Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ναι έχω σφάξει. Φέτος, μέχρι πριν ένα μήνα περίπου αυτά έριχνα, γιατί μόνο αυτά είχαν τότε στο σκοπευτήριο. Καψούλι έχουν 688 κι αυτά, πυρίτιδα Prima V 1,43gr και βύσμα GT 24. Κι εμένα μου άρεσαν πολύ. Όσο για το ότι αφήνουν βρωμιά στις κάννες, όπως έχουν γράψει άλλα παιδιά, πράγματι άφηναν κάμποσους μικροσκοπικούς κόκκους "κάρβουνο" και λίγη κάπνα, αλλά αυτό δεν με προβλημάτιζε ιδιαίτερα, αφού τα έριχνα με δίκαννο, και κατά τα άλλα μου πήγαιναν αρκετά καλά. Απλά μόλις επέστρεφα σπίτι περνούσα 2-3 φορές από τις κάννες λίγο χαρτί κουζίνας ή χαρτοπετσέτες και γίνονταν γυαλί.
20160404_164031.jpg
.RESPECT.. Πολυ καλη η δουλεια σου. Και εμενα μου πανε καλα τα συγκεκριμενα.
 
Ναι έχω σφάξει. Φέτος, μέχρι πριν ένα μήνα περίπου αυτά έριχνα, γιατί μόνο αυτά είχαν τότε στο σκοπευτήριο. Καψούλι έχουν 688 κι αυτά, πυρίτιδα Prima V 1,43gr και βύσμα GT 24. Κι εμένα μου άρεσαν πολύ. Όσο για το ότι αφήνουν βρωμιά στις κάννες, όπως έχουν γράψει άλλα παιδιά, πράγματι άφηναν κάμποσους μικροσκοπικούς κόκκους "κάρβουνο" και λίγη κάπνα, αλλά αυτό δεν με προβλημάτιζε ιδιαίτερα, αφού τα έριχνα με δίκαννο, και κατά τα άλλα μου πήγαιναν αρκετά καλά. Απλά μόλις επέστρεφα σπίτι περνούσα 2-3 φορές από τις κάννες λίγο χαρτί κουζίνας ή χαρτοπετσέτες και γίνονταν γυαλί.
20160404_164031.jpg
Ωραίος Στέλιο αυτό θα πει οργάνωση, εγώ πάλι καμία σχέση..sarcastic..
 
Ναι έχω σφάξει. Φέτος, μέχρι πριν ένα μήνα περίπου αυτά έριχνα, γιατί μόνο αυτά είχαν τότε στο σκοπευτήριο. Καψούλι έχουν 688 κι αυτά, πυρίτιδα Prima V 1,43gr και βύσμα GT 24. Κι εμένα μου άρεσαν πολύ. Όσο για το ότι αφήνουν βρωμιά στις κάννες, όπως έχουν γράψει άλλα παιδιά, πράγματι άφηναν κάμποσους μικροσκοπικούς κόκκους "κάρβουνο" και λίγη κάπνα, αλλά αυτό δεν με προβλημάτιζε ιδιαίτερα, αφού τα έριχνα με δίκαννο, και κατά τα άλλα μου πήγαιναν αρκετά καλά. Απλά μόλις επέστρεφα σπίτι περνούσα 2-3 φορές από τις κάννες λίγο χαρτί κουζίνας ή χαρτοπετσέτες και γίνονταν γυαλί.
20160404_164031.jpg
.congrats..congrats.
Ωραίος ο Στέλιος!
Κλιντ Ιστγουντ...δε μιλάει, πυροβολάει....buy..sarcastic.

Σε κείνο που έπεσε το μάτι μου είναι στο ότι, ενώ το DUE-SPORTING φαινομενικά έχει λιγότερα σκάγια (27,96 γρ./Νο 8,5) απο το UNO-PRIMA (28,23γρ./Νο 8,5), στην πραγματικότητα και λόγω της διαφοράς ειδικού βάρους των σκαγιών της γόμωσης τους, έχει και 3 σκάγια παραπάνω...
Ψιλοδιαφορες βέβαια άνευ ουσίας, αλλά δείχνει την αξία της πραγματικής μέτρησης (εξακρίβωσης) του πραγματικού μεγέθους-βάρους των σκαγιών ενός φυσιγγίου, πέρα του αναγραφόμενου, και ειδικά σε φυσίγγια που προέρχονται από χώρες με διαφορετική κλίμακα αρίθμησης σκαγιών...π.χ Ιταλία-Ισπανία...
 
... Ψιλοδιαφορες βέβαια άνευ ουσίας, αλλά δείχνει την αξία της πραγματικής μέτρησης (εξακρίβωσης) του πραγματικού μεγέθους-βάρους των σκαγιών ενός φυσιγγίου, πέρα του αναγραφόμενου ...
Εννοείται βέβαια Σπύρο ότι το βάρος της γόμωσης που γράφω είναι από ένα φυσίγγι που έσφαξα και ζύγισα, δεν σημαίνει ότι όλα τα φυσίγγια του κουτιού έχουν το ίδιο ακριβώς βάρος σκαγιών (και επομένως και τον ίδιο αριθμό), πάντα υπάρχουν μικρές διακυμάνσεις, και το ίδιο ισχύει και για την πυρίτιδα. Όταν έχω χρόνο και δε βαριέμαι, σφάζω και δεύτερο (ή και 3ο και 4ο, ειδικά αν δω σημαντικές διακυμάνσεις). Όταν έχω κι άλλες μετρήσεις τις σημειώνω κάτω - κάτω, π.χ. 1,41 - 28,25 / 1,44 - 28,16 ...
Κάποιες φορές πάλι, όταν έχω ολόκληρο κουτί αλλά δεν θέλω να χαλάσω πολλά φυσίγγια, κάνω το εξής: Ζυγίζω χωριστά 5-6 πλήρη φυσίγγια (ή και περισσότερα) και σημειώνω το βάρος καθενός, και "σφάζω" αυτό που το βάρος του είναι πιο κοντά στο μέσο όρο! ;)
Αλλά πολλές φορές έχω μόνο ένα φυσίγγι, που το πήρα από κάποιον φίλο ειδικά για σφάξιμο.
Υ.Γ. Ίσως αναρωτιέστε γιατί εκτός από τον αριθμό σκαγιών ανά γραμμάριο, κάθομαι και υπολογίζω και τον αριθμό σκαγιών ανά ουγγιά! Είναι μια ... ιδιοτροπία μου, αλλά με βοηθά να έχω μια άμεση σύγκριση με το αντίστοιχο αμερικάνικο νούμερο σκαγιών. Π.χ. το Νο.8 στους αμερικανικούς πίνακες μεγεθών συνήθως δίνει 410 pellets/oz. ;)
 
Εννοείται βέβαια Σπύρο ότι το βάρος της γόμωσης που γράφω είναι από ένα φυσίγγι που έσφαξα και ζύγισα, δεν σημαίνει ότι όλα τα φυσίγγια του κουτιού έχουν το ίδιο ακριβώς βάρος σκαγιών (και επομένως και τον ίδιο αριθμό), πάντα υπάρχουν μικρές διακυμάνσεις, και το ίδιο ισχύει και για την πυρίτιδα.
Εννοείτε Στέλιο...απλά με αφορμή την ακρίβεια των μετρήσεων σου, έγραψα για τις διαφορές που έχουν καμιά φορά ίδια (αναγραφόμενα) Νο σκαγιών...
Σαφώς, διαφορές από φυσίγγι σε φυσίγγι στο ίδιο κουτί υπάρχουν και μάλιστα ορισμένες φορές φτάνουν ή και ξεπερνούν καμιά φορά το 1γρ. σκαγιών και τα 0,05 γρ. μπαρούτης...οι διαφορές αυτές δεν αφορούν κατά ανάγκη τα ''οικονομικά'' φυσίγγια αλλά υπάρχουν και σε φημισμένα (και πανάκριβα) φυσίγγια μεγάλων εταιριών.
 
Ενταξει, φαντασου οτι γεμιζονται σε μηχανες με ογκομετρικα, και οσο ναναι υπαρχουν και διακυμανσεις.
 
Ενταξει, φαντασου οτι γεμιζονται σε μηχανες με ογκομετρικα, και οσο ναναι υπαρχουν και διακυμανσεις.
Θα υπάρχουν διακυμάνσεις Βίκτορα σίγουρα, αλλά υπάρχουν και φυσίγγια με πολύ μικρότερες διακυμάνσεις από κάποια άλλα...
Παράδειγμα θυμάμαι, σε μετρήσεις που έκανε το περιοδικό HUNTER PASSION κατά την παρουσίαση-δοκιμή φυσιγγίων, σκοπευτικά (skeet-sporting) φυσίγγια μικρής Ελληνικής βιοτεχνίας φυσιγγίων που μετρήθηκαν, είχαν μηδαμινή διακύμανση στο βάρος της πυρίτιδας των 5 φυσιγγίων...
Aν θυμάμαι καλά το skeet το είχε μετρήσει ο κ.Χατζιώτης και το sporting ο Άρις...
Αμη τι άλλο αυτό δείχνει την επιμέλεια, το μεράκι και το σεβασμό του κατασκευαστή προς τον πελάτη...
 
Θυμαμαι το φυσιγγι, ειχα σφαξει και γω καμμια 10αρια και ηταν ολα με διακυμανσεις σχεδον μηδαμινες. Απο την αλλη, ακομα και τα ογκομετρικα, αν κρατας σταθερες τις σταθμες, εχεις σταθερη την ποσοτητα. Οπως ειπες, εξαρταται απο το ποσο σημασια δινει κανεις στο προιον του
 
Θα υπάρχουν διακυμάνσεις Βίκτορα σίγουρα, αλλά υπάρχουν και φυσίγγια με πολύ μικρότερες διακυμάνσεις από κάποια άλλα...
Παράδειγμα θυμάμαι, σε μετρήσεις που έκανε το περιοδικό HUNTER PASSION κατά την παρουσίαση-δοκιμή φυσιγγίων, σκοπευτικά (skeet-sporting) φυσίγγια μικρής Ελληνικής βιοτεχνίας φυσιγγίων που μετρήθηκαν, είχαν μηδαμινή διακύμανση στο βάρος της πυρίτιδας των 5 φυσιγγίων...
Aν θυμάμαι καλά το skeet το είχε μετρήσει ο κ.Χατζιώτης και το sporting ο Άρις...
Αμη τι άλλο αυτό δείχνει την επιμέλεια, το μεράκι και το σεβασμό του κατασκευαστή προς τον πελάτη...
θα συμφωνήσω Σπύρο και πιστεύω οτι οι μικροί βιοτέχνες μιας που δεν έχουν την δυνατότητα προβολής των μεγάλων .. έχουν ένα "όπλο" , την προσεχτική και ποιοτική δουλειά . επιπλέω θέλω να πιστεύω οτι για εμάς που δεν γεμίζουμε, σίγουρα θα υπάρχει κάποιος μερακλής βιοτέχνης που θα φτιάχνει φυσίγγια κοντά στα γούστα μας
Δεν εχω δοκιμάσει αυτα τα φυσίγγια αλλά σν βρεθω κοντά σίγουρα θα πάω να πάρω !
ΟΠΟΙΟΣ τα έχει δοκιμάσει θα ήθελα την γνώμη του .
Εδώ η αναφορά στο άρθρο που αναφέρεις (άν λέμε το ίδιο)
http://www.alectoris-club.gr/alectoris/
 
Last edited:
θα συμφωνήσω Σπύρο και πιστεύω οτι οι μικροί βιοτέχνες μιας που δεν έχουν την δυνατότητα προβολής των μεγάλων .. έχουν ένα "όπλο" , την προσεχτική και ποιοτική δουλειά . επιπλέω θέλω να πιστεύω οτι για εμάς που δεν γεμίζουμε, σίγουρα θα υπάρχει κάποιος μερακλής βιοτέχνης που θα φτιάχνει φυσίγγια κοντά στα γούστα μας
Δεν εχω δοκιμάσει αυτα τα φυσίγγια αλλά σν βρεθω κοντά σίγουρα θα πάω να πάρω !
Εδώ η αναφορά στο άρθρο που αναφέρεις (άν λέμε το ίδιο)
http://www.alectoris-club.gr/alectoris/
Ναι Χρήστο γιαυτα τα φυσίγγια λέω...
Και γω δεν τα έχω ρίξει ποτέ, αλλά φαίνεται ότι ο κατασκευαστής, κάνει αξιόλογη δουλειά...
 
Χρηστο εχει τυχει να ριξω το διασπορας 36 του Alectoris σε κυνηγι μεπκατσας κ ηταν παρα πολυ καλο, επισης εχουμε δοκιμασει τα Duck Shoot 33γρ ν6 κ ηταν επισης πολυ αποδοτικα στο κυνηγι...Απο σκοπευτικα τωρα, τα εχω ριξει κ τα δυο, και τα μαυρα με την Grannular και τα κιτρινα... Προσωπικα μου αρεσαν περισσοτερο σαν αισθηση τα κιτρινα αλλα κ τα δυο μου ειχαν αφησει πολυ θετικες εντυπωσεις... Στο κυνηγι δεν εχει τυχει να δοκιμασω τα 28αρια του...

Επεσαν στα χερια μου καποια Rm Sporting Premier Gold με επινικελωμενα σκαγια ν7,5...
Τα φυσιγγια ειναι σε καλυκα Rm 24 χιλ, καψουλι G-209 της Maxam, πυριτιδα PSb5 με βαρος 1,35 γρ, σκαγια 28 γρ ν7,5 διαμετρου 2,4 χιλ ακριβως κ δειχνουν πολυ ποιοτικα, κυαθιο της Maxam το Α24 και κλεισιμο αστεροειδες 6 πτυχων στα 57,9 χιλ... Θα δοκιμαστουν κ στην πραξη μιας κ προσφερονται σε πολυ καλη τιμη (5,5 ευρω)...
 
Χρηστο εχει τυχει να ριξω το διασπορας 36 του Alectoris σε κυνηγι μεπκατσας κ ηταν παρα πολυ καλο, επισης εχουμε δοκιμασει τα Duck Shoot 33γρ ν6 κ ηταν επισης πολυ αποδοτικα στο κυνηγι...Απο σκοπευτικα τωρα, τα εχω ριξει κ τα δυο, και τα μαυρα με την Grannular και τα κιτρινα... Προσωπικα μου αρεσαν περισσοτερο σαν αισθηση τα κιτρινα αλλα κ τα δυο μου ειχαν αφησει πολυ θετικες εντυπωσεις... Στο κυνηγι δεν εχει τυχει να δοκιμασω τα 28αρια του...

Επεσαν στα χερια μου καποια Rm Sporting Premier Gold με επινικελωμενα σκαγια ν7,5...
Τα φυσιγγια ειναι σε καλυκα Rm 24 χιλ, καψουλι G-209 της Maxam, πυριτιδα PSb5 με βαρος 1,35 γρ, σκαγια 28 γρ ν7,5 διαμετρου 2,4 χιλ ακριβως κ δειχνουν πολυ ποιοτικα, κυαθιο της Maxam το Α24 και κλεισιμο αστεροειδες 6 πτυχων στα 57,9 χιλ... Θα δοκιμαστουν κ στην πραξη μιας κ προσφερονται σε πολυ καλη τιμη (5,5 ευρω)...
Νομίζω Άρι ολες οι χώρες στην κλιμακα αρίθμησης των σκαγιών του το Νο 7,5 το έχουν στα 2,4 χιλ.
Ποιοτικό φαίνεται, για τρυγόνια στην έναρξη ή στα ψηλωμένα κιχλοκότσυφα στα περάσματα του Οκτώβρη ή ακόμα και στις γερακότσιχλες-δεντροτσιχλες, θα κάνει δουλειά...
 
Χρηστο εχει τυχει να ριξω το διασπορας 36 του Alectoris σε κυνηγι μεπκατσας κ ηταν παρα πολυ καλο, επισης εχουμε δοκιμασει τα Duck Shoot 33γρ ν6 κ ηταν επισης πολυ αποδοτικα στο κυνηγι...Απο σκοπευτικα τωρα, τα εχω ριξει κ τα δυο, και τα μαυρα με την Grannular και τα κιτρινα... Προσωπικα μου αρεσαν περισσοτερο σαν αισθηση τα κιτρινα αλλα κ τα δυο μου ειχαν αφησει πολυ θετικες εντυπωσεις... Στο κυνηγι δεν εχει τυχει να δοκιμασω τα 28αρια του...

Επεσαν στα χερια μου καποια Rm Sporting Premier Gold με επινικελωμενα σκαγια ν7,5...
Τα φυσιγγια ειναι σε καλυκα Rm 24 χιλ, καψουλι G-209 της Maxam, πυριτιδα PSb5 με βαρος 1,35 γρ, σκαγια 28 γρ ν7,5 διαμετρου 2,4 χιλ ακριβως κ δειχνουν πολυ ποιοτικα, κυαθιο της Maxam το Α24 και κλεισιμο αστεροειδες 6 πτυχων στα 57,9 χιλ... Θα δοκιμαστουν κ στην πραξη μιας κ προσφερονται σε πολυ καλη τιμη (5,5 ευρω)...
ευχαριστώ Αρη
θυμάσαι τι πυρίτιδα έχει το 28γρ κίτρινο?
ειναι f2 η λέω βλακεία ?
πάντως πέρα από το σκοπευτήριο εγώ το ψάχνω για κυνήγι περισσότερο
θα ήταν μια καλή δοκιμή σε σύγκριση με του ΖΩΤΟΥ 28 που έχει f2
 
Εμενα για G2000 μου ειχε φανει. Εννοωντας οτι δεν ειχε πρασινη αλλα γκριζα αποχρωσγ
 
To εχω ακουσει απο αρκετους για G2000, αλλα εγω αυτο που ειχα ανοιξει πρασινιζε η πυριτιδα κ ειχα κ ελαφρα κοκκινωπα φιλαρακια μεσα που απο οσο εψαξα το κανει η F2x28...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top