Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
κι επειδή το θέμα είναι "σκέφτομαι ν' αγοράσω" σας προτείνω να αγοράσετε αυτό:
https://www.ianos.gr/i-vasiki-nomi-...EDpCdVaws_uC4vOb3n653eb7wJq-nK4RoCawcQAvD_BwE

ΟΙ ΒΑΣΙΚΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑΣ​

του Κάρλο Τσίπολα

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΠΟΝΗΜΑ
ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ
ΜΕΛΕΤΗΣΤΕ ΤΟ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ

topic.
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ !!! 👍

Ένα πολύ καλό και σύντομο έργο-μελέτη πάνω στην ηλιθιότητα του μέσου ανθρώπου των κοινωνιών μας.

Το είχα αγοράσει πρίν από την ιστορία του κορωνοϊού στην Έκθεση Βιβλίου.
Δεν το βρήκα στην τύχη - είχα πληροφορηθεί την ύπαρξή του χρόνια πρίν από κάποιον ΔΑΣΚΑΛΟ (απ' αυτούς που τόσο μας λείπουν σήμερα στην χώρα μας) σε μια διαδικτυακή συζήτηση όπου έγινε η σχετική αναφορά.
 
Καίει και παραφίνη, μη ρωτήσεις πόσο κάνει δεν ξέρω :) θα πάρω μια για ντεκόρ. Μου είπαν στο μαγαζί όμως ότι πουλάνε και φέρνουν συνέχεια
Καίνε αυτή την μλκ στα νεκροταφεία οι τουρκογυφτοι κ σου έρχεται λιποθυμια 🥴
 
Παραφινέλαιο τους βάζουν εκεί που πήγε το ρεύμα μια χαρά είναι αυτό,εξαλου αν είσαι και από αυτούς που πιάνουν καρτερία για τσίχλες από τις 12 το βράδυ θα έχει τριπλή χρησιμότητα (ντεκόρ,λάμπα,φωτάκι στο καρτέρι).
 
Μπορεί Γιάννη, δεν αντιλέγω.
Αλλά εδώ δεν έχουμε να φάμε, σιγά μην κάτσω να σκασω για το τί λέει ο καθένας για φυσίγγια και κώνους στον καφενέ μας.
Σωστή η διατύπωσή σου φίλε μου αλλά αφήνει ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΕΝΟ

Με αυτή την δικαιολογία ( "δεν έχουμε να φάμε , δεν έχουμε να ζήσουμε - δεν έχουμε να ζεσταθούμε κλπ κλπ" ) θα αρχίσουμε να κάνουμε "εκπτώσεις" στις αρχές και στις αξίες μας ; (όσες έμειναν κι από αυτές τέλος πάντων)
Αυτά δεν στέκουν.

Όταν η συζήτηση ακουμπάει σοβαρά πράγματα οφείλει ο καθένας να δείξει την δέουσα προσοχή και να μην ανοίγει το στόμα του εκτοξεύοντας ότι νομίζει ή ότι του κατέβει απλά και μόνο γιατί θέλει να έχει πάντα ΑΥΤΟΣ την τελευταία λέξη.

Κατά βάση δεν έχεις άδικο σε πολλά από αυτά που γράφεις, πάντα όμως αναρωτιόμουν γιατί το τραβάς τόσο πολύ.
Με τα παραπάνω λόγια σου κατάλαβα.... εδώ διαφωνούμε, για εμένα (και πολλούς άλλους από όσο καταλαβαίνω) εδώ είναι καφενές, ο μεγάλος μας διαδικτυακός καφενές που μπαίνουμε να πούμε δυο λόγια για την κ@υλα μας, σωστά ή λάθος... Χου γκιβς ε σιτ που θα έλεγε και ο Γιάννης.
Εδώ κάνεις ένα λάθος - μπορεί εσύ και άλλοι να θεωρείτε ότι ΟΛΟΚΛΗΡΟ το forum είναι ένας τεράστιος χώρος εκτόνωσης - ξεκ@βλώματος - ισοπέδωσης των πάντων ή ακόμα και απόπατος (για διάφορες ανακουφίσεις) αλλά ΔΕΝ ισχύει αυτό για όλο τον κόσμο.
Υπάρχουν νέοι που μπαίνουν να μάθουν δυο πράγματα πρακτικά, υπάρχουν και σοβαροί γνώστες του αντικειμένου όπλο - σκύλος - κυνήγι, υπάρχουν και "ψαγμένοι" που παρακολουθούν τις εξελίξεις και θέλουν να ενημερώνονται για το καθετί, άλλλοι που συλλέγουν πληροφορίες για μελλοντικές αγορές - ένα σωρό χαρακτήρες και τύποι ανθρώπων. Άραγε θέλουν όλοι αυτοί ένα forum χαβούζα ;

Μπορεί κάλλιστα να ανοιχτεί ένα σχετικό θέμα (ή θέματα) όπου να ξεφορτώνει ο καθένας τα εσώψυχά του και τους καημούς του για να γιάνει το είναι του ή να αποθεώσει το ίνδαλμα του εαυτού του χωρίς να ενοχλεί όλη την υπόλοιπη δραστηριότητα.
 
αυτή την δικαιολογία ( "δεν έχουμε να φάμε , δεν έχουμε να ζήσουμε - δεν έχουμε να ζεσταθούμε κλπ κλπ" ) θα αρχίσουμε να κάνουμε "εκπτώσεις" στις αρχές και στις αξίες μας ; (όσες έμειναν κι από αυτές τέλος πάντων)
Αυτά δεν στέκουν.
Όταν η συζήτηση ακουμπάει σοβαρά πράγματα οφείλει ο καθένας να δείξει την δέουσα προσοχή και να μην ανοίγει το στόμα του εκτοξεύοντας ότι νομίζει ή ότι του κατέβει απλά και μόνο γιατί θέλει να έχει πάντα ΑΥΤΟΣ την τελευταία λέξη.
Κάνω έκπτωση στις αρχές και τις αξίες αν δεν με ενδιαφέρουν οι κώνοι, οι αυλοί, οι κάννες και οποιοσδήποτε μιλάει για αυτά; Αυτά είναι τα σοβαρά πράγματα; Μην ξεχνάμε από πού ξεκίνησε ο καυγάς....
Υπάρχουν νέοι που μπαίνουν να μάθουν δυο πράγματα πρακτικά, υπάρχουν και σοβαροί γνώστες του αντικειμένου όπλο - σκύλος - κυνήγι, υπάρχουν και "ψαγμένοι" που παρακολουθούν τις εξελίξεις και θέλουν να ενημερώνονται......
Και θα τα μάθουν αυτά από έναν accuracy lover, από έναν prowler ή από έναν hunter302 που ούτε το όνομά του δεν ξέρουν;
Άραγε θέλουν όλοι αυτοί ένα forum χαβούζα ;
Δεν ξέρω, εδώ θα χρειαστούμε τη βοήθεια του ιδιοκτήτη-διαχειριστή. Αν θεωρεί ότι το φόρουμ του είναι χαβούζα ας λάβει τα μέτρα του.
 
Έχω μία τραγιάσκα και καρώ κάλτσες και μιά οικογένεια αλεπούδων στα χαλάσματα μέσα στον κήπο (+κουνάβι, +ασβό, +αρουραίους, +μαύρη γάτα αγνώστου προελεύσεως, +αλητήριο τσοπανόσκυλο - ή μήπως είναι λύκος;;).
IMG_20221104_155859_s.jpg2022-05-28_204132.png


Για το σωστό αγγλικό κυνήγι της αλεπούς σκέφτομαι να πάρω ένα καινούργιο πλάγιο: το AZUR 210 ή κάποιο Chapui - αν βρώ μεταχειρισμένο.
Γνώμες;;;

ΥΓ: φωτογραφίες από τους υπόλοιπους συγκατοίκους θα βάλω στο θέμα "Οι κήποι μας" :)
 
Κάνω έκπτωση στις αρχές και τις αξίες αν δεν με ενδιαφέρουν οι κώνοι, οι αυλοί, οι κάννες και οποιοσδήποτε μιλάει για αυτά; Αυτά είναι τα σοβαρά πράγματα; Μην ξεχνάμε από πού ξεκίνησε ο καυγάς....

Και θα τα μάθουν αυτά από έναν accuracy lover, από έναν prowler ή από έναν hunter302 που ούτε το όνομά του δεν ξέρουν;

Δεν ξέρω, εδώ θα χρειαστούμε τη βοήθεια του ιδιοκτήτη-διαχειριστή. Αν θεωρεί ότι το φόρουμ του είναι χαβούζα ας λάβει τα μέτρα του.
Σωστοτατο.
 
Κάνω έκπτωση στις αρχές και τις αξίες αν δεν με ενδιαφέρουν οι κώνοι, οι αυλοί, οι κάννες και οποιοσδήποτε μιλάει για αυτά; Αυτά είναι τα σοβαρά πράγματα; Μην ξεχνάμε από πού ξεκίνησε ο καυγάς....
Καλέ μου άνθρωπε και διαδικτυακέ συνφορουμίτη που δεν σε γνωρίζω προσωπικά ούτε εσύ εμένα,

Θεωρώ ότι είσαι έξυπνος και φιλότιμος σαν άτομο και μιάς και είμαστε και σε μιά ηλικία (όχι την παιδική πλέον) δεν είναι σωστό (ούτε αντρίκειο) να παριστάνουμε ότι δεν καταλαβαίνουμε και να πηγαίνουμε αλλού την συζήτηση (ενδεχομένως εκεί που αισθανόμαστε ασφάλεια να επιχειρηματολογούμε).

Η συζήτηση δεν αφορά κώνους κάννες σκάγια κοντάκια στόχαστρα και τα σχετικά αλλά το άν μπορούμε να συναναστρεφόμαστε κόσμια και με χρήση αποδείξεων όπως ζητήθηκε κατά κόρον στο παρελθόν αυτής της συζήτησης αποδεχόμενοι κάποια θέσφατα ή έστω αξιωματικές αρχές ή έστω προσωπικότητες που πρόσφεραν σε αυτή την ταλαίπωρη ιστορία του κυνηγιού και των όπλων με τα έργα τους πολύ περισσότερα απ' ότι θα προσφέρει ο διαδικτυακός "Μπάμπης ο Σουγιάς" που έμαθε τα όπλα και το κυνήγι "πρακτικά" και "ξέρει αυτά που δεν ξέρουν οι άλλοι" αλλά δεν δέχεται μύγα στο σπαθί του και φτάνει να διαγράφει με μια μονοκοντυλιά έργα και προσπάθειες αιώνων που προηγήθηκαν της δικής του ιστορικής πορείας στην γή άν δεν τον συμφέρει φτάνοντας μέχρι του σημείου να ασεβεί και σε βάρος νεκρών...

Αυτό είναι το διακύβευμα - κι όχι τα κουτσομπολιά και τα ξεκατινιάσματα.

Και θα τα μάθουν αυτά από έναν accuracy lover, από έναν prowler ή από έναν hunter302 που ούτε το όνομά του δεν ξέρουν;
Άν θα τα μάθαιναν από τον κύριο π.χ. Τζών Μπίρδ@ με ονοματεπώνυμο και υπογραφή αντί για τον XXX όνομα χρήστη θα άλλαζε κάτι; Ειδικά άν ο εν λόγω κύριος ήταν ντενεκές ξεγάνωτος ποια ή διαφορά; Η αποκάλυψη των στοιχείων του θα τον έκανε σοβαρότερο; Καλύτερο γνώστη του αντικειμένου; Θα βελτίωνε το επίπεδο της προσφοράς του στο forum; Άντε να κορόϊδευε μερικούς στην αρχή μετά θα φαινόταν η καινότητά του.

Άν πάλι ήταν ένα σοβαρό και συγκροτημένο άτομο η χρήση ψευδώνυμου (που συνηθίζεται σε πάμπολλα forum ανά τον κόσμο με ποικίλα ενδιαφέροντα) θα τον έκανε λιγότερο χρήσιμο ή αξιόπιστο στη λειτουργία του forum ;

Δεν ξέρω, εδώ θα χρειαστούμε τη βοήθεια του ιδιοκτήτη-διαχειριστή. Αν θεωρεί ότι το φόρουμ του είναι χαβούζα ας λάβει τα μέτρα του.

Το τι θεωρεί ο ιδιοκτήτης του forum ότι είναι αυτό - πώς το παρέλαβε, πώς θέλει να το κατευθύνει και που θέλει να το οδηγήσει στο μέλλον - το ξέρει μόνο ο ίδιος.

Προσωπικά δεν διαθέτω τηλεπάθεια για να γνωρίζω τις σκέψεις του - άν το ξέρουν άλλοι μπράβο τους.

Θέλω να πιστεύω πώς δεν θα ήθελε να καταντήσει μια πισίνα γνωστών και φίλων που θα πλατσουρίζουν όλη μέρα χαϊδεύοντας ο ένας τα αυτιά του άλλου και μια παγίδα προσέλκυσης αφελών θυμάτων πρός εκμετάλλευση (είτε αυτό αφορά σκυλιά , γατιά, ντουφέκια, φυσίγγια και ότι άλλο σχετικό)
 
Σωστή η διατύπωσή σου φίλε μου αλλά αφήνει ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΕΝΟ

Με αυτή την δικαιολογία ( "δεν έχουμε να φάμε , δεν έχουμε να ζήσουμε - δεν έχουμε να ζεσταθούμε κλπ κλπ" ) θα αρχίσουμε να κάνουμε "εκπτώσεις" στις αρχές και στις αξίες μας ; (όσες έμειναν κι από αυτές τέλος πάντων)
Αυτά δεν στέκουν.

Όταν η συζήτηση ακουμπάει σοβαρά πράγματα οφείλει ο καθένας να δείξει την δέουσα προσοχή και να μην ανοίγει το στόμα του εκτοξεύοντας ότι νομίζει ή ότι του κατέβει απλά και μόνο γιατί θέλει να έχει πάντα ΑΥΤΟΣ την τελευταία λέξη.


Εδώ κάνεις ένα λάθος - μπορεί εσύ και άλλοι να θεωρείτε ότι ΟΛΟΚΛΗΡΟ το forum είναι ένας τεράστιος χώρος εκτόνωσης - ξεκ@βλώματος - ισοπέδωσης των πάντων ή ακόμα και απόπατος (για διάφορες ανακουφίσεις) αλλά ΔΕΝ ισχύει αυτό για όλο τον κόσμο.
Υπάρχουν νέοι που μπαίνουν να μάθουν δυο πράγματα πρακτικά, υπάρχουν και σοβαροί γνώστες του αντικειμένου όπλο - σκύλος - κυνήγι, υπάρχουν και "ψαγμένοι" που παρακολουθούν τις εξελίξεις και θέλουν να ενημερώνονται για το καθετί, άλλλοι που συλλέγουν πληροφορίες για μελλοντικές αγορές - ένα σωρό χαρακτήρες και τύποι ανθρώπων. Άραγε θέλουν όλοι αυτοί ένα forum χαβούζα ;

Μπορεί κάλλιστα να ανοιχτεί ένα σχετικό θέμα (ή θέματα) όπου να ξεφορτώνει ο καθένας τα εσώψυχά του και τους καημούς του για να γιάνει το είναι του ή να αποθεώσει το ίνδαλμα του εαυτού του χωρίς να ενοχλεί όλη την υπόλοιπη δραστηριότητα.
+1000 ,Εχουμε βοηθηθεί και θέλω να πιστεύω ότι έχουμε βοηθήσει.
 
μια παγίδα προσέλκυσης αφελών θυμάτων πρός εκμετάλλευση (είτε αυτό αφορά σκυλιά , γατιά, ντουφέκια, φυσίγγια και ότι άλλο σχετικό)
👍
Αλλά "είναι πολλά τα λεφτά Άρη" ...

Γι αυτό και θα θεοποιούμε πράγματα που έχουν μηδενική σημασία ή θα κάνουμε την τρίχα τριχιά.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top