Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δυστυχώς το κυνηγι άλλαξε δραματικά εδώ τα τελευταία χρόνια δεν ξέρω το γιατί
Το υδρόβιο έχει πεθάνει για τους περισσότερους εδώ και χρόνια.

Τσίχλες, γουρούνια, λαγό έχει.

Ορτύκια ανάλογα με τα φάρμακα.

Τρυγόνι έχει αν ψάξεις αλλά καμιά σχέση τα περάσματα κάποτε.

Μπεκάτσες βρίσκεις αν έχεις πόδια και πνευμόνια.
Τις έχουν σακατέψει στις παγωνιές και στο καρτέρι.

Πέρδικες έχει αλλά καμιά σχέση με παλιότερα (δεν πάω αλλά και δεν τουφεκάω).

Αγριοπερίστερα πολλά (δεν πάω αλλά και δεν τουφεκάω).

Σε λίγο θα γίνουμε λόρδοι και θα τουφεκάμε αλεπούδες που βράζει ο τόπος.
 
Το υδρόβιο έχει πεθάνει για τους περισσότερους εδώ και χρόνια.

Τσίχλες, γουρούνια, λαγό έχει.

Ορτύκια ανάλογα με τα φάρμακα.

Τρυγόνι έχει αν ψάξεις αλλά καμιά σχέση τα περάσματα κάποτε.

Μπεκάτσες βρίσκεις αν έχεις πόδια και πνευμόνια.
Τις έχουν σακατέψει στις παγωνιές και στο καρτέρι.

Πέρδικες έχει αλλά καμιά σχέση με παλιότερα (δεν πάω αλλά και δεν τουφεκάω).

Αγριοπερίστερα πολλά (δεν πάω αλλά και δεν τουφεκάω).

Σε λίγο θα γίνουμε λόρδοι και θα τουφεκάμε αλεπούδες που βράζει ο τόπος.
Εδώ λίγο παπί έχει καμία σχεσει με πρειν5/6 χρόνια… μπεκάτσα έχε αλλά δέχεται μεγάλη πίεση προι/ βράδι!!! κυχλα κάθε χρόνο κι χειρότερα
 
Αν πούνε το νού σας τα σκυλιά είναι κολωμένα Johnny πηδάς έξω και ας είσαι μόνο με την σωβρακοφανέλα
Μπα ,είναι κάτι ώρες δύσκολες‼️ήρθε ο άλλος μου κόλλησε τον πράσινο στο τζάμι‼️κατεεεεεβα τζουον,γινιτι χαμός‼️κατεβαίνω αδειάζω τασάκι,ρε δε γαμιεται λέω‼️😁
 
Μέρχι να ξεκωλοθούν τον πίνεις τον φρεντοτσίνο 😂
Έχω φάει κάτι ψωλοτσίνο με ψοφόκρυο μέσα στο ποτάμι με γαλότσες ψηλές μέχρι τον γοφό και να έχει νυχτώσει και τα σκυλιά χαμένα
Και όταν επιτέλους τα βρίσκαμε και γυρίζαμε για τα αυτοκίνητα και έπρεπε να περάσουμε το ποτάμι σε πενήντα μεριές μέχρι να φτάσουμε,να γλιστράει το πόδι ή να βρίσκει σε καμία πέτρα μεγαλύτερη και να προσπαθείς να μην πέσεις στο ποτάμι και να σου χαϊδεύει το κρύο νερό αισθησιακά τα παπάρια και να γεμίζει και η γαλότσα νερό,και δώστου η δοξολογία μέχρι να φτάσουμε στα κωλάμαξα
Ωραία χρόνια.......
 
Έχω φάει κάτι ψωλοτσίνο με ψοφόκρυο μέσα στο ποτάμι με γαλότσες ψηλές μέχρι τον γοφό και να έχει νυχτώσει και τα σκυλιά χαμένα
Και όταν επιτέλους τα βρίσκαμε και γυρίζαμε για τα αυτοκίνητα και έπρεπε να περάσουμε το ποτάμι σε πενήντα μεριές μέχρι να φτάσουμε,να γλιστράει το πόδι ή να βρίσκει σε καμία πέτρα μεγαλύτερη και να προσπαθείς να μην πέσεις στο ποτάμι και να σου χαϊδεύει το κρύο νερό αισθησιακά τα παπάρια και να γεμίζει και η γαλότσα νερό,και δώστου η δοξολογία μέχρι να φτάσουμε στα κωλάμαξα
Ωραία χρόνια.......
Αμάν με έκανες και πήγα και φορεσα ζακέτα.
 
Έχω φάει κάτι ψωλοτσίνο με ψοφόκρυο μέσα στο ποτάμι με γαλότσες ψηλές μέχρι τον γοφό και να έχει νυχτώσει και τα σκυλιά χαμένα
Και όταν επιτέλους τα βρίσκαμε και γυρίζαμε για τα αυτοκίνητα και έπρεπε να περάσουμε το ποτάμι σε πενήντα μεριές μέχρι να φτάσουμε,να γλιστράει το πόδι ή να βρίσκει σε καμία πέτρα μεγαλύτερη και να προσπαθείς να μην πέσεις στο ποτάμι και να σου χαϊδεύει το κρύο νερό αισθησιακά τα παπάρια και να γεμίζει και η γαλότσα νερό,και δώστου η δοξολογία μέχρι να φτάσουμε στα κωλάμαξα
Ωραία χρόνια.......
Ωραία διήγηση !!!
Υπερρεαλισμός !!! 🤣
.sarcastic.
Ναι ρε συ αυτά μένουν.

Τα γρνια τα έχουν όλα στο max.
Το κακό με αυτά είναι ότι μετά όλα τα άλλα κυνήγια σου φαίνονται ανιαρά.😂
Αυτό έχω πάθει.
Μόνο για τον μικρό βγαίνω.

Με τον ξάδερφο το έκοψα ή χωριστά αυτοκίνητα.
Με άφησε βρεγμένο έξω από το αυτοκίνητο για 2 ώρες και έκανα 40.000 βήματα πήγαινε έλα για να μην παγώσω.
Αφού δεν έσπασα το τζάμι να του κάνω φιλική δήλωση, τυχερός είναι.
 
Όταν έχει παπί και μπορώ να πάω δεν ξεκολλώ από τον βάλτο όσο κρύο και να έχει έχω πολύ καλό εξοπλισμό μιας και ειναι και το κυνήγι μου με αυτό ξεκίνησα. Δεν ξέρω τι φταίει και κάθε χρόνο και χειρότερα η μάλλον ξέρω πρώτα απ όλα ο καιρός δεν κάνει τα κρύα που έκανε παλιά αλλά και δεν κάνει χιονιάδες τον Δεκέμβριο γιατί τα υδρόβια τότε μετακινούμαι Νοέμβριο Δεκέμβριο σε εμάς γενικά τους κάνει πάντα Ιανουάριο τότε δεν έρχονται παπια δεν μετακινούνται ξένα όποτε τα ντόπια τα έχουμε τεντώσει στην Τουφεκιά όποτε Κοιτιόμαστε από απόσταση και τρώμε το κρύο .yel.
 
Ωραία διήγηση !!!
Υπερρεαλισμός !!! 🤣
.sarcastic.
Ναι ρε συ αυτά μένουν.

Τα γρνια τα έχουν όλα στο max.
Το κακό με αυτά είναι ότι μετά όλα τα άλλα κυνήγια σου φαίνονται ανιαρά.😂
Αυτό έχω πάθει.
Μόνο για τον μικρό βγαίνω.

Με τον ξάδερφο το έκοψα ή χωριστά αυτοκίνητα.
Με άφησε βρεγμένο έξω από το αυτοκίνητο για 2 ώρες και έκανα 40.000 βήματα πήγαινε έλα για να μην παγώσω.
Αφού δεν έσπασα το τζάμι να του κάνω φιλική δήλωση, τυχερός είναι.
Εσύ ξέρεις για που λέω Βασίλη
Δεν είχα θέμα στην ταλαιπωρία όπως λές αυτά μένουν την γούσταρα την περιπέτεια, και κρύο και ποδαρόδρομο και κουβάλημα......
Αλλά αυτό με τις γαλότσες ήταν το χειρότερο μου,πολλά τα χιλιόμετρα μέσα στις πέτρες είχαν γυρίσει οι φτέρνες μου ανάποδα
Και μερικές φορές τύχαινε να βαρέσουμε ανηφόρα να φτάσουμε στον πλησιέστερο δρόμο που είχαν αυτοκίνητα να μας πάρουν μην γυρίσουμε πάλι ποτάμι ποτάμι πίσω
Εκεί να δεις σπινιάρισμα....
 
Όταν έχει παπί και μπορώ να πάω δεν ξεκολλώ από τον βάλτο όσο κρύο και να έχει έχω πολύ καλό εξοπλισμό μιας και ειναι και το κυνήγι μου με αυτό ξεκίνησα. Δεν ξέρω τι φταίει και κάθε χρόνο και χειρότερα η μάλλον ξέρω πρώτα απ όλα ο καιρός δεν κάνει τα κρύα που έκανε παλιά αλλά και δεν κάνει χιονιάδες τον Δεκέμβριο γιατί τα υδρόβια τότε μετακινούμαι Νοέμβριο Δεκέμβριο σε εμάς γενικά τους κάνει πάντα Ιανουάριο τότε δεν έρχονται παπια δεν μετακινούνται ξένα όποτε τα ντόπια τα έχουμε τεντώσει στην Τουφεκιά όποτε Κοιτιόμαστε από απόσταση και τρώμε το κρύο .yel.
Γρεβενά εκεί στο ποτάμι έχει μαθαίνω ...
Δεν πας εκεί ;
 
Εγώ παντός την πρώτη φορά που πέρασαν καμία 50αρια καθαρά πάνω από το κεφάλι μου φοβήθηκα .sarcastic. Το 1995 με το μονόκανο κάθισα είχε πάρει ο θείος μου για καρτέρι με αφήνει και κάθετε ποιο μακριά στην άλλη αμάχα και μόλις νύχτωσε ακούω ένα θόρυβο από πάνω μου σαν αν πέφτει αεροπλάνο και μέχρι να τα δω στα φώτα της πόλης απέναντι τα έκανα επάνω.sarcastic.νόμιζα ότι πέφτει αεροπλάνο εκεί που είμαι.very funny.
 
Last edited:
Γιώργο όταν περνάνε τα χρόνια και κοιτάς πίσω ακόμα και οι χειρότερες ταλαιπωρίες σε περασμένα κυνήγια ομορφαίνουν όλο και περισσότερο.
Έτσι είναι
Επίσης είναι και ότι δυστυχώς <<φεύγουν>> άτομα που περνούσαμε μαζί τις ταλαιπωρίες
Και μόνο που θυμάσαι ότι είμασταν όλοι μαζί παρέα τότε που τις περνάγαμε σε πιάνει νοσταλγία....
 
Έχω φάει κάτι ψωλοτσίνο με ψοφόκρυο μέσα στο ποτάμι με γαλότσες ψηλές μέχρι τον γοφό και να έχει νυχτώσει και τα σκυλιά χαμένα
Και όταν επιτέλους τα βρίσκαμε και γυρίζαμε για τα αυτοκίνητα και έπρεπε να περάσουμε το ποτάμι σε πενήντα μεριές μέχρι να φτάσουμε,να γλιστράει το πόδι ή να βρίσκει σε καμία πέτρα μεγαλύτερη και να προσπαθείς να μην πέσεις στο ποτάμι και να σου χαϊδεύει το κρύο νερό αισθησιακά τα παπάρια και να γεμίζει και η γαλότσα νερό,και δώστου η δοξολογία μέχρι να φτάσουμε στα κωλάμαξα
Ωραία χρόνια.......
Μας πουντιασες ρε‼️ααααααμαν‼️
 
Έχεις μεγάλα κοληματα αδερφέ δεν θα σε βοηθήσω να ξεκωκησειςς κάτσε εκεί που είσαι πάμε για άλλα
αυτά που λες "κολλήματα" εγώ τα λέω ΑΡΧΕΣ και ΣΕΒΑΣΜΟ, πράγματα που προφανώς αγνοείς
όσο για το πεθαμένοι νεκροί μάθε να σέβεσαι τους ανθρώπους εν ζωή νεκρούς δε νομίζω ότι τους πολυνιαζει η άποψη κανενός μας
Αν ήξερες το ΤΙ έγραψες τώρα και ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ σε εκθέτει!

από εδώ φαίνεται ότι δεν πρέπει να σου καταλογίζουμε τίποτα....

έφτασα σε βαθμό παρεξήγησης από τρίτους* να σου γράψω για ήρωες του 21, μπας και πάρεις χαμπάρι ότι κάποιους τους σεβόμαστε ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΘΗ τους ακόμα κι ΑΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ μαζί τους, αλλά που…..


είμαι γνωστός πολλών κολαουζο δεν είμαι κανενός γιατί έχω άποψη που στη συγκεκριμένη έχει αποδειχθεί η ανωτερότητα κάποιων κανών από εκατομμύρια ανθρώπων που τις προτιμούν όχι από δύο που έριξαν 10000 βολές
τα εκατομμύρια; πλάκα έχεις!
που είναι αυτά τα "εκατομμύρια" που ασπάζονται τις "θεωρίες" σου;

κατάλαβες τι έγραψες;
αν η "ανωτερότητα κάποιων κανών" αποδεικνύεται "από εκατομμύρια ανθρώπων που τις προτιμούν" τότε οι καλύτερες κάννες είναι οι "σκορποσκαγιαστρες μπενέλλες", αφού αυτές πουλάνε περισσότερο απ' όλες τις άλλες!!!!


οι "δύο που έριξαν 10000 βολες".... καταρχήν έριξαν ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ βολές και δεν είναι δύο ίσως να ναι 2.000 ίσως και περισσότεροι, από τον στρατηγό Ζουρνέε μέχρι τον Δρα Τζόουνς (Burrard, Borland, Churchill, Thomas, Oberfell & Thompson, Lawry, Compton, Wakeman, Winston e.t.c.) και δεν λέω για εμάς εδώ στο φόρουμ ή για αλλους Έλληνες

Ας αναρωτηθούν οι φίλοι που παρακολουθούν την συζήτηση: πως γίνεται όλοι αυτοί οι προαναφερθέντες βλητικοί ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ παρατηρήσει ύστερα από ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ βολές αυτά που - υποτίθεται ότι - "παρατήρησε" (αλήθεια ύστερα από πόσες βολές; ) ο Γιάννης;

..Εγώ θα γράφω πάντα ότι πιστεύω όπως και εσύ αλλά χαλάρωσε δε θίγει κανείς τους νεκρούς επειδή έχει διαφορετική άποψη για αυτά που είχαν πει ζωντανοί.
Φιλαράκο ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΑΙ ΑΣΧΗΜΑ!!! κανένας "δεν θίγει κανείς τους νεκρούς επειδή έχει διαφορετική άποψη για αυτά που είχαν πει". ΕΣΥ όμως δεν το κάνεις αυτό!!!

Π.Χ. Ο Αριστοτέλης ήταν ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΣΟΦΟΣ, κανένας δεν ΤΟΛΜΑΕΙ να τον ειρωνευτεί για τις ΟΥΚ ΟΛΙΓΕΣ αστοχίες του!

κανένας δεν θα πει: ας έρθει εδώ ο Αριστοτέλης να μου πει ΕΜΕΝΑ (του σουπερ -ντουπερ φιλοσόφου) το Α ή το Β, ή και ποιος ήταν ο Αριστοτέλης τα έπαιρνε από τον Φίλιππο κ.λ.π. πράγματα που ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΕΣΥ και μάλιστα πολλάκις και ασύστολα!

Εχουμε άλλη άποψη
Πάλι μπερδεύεσαι!!!
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ και η ΑΛΗΘΕΙΑ δεν είναι "άποψη", ή ισχύει κάτι ή δεν ισχύει!
Ο Γάιδαρος πετάει αν τον βάλεις σε αεροπλάνο, αλλά αυτό δεν τον κάνει πτηνό!!!!!!!

δεν έχει νόημα άλλο η κουβέντα
η κουβέντα έχει νόημα όσο παρακολουθούν άλλοι που δεν συμμετέχουν και ίσως βασίζονται- ΚΑΚΩΣ- στην "κουβέντα" μας για να αγοράσουν.... με αυτά που γράφεις τους οδηγείς σε ΕΜΦΑΝΩΣ λάθος επιλογές!

χαλάσαμε και το θέμα
το θέμα το χάλασες ΕΣΥ με τις προσβολές σου και την αγένειά σου.....
αν έγραφες πχ.: "διαφωνώ με τον Κυπρίδημο ή τον Παπατσαρούχα, σε αυτό που λένε για τους εξής λόγους..." δεν θα έτρεχε τίποτα!
ίσα -ίσα θα γινότανε διάλογος!
αλλά ΕΣΥ Γιάννη όταν δεν μπορείς να υποστηρίξεις με δομημένα επιχειρήματα τις "θεωρίες" σου αρχίζεις τις προσβολές και νύξεις για χρηματισμό και "συμφέροντα", όσων καταρρίπτουν τους ισχυρισμούς σου... φτάνοντας στο σημείο και να χλευάσεις νεκρούς......

και σόρυ από όλα τα παιδιά ξέφυγε πολύ.
συγνώμη να ζητήσεις από αυτούς που προσβάλεις! ζωντανούς και τεθνεώτες και όχι από τα "παιδιά".....

Το θέμα δεν είναι αν έχουμε διαφορετικές; "απόψεις", οι διαφωνίες μπορεί να αποτελέσουν πηγή γνώσεως
όμως το ζήτημα είναι ότι δεν έχουμε "διαφωνίες" αλλά προσβολές και χλευασμούς ελλείψη λογικά δομημένων επιχειρημάτων, αποδείξεων και παιδείας....


* οι @Γιάννης Κρόκος και @tratsis που βάλανε γελάκια στην ανάρτηση προφανώς και αυτοί ΧΡΩΣΤΑΝΕ ΚΑΤΙ σε κάποιους, ίσως στον Πετρόμπεη,ίσως στον Γκουσγκούνη, ίσως κάπου αλλού .yelling.



** απάντησα ετεροχρονισμένα κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπορώ να διαθέτω πάνω από μισή - άντε μια ωρα την ημέρα στο φόρουμ peng


*** κάποια πράγματα μπορούν να γίνουν ανεκτά σε ένα καφενείο, προσωπικά ούτε τα δίνω σημασία όταν τα ακούω...ίσως να σπάω και πλάκα.... σε ένα δημόσιο φόρουμ όμως, οπού κατατίθενται γραπτώς και ΔΗΜΟΣΙΩΣ απόψεις πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και στο ΤΙ γράφουμε και στο ΤΙ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ να γράφουν άλλοι! .very shoked.


**** ζήτημα αισθητικής και όχι άποψης η ποιότητα του διαλόγου που επιζητούμε ;)
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top