Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Καλησπέρα μάγκες σήμερα το πρωί πήγα και σύγκρινα σε θέμα τουφεκιας την Vinci με την maxus σε μετάλικο τενεκέ που βάζουμε το ελαιόλαδο στα 35 μέτρα μετρημένο με αποστασιομετρο και με φυσίγγι το kill το κόκκινο του Καραμανιδη σε νούμερο 8 και τσοκ (**) και στα 2 τα όπλα.Λοιπον η Vinci έβαλε 150σκαγια από τα οποία τα 10τον τρηπισαν, η maxus έβαλε 110σκαγια από τα οποία τα 25 τον τρυπισαν και τα περιφερειακά τα σκάγια της είχαν κάνει μεγαλύτερα βαθουλοματα από την Vinci.Έριξα πάλι μετά από ένα φυσίγγια με περίπου τα ίδια αποτελέσματα.οι εντυπώσεις μου είναι πως η Vinci έχει σφυχτοτερη τουφέκια αλλά η maxus καλητερη διατρηση και ανάκρουση μηδέν. Όταν θα ξανά έχω ευκαιρία θα συγκρίνω τα όπλα και σε πιο χοντρά σκάγια......
Χρηστο γιατί ντενεκές και όχι χαρτόνι 1χ1 και ποιο μεγαλύτερο. Στα 35 μετρα πιστεύεις ότι δεν σου εφυγε η τουφεκιά. ?
 
Χρηστο γιατί ντενεκές και όχι χαρτόνι 1χ1 και ποιο μεγαλύτερο. Στα 35 μετρα πιστεύεις ότι δεν σου εφυγε η τουφεκιά. ?
Τάσο ήθελα να δω πιο πολύ την δύναμη της τουφεκιας γι'αυτό και έβαλα τον τενεκέ και για για καλή μου τύχη πήγαν και οι 2 τουφεκιές κέντρο....
 
Την baikal mp 155 με 3* μαμα τσοκ που εχω την εβαλα "κοντρα"με μια breda aries 2* που ειναι με ενσωματωμένο τσοκ στην κανη στα 40 μετρα σε ενα τενεκε λαδιου.Η breda ειχει πολυ καλη συγκεντρωση με πολυ μαζεμενη τουφεκια χωρις μεγαλα κενα σε αντιθεση με τη baikal που ειχε αραιη τουφεκια με λιγοτερα σκαγια
 
Την baikal mp 155 με 3* μαμα τσοκ που εχω την εβαλα "κοντρα"με μια breda aries 2* που ειναι με ενσωματωμένο τσοκ στην κανη στα 40 μετρα σε ενα τενεκε λαδιου.Η breda ειχει πολυ καλη συγκεντρωση με πολυ μαζεμενη τουφεκια χωρις μεγαλα κενα σε αντιθεση με τη baikal που ειχε αραιη τουφεκια με λιγοτερα σκαγια
να ξερεις οτι το 3 μαμα του μπαικαλ ειναι σαν κλειστο 4 αστρα. δεν ειναι 3αρι. βασικα τα τσοκ μαμα του μπαικαλ ειναι για πεταμα. προσωπικα χρησ. μονο carlson στο μπαικαλ κι εχω βρει την υγεια μου. δες στο μπαικαλ team τις δοκιμες με το full carlson και θα καταλαβεις για ποση διαφορα μιλαμε
 
Αυτο το συμπερασμα εχω βγαλει και γω με τα τσοκ του μπαικαλ.Με το carlson αλλαζει ιδιαίτερα η συμπεριφορα του οπλου ?
φιλε μου ειναι αλλο οπλο. σου ξαναλεω δες τις δοκιμες και θα καταλαβεις. μετα που τα εβαλα δεν πιστευα στα ματια μου με τα σκοτωματα και βασικα με τις αποστασεις στις οποιες σκοτωνω τωρα
 
Πωω κατανομαρες βγαζουν το ειδα.Δλδ για μενα που το θελω κυριως για τσιχλοκοτσυφα στα 35-40 μετρα τι νουμερο θελω (ετσι οπως το αναγραφει ο τυπος του τσοκ ) και πιο μοντελο carlson να επιλεξω?
για μεχρι εκει με light mod. η αλλιως lm εισαι υπερκαλυμενος. στο δικανο εχω στη μια καννη lm και στην αλλη mod.στην 155 ο γιος ειχε μονιμα το lm. παρε τα ασημι που ειναι και πιο φτηνα λεγονται sporting clays και κανουνε ακριβως την ιδια δουλεια με τα μαυρα. δυστυχως εμεις εδω τα πληρωνουμε αδρα
 
Χρηστο γιατί ντενεκές και όχι χαρτόνι 1χ1 και ποιο μεγαλύτερο. Στα 35 μετρα πιστεύεις ότι δεν σου εφυγε η τουφεκιά. ?
Καλο ειναι να ριχνουμε στο χαρτι αλλα και στον τενεκε. Παρνουμε ενα μπουσουλα για τη διατρηση αλλα και το μηκος της ουρας.
Οταν θελουμε να τσεκαρουμε διατρηση, παντα στον ιδιοτενεκε απο διαφορετικη πλευρα. Δεν ειναι ολοι οι τενεκεδες ιδιοι.
Εκτος φυσικα απο αυτους της βουλης το φελεκι μου.

α ξερεις οτι το 3 μαμα του μπαικαλ ειναι σαν κλειστο 4 αστρα. δεν ειναι 3αρι
Το τριαρι μπαικαλ ειναι πολυ καλο για κλειστα καρτερια και για περηπατητο μεχρι 30 μετρα. Για παραπανω το φουλ και παλι δεν με καλυπτε 100%.
 
Ρε φίλε ξέχασα να σου πω πριν εσύ στην δικιά σού της έχεις κάποιο άλλο τσοκ ;

Έχω carlsons kai trulock σε διαφορες συσφιξεις πολύ καλύτερα και τα 2 από τα μαμά ..

Συνήθως δουλεύω το skeet γιατί πάω περπατητο ποιο πολύ

Θέλω να δοκιμάσω brain , patternmaster kai kicks
 
Γεια σας παιδια.Μετα απο πολυ αναζητηση εχω καταληξει σε αυτα τα δυο οπλα κατηγοριας κατω των 900$ και θα ηθελα τη γνωμη σας για το ποιο να επιλεξω.Το θελω κυριως για καρτερι τσιχλας η περπατητο και για καμια φασα περαστασιακα.Να σημειωσω οτι η breda εχει κανη με αυλο 18,5.Ευχαριστω εκ των προτερων
 
ας ξεκινησουμε απο το τι κανεις πιο πολυ.αν κανεις πιο πολυ καρτερι θα πας σε 71 ποντους καννη.αν κανεις και τα 2 το ιδιο συχνα θα παρεις 66 ποντους.θα πηγαινα στη bellmonte 2 γιατι ειναι δοκιμασμενη απο την προκατοχο της.την breda δεν τη ξερουμε.οχι οτι ειναι κακο σαν οπλο αλλα δεν εχει δοκιμαστει ακομα.και τα 2 τωρα ειναι σε πολυ καλη τιμη.παντα εξαρταται και τι σ αρεσει οπτικα εσενα και βασικα και το πιο κυριο επωμιζεις και βλεπεις πιο σου καθεται καλυτερα
 
Back
Top