Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Lada niva ή Suzuki samurai? Κάθε γνώμη πολύτιμη
Niva είχα για δύο χρόνια και το δίνω ή μάλλον το έδωσα να πάρω αγροτικό και μου λείπει είδη.
Πολλαπλού ψεκασμού, δε μπορώ να πω ότι έκαιγε τόσο όσο με τη φήμη που το ακολουθεί, λίγο αδύναμος κινητήρας αλλά βάζοντας το "αργό" το προσπερνάς αυτό.
Αν δεν βιάζεσαι πας παντού!
Βασικό ρόλο παίζει πως θα το βρεις από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.
Suzuki δεν είχα!
1000030523.jpg
1000030522.jpg
 
Θα εννοείς για vinci.
Δοκίμασα με φλατ ρίγα. Με την κλίση που είχε ήμουν λίγο ψηλά, αλλά από κάστ μου φάνηκε ok. Κι άλλα που μου φαινόντουσαν ok, στην πράξη δεν ήταν έτσι.
Αυτό που με εντυπωσίασε όμως είναι ότι έρχεται και κουμπώνει πολύ φυσικά. Δεν το νιώθεις καν. Ούτε βάρος, ούτε να στρεσάρονται τα χέρια, τίποτα λέμε. Παίζει να είναι το πιο άνετο τουφέκι που έχω πιάσει. Και από καραμπίνες και από δίκανα.
Αν δεν το έχεις επωμίσει αξίζει να το δείς. Βέβαια μιλάω για μένα. Σε κάποιον άλλο ,μπορεί να φαίνεται δοκάρι.
Μου έχει ανοίξει η όρεξη επικίνδυνα
Πιες 5 ποτήρια νερό γιατί μάλλον δίψας δε πεινάς.
 
Lada niva ή Suzuki samurai? Κάθε γνώμη πολύτιμη
Δύο αργά αυτοκίνητα ,με πολύ καλύτερο το niva εκτός δρόμου και σε δύναμη στις κοντές σχέσεις ,καθώς και πολύ ποιο άνετο μέσα σαν χώρο,από εκεί και έπειτα τι σε βολεύει από θέμα οικονομίας καύσιμο που δεν έχουν τις τεράστιες διαφορές αν δεν έχεις βαρύ πόδι ,και απλά το Suzuki είναι εννοείται πολύ ποίο αξιόπιστο.
 
Niva είχα για δύο χρόνια και το δίνω ή μάλλον το έδωσα να πάρω αγροτικό και μου λείπει είδη.
Πολλαπλού ψεκασμού, δε μπορώ να πω ότι έκαιγε τόσο όσο με τη φήμη που το ακολουθεί, λίγο αδύναμος κινητήρας αλλά βάζοντας το "αργό" το προσπερνάς αυτό.
Αν δεν βιάζεσαι πας παντού!
Βασικό ρόλο παίζει πως θα το βρεις από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.
Suzuki δεν είχα!
View attachment 91748
View attachment 91747
Ευχαριστώ Αριστο!
 
Δύο αργά αυτοκίνητα ,με πολύ καλύτερο το niva εκτός δρόμου και σε δύναμη στις κοντές σχέσεις ,καθώς και πολύ ποιο άνετο μέσα σαν χώρο,από εκεί και έπειτα τι σε βολεύει από θέμα οικονομίας καύσιμο που δεν έχουν τις τεράστιες διαφορές αν δεν έχεις βαρύ πόδι ,και απλά το Suzuki είναι εννοείται πολύ ποίο αξιόπιστο.
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη!
 
Το μεγάλο μου ερώτημα είναι η εύρεση ανταλλακτικών μιας και είναι και τα δύο παλιά αυτοκίνητα. Η αξιοπιστία και επίσης μου κάνει εντύπωση ότι όλα τα σαμουράι τα βλέπω με πολύ λίγα χιλιόμετρα και αναρωτιέμαι, πως γίνεται παλιά αυτοκίνητα να τα βλέπω πολύ κάτω από τις 200.000 χιλιόμετρα.
 
Όλα σχετικά είναι, το σημαντικότερο είναι πως έχει δουλευτεί το αυτοκίνητο, όχι ακριβώς πόσα χιλιόμετρα έχει,εξάλλου τα samurai δεν ήταν αυτοκίνητα για να κάνεις ταξίδια καθώς συγκεκριμένου μεγέθους άνθρωποι μπορούν να καθίσουν μέσα και να ταξιδέψουν σε αυτό το αμάξι, αν ήθελαν μετά να είναι λειτουργικοί και όχι να τρέχουν για φυσιοθεραπεία κάτι που συνεχίστηκε και στα suzuki jimny.
 
Το μεγάλο μου ερώτημα είναι η εύρεση ανταλλακτικών μιας και είναι και τα δύο παλιά αυτοκίνητα. Η αξιοπιστία και επίσης μου κάνει εντύπωση ότι όλα τα σαμουράι τα βλέπω με πολύ λίγα χιλιόμετρα και αναρωτιέμαι, πως γίνεται παλιά αυτοκίνητα να τα βλέπω πολύ κάτω από τις 200.000 χιλιόμετρα.
Πού να τα κάνουν?
Αφού σου αλλάζουν την πίστη.
Για τοπικές σβουριχτές βόλτες-δουλειες είναι μόνο.
Σούστα μπρός πίσω..
Είχα το μακρύ του '87 (413k).
 
Το μεγάλο μου ερώτημα είναι η εύρεση ανταλλακτικών μιας και είναι και τα δύο παλιά αυτοκίνητα. Η αξιοπιστία και επίσης μου κάνει εντύπωση ότι όλα τα σαμουράι τα βλέπω με πολύ λίγα χιλιόμετρα και αναρωτιέμαι, πως γίνεται παλιά αυτοκίνητα να τα βλέπω πολύ κάτω από τις 200.000 χιλιόμετρα.
Άμα κοιτάς μόνο αξιοπιστία πας στο Suzuki, ανταλλακτικά βρίσκεις και για τα 2 άνετα.
 
Ένας πολύ μεγάλης ηλικίας άνθρωπος ναυτικός κοσμογυρισμενος είχε πει .Έχω δει τόσα και τόσα σε όλα τα μέρη του κόσμου που έχω γυρίσει αλλά 3 πράγματα δε συνάντησα ποτέ.
1) Κουμουνιστή χωρίς λεφτά
2) Χοντρή χωρίς γκόμενο
3) Γύφτο με γυαλιά μυωπίας.
Σωστός ο συνάδελφος!
 
Το μεγάλο μου ερώτημα είναι η εύρεση ανταλλακτικών μιας και είναι και τα δύο παλιά αυτοκίνητα. Η αξιοπιστία και επίσης μου κάνει εντύπωση ότι όλα τα σαμουράι τα βλέπω με πολύ λίγα χιλιόμετρα και αναρωτιέμαι, πως γίνεται παλιά αυτοκίνητα να τα βλέπω πολύ κάτω από τις 200.000 χιλιόμετρα.
Μήπως να κοίταγες για βιταρα 4 πορτο 1600cc;
 
Το μεγάλο μου ερώτημα είναι η εύρεση ανταλλακτικών μιας και είναι και τα δύο παλιά αυτοκίνητα. Η αξιοπιστία και επίσης μου κάνει εντύπωση ότι όλα τα σαμουράι τα βλέπω με πολύ λίγα χιλιόμετρα και αναρωτιέμαι, πως γίνεται παλιά αυτοκίνητα να τα βλέπω πολύ κάτω από τις 200.000 χιλιόμετρα.
τα εκατομμύρια δεν γραφονται σε αυτο το οδομετρο 🤣🤣
όλα γυρισμένα είναι, δες τα πετάλια το τιμονι το καθισμα και θα καταλάβεις ποσες εκατονταδες ειναι γυρισμενα.
 
Lada niva ή Suzuki samurai? Κάθε γνώμη πολύτιμη
Φίλος κολλητός που είναι μηχανουργός "δυνατός" και ασχολείται με αυτοκίνητα,αλλάζει σταυρούς,φτιάχνει διαφορικά και πολλά άλλα τα niva δε θέλει να τα βλέπει,τα θεωρεί ζημιαρικα και ας του φέρνουν δουλειά...
Αντίθετα για τα samurai μου λεει τα καλύτερα...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top