Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Βικτωρα και στο δικο μου μπαικαλ που καθαρίζεται συχνα τα prima κανουν τις κάννες τατανα.γι αυτό τα εκοψα.πολύ καθαρές καννες και άψογα σκοτωματα είδα με τα λαμπρό sporting και nsi due.τελικά η as θεριζει
Το NSI DUE, που το' ριξα πέρσι Ευριπίδη, καλό αλλά λίγο ''σκληρό''...
Τουλάχιστο σε σύγκριση με το RIO Τarget 28 και το Gorilla Sporting που έριχνα ταυτόχρονα...
 
Σπύρο τα υπολοιπα που γράφεις δεν τα έχουμε εδώ.θα συμφωνήσω οτι το due είναι σκληρό αλλά φίλε μου αμα βρεις τις προσκοπευσεις του κατεβάζει τις τσίχλες απο το διαστημα.μιλάμε για πολύ συγκεντρωση τουλαχιστον στο δικο μου οπλο
 
ΚΑΛΚΑΤΖΑΚΟΣ 5.60. ΣΤΑ ΔΕΚΑ ΚΟΥΤΙΑ 5,50. ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΑ ΛΑΜΠΡΟ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ. Τα NSI DUE ειναι τα επομενα 28αρια που θα δοκιμασω. ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ. ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΤΟΥ ΜΑΛΑΚΟΥ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΙΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ. ΤΟ DUE ΑΠΟ ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΜΑΛΑΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ UNO. ΘΑΑΑ ΤΟ ΔΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.
 
Σπύρο τα υπολοιπα που γράφεις δεν τα έχουμε εδώ.θα συμφωνήσω οτι το due είναι σκληρό αλλά φίλε μου αμα βρεις τις προσκοπευσεις του κατεβάζει τις τσίχλες απο το διαστημα.μιλάμε για πολύ συγκεντρωση τουλαχιστον στο δικο μου οπλο
Οντως Ευριπίδη, αρκετά συγκεντρωτικό, πήρα και 'γω καμποσα μακρινά, αν όταν τα πήρα... τα πήρα με την πεποίθηση για κάτι πιο ανοιχτό λόγω του βύσματος του (power piston) που υποτίθεται οι προορίζεται για βολές skeet
 
Σπύρο κάποια στιγμη θα τα ρίξω και με τη μπενελι να δω τι γίνεται.πάντως με τους καιρους που έχουμε εδώ θα δώσω πιο πολλές ευκαιρίες στα σκοπευτικά.ειδικα στα μπασιματα θα βιδωσω κάνα φουλ απάνω και οποιον πάρει ο χαρος
 
Εδώ Χανιά 5,60 η 5,80 αν θυμάμαι καλα
Ευριπίδη, ίδια τιμή τα είχε με τα Lambro sporting 5,70. Και 5,20 τα Lambro skeet. Το θυμάμαι γιατί είχα πάει προ καιρού να πάρω μια κούτα Lambro sporting και είχε μόνο 7 κουτιά, οπότε του είπα και μου συμπλήρωσε την κούτα με 3 κουτιά UNO PRIMA και μου την άφησε 55 ευρώ, πήρα και μια κούτα skeet, 50 ευρώ.
 
Ο DUE ΑΠΟ ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΜΑΛΑΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ UNO.
To NSI DUE η εταιρια Nick το δίνει πιο γρήγορο 1345 Fps-γυρω στα 410 μ/δ
491.1.jpg

Το NSI UNO το δίνει στα 1296 Fps-395 μ/δ.
601.1.jpg

Τωρα απο πιέσεις δεν ξέρω....
Σπύρο κάποια στιγμη θα τα ρίξω και με τη μπενελι να δω τι γίνεται.πάντως με τους καιρους που έχουμε εδώ θα δώσω πιο πολλές ευκαιρίες στα σκοπευτικά.ειδικα στα μπασιματα θα βιδωσω κάνα φουλ απάνω και οποιον πάρει ο χαρος
Ευριπίδη δεν χρειάζεσαι σφιχτό τσοκ (τουλάχιστο όχι σφιχτότερο απο αυτό που βαζεις στα 32αρια), όλα τα sporting που έχω ρίξει είναι αρκετά συγκεντρωτικά φυσίγγια (πιθανό και λόγω σκληρών σκαγιών) και στον ωφέλιμο κύκλο της ντουφεκιάς, υπάρχει περίπτωση να ''παίρνεις'' περισσότερα σκάγια απο ένα 32αρι φυσίγγιο
 
Το NSI DUE το δοκιμασα περσι, ειχε κατεβει ο Λεωνιδας με το Γερασιμο για το Grand Prix και μου δωσε καμμια 10αρια φυσιγγια. Εριξα μερικα, και τα υπολοιπα σφαγιασθηκαν ωστε να δω τα σωθικα τους. Το αντιγραψα λοιπον, μου αφηνει σχεδον την ιδια αισθηση με το εργοστασιακο, και ειλικρινα δεν μου δινει την αισθηση φυσιγγιου "σκληρου" παρολο που ειχα συνηθισει τοσα χρονια να ριχνω στο σπορτιγκ 24γρ. Αυτο που με εχει ενθουσιασει ειναι τα σπασιματα που κανει, στο κυνηγι δεν το εχω παρει ακομα, αλλα σε μεσαιας αποστασης τσιχλοκαρτερα, θα μαμαει πιστευω.
 
To NSI DUE η εταιρια Nick το δίνει πιο γρήγορο 1345 Fps-γυρω στα 410 μ/δ
491.1.jpg

Το NSI UNO το δίνει στα 1296 Fps-395 μ/δ.
601.1.jpg

Τωρα απο πιέσεις δεν ξέρω....

Ευριπίδη δεν χρειάζεσαι σφιχτό τσοκ (τουλάχιστο όχι σφιχτότερο απο αυτό που βαζεις στα 32αρια), όλα τα sporting που έχω ρίξει είναι αρκετά συγκεντρωτικά φυσίγγια (πιθανό και λόγω σκληρών σκαγιών) και στον ωφέλιμο κύκλο της ντουφεκιάς, υπάρχει περίπτωση να ''παίρνεις'' περισσότερα σκάγια απο ένα 32αρι φυσίγγιο
Αυτό ακριβως θέλω Σπύρο κέντρα.το ξέρω οτι δίνει και η περιφέρεια καλά αποτελ.αλλά πιο πολύ θέλω κέντρα.γι αυτό πέρυσι που άρχισα να χρήσ.τα σκοπευτικά στις τσίχλες ευχαριστιομουνα πιο πολύ τα σκοτωματα.όπως κατάλαβες προσπαθώ να γίνω αρης.εεεεε κεντροτουφεκαω ήθελα να πω
 
Τα κεντρα ειναι ωραια, αν αρεσκεσαι στις οριακες τουφεκιες, και φυσικα αν τα σκαγια εχουν μενουσες ταχυτητες. Αν εισαι σε καρτερι που τα πουλια περνανε κοντα, θες ομοιομορφη κατανομη
Ρε εγώ θέλω κέντρα.τι πεταγεσαι? Άντε πήγαινε να δοκιμασεις κάνα κριγκοφ
Μη κόβεις τα φτερά του παιδιού ρε Βίκτορα...
Εδώ σου λέει θέλει να προκόψει και να εξελιχθεί σε κεντροντουφεκάω.sarcastic.
 
Ρε εγώ θέλω κέντρα.τι πεταγεσαι? Άντε πήγαινε να δοκιμασεις κάνα κριγκοφ

Και γω θελω κεντρα, αλλα απο τα αλλα, εκεινα τα οικογενειακα, με τα κοψιδια.

Κανονισε το χειμωνα να ακουγεσαι απο το παραδιπλα καρτερι;)
 
Εγω παντως οταν τελειωσουν καμια 15αρια κουτια που εχω ακομα σε 8 κ 8,5 νουμερο θα παω αποκλειστικα σε 7,5αρια... Ειδικα αν θες να "παιξεις" κ λιγο με τις αποστασεις κ τους δισκους αυτη η μικρη διαφορα του μισου η ενος νουμερου ειναι πολυ "βοηθητικη"...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top