Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
  1. Καλησπέρα. Είχαμε ζητήσει από το Νίκο το Ζωχιό ( τοπικός κατασκευαστής) να μας φτιάξει ένα σκοπευτικό φυσηγγι για sporting. Το περσινό που μας έφτιαξε ειχε λίγο ανάκρουση και για φέτος του ζητησαμε να το βελτιώσει από θέμα ανάκρουσης. Την Κυριακή εριξα με το νέο φυσηγγι και εμεινα απόλυτα οικανοποιημενος. Μαλακό και γρήγορο, γενικά ξεκούραστο φυσηγγι. Όπως έμαθα από τους πιο ψαγμενους έχει πυρητιδα Aquila σκοπευτική και τα σκάγια είναι Νο 8. Περισσότερα δεν ξέρω γιατί υπάρχουν πιο γνώστες από εμένα. Πάντως μου άρεσε πολλή, όπως επίσης και το sporting του Κενταύρου.

pic upload

image hosting 30 mb
Γιάννη όταν λες περσινό εννοείς το μπλέ το 28άρι, γιατί εγώ που το έριξα δε μου κακοφάνηκε στην ανάκρουση, μπορώ να πω οτι ήταν και λίγο ελαφρύτερο από το GORILLA sporting που έριχνα μαζί ...
Το φετινό το έβγαλε μόνο για σάς ή θα το βγάλει και στην παραγωγή?
 
Γιάννη όταν λες περσινό εννοείς το μπλέ το 28άρι, γιατί εγώ που το έριξα δε μου κακοφάνηκε στην ανάκρουση, μπορώ να πω οτι ήταν και λίγο ελαφρύτερο από το GORILLA sporting που έριχνα μαζί ...
Το φετινό το έβγαλε μόνο για σάς ή θα το βγάλει και στην παραγωγή?
Δεν είναι το μπλέ Σπύρο,το περσινό είχε ήταν κόκκινο χωρίς λογότυπο για να βγει σε χαμηλή τιμή. Τώρα για τα φετινα δεν ξέρω αν θα τα βγάλει στη παραγωγή γιατί και το μπλε που λες με f2 το έχει χρόνια και το βγάζει από 8 έως 10 νούμερα. Θα τον ρωτησω όμως πληροφοριακά. Ο Νικος ( περισσότερο) αλλά και ο γιος του ο Μακης έχει τρομερές γνώσεις στα φυσίγγια άλλωστε είναι πολλά χρόνια στο χώρο και οι πωλήσεις και η εκτιμηση για τη δουλειά του και από κυνηγούς εκτός Κέρκυρας το αποδεικνύουν.
 
Το μπλέ με την F2X28 εννοούσα Γιάννη...
Παρεμπιπτόντως πρόπερσι, που ήμουν 2-3 μέρες στην Κέρκυρα στα μπασίματα της κίχλας τον Οκτώβρη, σ' ένα κυνήγι ένας μπάρμπα μου 70+ χρονών με ρωτάει...
''τι φυσίγγια είναι αυτά τα μπλέ που ρίχνεις?''
''28άρια του Ζωχιού Νο 8'' του λέω
''28 γραμμάρια'' μου λέει ''και καλά κόβουνε?''
εν το μεταξύ φανατικός αυτός του κόκκινου και του μπλέ διασποράς...
''Πάρε του λέω να δοκιμάσεις'' και του δίνω 4-5 φυσίγγια...
Το απόγευμα πήγε στο Νίκο και πήρε μια κούτα, τώρα τα ρίχνει μέχρι και στα τρυγόνια το Σεπτέμβρη.sarcastic.
 
Σήμερα στο σκοπευτήριο δεν είχαν τα NSI UNO PRIMA που είχαν φέτος μέχρι τώρα, αλλά τα CHEDDITE Drago Sporting. Έτσι πήρα 2 κουτιά και 1 κουτί B&P Competition One skeet (για τα κοντινά πιάτα). Και από τα δυο έχω ρίξει χιλιάδες στο παρελθόν. Δεν έχω να πω κάτι για την σημερινή απόδοσή τους, νομίζω ότι κάνανε τη δουλειά τους - εγώ δεν ήμουνα στα καλύτερά μου σήμερα :( - απλά παρατήρησα ότι το Β&Ρ έβγαζε φλόγα από τις κάννες, ειδικά προς το τέλος της 2ης πούλας που είχε σουρουπώσει καλά, αυτό ήταν πολύ αισθητό! Ενώ με το Cheddite δεν συνέβη αυτό καθόλου! Επίσης βλέποντάς τα εξωτερικά, μου φάνηκε ότι τα καψούλια τους ήταν διαφορετικά, ενώ παλιότερα και τα 2 είχαν Cx2000!
Γι' αυτό όταν γύρισα σπίτι έκοψα ένα από το καθένα:
Στο B&P Compettition One δεν βρήκα κάτι περίεργο, το καψούλι ήταν Cx2000, η πυρίτιδα G2000 - μόνο η δόση που έχω βρει κατά καιρούς "παίζει" αρκετά: πολύ παλιά (από τότε που λεγόταν Competition 2000) είχε 1,20 γρ. - αργότερα είχα βρει 1,25 - πιο μετά 1,27-1,28 και μέχρι 1,32 γρ. (νομίζω πέρυσι) - και το σημερινό πάλι είχε 1,21 γρ. .what.
Το Cheddite Drago Sporting είχε όπως πάντα Granular, αλλά ενώ παλιότερα πάντα εύρισκα 1,25-1,26 γρ. το σημερινό είχε 1,34 γρ. .xm. Ίσως τώρα να έχει τη Granular V ή "SV Grossa" όπως τη λέει τώρα η εταιρεία και τη δίνει Cx2000/ 1,33x28 ενώ παλιότερα να είχε την "SV Fine" (Cx2000/1,22x24) ... Αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το καψούλι: Μ 688 ... Ναι κάλυκας Cheddite με καψούλι της NSI !!! .what.
6ariG2F.jpg

f9iGALo.jpg

.xm.... Δεν ξέρω τι παίζει με τις ιταλικές εταιρείες, και για ποιο λόγο αυτές οι αλλαγές συστατικών, οι αλχημείες και τα σκαμπανεβάσματα στις δοσολογίες ... προφανώς δεν τα κάνουν μόνο οι Έλληνες κατασκευαστές. Πάντως εγώ αύριο κιόλας θα πάω να πάρω 1-2 κούτες Lambro sporting και Skeet αν βρω εδώ, και με πρώτη ευκαιρία θα παραγγείλω καμιά κούτα Sporting του Κένταυρου (αφού βεβαιωθώ ότι συνεχίζει και φέτος την αγαπημένη μου συνταγή με CSB5 και Z2M-24 ...) ;)
 
.............xm.... Δεν ξέρω τι παίζει με τις ιταλικές εταιρείες, και για ποιο λόγο αυτές οι αλλαγές συστατικών, οι αλχημείες και τα σκαμπανεβάσματα στις δοσολογίες ... προφανώς δεν τα κάνουν μόνο οι Έλληνες κατασκευαστές. Πάντως εγώ αύριο κιόλας θα πάω να πάρω 1-2 κούτες Lambro sporting και Skeet αν βρω εδώ, και με πρώτη ευκαιρία θα παραγγείλω καμιά κούτα Sporting του Κένταυρου (αφού βεβαιωθώ ότι συνεχίζει και φέτος την αγαπημένη μου συνταγή με CSB5 και Z2M-24 ...) ;)
Στέλιο ολοι κάνουν τις αλχημείες τους....για ποιό λόγο όμως δεν καταλαβαίνω.....ίσως οι παρτίδες ποικίλουν ανάλογα με την εποχή που χρησιμοποιούνται στην Ιταλία(λέω εγώ)στην Ελλάδα έρχεται ότι υπάρχει(γι αυτό είμαι σίγουρος)
τα sporting του Κένταυρου είναι ακριβώς όπως τα λές τουλάχιστον μέχρι την περασμένη εβδομάδα που αγόρασε φίλος 1 κούτα :)
 
Το Σπορτιγκ του Κενταυρου δεν υπαρχει λογος να αλλαξει. Αυτη τη στιγμη οι Ισπανικες πυριτιδες ειναι οι πιο οικονομικες της αγορας, και εφοσον το τελικο προιον ειναι τοσο καλο, ποιος ο λογος να πειραματιστει; Διευκρινιζω, οικονομικες, κακες σε καμμια περιπτωση.

Το Drago το εριχνα οταν πρωτοανεβηκα πανω, μαζι με δικα μου 32γρ. Η αισθηση που μου αφηνε ηταν πιο εντονη, σε σχεση με τα δικα μου
 
Το μπλέ με την F2X28 εννοούσα Γιάννη...
Παρεμπιπτόντως πρόπερσι, που ήμουν 2-3 μέρες στην Κέρκυρα στα μπασίματα της κίχλας τον Οκτώβρη, σ' ένα κυνήγι ένας μπάρμπα μου 70+ χρονών με ρωτάει...
''τι φυσίγγια είναι αυτά τα μπλέ που ρίχνεις?''
''28άρια του Ζωχιού Νο 8'' του λέω
''28 γραμμάρια'' μου λέει ''και καλά κόβουνε?''
εν το μεταξύ φανατικός αυτός του κόκκινου και του μπλέ διασποράς...
''Πάρε του λέω να δοκιμάσεις'' και του δίνω 4-5 φυσίγγια...
Το απόγευμα πήγε στο Νίκο και πήρε μια κούτα, τώρα τα ρίχνει μέχρι και στα τρυγόνια το Σεπτέμβρη.sarcastic.
Πολυ καλα 28αρια με f2×28 1,45×28 καρδαρα 24.
 
Ηλία τα 206 €5,5 τό ίδιο και τα premium gold με τα επινικελωμένα

Θέλω να ξερω τις τιμες των ανταγωνιστών τις παρακολουθούν οι ντόπιοι κατασκευαστές η κάνουν πως δεν βλέπουν? Ποσο θα κοστολογουςε άραγε ο Έλληνας κατασκευαστής ενα τέτοιο φυσιγγι?
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top