Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Απ' οτι βλέπω η BREDA άναψε φωτιές...
Αναμενόμενο ήταν με τα χαρακτηριστικά που έχει, κάτσε να την δούμε και σε λίγο πιο "θυμωμένα" φυσίγγια ;) Αν την βγάλει και σε πλαστικιά με βλέπω να γυρίζω στην παλιά αγάπη ... .sarcastic.
 
Αναμενόμενο ήταν με τα χαρακτηριστικά που έχει, κάτσε να την δούμε και σε λίγο πιο "θυμωμένα" φυσίγγια ;) Αν την βγάλει και σε πλαστικιά με βλέπω να γυρίζω στην παλιά αγάπη ... .sarcastic.
Μ' αρεσει... γιατί η BREDA αρχίζει να παίρνει τη θέση που της αρμόζει, γιατί την τελευταία 20ετία δεν ήταν αυτή που έπρεπε να έχει...
 
δυστυχώς Γιώργο φουλ δεν υπάρχει,έχει μόνο **/***/**** αλλά κάτι θα βρεθεί ή αν έρθει κάποιος Μαλακάσα με optima plus τσοκάκια και δοκιμάσουμε

την μεγάλη εβδομάδα θα έχω ένα kicks smoke LM και ίσως ένα LF με το οποίο θα δοκιμάσω τα χοντρά νούμερα - παρακάτω ο πίνακας με τις συσφίξεις για τα smoke

SMKRecChart.png
 
Χθες στην Μαλακάσα δοκίμασα τα sporting του Ζώτου .
http://e-zotos.gr/index.php/hunting-session/cartrmenu/11-sporting-cartridge
Στην δοκιμή στον πίνακα ειχα έντονη ανάκρουση για 28γρ (όχι ανυπόφορη ), κοιτώντας τον πίνακα απο κοντά η αποτύπωση των σκαγιών ήταν πολύ έντονη που μου έκανε εντύπωση .
Χθές με δυνατό αέρα έριξα την πρώτη πούλια με τα sporting lambro που ρίχνω συνήθως και είχα απογοητευτική απόδοση:(
Την δεύτερη πουλια πάλι με δυνατό αέρα , την έριξα με του Ζώτου και πήγα σαφώς καλύτερα από πριν και λίγο καλύτερα από τις συνηθισμένες μου επιδόσεις .Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο το φυσίγγια ή οτι εξιλεώθηκα με το τερέν , απλά το αναφέρω .
Δυστυχώς οι φωτό μου ήταν κακές αν και προσπάθησα να τις φτιάξω λίγο , αλλά θα τις βάλω για την πληροφορία .

Το όπλο browning b525 inv+ και τα τσόκ που χρησιμοποιήθηκαν τα παρακάτω

και οι βολές στα 25m
 
Last edited:
Χρήστο, αν αξιολογήσουμε με την πραγματική διάμετρο τα τσοκ και όχι με την ονομαστική έχουμε : IC και 1/4 σφιχτό προς LM.
Για αυτά τα τσοκ η 1η, με το ανοιχτό τσοκ, (αν και σου' φυγε λίγο αριστερά η ντουφεκιά) θα μπορούσε να είναι λίγο πιο ''μαζεμένη'' και λίγο καλύτερα ''τακτοποιημένη'', ειδικά στην περιφέρεια...
Η δεύτερη μια χαρά είναι και ''δείχνει'' να' χει μέτρα ακόμα...
Το αποτύπωμα της κατανομή που σου δίνει με το ανοιχτό τσοκ, σε συνδυασμό με τη ανάκρουση, που λες οτι είχε, με κάνει να υποψιάζομαι ότι το φυσίγγιο έχει αρκετά υψηλές ταχύτητες. Συνήθως οι υψηλές ταχύτητες δίνουν ''άστατες'' κατανομές στα ανοιχτά τσοκ και ανάκρουση...
 
Last edited:
Χρήστο, αν αξιολογήσουμε με την πραγματική διάμετρο τα τσοκ και όχι με την ονομαστική έχουμε : IC και 1/4 σφιχτό.
Για αυτά τα τσοκ η 1η, με το ανοιχτό τσοκ, (αν και σου' φυγε λίγο αριστερά η ντουφεκιά) θα μπορούσε να είναι λίγο πιο ''μαζεμένη'' και λίγο καλύτερα ''τακτοποιημένη'', ειδικά στην περιφέρεια...
Η δεύτερη μια χαρά είναι και ''δείχνει'' να' χει μέτρα ακόμα...
Το αποτύπωμα της κατανομή που σου δίνει με το ανοιχτό τσοκ, σε συνδυασμό με τη ανάκρουση, που λες οτι είχε, με κάνει να υποψιάζομαι ότι το φυσίγγιο έχει αρκετά υψηλές ταχύτητες. Συνήθως οι υψηλές ταχύτητες δίνουν ''άστατες'' κατανομές στα ανοιχτά τσοκ και ανάκρουση...
Ναι τα τσόκ Σπύρο ειναι ποιο ανοιχτά απο τα αναγραφόμενα για αυτό ειπα να βάζω την διάμετρο τους στις δοκιμές μου.
Κύριος με την κάτω κάννη έχω μια αριστερή τάση..(7 στης 10 τουφεκιές ειναι έστω και λίγο αριστερά ) θα το δω σύντομα για να το ρυθμίσει ο μάστορας.
Συμπληρωματικά στις εντυπώσεις μου να πώ πως νομίζω οτι η ανάκρουση θα με κούραζε αν έπαιζα άλλες δύο πούλιες !.xm.
 
απλα μαμανε αλλα ακριβα λογω αντιμονιου.ειδικα το 7 1/2 ειναι φανταστρουμφικο
Ευρυπιδη θα τα δουλευες και στο κυνηγι ? Το αντιμονιο τα κανει ποιο σκληρα ?
Η τιμη δεν ειναι και υπερβολικη σε σχεση με τα σπορτινκ...0,80 λεπτα
 
Last edited:
ναι αργυρη θα τα δουλευα στα τρυγονια που εχει ζεστη με σφιχτο τσοκ.δες τις δοκιμες που εχει κανει ο γιαννης και θα καταλαβεις.ναι με το αντιμονιο ειναι πιο σκληρα και δεν εχουνε τοση παραμορφωση στην εξοδο απο την κανη.αλλα μονο στα τρυγονια και γενικα το 8 στην τσιχλα αλλα παντα σε καλο καιρο.παντως και το sporting που δουλεψα περυσι στην τσιχλα δεν ειχα κανενα παραπονο.ακαριαια και καθαρα σκοτωματα.ακομα και με το 9 1/2 πηρα πουλια σε αρκετα μακρινες αποστασεις
 
καλησπέρα παιδιά

τελικα έριξα μόνο με την 930i δεν πήρα το δίκαννο μαζί ,,,την επόμενη - τουφεκιές στα 35m με *** και από τα δύο φυσίγγια,με το premium gold μου έφυγε ελάχιστα πιο πάνω αλλά φαίνεται η κατανομή

με τα 206SV δεν εντυπωσιάστηκα και τόσο αλλά τα premium gold τα αγάπησα,μαλακό με ωραία κατανομή

χάρηκα που γνώρισα και τον vpap και ρίξαμε μερικές πούλες μαζι !


Παυλο ποια ακριβως ειναι αυτα τα δυο φυσιγγια που εγραψες;
 
παντως σημερα τ απογευμα η m2 γαζωσε στο σκοπευτηριο με lambro sporting 8αρακια.αλλη μια 20αρα πουλα και ειναι η 2η φορα πουριχνω μ αυτο τ οπλο.τι να πω δεν ξερω.η μου εχει κατσει απιστευτα καλα η ειμαι ακομα στο σταδιο του ενθουσιασμου.μονο ο χρονος θα δειξει
 
παντως σημερα τ απογευμα η m2 γαζωσε στο σκοπευτηριο με lambro sporting 8αρακια.αλλη μια 20αρα πουλα και ειναι η 2η φορα πουριχνω μ αυτο τ οπλο.τι να πω δεν ξερω.η μου εχει κατσει απιστευτα καλα η ειμαι ακομα στο σταδιο του ενθουσιασμου.μονο ο χρονος θα δειξει
Μπραβο ευρυπιδη!μαλακασα πηγαινεις;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top