Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Και εκεί πάει και έρχεται γιατί σου λέει δεν είναι λυμένο...
Στον κυνηγότοπο?
Στο νησί π.χ. τουφεκάς τις Πέρδικες εδώ με το πέταγμα, περνάνε μια "ζώνη" και πάνε στην απέναντι πλαγιά που επιτρέπεται...
Λύσιμο & Θήκη για να πας απέναντι περνώντας την "ζώνη", άμα κάνεις κύκλο σε "πέθανε" στα πόδια σου(αν υπάρχει "κύκλος" ε;!) ...στην χάλασε την έξοδο...
Ούτε έναν δεν έχω δει να έχει μαζί του την θήκη!(ούτε εγώ βέβαια!)...
Προσωπικά έχω αποχωρήσει από το κυνήγι άδοξα πολλές φορές...
Παρατράγουδα πολλά με τον Θηροφύλακα ... έχουν χάσει άδειες έτσι...και παλαίμαχοι... όχι νέοι μόνο...:(

Η λογική του νόμου υπαγορεύει ότι για τα πτηνά δεν απαγορεύεται, διότι ως πτερωτά δεν ιχνηλατούνται όπως τα τριχωτά...
Δεν υπάρχει καμία λογική σε αυτό τον τοπο. Και πέρισυ έλεγε η λογική ότι κυνηγώντας στο βουνό μονος σου δεν θα κολλήσεις κοβιντ αλλά μας μαντρωσαν ενώ άλλοι έκαναν ορειβασία και μότο κρος και έπαιζαν τένις. Να μην τα ξεχνάμε αυτά κυριοι...
 
Δεν υπάρχει καμία λογική σε αυτό τον τοπο. Και πέρισυ έλεγε η λογική ότι κυνηγώντας στο βουνό μονος σου δεν θα κολλήσεις κοβιντ αλλά μας μαντρωσαν ενώ άλλοι έκαναν ορειβασία και μότο κρος και έπαιζαν τένις. Να μην τα ξεχνάμε αυτά κυριοι...
Ναι!
Ξεχνιούνται αυτά!(αν και η λήθη του παρελθόντος είναι χαρακτηριστικό του Έλληνα από παλιά...για αυτό τραβάμε αυτά που τραβάμε...)
Τότε διάβασα ότι στην Γερμανία και στο Βέλγιο δεν υπήρχε απαγόρευση, μόνο ένας περιορισμός σε παρέες όχι άνω των τριών(3) ατόμων.
Εμείς υπεράνω... ΠΑΝΤΑ!!!
Η πρόβα "τζενεράλε" για τα χειρότερα που έρχονται... κατά την πιο απαισιόδοξη άποψη....δεν συνεχίζω...(ήρθαν και έπονται!)...
 
Αποζημίωση 2000 ευρώ για κάθε εγκλωβισμένο αυτοκίνητο ζήτησε ο Μητσοτάκης να καταβάλει η Αττική Οδός! Για δες ρε πως αποποιούνται τις ευθύνες τους κάποιοι και πως καταργούν τη διάκριση των εξουσιών στην ωραία δημοκρατία μας!
 
Αποζημίωση 2000 ευρώ για κάθε εγκλωβισμένο αυτοκίνητο ζήτησε ο Μητσοτάκης να καταβάλει η Αττική Οδός! Για δες ρε πως αποποιούνται τις ευθύνες τους κάποιοι και πως καταργούν τη διάκριση των εξουσιών στην ωραία δημοκρατία μας!
Στον οδηγό που τον ήπιε χθες το διχιλιαρο η στον Μητσοτάκη θα τα δώσει η Αττική Οδός?????
 
Αποζημίωση 2000 ευρώ για κάθε εγκλωβισμένο αυτοκίνητο ζήτησε ο Μητσοτάκης να καταβάλει η Αττική Οδός! Για δες ρε πως αποποιούνται τις ευθύνες τους κάποιοι και πως καταργούν τη διάκριση των εξουσιών στην ωραία δημοκρατία μας!
Με αυτό ξεχνιούνται όλα.......
Α ρε μπουρδελοπιθηκοχώρα !
 
Τελικά από χθες και μετά από αρκετό προβληματισμό κατάλαβα τη χρησιμότητα του στρατού στην Ελλάδα .big smile.
Να τρέχει να μαζεύει τα ασυμμάζευτα της πολιτειας. Αν έκανε εναν χιονιά 72 ωρών δηλαδή τι θα γινοταν????
 
Πέρα από το χθεσινό χάλι (γιατί περί ανικανότητας πρόκειται) καλό είναι να κοιτάμε και τις δικές μας ευθύνες.

Ένας μαλάκας να βρεθεί χωρίς αλυσίδες έχει κλείσει ολόκληρο δρόμο .... οι ουρές προφανώς θα φτάσουν σε χιλιόμετρα ...
Ένας να γλυστρίσει και να χτυπήσει τα ίδια ...
Πόσοι ξέρουν να βάζουν αλυσίδες ;;;
Που πας ρε μαλάκα χωρίς αλυσίδες όταν ξέρεις ότι θα χιονίσει ;;;;

Ας τα σκεφτούμε και αυτά λίγο χωρίς να δικαιολογώ κανέναν υπεύθυνο.
Όποιος έχει βρεθεί σε τέτοιες καταστάσεις καταλαβαίνει τι λέω ...
 
Αυτο που λες Βασιλη το ειδα χθες (σε μικρογραφια) εδω στο χωριο!
Ατομα που κολησαν σε ανηφορες και κατηφορες, ατομα που ειχαν πεσει κατω και πολεμαγαν να βαλουν αλυσιδες, ατομα που παρατησαν τα αυτοκινητα οπως να ναι, μες την μεση και εφυγαν!
Και σκεψου οτι τα σπιτια εδω ειναι διπλα, δεν ηθελες αυτοκινητο για να πας να ψωνισεις...
Περνουσες και φοβοσουν μη σε κοπανισει κανενας...
Σκεψου τωρα τι γινετε στην Αθηνα των 6 εκατομυριων...αντε να βρεις λογικη...
 
Και εκεί πάει και έρχεται γιατί σου λέει δεν είναι λυμένο...
Στον κυνηγότοπο?
Στο νησί π.χ. τουφεκάς τις Πέρδικες εδώ με το πέταγμα, περνάνε μια "ζώνη" και πάνε στην απέναντι πλαγιά που επιτρέπεται...
Λύσιμο & Θήκη για να πας απέναντι περνώντας την "ζώνη", άμα κάνεις κύκλο σε "πέθανε" στα πόδια σου(αν υπάρχει "κύκλος" ε;!) ...στην χάλασε την έξοδο...
Ούτε έναν δεν έχω δει να έχει μαζί του την θήκη!(ούτε εγώ βέβαια!)...
Προσωπικά έχω αποχωρήσει από το κυνήγι άδοξα πολλές φορές...
Παρατράγουδα πολλά με τον Θηροφύλακα ... έχουν χάσει άδειες έτσι...και παλαίμαχοι... όχι νέοι μόνο...:(

Η λογική του νόμου υπαγορεύει ότι για τα πτηνά δεν απαγορεύεται, διότι ως πτερωτά δεν ιχνηλατούνται όπως τα τριχωτά...
Μα αυτός είναι ο σκοπός, αυτή είναι και κατα εξορισμού και η σημασία του κυνηγιού. Να μην μπορείς δηλαδή να καταβάλεις το θήραμα τόσο εύκολα αλλά να πρέπει να κουραστείς και να το κυνηγίσεις για να το καταβάλεις. Διαφορετικά θα επιτρεπόταν και το κυνήγι με το αυτοκίνητο με εναέρια μέσα κλπ κλπ ώστε να μην κουράζεται ο κυνηγός. Συν το θέμα της ασφάλειας μέσα στο αυτοκίνητο που εκτός απο δεμένο το όπλο μπορεί να ξεχαστεί και κανένα φυσίγγι μέσα όπως κάνουν πολλοί ειδικά γουρουνάδες που κυνηγούν με το αυτοκίνητο ουσιαστικά. Πρέπει να υπάρχει σεβασμός στον τρόπο θήρευσης τους θηράματος και κατεπέκταση σεβασμός στο ίδιο το θήραμα για να έχουν και οι επομενες γενιές να κυνηγούν. Και ήδη με όλα αυτά τα μέσα σήμερα όπως σκοπευτικά βοηθήματα ,gps σκύλων, σκοπευτήρια, κινητά , ασύρματους κλπ κλπ που υπάρχουν και βοηθούν το κυνηγό να αυξήσει τα ποσοστά των θηραμάτων του έχει ως συνέπεια να έχουν μειωθεί κατά πολύ τα ποσοστά αποτυχίας και το πλεονέκτημα να γέρνει κατα πολύ προς τον κυνηγό χωρίς να υπάρχει πολλές φορές διέξοδος και φυσικά και σεβασμός προς το θήραμα.

Όπως έχω ξαναπεί το κυνήγι δεν ειναι μόνο η καταβολή του θηράματος και η συγκομηδή του κρέατος (όπως θεωρούν πάρα πολλοί) είναι η γοητεία και η μαγεία και η αγάπη προς την φύση και το ίδιο το θήραμα καθώς και στο να περπατάς στο δάσος και να ψάχνεις το θήραμα να εκπαιδεύεις τα σκυλιά σου να γεμίζεις τα φυσίγγια σου να καθαρίζεις το όπλο σου και όλη αυτή η διαδικασία που στο τέλος σε ανταμοίβει και με μερικά θηράματα.
 
Αυτο που λες Βασιλη το ειδα χθες (σε μικρογραφια) εδω στο χωριο!
Ατομα που κολησαν σε ανηφορες και κατηφορες, ατομα που ειχαν πεσει κατω και πολεμαγαν να βαλουν αλυσιδες, ατομα που παρατησαν τα αυτοκινητα οπως να ναι, μες την μεση και εφυγαν!
Και σκεψου οτι τα σπιτια εδω ειναι διπλα, δεν ηθελες αυτοκινητο για να πας να ψωνισεις...
Περνουσες και φοβοσουν μη σε κοπανισει κανενας...
Σκεψου τωρα τι γινετε στην Αθηνα των 6 εκατομυριων...αντε να βρεις λογικη...
Τα έχω ζήσει ... έχω σταματήσει να βάλω αλυσίδες και έβαλα σε άλλα 4 αυτοκίνητα ... άλλος δεν είχε καν.
Πόσοι ξέρουν να οδηγούνε σε χιόνι ????
Άστα, από όπου και να το δεις η κατάσταση βρωμάει ...
Που είναι η τροχαία να απαγορεύσει την κίνηση σε όποιον δεν φόραγε αλυσίδες ... ;;;
 
Ρε παιδιά πάτε στοίχημα ;
Δεν αποκλείεται να βγει το "Ζαβο" ,
(μην λέτε όνομα και δεν ξαναδείτε τσονι) και να λέει στους εγκλωβισμένους ότι φταίει το "τείχος ανοσίας" που δεν επετεύχθη.
Ούτε τσόνι έ ......sarcastic.
 
Πέρα από το χθεσινό χάλι (γιατί περί ανικανότητας πρόκειται) καλό είναι να κοιτάμε και τις δικές μας ευθύνες.

Ένας μαλάκας να βρεθεί χωρίς αλυσίδες έχει κλείσει ολόκληρο δρόμο .... οι ουρές προφανώς θα φτάσουν σε χιλιόμετρα ...
Ένας να γλυστρίσει και να χτυπήσει τα ίδια ...
Πόσοι ξέρουν να βάζουν αλυσίδες ;;;
Που πας ρε μαλάκα χωρίς αλυσίδες όταν ξέρεις ότι θα χιονίσει ;;;;

Ας τα σκεφτούμε και αυτά λίγο χωρίς να δικαιολογώ κανέναν υπεύθυνο.
Όποιος έχει βρεθεί σε τέτοιες καταστάσεις καταλαβαίνει τι λέω ...
Κανονικά εδώ που φτάσαμε θέλει να είναι δια νόμου οι αλυσίδες μόνιμα στο αυτοκίνητο όπως ο πυροσβεστήρας.Στις σχολές οδηγών να κοβεσαι αν δεν τις περάσεις σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα και όχι το κριτήριο να είναι 2 κινήσεις για παρκάρισμα.Κανε 40 για να παρκάρεις,δεν κινδυνεύεις παρά τα νεύρα του πίσω, χωρίς αλυσίδες κινδυνεύουν όλοι μέσα στο αυτοκίνητο και πόσο μάλλον μικρά παιδιά.Στην Ελλάδα είμαστε...Οι εμπειρογνώμονες πετάγονται σαν πορδες όταν δεν πιάνουν τα αντισπιν και η πρόσφυση των ελαστικών.Δεν ασχολούνται με αλυσίδες και παπαριές.
Κανονικά όμως με το κράτος που έχουμε χτίσει διαχρονικά με την καναπεδομαλακινση θέλει να διατηρείς και τρόφιμα για μια εβδομάδα στο αυτοκίνητο.
Γιατί απλά δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει.
 
Μα αυτός είναι ο σκοπός, αυτή είναι και κατα εξορισμού και η σημασία του κυνηγιού. Να μην μπορείς δηλαδή να καταβάλεις το θήραμα τόσο εύκολα αλλά να πρέπει να κουραστείς και να το κυνηγίσεις για να το καταβάλεις. Διαφορετικά θα επιτρεπόταν και το κυνήγι με το αυτοκίνητο με εναέρια μέσα κλπ κλπ ώστε να μην κουράζεται ο κυνηγός. Συν το θέμα της ασφάλειας μέσα στο αυτοκίνητο που εκτός απο δεμένο το όπλο μπορεί να ξεχαστεί και κανένα φυσίγγι μέσα όπως κάνουν πολλοί ειδικά γουρουνάδες που κυνηγούν με το αυτοκίνητο ουσιαστικά. Πρέπει να υπάρχει σεβασμός στον τρόπο θήρευσης τους θηράματος και κατεπέκταση σεβασμός στο ίδιο το θήραμα για να έχουν και οι επομενες γενιές να κυνηγούν. Και ήδη με όλα αυτά τα μέσα σήμερα όπως σκοπευτικά βοηθήματα ,gps σκύλων, σκοπευτήρια, κινητά , ασύρματους κλπ κλπ που υπάρχουν και βοηθούν το κυνηγό να αυξήσει τα ποσοστά των θηραμάτων του έχει ως συνέπεια να έχουν μειωθεί κατά πολύ τα ποσοστά αποτυχίας και το πλεονέκτημα να γέρνει κατα πολύ προς τον κυνηγό χωρίς να υπάρχει πολλές φορές διέξοδος και φυσικά και σεβασμός προς το θήραμα.

Όπως έχω ξαναπεί το κυνήγι δεν ειναι μόνο η καταβολή του θηράματος και η συγκομηδή του κρέατος (όπως θεωρούν πάρα πολλοί) είναι η γοητεία και η μαγεία και η αγάπη προς την φύση και το ίδιο το θήραμα καθώς και στο να περπατάς στο δάσος και να ψάχνεις το θήραμα να εκπαιδεύεις τα σκυλιά σου να γεμίζεις τα φυσίγγια σου να καθαρίζεις το όπλο σου και όλη αυτή η διαδικασία που στο τέλος σε ανταμοίβει και με μερικά θηράματα.
Μανόλη Καλημέρα!:)

Συμφωνώ απολυτά μαζί σου και μια παραπάνω με την τελευταία παράγραφο που προσπαθώ τουλάχιστον να την ακολουθώ όχι γιατί πρέπει αλλά γιατί με εκφράζει...

Τώρα, άλλο να βαδίσεις άλλα 2,3,5 χιλιόμετρα παραπάνω και άλλο να ...νυχτωθείς! Στο παράδειγμα που έβαλα γιατί νομίζεις γυρνάω πίσω?

Υ.Γ1: υποκειμενικά βέβαια ολα αυτά... αν κάποιος π.χ. "κακός" κυνηγός ακούσει τις Πέρδικες δίπλα στο σπίτι του θα βγει με το ντουφέκι... εγώ ας πούμε θα πάω να τις ακούσω και να τις χαζέψω...Θέλω να πω δηλαδή, ότι η Ηθική Αντιμετώπιση του Θηράματος είναι νομίζω περισσότερο θέμα ΠΑΙΔΕΙΑΣ και λιγότερο ΝΟΜΙΚΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ!!!:)

Υ.Γ2: δεκάδες παραδείγματα και σοβαρότερα του ανωτέρω , γνωρίζουμε όλοι μας...;)
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top