Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.

MONTEFELTRO COMFORT

1187 SPS SUPER MAGNUM CAMO

BELLMONTE I CAMO

A300 OUTLANDER SYNTHETIC

M2 SYNTHETIC TC


Μιας και ειμαι σε αναμενα καρβουνα μεχρι να μαθω τι εχει το δικο μου , ας κανουμε μια δημοσκοπηση για τα παραπανω οπλα . Ειναι τι μου αρεσαν σε σχεση φυσικα με αυτα που θελω να δωσω σε χρηματα . Γενικα τα καμο οπλα μου αρεσαν περισσοτερο σε οψη . Εχουμε καποιες εμπειρες γνωμες?
1
 
Δηλαδή σε 70αρα θαλάμη καλό είναι να ρίχνουμε μέχρι 800 μπαρ φυσίγγια ? Δεν έχω 70αρα απλά ενημερωτικά
δεν ισχύει
άλλο πράγμα οι πιέσεις κι άλλο το μήκος θαλάμης
τα κανονικά φυσίγγια παραγουν μέχρι 740 μπαρς τα ενισχυμένα μεχρι 1050 μπαρς
υπάρχουν όπλα με 70 χιλ θαλάμη που βάλουν ΚΑΙ 1050 μπαρ

*έχω δει ιταλικά φτηνα δίκαννα (χρεπουλίνι, ιταλχρεπ, κ.λ.π.) με θαλάμες 76 χιλ και PSF ENA asteri (ήτοι δοκιμασμένα στις 900 ατμ), τι στ' ανάθεμα τις θέλανε τις 3ιντσες θαλάμες;
 
Εκείνη με το αναδιπλούμενο κλισιοσκόπιο ήταν μοντέλλο Ellegi.
Την ίδια εποχή η Fabarm έβγαζε και μονόκαννο με βάση από ergal που κυκλοφορούσε σε μακρύκαννη ειδική έκδοση επίσης.
Διαφήμιση αυτών των όπλων υπήρχε και σε ελληνικά παλιά περιοδικά.
fabarm ellegi gouse gun
την είχε πάρει ένας φίλος μου (συγχωρέθηκε πρόσφατα) κάπου το '84, ΄85 ?
από τα πρώτα όπλα που έκανα βαλλιστικές δοκιμές ψάχνοντας το ιερο δισκοπότηρο την σουπερ ντουπερ ουαου κάννη, που σκοτώνει τα πρασίνια του Βασίλη στους μείον 40
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές-Αρχείο.106/post-688455
 
Πάλι gevelot ή παίρνεις και φυσίγγια;.yel.
Μην ανησυχείς φίλε μου δεν κάνω διαφήμιση στα gevelot άλλωστε δεν τα αγοράζω πια, ούτε δυσφημιση στα υπόλοιπα , έγραψα μια δικιά μου εμπειρία σε μια δύσκολη καιρικά ημέρα. Μήπως θέλεις να μας πεις εσύ σαν ΓεΡοντας έμπειρος που είσαι τι χρησιμοποιείς;
 
Νομίζω ότι βγαίνουν όπλα με 70 θαλάμη αλλά δοκιμασμένα στις 1370 .
Το vc που ειχα ειχε απλες θαλαμες τσοκ 4 και 2,5, αυλο 18,5 και δοκιμασμενο στα 1320. Ειχα στειλει μειλ στην τραπεζα δοκιμων του Αγ. Στεφανου και μου ειπε οτι το οπλο ειχε σφραγιστει σε μαγνουμ πιεση 1320 bar (ετσι εγραψε ο τυπος) και μπορει να ριξει ατσαλινα στανταρντ και οχι high performance (HP) κι ας ειναι τα τελευταια απλα και οχι μαγκνουμ.
 
Νέο velox μόνο για τρυγόνια στην έναρξη.

Πυρκάλ ντέρμπυ, ακουστά τα έχω, μπορεί να είχα πάρει και κανένα, σε περίεργο χρώμα ήταν νομίζω. Μαύρα δεν είχε ;

Για τα άλλα θα σου πει ο Άλεξ ... 🤣

Πότε περίπου έγινε αυτό ;
Βασίλη τα νεο βελοξ τα εριχνα πολύ τότε ήταν και είναι ακόμα ωραίο φυσίγγι για ολους τους καιρούς εκτός μάλλον απο το πολύ κρύο. Τα lambro tordo ηταν ίδια με τα nobel tordo που πηγαιναν και σε κρύο καλά αλλα εκείνη τη μέρα δεν ξέρω τι εφταιγε. Τα derby ηταν σε πορτοκαλί χρώμα λιγο πιο σκληρά απο τα μαύρα. Ολα αυτά τα δούλευα χρόνια στις τσίχλες, γι αυτό και τότε δεν άλλαξα κατι. Συνεχισα το υπολοιπο της χρονιάς με τα ίδια.
Τώρα για το πότε σου απάντησε ο ΓεΡοντας και με φωτόγραφία. Μονο που εγώ έβλεπα μόνο Καντερέ...
 
Το vc που ειχα ειχε απλες θαλαμες τσοκ 4 και 2,5, αυλο 18,5 και δοκιμασμενο στα 1320. Ειχα στειλει μειλ στην τραπεζα δοκιμων του Αγ. Στεφανου και μου ειπε οτι το οπλο ειχε σφραγιστει σε μαγνουμ πιεση 1320 bar (ετσι εγραψε ο τυπος) και μπορει να ριξει ατσαλινα στανταρντ και οχι high performance (HP) κι ας ειναι τα τελευταια απλα και οχι μαγκνουμ.
Και πολλά σκοπευτικά με θαλάμη 70 έχουν την ανώτερη δοκιμή σφράγιση.
 
Το vc που ειχα ειχε απλες θαλαμες τσοκ 4 και 2,5, αυλο 18,5 και δοκιμασμενο στα 1320. Ειχα στειλει μειλ στην τραπεζα δοκιμων του Αγ. Στεφανου και μου ειπε οτι το οπλο ειχε σφραγιστει σε μαγνουμ πιεση 1320 bar (ετσι εγραψε ο τυπος) και μπορει να ριξει ατσαλινα στανταρντ και οχι high performance (HP) κι ας ειναι τα τελευταια απλα και οχι μαγκνουμ.
Κ η δική μου στα 1320 κ μόνο στάνταρ ατσάλια....αν θυμάμαι καλα
 
Βασίλη τα νεο βελοξ τα εριχνα πολύ τότε ήταν και είναι ακόμα ωραίο φυσίγγι για ολους τους καιρούς εκτός μάλλον απο το πολύ κρύο. Τα lambro tordo ηταν ίδια με τα nobel tordo που πηγαιναν και σε κρύο καλά αλλα εκείνη τη μέρα δεν ξέρω τι εφταιγε. Τα derby ηταν σε πορτοκαλί χρώμα λιγο πιο σκληρά απο τα μαύρα. Ολα αυτά τα δούλευα χρόνια στις τσίχλες, γι αυτό και τότε δεν άλλαξα κατι. Συνεχισα το υπολοιπο της χρονιάς με τα ίδια.
Τώρα για το πότε σου απάντησε ο ΓεΡοντας και με φωτόγραφία. Μονο που εγώ έβλεπα μόνο Καντερέ...
Καρδιτσιώτης ο Καντερές μου φαίνεται ....

Άσχετο ... Τα καλά φυσίγγια δεν χρειάζονται φρου φρου και αρώματα ...
Χρήματα χρειάζονται και να έχουν σταθερότητα.

1668679737010.png1668679707903.png
Remington Heavy Dove.jpg

Τσίμπησα και 2 κουτιά με τα ίδια 8άρια usa σε τιμή 13 ευρώ.
Έκαναν την διπλάσια ...
Δεν ξέρω που θα τα ρίξω ακόμα 🤣
 
Μην ανησυχείς φίλε μου δεν κάνω διαφήμιση στα gevelot άλλωστε δεν τα αγοράζω πια, ούτε δυσφημιση στα υπόλοιπα , έγραψα μια δικιά μου εμπειρία σε μια δύσκολη καιρικά ημέρα. Μήπως θέλεις να μας πεις εσύ σαν ΓεΡοντας έμπειρος που είσαι τι χρησιμοποιείς;
Έχω κάτι απ' όταν πήρα τα Μπηγκλ.Απ'το βάλε -βγαλε στη φυσιγγιοθηκη έχουν σβήσει τα γράμματα.Μονο ιδιογομωση ρίχνω. Είπαμε, κάνουμε και λίγο πλάκα...
 
Καρδιτσιώτης ο Καντερές μου φαίνεται ....

Άσχετο ... Τα καλά φυσίγγια δεν χρειάζονται φρου φρου και αρώματα ...
Χρήματα χρειάζονται και να έχουν σταθερότητα.

View attachment 60379View attachment 60378
View attachment 60380

Τσίμπησα και 2 κουτιά με τα ίδια 8άρια usa σε τιμή 13 ευρώ.
Έκαναν την διπλάσια ...
Δεν ξέρω που θα τα ρίξω ακόμα 🤣
Η αλήθεια είναι 31,5 γραμμάρια 13 € σε προσφορά θέλει μελέτη που θα τα ρίξεις.Σε κανένα κτήμα να κάνεις εφέ όταν θα τα βγάζεις από τη τσάντα.
 
Η αλήθεια είναι 31,5 γραμμάρια 13 € σε προσφορά θέλει μελέτη που θα τα ρίξεις.Σε κανένα κτήμα να κάνεις εφέ όταν θα τα βγάζεις από τη τσάντα.
Σταμάτα ... τα πρώτα τα πήρα 23€.
Έκανα μουαγιέν (moyenne) !!!! 🤣
@vazelos πως με βλέπεις στα οικονομικά ??? 😂

Πράγματι είναι θέμα που θα τα ρίξω ... σε κάνα τρυγόνι μάλλον.

Αυτά τα Gamebore με τα "διαμάντινα" σκάγια πουλιούνται πουθενά ?
Να πάρω και από αυτά ένα 'κτάκι ...
 
Last edited:
Σταμάτα ... τα πρώτα τα πήρα 23€.
Έκανα μουαγιέν (moyenne) !!!! 🤣
@vazelos πως με βλέπεις στα οικονομικά ??? 😂

Πράγματι είναι θέμα που θα τα ρίξω ... σε κάνα τρυγόνι μάλλον.

Αυτά τα Gamebore με τα "διαμάντινα" σκάγια πουλιούνται πουθενά ?
Να πάρω και από αυτά ένα 'κτάκι ...
Υπάρχουν αλλά δεν σου λέω πού, γιατί θα τα πάρεις και θα τα ρίξεις σε χαρτόνια!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top