Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Με το καλό ρε σειρά να είσαι γερός να την φχαριστηθείς και την σύνταξη και την καραμπίνα. Εγώ προηγούμαι ακριβώς έναν χρόνο.
Είχα την L4s. Πολύ καλό όπλο αλλά δεν τα βρήκαμε στο κοντάκι. Αν την είχα τωρα θα της έβαζα έναν μηχανισμό ρύθμισης και θα την κρατούσα. Μου άρεσε πολύ σαν όπλο. Ποιότητα κατασκευής και τουφεκιάς. Όταν την έψαχνα νομίζω ότι στην xlr είχα βρει κάτι περισσότερο αλλά ξέφευγα στην τιμή. Μου είχε φανεί πιο στιβαρό όπλο. Κατασκευαστικές λεπτομέρειες δεν θυμάμαι.
Για τα άλλα όπλα δεν έχω άποψη επειδή δεν τα ξέρω.
Γειά σου Δημήτρη συνομήλικε. Αυτή η γ@@@@@νη σύνταξη μου έχει γίνει εφιάλτης. Κάνω υπομονή δεν μένει τίποτε άλλο.
 
Γειά σου Δημήτρη συνομήλικε. Αυτή η γ@@@@@νη σύνταξη μου έχει γίνει εφιάλτης. Κάνω υπομονή δεν μένει τίποτε άλλο.
το δίκανο σου έρχεται Γιώργο? αν σε βολεύει φτιαξε ενα κοντάκι σε αυτο και μην παρεις τίποτα αν κυνηγουσα μονο τσίχλες θα το προτιμούσα αν το μηκος των κανων σε βολεύει τα τσοκ τα ανοίγεις αν ειναι σφιχτο και καθάρισες.
 
το δίκανο σου έρχεται Γιώργο? αν σε βολεύει φτιαξε ενα κοντάκι σε αυτο και μην παρεις τίποτα αν κυνηγουσα μονο τσίχλες θα το προτιμούσα αν το μηκος των κανων σε βολεύει τα τσοκ τα ανοίγεις αν ειναι σφιχτο και καθάρισες.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το μόνο που με απασχολεί και θέλω να πάρω καραμπίνα είναι το ότι ακούω πως σε κάποια χρόνια θα καταργηθούν τα μολύβδινα σκάγια. Στο πίσω μέρος του μυαλού μου όμως έχω και αυτό που λες.
 
το δίκανο σου έρχεται Γιώργο? αν σε βολεύει φτιαξε ενα κοντάκι σε αυτο και μην παρεις τίποτα αν κυνηγουσα μονο τσίχλες θα το προτιμούσα αν το μηκος των κανων σε βολεύει τα τσοκ τα ανοίγεις αν ειναι σφιχτο και καθάρισες.
Ενα δεύτερο όπλο όμως πιστεύω ότι χρειάζεται.
 
Για την ιστορία έρχεται ένα ξάδελφος μου χθες στο χωράφι με μια χραπα του κουτιού κοντή 7αρα τουρκική κύλινδρος πολύ ωραία πιστολολαβη συνθετικό όπλο ,μου λέει είναι σχεδόν αριχτη μου τη δίνει ένας δμφιλος σε τιμή ξεφτίλα για ρίξε κάνα φυσίγγι λοιπόν σε τρία διαφορετικά φυσίγγια έκανε 4 τσακ μετά τα έριξε κανονικά αλλά δεν έβγαιναν οι κάλυκες με τίποτα με πολύ ζόρι σε σημείο να φοβάμαι μη σπάσω το. Εξολκεα ,του λέω πήγαινε να την δει ένας οπλουργους μην έχει καμία διόγκωση θαλάμης από καμία μαλακιά και μη την πάρεις πριν διορθωθεί αν διορθώνεται το θέμα.Ηταν ένα οπλακι μπιμπελό άνετα κυνηγούσα ορτύκια με δαυτα και πολύ βολικό αλλά με προβλήματα.
 
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το μόνο που με απασχολεί και θέλω να πάρω καραμπίνα είναι το ότι ακούω πως σε κάποια χρόνια θα καταργηθούν τα μολύβδινα σκάγια. Στο πίσω μέρος του μυαλού μου όμως έχω και αυτό που λες.
και να καταργηθούν τσίχλες θα ριχνεις δεν χρειάζονται χοτρα σκάγια ουτε γρήγορα ατσάλινα που θέλουν προηποθεσεις.
 
και να καταργηθούν τσίχλες θα ριχνεις δεν χρειάζονται χοτρα σκάγια ουτε γρήγορα ατσάλινα που θέλουν προηποθεσεις.
Δηλαδή για να καταλάβω αν ανοίξω το δίκαννο ( Browning 325 sl ) από 3-1σε 4-3 θα ρίχνω ψιλά ατσάλινα?
 
Μην ανοίξεις το όπλο, όπως είπαν οι δύο φίλοι κράτα το όπως είναι, για ατσάλινα μέχρι το νούμερο 6 τα ρίχνει όλα χωρίς κανένα πρόβλημα. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα επιβληθούν τα ατσάλινα, γιατί αν γίνει θα είναι το τέλος κάθε κυνηγιού.
 
Δηλαδή για να καταλάβω αν ανοίξω το δίκαννο ( Browning 325 sl ) από 3-1σε 4-3 θα ρίχνω ψιλά ατσάλινα?
αν ειναι με 76αρες θαλαμες με 4 3 ριχνεις οτι θες αλλα να σου πω και το αλλο δεν ειναι απόλυτο οτι επειδη θα παρεις μια καινούρια καραμπίνα θα εχεις τις επιτυχίες ενος οπλου που εχεις συνηθίσει ,αν δε το φερεις ποιο κοντα στο κυνήγι που κανεις με λιγότερα χρήματα εχεις κατι ραμενο για αυτο που θες.
 
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το μόνο που με απασχολεί και θέλω να πάρω καραμπίνα είναι το ότι ακούω πως σε κάποια χρόνια θα καταργηθούν τα μολύβδινα σκάγια. Στο πίσω μέρος του μυαλού μου όμως έχω και αυτό που λες.
Έτσι κ φτάσει εκείνη η ώρα πάει το κυνήγι της τσίχλας όπως κ άλλα κυνήγια...
Εδώ δεν μπορούμε να "φτάσουμε" το μολυβι,
Με τις τιμές τον φυσιγγιων να είναι κοροϊδία...
Φαντάζομαι ποσο θα κοστίζουν τότε τα ατσαλινα κ άλλα "οικολογικα" κράματα...
Ενα δεύτερο όπλο όμως πιστεύω ότι χρειάζεται.
Έτσι όπως το θέτεις συμφωνω....
Κυρίως για να αντικαταστήσει το άλλο στην περιπτωση που θα παρουσιαστει κάποια "ζημιά" κ θα πρεπει να μεταβεί σε οπλουργο......
 
αν ειναι με 76αρες θαλαμες με 4 3 ριχνεις οτι θες αλλα να σου πω και το αλλο δεν ειναι απόλυτο οτι επειδη θα παρεις μια καινούρια καραμπίνα θα εχεις τις επιτυχίες ενος οπλου που εχεις συνηθίσει ,αν δε το φερεις ποιο κοντα στο κυνήγι που κανεις με λιγότερα χρήματα εχεις κατι ραμενο για αυτο που θες.
Δυστυχώς είναι με 70αρες θαλάμες. Γιαυτί είναι μόλις 3.050 γραμμάρια. Πολυ καλό όπλο.
 
Γειά σου Δημήτρη συνομήλικε. Αυτή η γ@@@@@νη σύνταξη μου έχει γίνει εφιάλτης. Κάνω υπομονή δεν μένει τίποτε άλλο.
Ολα καλά θα πάνε βρε μην αγχώνεσαι. Κι εγώ τα ίδια πέρασα. Απλά μας φαίνεται απίθανο και πολύ παράξενο που μετά από τόση εργασία που ρίξαμε, κάποιος θα μας πληρώνει και εμείς θα καθόμαστε :D.
 
Μου έκατσε ανταλλαγή με browning A5 που την είχα καψούρα, αλλά δεν την αγόραζα γιατί με έπιανε τσιγγουνιά. Την affinity την έχω αγοράσει 2 φορές. Τόσο καλά μου ερχόταν. Ρίχνει τα πάντα και δεν παθαίνει τίποτα.
Όλοι μας θα κάναμε αυτήν την ανταλλαγή πιστεύω Κώστα... είναι τρομερό όπλο η Α5 δεν το έχω ρίξει αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα!
 
Όλοι μας θα κάναμε αυτήν την ανταλλαγή πιστεύω Κώστα... είναι τρομερό όπλο η Α5 δεν το έχω ρίξει αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα!
Επίσης το παλικάρι που πήρε την affinity ξετρελάθηκε. Οπότε ήταν win win.
Το πούλαγε 950, εγώ αν πούλαγα θα ήθελα 700. Οπότε έδωσα τη διαφορά 250 και αλλάξαμε.
Τέλεια ανταλλαγή. Και τα 2 σε κατάσταση βιτρίνας.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top