρτε το καλύτερο βλητικά όπλο του κόσμου και τα καλύτερα φυσίγγια.
Αν το όπλο το νοιώθεις σαν αγγούρι πάνω σου δεν πρόκειται να σκοτώσεις τίποτα.

Η βλητική είναι επιστήμη και η επιστήμη χρειάζεται νούμερα.
Αν δυο όπλα έχουν παρόμοιες κατανομές και παρόμοιες διατρήσεις θα σκοτώνουν το ίδιο.
Δεν υπάρχει κάτι άλλο ... εκτός και αν διαφωνείται και σε αυτό το βασικό.
Το να σκοτώνουν το ίδιο στην ζέστη και το ένα να υστερεί στο κρύο ... απλά με ξεπερνά .hair.

Αν έχει κάποιος κάνει δοκιμές διατρήσεων (κεντρικής και περιφερειακής) και έχει βρει νούμερα να μας τα παρουσιάσει.

Φυσικά και επιλέγουμε το όπλο με το οποίο έχουμε τις περισσότερες επιτυχίες στον κυνηγότοπο αλλά μέχρι εκεί ... δεν δημιουργούμε καινούργια θεωρία για κάθε κλαμπάνι.
Βασίλη εδώ είναι το έργο ότι δεν συμπεριφέρονται όλες οι κανες το ίδιο με τις διαφορετικές θερμοκρασίες είτε λόγο σχεδίασης είτε λόγο αυλού είτε λόγο μεταλου είτε λόγο χρωμίου είτε όλα μαζί.Ετσι μπορείς να ρίξεις με 10 βαθμούς με δύο όπλα και να είναι πανομοιότυπα σε όλα και να ρίξεις με -15 και το ένα να κλάνει αρχιδια εκεί έχει χτίσει το μύθο η Ρεμί να ξέρεις δεν τον έχτισε κυνηγώντας ορτύκια και μπεκάτσες με καλοκαιριες.
 
Βασίλη εδώ είναι το έργο ότι δεν συμπεριφέρονται όλες οι κανες το ίδιο με τις διαφορετικές θερμοκρασίες ... Ετσι μπορείς να ρίξεις με 10 βαθμούς με δύο όπλα και να είναι πανομοιότυπα σε όλα και να ρίξεις με -15 και το ένα να κλάνει αρχιδια
Είναι η πρώτη φορά που το ακούω αυτό στην ζωή μου Γιάννη.
Όπλο που να δουλεύει καλά σε ένα εύρος θερμοκρασιών.
εκεί έχει χτίσει το μύθο η Ρεμί να ξέρεις δεν τον έχτισε κυνηγώντας ορτύκια και μπεκάτσες με καλοκαιριες.
Γιάννη μην πιστεύεις σε μύθους.
Σε ότι δοκιμή έχει παρουσιαστεί εδώ η Rem ήταν πάνω κάτω τα ίδια με τα ιταλικά σε συγκέντρωση.
Μετά ακούσαμε για διάτρηση, μετά για περιφερειακή διάτρηση, τώρα για θερμοκρασίες κτλ

Αν δεν έχετε κάνει δοκιμές σε χαρτιά και καταλόγους μην παίρνετε όρκο !!!
Μπορεί να απογοητευτείτε.
Γιατί έχω κάνει δοκιμή με τον όλμο του ξαδέρφου 1100 76 full και την S90 76 full (που πήρε τώρα) και οι διαφορές ήταν ελάχιστες και σε συγκέντρωση και σε διάτρηση.
Δοκιμάσαμε 1 όμως φυσίγγι ...
 
Ρίξτε από δέκα συνεχόμενες ντουφεκιες με 40 βαθμούς και από 10 με -10 θα δεις τις διαφορές να μεγαλώνουν πολυυυυ όσο και να σου φένεται περίεργο δεν αναρωτιεσται γιατί δε χρωμιωνει η Ρεμί όπλο το έκανε η wintsister και είδα τα χάλια της σε σύγκριση φίλων sx3 αχρωμιωτη με χρωμιωμενη .δυστυχώς τα μεγάλα που χρησιμοποιούνται και οι επεξεργασίες καθώς και οι εσωτερικές διαμορφώσεις διαφέρουν γι'αυτό διαφερουν και οι ντουφέκιες
 
επειδή φίλε Γιώργο η συζήτηση εδώ μέσα είναι καφενειακή
και δυστυχώς εδώ δεν μπορείς να δεις τον συνομιλητή σου
θα σου προτείνω να φιλτράρεις προσεκτικά τις "απόψεις" μας

το συγκεκριμένο όπλο το συμπαθώ πολύ αλλά ΔΕΝ το προτείνω
έχω συναντήσει τρια τέτοια όπλα με προβλήματα
παρ' αυτά το θεωρώ αρκετά αξιόπιστο
πλην όμως με την Μ1 στα 750 την Μοντεφελτρο στα 900 την αφίνιτυ στα 700-800 €
θεωρώ πως δεν αξίζει να ασχοληθείς με την μπελμόντε

επίσης με τι δίκανο κυνηγάς; αν επιτρέπεται;
και ΤΙ κυνηγάς;
Με BAIKAL j58 περδικα
 
Για ατσάλινα μιλάς ή για μολύβδινα ?
Ή και στα 2 υστερεί ?
Γιατί βάλτος και μολύβια δεν συνάδουν ...

Θα με βάλεις να κάνω δοκιμές διάτρησης τώρα Μ2 vs 1187 κεντρική και περιφερειακή για να μας φύγει και αυτός ο καημός.
Καντο φιλε μου Βασιλη γιατι εχει εκτραπει το θεμα ετσι και εγω με ολα αυτα που παρουσιαζουμε οταν πηρα την xlr και πηρα δανεικη απο φιλο οπλουργο την 1187 και ειχα και δικη μου κανη στο σπιτι πηγα κατευθειαν για κοντρα.Κοντραρισα και τις κανες μεταξυ τους διοτι το οπλο ηταν του 89 και κανη η δικη μου του 2000.Σημειωτεον οτι κυνηγησα επι 5 χρονια μια εποχη με 1187 το 94 την πηρα καινουργια και επιτρεψτε μου να εχω αποψη απο 1ο χερι και με νουμερα και με μειον και το τι να πω τον πατερα τους τι εχω τραβηξει για τα παπια σε κεινο το Δέλτα .Την ημερα που εκανα τις δοκιμες τα αποτελεσματα ανεδειξαν οτι δεν υπαρχρει τιποτα μυθικο και οι νεροσωληνες που διαβαζω εδω ειναι για τα σπιτια.Τα οπλα στα 27 και 35μ με 3αρι και αντιστοιχα φουλ απεδωσαν ισαξια και με κεντρα και καλες περιφερειες και αυτο γιατι οι αυλοι τους ηταν κοντα ο ενας με τον αλλο καθως και οι κωνοι τους στα εργοστασιακα τσοκ υπερτερει λιγο η xlr και με καλο φυσιγγιο πιστευω το b&p Mb long range 36gr νο6. απεδειξε και αυτο την ποιοτητα του.Τωρα μολις βρω λιγο χρονο εγω θα κοντραρω την xlr με τη m2 και μη πει καποιος οτι εχει κατι εξελιγμενο απο τις 1ες m2 επειδη ειναι παραγωγη του 21 διοτι θα συγκινηθω.Αναμεινατε.Εν κατακλειδι ολα θελουν ενα καλο σεταρισμα συμφωνα με τα χαρακτηριστικα του οπλου και αποδιδουν ολα για κυνηγι περιφημα.Οπως ενα αγωνιστικο εαν δεν το σεταρεις σωστα για τις προδιαγραφές του αγωνα εχει μεινει πισω .Αλλα ας εχουν ετσι τα πραγματα για να εχουμαι την ευκαιρια να επικοινωνουμε μεταξυ μας.
 
Ρίξτε από δέκα συνεχόμενες ντουφεκιες με 40 βαθμούς και από 10 με -10 θα δεις τις διαφορές να μεγαλώνουν πολυυυυ
Άλλη δουλειά δεν είχα να κάνω ρε φίλε :)
όσο και να σου φένεται περίεργο δεν αναρωτιεσται γιατί δε χρωμιωνει η Ρεμί όπλο το έκανε η wintsister και είδα τα χάλια της σε σύγκριση φίλων sx3 αχρωμιωτη με χρωμιωμενη .
Η Rem χρεωκόπησε Γιάννη.
Ήθελες να κάνει και επενδύσεις ;
Για δώσε στοιχεία για την δοκιμή που έκαναν και πως την έκαναν.
δυστυχώς τα μετάλλα που χρησιμοποιούνται και οι επεξεργασίες καθώς και οι εσωτερικές διαμορφώσεις διαφέρουν γι'αυτό διαφερουν και οι ντουφέκιες
Διαφέρουν αλλά δεν τις βλέπουμε.
Μόνο τις ακούμε.

Κανένας από αυτούς που κάνουν σοβαρές δοκιμές συγκέντρωσης διάτρησης δεν έχει δει τεράστιες διαφορές από όπλο σε όπλο.
Μόνο αυτοί που κάνουν δοκιμές στον κυνηγότοπο βλέπουν τεράστιες διαφορές.
Γιατί άραγε ;
 
Γιατί ο κυνηγότοπος λέει την αλήθεια ένα το πινάκακι την αλήθεια της συγκεκριμένης στιγμής .Και τις διαφορές Βασίλη μπορούν να τις διακρίνουν συνήθως χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανένα αυτοί που έχουν και ικανότητες άνω του μέσου όρου σκοπευτικά και ρίχνουν και εκτός ορίων
βολές συχνά και κυνηγούν θηράματα μεγαλύτερα από τσίχλες και τρυγονες που πάνε για κυνήγι με -15 κτλ που αυτοί δεν είναι πολλοί.
 
Γιατί ο κυνηγότοπος λέει την αλήθεια ένα το πινάκακι την αλήθεια της συγκεκριμένης στιγμής.
Έχεις ακούσει καμιά εταιρία να δοκιμάζει φυσίγγια στους μείον 15 ;
Ξέρεις γιατί ;
Γιατί δεν χρειάζεται να δοκιμάζουν ...
Ξέρουν πως θα συμπεριφερθούν.
Και τις διαφορές Βασίλη μπορούν να τις διακρίνουν συνήθως χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανένα αυτοί που έχουν και ικανότητες άνω του μέσου όρου σκοπευτικά και ρίχνουν και εκτός ορίων
βολές συχνά και κυνηγούν θηράματα μεγαλύτερα από τσίχλες και τρυγονες που πάνε για κυνήγι με -15 κτλ που αυτοί δεν είναι πολλοί.
Εεε οκ ας ψάξουν για υπερόπλα αυτοί τότε και ας ξοδευτούν αυτοί.
Γιατί το 99,9+% των κυνηγών δεν τους ενδιαφέρουν οι βολές εκτός ορίων ούτε να κυνηγούν στους μείον 15.
Απορώ όμως, μιας και οι περισσότεροι είναι ιδιογομωτές που βρίσκουν τους μείον 15 και δοκιμάζουν τα φυσίγγια τους.
Επίσης απορώ αν ρίχνουν ατσάλια στις εκτός ορίων βολές στον Έβρο στους μείον 15 :)

Το κακό και αυτό που με "πειράζει" ξέρεις ποιο είναι ;
Ότι νέοι ή άσχετοι, διαβάζοντας αυτά, στερούνται χρήματα νομίζοντας ότι θα αγοράσουν όπλο που ακόμα και πορδές να βάλεις για φυσίγγια θα σκοτώνει από μόνο του εντός και εκτός ορίων βολής.

Δεν υπάρχουν τέτοια όπλα.
Πάντα ο συνδιασμός φυσιγγίου όπλου κάνει την μεγάλη διαφορά.
Την ακόμα μεγαλύτερη η εμπειρία και η σωστή σκόπευση.

Αν παρεπιπτόντως σου πέσει κανένα υπερόπλο στα χέρια να πάμε μαζί σε ένα σκοπευτήριο να το δοκιμάσουμε με δικά μου εμπορικά φυσίγγια.
 
Back
Top