Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
παρτε το οπλο και ενα φιλαρακι και βγειτε στο βουνο να το ευχαριστηθειτε Ολοι μας εχουμε το ιδιο παθος το κυνηγι Υπαρχει λογος να προσβαλει ο ενας τον αλλο επειδη δεν συμφωνουν σε κατι? Παιδια ο καθενας εχει αποψη φτανει να την εκφραζει με σεβασμο στον συνομιλητη του .Οσοι μπαινουν και διαβαζουν ειναι ενηλικες και πιστευω οτι ειναι σε θεση να καταλαβουν καποια πραγματα Και φυσικα το ποιο βασικο και λογικο ειναι οτι δεν τα ξερουμε ολα !!!!!!
Αμα συμφωνουσαμε ολοι δεν θα υπηρχε λογος υπαρξης του foroum
 
...

το φόρουμ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΦΕΝΕΙΟ! ...

... κι όμως είναι - παραφράζοντας τον Γαλιλαίο👽, δηλ. είναι και καφενείο.

Επιστημονικά τεκμηριωμένη ιστορική εξήγηση: :)
φόρουμ (λατινικά) = αγορά (ελληνικά)

Αγορά = κοινωνική περιοχή για ανταλλαγή αγαθών (ανταλλαγές, εμπόριο, κλεψιματάκια, κλπ.) και ιδεών=διάλογος (κουβέντα, μονόλογος, διαλαλητάδες, δημαγωγία, σοφιστές, κλπ)

Με την πάροδο του χρόνου οι κουβεντιάζοντες κουράστηκαν να περπατούν πάνω-κάτω στην αγορά και έφτιαξαν τα καφενεία για να ξεκουράζονται και να δροσίζονται. Αργότερα αποφάσισαν να μην πάνε ουτε στην αγορά αλλά ούτε και στο καφενείο, γιαυτό έφτιαξαν τα ιντερνετικά φόρα (πληθυντικός του φόρουμ). Και εδώ είμαστε λοιπόν εμείς, σε ένα φόρουμ, το οποίο υποκαθιστά τρόπον τινά το καφενείο.

.think.
Χαμογελάστε και προχωρήστε
 
Last edited:
αυτά που λες "κολλήματα" εγώ τα λέω ΑΡΧΕΣ και ΣΕΒΑΣΜΟ, πράγματα που προφανώς αγνοείς

Αν ήξερες το ΤΙ έγραψες τώρα και ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ σε εκθέτει!


από εδώ φαίνεται ότι δεν πρέπει να σου καταλογίζουμε τίποτα....

έφτασα σε βαθμό παρεξήγησης από τρίτους* να σου γράψω για ήρωες του 21, μπας και πάρεις χαμπάρι ότι κάποιους τους σεβόμαστε ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΘΗ τους ακόμα κι ΑΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ μαζί τους, αλλά που…..



τα εκατομμύρια; πλάκα έχεις!
που είναι αυτά τα "εκατομμύρια" που ασπάζονται τις "θεωρίες" σου;

κατάλαβες τι έγραψες;
αν η "ανωτερότητα κάποιων κανών" αποδεικνύεται "από εκατομμύρια ανθρώπων που τις προτιμούν" τότε οι καλύτερες κάννες είναι οι "σκορποσκαγιαστρες μπενέλλες", αφού αυτές πουλάνε περισσότερο απ' όλες τις άλλες!!!!


οι "δύο που έριξαν 10000 βολες".... καταρχήν έριξαν ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ βολές και δεν είναι δύο ίσως να ναι 2.000 ίσως και περισσότεροι, από τον στρατηγό Ζουρνέε μέχρι τον Δρα Τζόουνς (Burrard, Borland, Churchill, Thomas, Oberfell & Thompson, Lawry, Compton, Wakeman, Winston e.t.c.) και δεν λέω για εμάς εδώ στο φόρουμ ή για αλλους Έλληνες

Ας αναρωτηθούν οι φίλοι που παρακολουθούν την συζήτηση: πως γίνεται όλοι αυτοί οι προαναφερθέντες βλητικοί ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ παρατηρήσει ύστερα από ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ βολές αυτά που - υποτίθεται ότι - "παρατήρησε" (αλήθεια ύστερα από πόσες βολές; ) ο Γιάννης;


Φιλαράκο ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΑΙ ΑΣΧΗΜΑ!!! κανένας "δεν θίγει κανείς τους νεκρούς επειδή έχει διαφορετική άποψη για αυτά που είχαν πει". ΕΣΥ όμως δεν το κάνεις αυτό!!!

Π.Χ. Ο Αριστοτέλης ήταν ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΣΟΦΟΣ, κανένας δεν ΤΟΛΜΑΕΙ να τον ειρωνευτεί για τις ΟΥΚ ΟΛΙΓΕΣ αστοχίες του!

κανένας δεν θα πει: ας έρθει εδώ ο Αριστοτέλης να μου πει ΕΜΕΝΑ (του σουπερ -ντουπερ φιλοσόφου) το Α ή το Β, ή και ποιος ήταν ο Αριστοτέλης τα έπαιρνε από τον Φίλιππο κ.λ.π. πράγματα που ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΕΣΥ και μάλιστα πολλάκις και ασύστολα!


Πάλι μπερδεύεσαι!!!
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ και η ΑΛΗΘΕΙΑ δεν είναι "άποψη", ή ισχύει κάτι ή δεν ισχύει!
Ο Γάιδαρος πετάει αν τον βάλεις σε αεροπλάνο, αλλά αυτό δεν τον κάνει πτηνό!!!!!!!


η κουβέντα έχει νόημα όσο παρακολουθούν άλλοι που δεν συμμετέχουν και ίσως βασίζονται- ΚΑΚΩΣ- στην "κουβέντα" μας για να αγοράσουν.... με αυτά που γράφεις τους οδηγείς σε ΕΜΦΑΝΩΣ λάθος επιλογές!


το θέμα το χάλασες ΕΣΥ με τις προσβολές σου και την αγένειά σου.....
αν έγραφες πχ.: "διαφωνώ με τον Κυπρίδημο ή τον Παπατσαρούχα, σε αυτό που λένε για τους εξής λόγους..." δεν θα έτρεχε τίποτα!
ίσα -ίσα θα γινότανε διάλογος!
αλλά ΕΣΥ Γιάννη όταν δεν μπορείς να υποστηρίξεις με δομημένα επιχειρήματα τις "θεωρίες" σου αρχίζεις τις προσβολές και νύξεις για χρηματισμό και "συμφέροντα", όσων καταρρίπτουν τους ισχυρισμούς σου... φτάνοντας στο σημείο και να χλευάσεις νεκρούς......


συγνώμη να ζητήσεις από αυτούς που προσβάλεις! ζωντανούς και τεθνεώτες και όχι από τα "παιδιά".....

Το θέμα δεν είναι αν έχουμε διαφορετικές; "απόψεις", οι διαφωνίες μπορεί να αποτελέσουν πηγή γνώσεως
όμως το ζήτημα είναι ότι δεν έχουμε "διαφωνίες" αλλά προσβολές και χλευασμούς ελλείψη λογικά δομημένων επιχειρημάτων, αποδείξεων και παιδείας....


* οι @Γιάννης Κρόκος και @tratsis που βάλανε γελάκια στην ανάρτηση προφανώς και αυτοί ΧΡΩΣΤΑΝΕ ΚΑΤΙ σε κάποιους, ίσως στον Πετρόμπεη,ίσως στον Γκουσγκούνη, ίσως κάπου αλλού .yelling.



** απάντησα ετεροχρονισμένα κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπορώ να διαθέτω πάνω από μισή - άντε μια ωρα την ημέρα στο φόρουμ peng


*** κάποια πράγματα μπορούν να γίνουν ανεκτά σε ένα καφενείο, προσωπικά ούτε τα δίνω σημασία όταν τα ακούω...ίσως να σπάω και πλάκα.... σε ένα δημόσιο φόρουμ όμως, οπού κατατίθενται γραπτώς και ΔΗΜΟΣΙΩΣ απόψεις πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και στο ΤΙ γράφουμε και στο ΤΙ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ να γράφουν άλλοι! .very shoked.


**** ζήτημα αισθητικής και όχι άποψης η ποιότητα του διαλόγου που επιζητούμε ;)
Καλησπέρα Μάριε!... :)


Προσπαθώ να απέχω από εντόνους διαξιφισμούς τρίτων μη με πάρει καμία σπαθιά...!!!.sarcastic.

Ούτε και θυμάμαι αν έβαλα κάπου "γελάκια"- αν το έκαμα δεν ήταν για ειρωνεία η κοροϊδία, και ανακαλώ!

Υ.Γ1... που τον ξέθαψες το μουστάκια τον Πετρόμπεη! ... ο Γκουσγκούνης θρυλικός θα διαφωνήσω , μου άρεσε σαν ψαράς ...

Υ.Γ2 ... πάντως νομίζω είναι ατυχές να βγαίνουνε σπαθιά και κουμπούρια ε?....εγώ πάω πάσο φίλε , καλή καρδιά!...όλα καλά!

Υ.Γ3 ... και τελειώνω!...πάντως υπάρχει μια έλλειψη "δεκτικότητας" στην "αντίθετη" η "διαφορετική" άποψη στο φόρουμ και όχι από την συντριπτική πλειοψηφία των φίλων θα έλεγα Μάριε ... προσωπικά σταμάτησα να ανεβάζω πόστ σε διάφορα θέματα που μου άρεσαν π.χ. Το Μεγαλείο του Ελληνισμού , Σαν Σήμερα , και αλλά πολλά, για αυτόν ακριβώς το λόγο ... ατυχώς νομίζω εξοκείλουμε της ανταλλαγής απόψεων και πάμε στον καβγά μπέτι-μπέτι που λένε οι Κρητικοί....Τέλος ας μείνουμε στα Τετριμμένα - Καλή Καρδιά!

topic.!!!
 
Last edited:
Πως με κοβεις?
Κωνσταντή πέρα από την πλάκα, επειδή σε βλέπω πολύ ψαγμενο, θέλω να μου πεις κάτι. Βρίσκω φανο θυελλης με 3-5 ευρώ στα τζάμπο, βλέπω όμως ότι κάποια μαγαζιά πουλάνε κάτι γερμανικούς αν δεν κάνω λάθος στο 50 αρικο, υπάρχουν και πιο φθηνοί στα 35 ευρώ . Τι διαφορές παίζουν στους φανούς; Έχουν καλύτερη λειτουργία οι ακριβοί; Μεγαλύτερη μακροζωία;
 
Καλησπέρα Μάριε!... :)


Προσπαθώ να απέχω από εντόνους διαξιφισμούς τρίτων μη με πάρει καμία σπαθιά...!!!.sarcastic.

Ούτε και θυμάμαι αν έβαλα κάπου "γελάκια"- αν το έκαμα δεν ήταν για ειρωνεία η κοροϊδία, και ανακαλώ!

Υ.Γ1... που τον ξέθαψες το μουστάκια τον Πετρόμπεη! ... ο Γκουσγκούνης θρυλικός θα διαφωνήσω , μου άρεσε σαν ψαράς ...

Υ.Γ2 ... πάντως νομίζω είναι ατυχές να βγαίνουνε σπαθιά και κουμπούρια ε?....εγώ πάω πάσο φίλε , καλή καρδιά!...όλα καλά!

Υ.Γ3 ... και τελειώνω!...πάντως υπάρχει μια έλλειψη "δεκτικότητας" στην "αντίθετη" η "διαφορετική" άποψη στο φόρουμ και όχι από την συντριπτική πλειοψηφία των φίλων θα έλεγα Μάριε ... προσωπικά σταμάτησα να ανεβάζω πόστ σε διάφορα θέματα που μου άρεσαν π.χ. Το Μεγαλείο του Ελληνισμού , Σαν Σήμερα , και αλλά πολλά, για αυτόν ακριβώς το λόγο ... ατυχώς νομίζω εξοκείλουμε της ανταλλαγής απόψεων και πάμε στον καβγά μπέτι-μπέτι που λένε οι Κρητικοί....Τέλος ας μείνουμε στα Τετριμμένα - Καλή Καρδιά!

topic.!!!
μιας και ειπες μπετι με μπετι ,εγω θα τσακωνομουν με χιλια με αυτηνhttps://nb.bbend.net/media/news/2012/12/13/261642/photos/full/big-boobs-softpedia.jpg
 
Κωνσταντή πέρα από την πλάκα, επειδή σε βλέπω πολύ ψαγμενο, θέλω να μου πεις κάτι. Βρίσκω φανο θυελλης με 3-5 ευρώ στα τζάμπο, βλέπω όμως ότι κάποια μαγαζιά πουλάνε κάτι γερμανικούς αν δεν κάνω λάθος στο 50 αρικο, υπάρχουν και πιο φθηνοί στα 35 ευρώ . Τι διαφορές παίζουν στους φανούς; Έχουν καλύτερη λειτουργία οι ακριβοί; Μεγαλύτερη μακροζωία;
Κωστα για να λειτουργησει ο φανος θυελης οπως πρεπει, πρεπει κυκλοφορεί ο ζεστος αερας απο τους αγωγους και να κανει κυκλο. Επισης παιζει μεγαλο ρολο το κρυσταλλο. Αν δεν ειναι ποιοτικο και οπως ειναι αναμενος αν τον βγαλεις στο κρυο ή πεσει βροχη θα σπασει. Οι φανοι του τζαμπο ειναι για εσωτερικο χωρο μια χαρα, αλλα για σκληρη χρηση οχι. Οι δικοι μου ειναι feuer hand και petromax ο μικρος, με καλυτερο τον πρωτο. Ειναι και ο καλυτερος γενικα. Ειναι καλη αγορα και αξιζει. Επειδη ξερω τι ζητας παρε εναν. Κοιτα κι εδω
https://www.dimtsas.eu/el/products/...euerhand/φανάρι-θυέλλης-feuerhand-νο276-ασημί
 
Κωστα για να λειτουργησει ο φανος θυελης οπως πρεπει, πρεπει κυκλοφορεί ο ζεστος αερας απο τους αγωγους και να κανει κυκλο. Επισης παιζει μεγαλο ρολο το κρυσταλλο. Αν δεν ειναι ποιοτικο και οπως ειναι αναμενος αν τον βγαλεις στο κρυο ή πεσει βροχη θα σπασει. Οι φανοι του τζαμπο ειναι για εσωτερικο χωρο μια χαρα, αλλα για σκληρη χρηση οχι. Οι δικοι μου ειναι feuer hand και petromax ο μικρος, με καλυτερο τον πρωτο. Ειναι και ο καλυτερος γενικα. Ειναι καλη αγορα και αξιζει. Επειδη ξερω τι ζητας παρε εναν. Κοιτα κι εδω
https://www.dimtsas.eu/el/products/φανάρια-θυέλλης/φανάρια-θυέλλης-feuerhand/φανάρι-θυέλλης-feuerhand-νο276-ασημί
Ευχαριστώ Κωνσταντή!
 
Κωστα για να λειτουργησει ο φανος θυελης οπως πρεπει, πρεπει κυκλοφορεί ο ζεστος αερας απο τους αγωγους και να κανει κυκλο. Επισης παιζει μεγαλο ρολο το κρυσταλλο. Αν δεν ειναι ποιοτικο και οπως ειναι αναμενος αν τον βγαλεις στο κρυο ή πεσει βροχη θα σπασει. Οι φανοι του τζαμπο ειναι για εσωτερικο χωρο μια χαρα, αλλα για σκληρη χρηση οχι. Οι δικοι μου ειναι feuer hand και petromax ο μικρος, με καλυτερο τον πρωτο. Ειναι και ο καλυτερος γενικα. Ειναι καλη αγορα και αξιζει. Επειδη ξερω τι ζητας παρε εναν. Κοιτα κι εδω
https://www.dimtsas.eu/el/products/φανάρια-θυέλλης/φανάρια-θυέλλης-feuerhand/φανάρι-θυέλλης-feuerhand-νο276-ασημί
Κηροζίνη πού βρίσκεις;
 
Κηροζίνη πού βρίσκεις;
Αυτο που καινε οι κεροζαν. Υπαρχει στα βενζιναδικα συσκευασμενο και χυμα οταν αρχισει η διανομη του πετρελαιου θερμανσης.
Μπορεις να βαλες παραφινελαιο ομως που εχουν τα σουπερ μαρκετ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top