Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η αγορά έχει τα πάντα σε καινούργια σε μεταχειρισμένα, για όλα τα γούστα και τα χρήματα .Στο διαδίκτυο μπορείς να πάρεις όλες τις πληροφορίες γι'αυτό που ενδιαφέρεσαι δοκιμές αξιοπιστία , γνώμες από κατόχους.Αν ψαχτεις λίγο θα βρεις αυτό που θέλεις.
Γενικά συμφωνώ, αλλά υπό τη προϋπόθεση του budget. Αν ψάχνεις από 700€ + πράγματι θα βρεις, αλλά θέλει αρκετό ψάξιμο και γνώση. Στα χαμηλά (500 -) είναι πάρα πολύ δύσκολο και θέλει και πολλή τύχη.
Το βίωσα προ διετίας πολύ έντονα.
 
Και για να συμπληρώσω. Βρίσκεις αξιόλογα όπλα στα 500-700€, αλλά δεν αρκεί η καλή μάρκα και κατάσταση. Πρέπει και να σου ταιριάζει.
Είχα δει 2-3 πολύ καλά τουφέκια σε τιμές Baikal, ή καλών τούρκικων αλλά τελείως άσχετα με το σωματότυπό μου.
Και αφού είδα κι άλλα "επώνυμα" φαινομενικά (στις φωτό) άριστα, στη πράξη ήταν ένα κλικ πριν την απόσυρση.
Κάποιος είχε βάλει (στο car) φωτογραφίες ....όταν το πήρε καινούργιο. Έκανα 80 km να πάω να το δω και δεν το έπιασα καν στα χέρια μου....
Έτσι αναγκάστηκα να πάρω φτηνό καινούργιο και μέχρι ώρας δεν έχω μετανιώσει για την επιλογή μου.
 
Και για να συμπληρώσω. Βρίσκεις αξιόλογα όπλα στα 500-700€, αλλά δεν αρκεί η καλή μάρκα και κατάσταση. Πρέπει και να σου ταιριάζει.
Είχα δει 2-3 πολύ καλά τουφέκια σε τιμές Baikal, ή καλών τούρκικων αλλά τελείως άσχετα με το σωματότυπό μου.
Και αφού είδα κι άλλα "επώνυμα" φαινομενικά (στις φωτό) άριστα, στη πράξη ήταν ένα κλικ πριν την απόσυρση.
Κάποιος είχε βάλει (στο car) φωτογραφίες ....όταν το πήρε καινούργιο. Έκανα 80 km να πάω να το δω και δεν το έπιασα καν στα χέρια μου....
Έτσι αναγκάστηκα να πάρω φτηνό καινούργιο και μέχρι ώρας δεν έχω μετανιώσει για την επιλογή μου.
Αμάν τι χουνερι σου έκανε ο τύπος. Άκου 80 χιλιόμετρα για να δεις κάτι άλλο από αυτό που παρουσίαζε στις φωτογραφίες!
 
Και για να συμπληρώσω. Βρίσκεις αξιόλογα όπλα στα 500-700€, αλλά δεν αρκεί η καλή μάρκα και κατάσταση. Πρέπει και να σου ταιριάζει.
Είχα δει 2-3 πολύ καλά τουφέκια σε τιμές Baikal, ή καλών τούρκικων αλλά τελείως άσχετα με το σωματότυπό μου.
Και αφού είδα κι άλλα "επώνυμα" φαινομενικά (στις φωτό) άριστα, στη πράξη ήταν ένα κλικ πριν την απόσυρση.
Κάποιος είχε βάλει (στο car) φωτογραφίες ....όταν το πήρε καινούργιο. Έκανα 80 km να πάω να το δω και δεν το έπιασα καν στα χέρια μου....
Έτσι αναγκάστηκα να πάρω φτηνό καινούργιο και μέχρι ώρας δεν έχω μετανιώσει για την επιλογή μου.
Καλά έκανες και πήρες καινούργιο,τα baikal είναι τα πιο παραμελημένα όπλα σαν μεταχειρισμένα, όχι ότι τα ποιο ακριβά ξέρουν να τα φροντίζουν και να τα συντηρουν .
 
Καλά έκανες και πήρες καινούργιο,τα baikal είναι τα πιο παραμελημένα όπλα σαν μεταχειρισμένα, όχι ότι τα ποιο ακριβά ξέρουν να τα φροντίζουν και να τα συντηρουν .
Παναγιώτη ξέρουν, αλλά είναι σβαρνιάριδες. Κι αν δεν ξέρουν, να μάθουν. Σιγά το δύσκολο, τη γλίτσα θα ξύσουν με τη βούρτσα και θα τη σκουπίσουν
 
Παναγιώτη ξέρουν, αλλά είναι σβαρνιάριδες. Κι αν δεν ξέρουν, να μάθουν. Σιγά το δύσκολο, τη γλίτσα θα ξύσουν με τη βούρτσα και θα τη σκουπίσουν
Τα έχουν συνήθως κλεισμενα παρατημενα σε ακαταληλες θηκες και κάποια στιγμή τα βγαζουν στο car αριστης κατάστασης.
 
Καλημέρα συνάδελφοι.
Από ότι μου είπε ο εργατολόγος το πολύ μέσα στον Δεκέμβρη θα πάρω την πολυπόθητη σύνταξη έχω αποφασίσει να πάρω μία καινούργια καραμπίνα έως1000 - 1100 ευρώ το πολύ. Τώρα έχω ένα μόνο όπλο. Μετά από έρευνα αγοράς έχω καταλήξει στα εξής
beretta outlander
fabarm l4s initial hunter
Beretta bellmonte 2
Θα με βοηθήσει πολύ η αντικειμενική σας γνώμη.
Για να σας βοηθήσω κυνηγώ κυρίως τσίχλα - κοτσύφι - φάσσα.
70% καρτέρι και 30% περπατητό ( καθότι κάποιας ηλικίας )
 
Καλημέρα συνάδελφοι.
Από ότι μου είπε ο εργατολόγος το πολύ μέσα στον Δεκέμβρη θα πάρω την πολυπόθητη σύνταξη έχω αποφασίσει να πάρω μία καινούργια καραμπίνα έως1000 - 1100 ευρώ το πολύ. Τώρα έχω ένα μόνο όπλο. Μετά από έρευνα αγοράς έχω καταλήξει στα εξής
beretta outlander
fabarm l4s initial hunter
Beretta bellmonte 2
Θα με βοηθήσει πολύ η αντικειμενική σας γνώμη.
Για να σας βοηθήσω κυνηγώ κυρίως τσίχλα - κοτσύφι - φάσσα.
70% καρτέρι και 30% περπατητό ( καθότι κάποιας ηλικίας )
Καλή περίπτωση είναι και η Benelli M1 Γιώργο και είναι κάτω από χιλιάρικο ακόμα νομίζω. Μην σε απασχολεί που δεν έχει κοντάκι comfort εγώ έχω με κλασσικό πλαστικό κοντάκι και δεν έχω κανένα θέμα με τα τσιχλοφυσιγγα τουλάχιστον. Πιο βαριά με αυτό το όπλο δεν έχω ρίξει όμως.
 
Καλημέρα συνάδελφοι.
Από ότι μου είπε ο εργατολόγος το πολύ μέσα στον Δεκέμβρη θα πάρω την πολυπόθητη σύνταξη έχω αποφασίσει να πάρω μία καινούργια καραμπίνα έως1000 - 1100 ευρώ το πολύ. Τώρα έχω ένα μόνο όπλο. Μετά από έρευνα αγοράς έχω καταλήξει στα εξής
beretta outlander
fabarm l4s initial hunter
Beretta bellmonte 2
Θα με βοηθήσει πολύ η αντικειμενική σας γνώμη.
Για να σας βοηθήσω κυνηγώ κυρίως τσίχλα - κοτσύφι - φάσσα.
70% καρτέρι και 30% περπατητό ( καθότι κάποιας ηλικίας )
Καλησπέρα, είδα Montefeltro extra light 1150. Πειρασμός...
 
Καλή περίπτωση είναι και η Benelli M1 Γιώργο και είναι κάτω από χιλιάρικο ακόμα νομίζω. Μην σε απασχολεί που δεν έχει κοντάκι comfort εγώ έχω με κλασσικό πλαστικό κοντάκι και δεν έχω κανένα θέμα με τα τσιχλοφυσιγγα τουλάχιστον. Πιο βαριά με αυτό το όπλο δεν έχω ρίξει όμως.
Την είχα την Μ1. Δεν με εξυπηρετούσε η υπερυψωμένη ρίγα γιαυτό την έδωσα.
 
Καλημέρα συνάδελφοι.
Από ότι μου είπε ο εργατολόγος το πολύ μέσα στον Δεκέμβρη θα πάρω την πολυπόθητη σύνταξη έχω αποφασίσει να πάρω μία καινούργια καραμπίνα έως1000 - 1100 ευρώ το πολύ. Τώρα έχω ένα μόνο όπλο. Μετά από έρευνα αγοράς έχω καταλήξει στα εξής
beretta outlander
fabarm l4s initial hunter
Beretta bellmonte 2
Θα με βοηθήσει πολύ η αντικειμενική σας γνώμη.
Για να σας βοηθήσω κυνηγώ κυρίως τσίχλα - κοτσύφι - φάσσα.
70% καρτέρι και 30% περπατητό ( καθότι κάποιας ηλικίας )
Προ διετίας ήμουν στη θέση σου, ήδη συνταξιούχος από τότε. Τα ίδια θηράματα και περίπου ίδιες αναλογίες (εγώ 80-20 % γιατί τα χρόνια περισσότερα....).
Με δικά μου κριτήρια με γοήτευσε η ποιότητα και το φινίρισμα της l4s και η πλαστική outlander. H Bellmonte 2 μου έκανε λίγο "φτηνή".
Όμως δεν αγόρασα καμία γιατί την κρίσιμη ώρα τα οικονομικά έσφιξαν και πήγα σε low budget επιλογή.
Αν μπορούσα θα έπαιρνα τη Fabarm.
 
Προ διετίας ήμουν στη θέση σου, ήδη συνταξιούχος από τότε. Τα ίδια θηράματα και περίπου ίδιες αναλογίες (εγώ 80-20 % γιατί τα χρόνια περισσότερα....).
Με δικά μου κριτήρια με γοήτευσε η ποιότητα και το φινίρισμα της l4s και η πλαστική outlander. H Bellmonte 2 μου έκανε λίγο "φτηνή".
Όμως δεν αγόρασα καμία γιατί την κρίσιμη ώρα τα οικονομικά έσφιξαν και πήγα σε low budget επιλογή.
Αν μπορούσα θα έπαιρνα τη Fabarm.
Γειά σας κύριε Γιάννη. Εκείνο που με προβληματίζει στην bellmonte είναι ότι ενώ έχει αυλό 18,4 φοράει τα τσοκ optima plus.
Είναι λογικό αυτό?
 
Καλημέρα συνάδελφοι.
Από ότι μου είπε ο εργατολόγος το πολύ μέσα στον Δεκέμβρη θα πάρω την πολυπόθητη σύνταξη έχω αποφασίσει να πάρω μία καινούργια καραμπίνα έως1000 - 1100 ευρώ το πολύ. Τώρα έχω ένα μόνο όπλο. Μετά από έρευνα αγοράς έχω καταλήξει στα εξής
beretta outlander
fabarm l4s initial hunter
Beretta bellmonte 2
Θα με βοηθήσει πολύ η αντικειμενική σας γνώμη.
Για να σας βοηθήσω κυνηγώ κυρίως τσίχλα - κοτσύφι - φάσσα.
70% καρτέρι και 30% περπατητό ( καθότι κάποιας ηλικίας )
Βρες μια es100 και τα ρέστα καντά φυσίγγια
Αλλά ανάμεσα σε αυτές που έχεις καταλήξει θα έπαιζα l4s.ΩΡΑΙΟ όπλο και κουμπώνει αβίαστα
 
Καλημέρα συνάδελφοι.
Από ότι μου είπε ο εργατολόγος το πολύ μέσα στον Δεκέμβρη θα πάρω την πολυπόθητη σύνταξη έχω αποφασίσει να πάρω μία καινούργια καραμπίνα έως1000 - 1100 ευρώ το πολύ. Τώρα έχω ένα μόνο όπλο. Μετά από έρευνα αγοράς έχω καταλήξει στα εξής
beretta outlander
fabarm l4s initial hunter
Beretta bellmonte 2
Θα με βοηθήσει πολύ η αντικειμενική σας γνώμη.
Για να σας βοηθήσω κυνηγώ κυρίως τσίχλα - κοτσύφι - φάσσα.
70% καρτέρι και 30% περπατητό ( καθότι κάποιας ηλικίας )
Outlander αν θες αερίων, αν θες αδράνεια κοίτα και την Franchi Affinity και την benelli M2.Βρες ένα μαγαζί να πας να τα δεις και να τα επωμησεις,πάρε όποιο σου έρχεται καλύτερα,όλα καλά όπλα είναι.
 
Καλημέρα συνάδελφοι.
Από ότι μου είπε ο εργατολόγος το πολύ μέσα στον Δεκέμβρη θα πάρω την πολυπόθητη σύνταξη έχω αποφασίσει να πάρω μία καινούργια καραμπίνα έως1000 - 1100 ευρώ το πολύ. Τώρα έχω ένα μόνο όπλο. Μετά από έρευνα αγοράς έχω καταλήξει στα εξής
beretta outlander
fabarm l4s initial hunter
Beretta bellmonte 2
Θα με βοηθήσει πολύ η αντικειμενική σας γνώμη.
Για να σας βοηθήσω κυνηγώ κυρίως τσίχλα - κοτσύφι - φάσσα.
70% καρτέρι και 30% περπατητό ( καθότι κάποιας ηλικίας )
Γιωργο απο αυτα θα πηγαινα σε outlander,με τιποτα σε bellmonte εχω ακουσει διαφορα στραβα.Σε αδρανεια θα κοιταγα την montefeltro ή την affinity που προσωπικα με κερδισε οταν την επιασα στα χερια μου και την οποια οποτε θες κανονισε να την δεις και απο κοντα.Αν και ειναι με υπερυψωμενη ριγα,θα εχεις εικονα τουλαχιστον για τα 'πιασιματα' της και το κλωτσημα της!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top