Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
παντως σημερα τ απογευμα η m2 γαζωσε στο σκοπευτηριο με lambro sporting 8αρακια.αλλη μια 20αρα πουλα και ειναι η 2η φορα πουριχνω μ αυτο τ οπλο.τι να πω δεν ξερω.η μου εχει κατσει απιστευτα καλα η ειμαι ακομα στο σταδιο του ενθουσιασμου.μονο ο χρονος θα δειξει
Ωραίος Ευριπίδη!
Φαίνεται ότι σου έκατσε καλά άπο την αρχή το όπλο.well done.
Σημαντικό ψυχολογικό αβανταζ αυτό!
 
παντως σημερα τ απογευμα η m2 γαζωσε στο σκοπευτηριο με lambro sporting 8αρακια.αλλη μια 20αρα πουλα και ειναι η 2η φορα πουριχνω μ αυτο τ οπλο.τι να πω δεν ξερω.η μου εχει κατσει απιστευτα καλα η ειμαι ακομα στο σταδιο του ενθουσιασμου.μονο ο χρονος θα δειξει
1 φορα είναι τυχη , 2 φορες κατι συμβαινει , συνηθως αυτό που ξεκιναει καλα προχωραει καλα , και το αντιστροφο , δεν είναι τυχαιο που ριχνεις καλα με αυτό το οπλο , το κοντακι είναι κοντα στα μετρα σου
 
Εχει δοκιμασει καποιος αυτα ρα σκοπευτικα της λαμπρο....
lQfoeDP.png
όλα τα 5 τρομερα φυσίγγια
 
Δημητρη στο κυνηγι τα εχεις δουλεψει , γιατι γραφουν στο σαιτ ....καθαρα σκοπευτηριου
Αργυρη στο κυνηγι δεν τα εχω ριξει μιας κ δεν τα βρσικω εδω να σου πω την αληθεια αλλα απο τη συμπεριφορα που βλεπω στον πινακα, στα μπασιματα της τσχιλας θα εκανε θαυματα με κλειστα τσοκ πιστευω...
 
Δε νομιζω να υστερουν σε κατι τα σκοπευτικα φυσιγγια σε σχεση με τα κυνηγετικα, φυσικα οταν μιλαμε για καιρους οχι ακραιους.

Και του skeet και του τραπ και του σπορτιγκ, μπορουν ανετα να βρουν εφαρμογη στο κυνηγι, φυσικα δε μιλαμε για τα 2 πρωτα σαν αποκλειστικο φυσιγγι. Του σπορτιγκ ομως, χαλαρα μπορεις στα μπασιματα να το εμπιστευτεις απο το πρωινο εως και τις ψηλωμενες. Ομοιως και στα απογευματινα, οταν φυσικα ο καιρος ειναι νορμαλ και οχι κοντα στο 0
 
Δεν μου ειχαν αφησει καλη εντυπωση μια φορα που τα δοκιμασα...δεν μου ταιριαζαν,ημουν σε κακη μερα δεν ξερω
Ηλία τα εχω ρίξει και στον πίνακα και στο σκοπευτηριο..πολυ συγκεντρωτικά φυσιγγια..με 4 άστρα σπάνε πιάτο στα 35 μετρα άνετα..αυτο να προσέξεις ..αν ρίξεις compack sporting που τα πιατα ειναι σχετικα κοντα,βάλε στο skb τσοκ skeet η κύλινδρο και 4 άστρα στην αλλη κανη σε συνδοιασμο με lampro 5 28gr και θα με θυμηθείς..σε κοντινά πιατα βάζε και το mezzo 28 gr lampro 9,5 N..
 
Εχει δοκιμασει καποιος αυτα ρα σκοπευτικα της λαμπρο....
lQfoeDP.png
Argyhunt τα ιδια με τον Ηλία θα πω και σε σενα,όσον αφορά το σκοπευτηριο..κυνηγι δεν τα εχω ρίξει να δω σκοτωματα..αν έβγαζε 9,5 η 9 θα το έβαζα στις τσιχλες..σκεφτομαι το 7,5 να το βάλω πρωτο στη φασσα φετος μιας και κυνηγάω αρχη φασσα με ζέστη..
 
Ηλία τα εχω ρίξει και στον πίνακα και στο σκοπευτηριο..πολυ συγκεντρωτικά φυσιγγια..με 4 άστρα σπάνε πιάτο στα 35 μετρα άνετα..αυτο να προσέξεις ..αν ρίξεις compack sporting που τα πιατα ειναι σχετικα κοντα,βάλε στο skb τσοκ skeet η κύλινδρο και 4 άστρα στην αλλη κανη σε συνδοιασμο με lampro 5 28gr και θα με θυμηθείς..σε κοντινά πιατα βάζε και το mezzo 28 gr lampro 9,5 N..
Τα mezzo τι λενε;
 
Τα mezzo τι λενε;
Ηλία στον πίνακα δεν το εχω ρίξει,προς το παρόν..αν κρίνω απο τις 4-5 πουλες που εχω ρίξει φετος μου άρεσε..σε αυτές τις 4-5 πουλες το έβαζα σε ολα τα κοντινά πιατα σε συνδοιασμο με 4 άστρα..μαλακό ,με καλα σπασίματα ακόμα και σε εξερχόμενα πιατα που παντα σπάνε δυσκολότερα..μου εχει κανει καλη εντύπωση μεχρι τωρα..σου υπόσχομαι θα το ρίξω και στον πίνακα και θα βάλω φωτο,γιατι με ενδιαφέρει και μενα πολυ σαν φυσιγγι,ειδικά στο κυνηγι...το βρίσκω 5,9 ευρω εδω που ειναι super τιμη για μέσοταπα..
 
Ηλία στον πίνακα δεν το εχω ρίξει,προς το παρόν..αν κρίνω απο τις 4-5 πουλες που εχω ρίξει φετος μου άρεσε..σε αυτές τις 4-5 πουλες το έβαζα σε ολα τα κοντινά πιατα σε συνδοιασμο με 4 άστρα..μαλακό ,με καλα σπασίματα ακόμα και σε εξερχόμενα πιατα που παντα σπάνε δυσκολότερα..μου εχει κανει καλη εντύπωση μεχρι τωρα..σου υπόσχομαι θα το ρίξω και στον πίνακα και θα βάλω φωτο,γιατι με ενδιαφέρει και μενα πολυ σαν φυσιγγι,ειδικά στο κυνηγι...το βρίσκω 5,9 ευρω εδω που ειναι super τιμη για μέσοταπα..
Οντως ειναι καλη τιμη...και με συγκεντρωτηρα ποια χρησιμοποιεις;
 
Οντως ειναι καλη τιμη...και με συγκεντρωτηρα ποια χρησιμοποιεις;
Lampro 5 28 gr ..το φυσιγγι δεν παίζεται..απλα να θυμάσαι οτι ειναι πολυ συγκεντρωτικό φυσιγγι,καλο ειναι να το βάζεις σε μάκρυνα πιατα..κατα την γνωμη μου,σε πιατα μεσαίων αποστάσεων ενας συνδοιασμος φυσιγγίου sporting παντα 28 gr,σε σκαγια διαμέτρου νουμερου 9 (2,1 mm διάμετρος σκαγιου) ειναι οτι καλύτερο..σου λεω για νουμερο 9 γιατι στα 28 gr πας απο τα 400 σκαγια που εχει το νουμερο 8 στα 500 που εχει το νουμερο 9 και ετσι νομιζω αυξάνονται οι πιθανότητες επιτυχίας..νουμερο 9 βγαίνουν αυτα..για τα alectoris εχω ακούσει πολυ καλα λόγια...
WdQZFtP.jpg


EcMyWID.jpg
 
Δημητρη στο κυνηγι τα εχεις δουλεψει , γιατι γραφουν στο σαιτ ....καθαρα σκοπευτηριου
αν βασιστείς σε αυτά που θα διαβασεις η θα ακους στην διαρκεια της ζωης σου φιλε απλα την εχεις πατησει , καλο είναι να βασιζεσαι στην δικη σου κριση και σε δοκιμες στο οπλο σου , η σειρα 5 της Λαμπρο είναι τρομερη στα παντα , τρομερα ποιοτικο φυσιγγι
 
σου λεω για νουμερο 9 γιατι στα 28 gr πας απο τα 400 σκαγια που εχει το νουμερο 8 στα 500 που εχει το νουμερο 9 και ετσι νομιζω αυξάνονται οι πιθανότητες επιτυχίας..
Αν μπορούσαμε να πάμε μια φορά μαζί στο σκοπευτήριο θα σου ζήταγα να με αφήνεις να σου γεμίζω το όπλο χωρίς να κοιτάς τι βάζω μέσα. Εννοείται ότι θα ήταν 28γρ αλλά 7.5, θα έβλεπες ότι θα βάραγες περισσότερα από ότι με το 8 ή το 9 ;) αρκεί να μην το ήξερες και επηρεαζόσουν ψυχολογικά :)
 
αν βασιστείς σε αυτά που θα διαβασεις η θα ακους στην διαρκεια της ζωης σου φιλε απλα την εχεις πατησει , καλο είναι να βασιζεσαι στην δικη σου κριση και σε δοκιμες στο οπλο σου , η σειρα 5 της Λαμπρο είναι τρομερη στα παντα , τρομερα ποιοτικο φυσιγγι
Στο σκοπευτηριο που ρωτησα εναν που τα δουλευε μου ειπε οτι στο κυνηγι υστερει λιγο λογο αντιμονιου δεν εχει τοσο καλη διατριση .xm.ισχυει .
 
Lampro 5 28 gr ..το φυσιγγι δεν παίζεται..απλα να θυμάσαι οτι ειναι πολυ συγκεντρωτικό φυσιγγι,καλο ειναι να το βάζεις σε μάκρυνα πιατα..κατα την γνωμη μου,σε πιατα μεσαίων αποστάσεων ενας συνδοιασμος φυσιγγίου sporting παντα 28 gr,σε σκαγια διαμέτρου νουμερου 9 (2,1 mm διάμετρος σκαγιου) ειναι οτι καλύτερο..σου λεω για νουμερο 9 γιατι στα 28 gr πας απο τα 400 σκαγια που εχει το νουμερο 8 στα 500 που εχει το νουμερο 9 και ετσι νομιζω αυξάνονται οι πιθανότητες επιτυχίας..νουμερο 9 βγαίνουν αυτα..για τα alectoris εχω ακούσει πολυ καλα λόγια...
WdQZFtP.jpg


EcMyWID.jpg
Τα alectoris τα εχω δοκιμασει χωρις καποιο παραπονο...δεν εχει τυχει να δοκιμασω εννιαρα στο sporting....
 
έχω δυο προχθεσινές mezzo 28γρ
το θέμα ειμαι οτι δεν ειμαι σίγουρος για τα τσοκ και οι φωτό δεν ειναι καλές. **επιφυλάσσομαι
αν δεν κάνω λάθος .. 25 μετρα 3* inv+ και η δεύτερη με 4*
μαλακό , λίγο ποιο ανοιχτο απο τον συγκεντρωτήρα πχ eupomix ΑΛΛΑ η εικόνα που έχω πάντα ειναι πάντα καλύτερα τακτοποιημένη κατανομή

 
Status
Not open for further replies.
Back
Top