Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Μάγκες το απόγευμα έκανα μια γρήγορη δοκιμή ανάμεσα στη Vinci και στη maxus στα 40μετρα σε τενεκέ λαδιού και πάλι με φυσίγγι νούμερο 6 το μπλε saga 34g και τσοκ 2 άστρα μαμα και στα 2οπλα.Η Vinci είχε καλύτερη συγκέντρωση και η maxus είχε πιο ανοιχτή τουφεκια αλλά με διαφορά καλύτερη διατριση τον ξεκολιασε τον τενεκέ.Ετσι είχε γίνει και με 8 σκαγι που είχα ξαναδοκιμασει.με λίγα λόγια πρέπει να κοιτάξω για aftermarket τσοκ για να μαζέψω λίγο την τουφεκια....
στην βιντσι φτιαξε κωνο και βαλε φρενατα τσοκ.....στην μαξους με ενα φιδισιο εισαι κομπλε!!!!
 
Μάγκες το απόγευμα έκανα μια γρήγορη δοκιμή ανάμεσα στη Vinci και στη maxus στα 40μετρα σε τενεκέ λαδιού και πάλι με φυσίγγι νούμερο 6 το μπλε saga 34g και τσοκ 2 άστρα μαμα και στα 2οπλα.Η Vinci είχε καλύτερη συγκέντρωση και η maxus είχε πιο ανοιχτή τουφεκια αλλά με διαφορά καλύτερη διατριση τον ξεκολιασε τον τενεκέ.Ετσι είχε γίνει και με 8 σκαγι που είχα ξαναδοκιμασει.με λίγα λόγια πρέπει να κοιτάξω για aftermarket τσοκ για να μαζέψω λίγο την τουφεκια....
Τοτε η maxus πολυ απλα βγάζει πιο καλές και όμορφες τουφεκιες , εαν λες οτι στα ίδια μέτρα η maxus σου δίνει μεγαλύτερο δραστικό κύκλο τουφεκιας και με μεγαλύτερη διάτρηση τοτε το maxus απλα βγάζει καλυτερες τουφεκιες , εκτός και εαν η κατανομή με την maxus αφήνει πολλα κενά ,
 
Τοτε η maxus πολυ απλα βγάζει πιο καλές και όμορφες τουφεκιες , εαν λες οτι στα ίδια μέτρα η maxus σου δίνει μεγαλύτερο δραστικό κύκλο τουφεκιας και με μεγαλύτερη διάτρηση τοτε το maxus απλα βγάζει καλυτερες τουφεκιες , εκτός και εαν η κατανομή με την maxus αφήνει πολλα κενά ,
Όχι πολλά κενά δεν έχω ,η τουφέκια τής σε αυτά τα μέτρα είναι σαν 3 άστρα και εγώ της είχα επάνω τα 2 γι'αυτό ψάχνω ένα τσοκ τώρα για να μαζέψω κι'αλλο την τουφεκια γιατί τα περισσότερα κυνηγια που κάνω είναι σε φασσες και παπιά....
 
Όχι πολλά κενά δεν έχω ,η τουφέκια τής σε αυτά τα μέτρα είναι σαν 3 άστρα και εγώ της είχα επάνω τα 2 γι'αυτό ψάχνω ένα τσοκ τώρα για να μαζέψω κι'αλλο την τουφεκια γιατί τα περισσότερα κυνηγια που κάνω είναι σε φασσες και παπιά....
Ναι αλλα οπως αναφέρεις η τουφεκια με την maxus ηταν πολυ πιο δυνατή παρόλο που σου έβγαλε την κατανομή που λες , οποτε αυτο που αναφέρεις ειναι το τέλειο αποτέλεσμα δηλαδή εχεις μεγάλο κύκλο σε σχεςη με το τριάρι της vinci και περισσότερη δύναμη οποτε στα 40 μέτρα εχεις εχεις πιο μεγάλο κύκλο τουφεκιας που αυτο σε βοηθάει σε τυχόν σκοπευτικα μικρά λαθάκια και αυτο χωρις να χάσεις την δυναμική των σκαγιων ίσα ίσα που οπως αναφέρεις η τουφεκια ηταν πολυ πιο δυνατή ! Εγω εαν οντως τα πράγματα ειναι οπως τα λες την maxus θα επέλεγα !
 
Last edited:
Ναι αλλα οπως αναφέρεις η τουφεκια με την maxus ηταν πολυ πιο δυνατή παρόλο που σου έβγαλε την κατανομή που λες , οποτε αυτο που αναφέρεις ειναι το τέλειο αποτέλεσμα δηλαδή εχεις μεγάλο κύκλο σε σχεςη με το τριάρι της vinci και περισσότερη δύναμη οποτε στα 30 μέτρα εχεις εχεις πιο μεγάλο κύκλο τουφεκιας που αυτο σε βοηθάει σε τυχόν σκοπευτικα μικρά λαθάκια και αυτο χωρις να χάσεις την δυναμική των σκαγιων ίσα ίσα που οπως αναφέρεις η τουφεκια ηταν πολυ πιο δυνατή ! Εγω εαν οντως τα πράγματα ειναι οπως τα λες την maxus θα επέλεγα !
Όπως τα λες είναι και μάλλον με την maxus θα κυνηγισω όλη την χρόνια φέτος ,εχτες ότι πουλί τουφέκισα μέχρι τα 35μετρα περίπου τα τιναζε στον αέρα,απλα εγώ ψάχνω ένα τσοκ γιατα τα κυνηγια που κάνω όλη την μέρα στα παπια που τα πουλιά περνάν οριακά και πιο πάνω ακόμα να μαζέψω την τουφέκια μου λίγο ακόμα,εμεινα πολύ ευχαριστημένος πάντως από τo όπλο....
 
Και τελικα ποιο Τσόκ κολλάει πιο καλα με beretta A400 ; after market Τσόκ εννοω μιας και τα μαμά οντως ειναι πολυ καλα, αλλα η τρελα μας μας βάζει σε έξοδα παντα !
Φιλε παρε της briley το lm porter και θα με θυμηθεις...σε εμενα εχει κολλησει πανω της
 
Όπως τα λες είναι και μάλλον με την maxus θα κυνηγισω όλη την χρόνια φέτος ,εχτες ότι πουλί τουφέκισα μέχρι τα 35μετρα περίπου τα τιναζε στον αέρα,απλα εγώ ψάχνω ένα τσοκ γιατα τα κυνηγια που κάνω όλη την μέρα στα παπια που τα πουλιά περνάν οριακά και πιο πάνω ακόμα να μαζέψω την τουφέκια μου λίγο ακόμα,εμεινα πολύ ευχαριστημένος πάντως από τo όπλο....
Μια χαρα θα τα τουφεκας με την maxus, εαν δεν τα περνεις λόγο απόστασης κατέβα σε Τσόκ η χόντρυνε λιγο τα σκαγια η και τα δυο . Πιστεύω οτι ως λύση θα ειναι καλύτερη και θα εξεικονομησεις
και τα φράγκα να αγοράσεις κατι άλλο για το χόμπι σου πχ καλύτερα φυσίγγια
 
https://postimg.org/image/by1ssuqu3/ δεν ξερω αν φαινετε στην φωτο. Το τσοκ ειναι με σπειρωμα ινβεκτορ πλας και σημερα παρατηρησα πως στο κατω σπειρωμα το λεπτο εχει στραβωσει λιγο προς τα μεσα. Υπαρχει κανενα προβλημα και απο τι μπορει να εγινε? Να το ξαναβαλω?
 
Βαλε κατι μεσα ενα στυλο πχ και γυρισε το κυκλικα σε κεινο το σημειο να ισιωσει, ειναι πολυ μικρο το στραβωματακι που εχει και θα ερθει ευκολα
Οκ. Απο τι μπορει να προηλθε? Θα εχω κανα προβλημα εστω κι ετσι?
 
https://postimg.org/image/by1ssuqu3/ δεν ξερω αν φαινετε στην φωτο. Το τσοκ ειναι με σπειρωμα ινβεκτορ πλας και σημερα παρατηρησα πως στο κατω σπειρωμα το λεπτο εχει στραβωσει λιγο προς τα μεσα. Υπαρχει κανενα προβλημα και απο τι μπορει να εγινε? Να το ξαναβαλω?
Να το πας σε τορνο να στο φτιαξουν
 
Back
Top