Φερ' το στα μέτρα σου...

Μια πούλα στο Σχιστό απόψε σχεδόν βράδυ και το κοντάκι ειναι μονοκόμματο ακόμα, άλλαξε το πιάσιμο τελείως και χρειάζομαι και άλλη προσθήκη πίσω και απο κάτω κανένα ποντακι.
Ξεκίνησα να φτιάχνω την πίσω προσθήκη αλλά κουραστικα και τα παρατησα, θα αυξησω το μολιβι στο κοντάκι γιατι με την προσθήκη θα ειναι περισσοτερο μπροστόβαρο και μάλλον θα κόψω και λιγο ακόμα το υπάρχον για να ισιωσει αν δεν μπορέσω να το φέρω στην ευθεία γιατί ο προηγουμενος το ειχε κόψει με τα δόντια..hair.
 
Μια πούλα στο Σχιστό απόψε σχεδόν βράδυ και το κοντάκι ειναι μονοκόμματο ακόμα, άλλαξε το πιάσιμο τελείως και χρειάζομαι και άλλη προσθήκη πίσω και απο κάτω κανένα ποντακι.
Ξεκίνησα να φτιάχνω την πίσω προσθήκη αλλά κουραστικα και τα παρατησα, θα αυξησω το μολιβι στο κοντάκι γιατι με την προσθήκη θα ειναι περισσοτερο μπροστόβαρο και μάλλον θα κόψω και λιγο ακόμα το υπάρχον για να ισιωσει αν δεν μπορέσω να το φέρω στην ευθεία γιατί ο προηγουμενος το ειχε κόψει με τα δόντια..hair.
Βολεψε καλυτερα,Τεο?Στο πιασιμο?
Ο αντιχειρας?
Τελειωσε το πρωτα με τα μερεμετια και το ζυγισμα θα το δεις μετα.Υποψη,το οπλο ζυγιζεται γεματο!
 
Ναι πολύ, αλλα με αγχωσε που χρειάζομαι τοσο πολυ μηκος στο κοντάκι σχεδον 43 εκ lop.
τώρα πρέπει να παρω κόλλα και καβιλια για να κάμω την κόλληση
 
άλλαξε το πιάσιμο τελείως και χρειάζομαι και άλλη προσθήκη πίσω και απο κάτω κανένα ποντακι.
Αφού ήρθε η χούφτα πιο πίσω, εννοείται ότι θα θες και άλλο μακρυμα. Την τεράστια αλλαγή θα την δεις με την προέκταση της λαβής, φουλ πιστολε. Ήταν πάντα ο μεγάλος μου καημός και ήταν το πρώτο πράγμα που είπα στον Γιώργο όταν πήγα για το κοντάκι. Μακάρι οι διαστάσεις του τακου να μου επέτρεπαν ακόμα μεγαλύτερη λαβή.
 
Ναι πολύ, αλλα με αγχωσε που χρειάζομαι τοσο πολυ μηκος στο κοντάκι σχεδον 43 εκ lop.
τώρα πρέπει να παρω κόλλα και καβιλια για να κάμω την κόλληση
Θα κάνω μια πρόβλεψη και όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου θα μας πεις αν είχα δίκιο ή άδικο. Θα κάνεις την προέκταση που νομίζεις και αφού το μάθεις το όπλο και αρχίσεις να γίνεσαι ένα με αυτό, θα το κοντυνεις πάλι λίγο και θα μείνεις εκεί :)
 
Αφού ήρθε η χούφτα πιο πίσω, εννοείται ότι θα θες και άλλο μακρυμα. Την τεράστια αλλαγή θα την δεις με την προέκταση της λαβής, φουλ πιστολε. Ήταν πάντα ο μεγάλος μου καημός και ήταν το πρώτο πράγμα που είπα στον Γιώργο όταν πήγα για το κοντάκι. Μακάρι οι διαστάσεις του τακου να μου επέτρεπαν ακόμα μεγαλύτερη λαβή.
Τσοντα!!!!:)
 
Ρε παιδια εγω ειχα ακουσει και γνωρισει κυνηγους παλιους και τον πατερα μου μεσα σ αυτους που ειχαν ενα τουφεκι εβαζαν φυσιγγι και μπαμ και κατω. Ο πατερας μου πχ οταν μεγαλος ερψοταν στην τσιχλα γιατι κυνηγουσε μονο περδικα λαγο ηταν σχεδον παντα μονοντουφεκος. Με οτι οπλο επιανε στα χερια του. Δεν τους απασχολουσαν κανες οπλα τσοκ φυσιγγια. Και ηταν κυνηγοι με φρυδια. Σημαδευαν και επερναν. Τελος.
 
Ρε παιδια εγω ειχα ακουσει και γνωρισει κυνηγους παλιους και τον πατερα μου μεσα σ αυτους που ειχαν ενα τουφεκι εβαζαν φυσιγγι και μπαμ και κατω. Ο πατερας μου πχ οταν μεγαλος ερψοταν στην τσιχλα γιατι κυνηγουσε μονο περδικα λαγο ηταν σχεδον παντα μονοντουφεκος. Με οτι οπλο επιανε στα χερια του. Δεν τους απασχολουσαν κανες οπλα τσοκ φυσιγγια. Και ηταν κυνηγοι με φρυδια. Σημαδευαν και επερναν. Τελος.
Χαίρω πολύ Νικόλα μου..Το ίδιο προσπαθω να εξηγήσω και εγω αρκετές φορες..
Τότε ομως είχαν κοντακια σπεσιαλ.........
Τελοσπαντων..Ο κάθε ένας έχει μια άποψη κ πάντα είναι σεβαστη!!
 
Last edited:
ρε παιδια συγγνωμη αλλα αυτο δεν ειναι λογικη. κι οι πατεραδες μας κυκλοφορουσαν ξυπολητοι. τι σημαινει? οτι κι εμεος δεν πρεπει να φοραμε παπουτσια? και μην ξεχνατε οτι εκεινη την εποχη υπηρχαν παρα μα παρα πολλα πουλια και ειχαν και τη δυνατοτητα να διαλεγουν που θα ριξουν. δεν υπαρχει συγκριση
 
Ρε παιδια εγω ειχα ακουσει και γνωρισει κυνηγους παλιους και τον πατερα μου μεσα σ αυτους που ειχαν ενα τουφεκι εβαζαν φυσιγγι και μπαμ και κατω. Ο πατερας μου πχ οταν μεγαλος ερψοταν στην τσιχλα γιατι κυνηγουσε μονο περδικα λαγο ηταν σχεδον παντα μονοντουφεκος. Με οτι οπλο επιανε στα χερια του. Δεν τους απασχολουσαν κανες οπλα τσοκ φυσιγγια. Και ηταν κυνηγοι με φρυδια. Σημαδευαν και επερναν. Τελος.
φιλε στα 100 ατομα οι δεκα με ότι και αν ριξουν εχουν σχεδόν τα ιδια αποτελεσματα , σχεδόν εγραψα , ξερω προσωπικα τετοια ατομα , στην πολη σου να τους φερω με το οπλο σου αυτοματα θα εχουν πολύ μεγαλύτερα ποσοστα επιτυχιας από εσενα χωρις παρεξηση φυσικα , δεν μπορούμε όμως να βαλουμε και τους υπολοιπους 90 στο ιδιο επιπεδο με αυτους , αν και αυτοι οι 10 το χρειαζονται απολυτα ένα κοντακι απολυτο στα μετρα τους , το εχουμε ξαναγραψει , το κοντακι είναι αναγκαιο εργαλειο , την δουλεια ομως την κανει ο τεχνιτης , και εγω δεν μπορω να καταλαβω την επιμονη ορισμένων ατομων να το αρνουνται , οποιος δεν μπορει να φτιαξει καινουργιο φερνει το δικο του οσο πιο κοντα γινεται στα μετρα του , δηλαδη κακο είναι αυτό ???????δηλαδή να ριχνω με στραβο κοντακι και να αλλαζω 100 φυσίγγια ???? δεν ειναι καλυτερα να ριχνω με ισιο και να ριχνω 1 φυσιγγι και να πηγαινω σπιτι μου γελαστος και ευχαριστημένος ?????
 
Last edited:
φιλε στα 100 ατομα οι δεκα με ότι και αν ριξουν εχουν σχεδόν τα ιδια αποτελεσματα , σχεδόν εγραψα , ξερω προσωπικα τετοια ατομα , στην πολη σου να τους φερω με το οπλο σου αυτοματα θα εχουν πολύ μεγαλύτερα ποσοστα επιτυχιας από εσενα χωρις παρεξηση φυσικα , δεν μπορούμε όμως να βαλουμε και τους υπολοιπους 90 στο ιδιο επιπεδο με αυτους , αν και αυτοι οι 10 το χρειαζονται απολυτα ένα κονατακι απολυτο στα μετρα τους , το εχουμε ξαναγραψει , το κοντακι είναι αναγκαιο εργαλειο , την δουλεια ομως την κανει ο τεχνιτης , και εγω δεν μπορω να καταλαβω την επιμονη ορισμένων ατομων να το αρνουνται , οποιος δεν μπορει να φτιαξει καινουργιο φερνει το δικο του οσο πιο κοντα γινεται στα μετρα του , δηλαδη κακο είναι αυτό ???????δηλαδή να ριχνω με στραβο κοντακι και να αλλαζω 100 φυσίγγια ???? δεν ειναι καλυτερα να ριχνω με ισιο και να ριχνω 1 φυσιγγι και να πηγαινω σπιτι μου γελαστος και ευχαριστημένος ?????
Μιλαω οχι για κοντακι που και τοτε δεν τους ενοιαζε και πολυ. Μιλαω για κωνους τσοκ κλπ. Τοτε και κυβηγι υπηρχε και πεοσεχαν τα βολια τους λογω χρηματων αλλα και ειχαν κυνηγετικο εγωισμο. Με την καλη εννοια προσεχαν πως βαραγαν.
 
Μιλαω οχι για κοντακι που και τοτε δεν τους ενοιαζε και πολυ. Μιλαω για κωνους τσοκ κλπ. Τοτε και κυβηγι υπηρχε και πεοσεχαν τα βολια τους λογω χρηματων αλλα και ειχαν κυνηγετικο εγωισμο. Με την καλη εννοια προσεχαν πως βαραγαν.
φιλε ο πατερας μου πηγαινε με ένα φυσιγγι και επρεπε να φερει πανω από 3 μπαλιζες για να ταισει 6 ατομα , ξερω ακριβως τι λες , δεν είμαι παιδακι , εχεις δικιο , αλλα , ειμαστε στο 2016 , δεν ειμαστε στο 1970 ουτε στο 1960 , ελπιζω να με καταλαβαίνεις τι θελω να πω
 
φιλε ο πατερας μου πηγαινε με ένα φυσιγγι και επρεπε να φερει πανω από 3 μπαλιζες για να ταισει 6 ατομα , ξερω ακριβως τι λες , δεν είμαι παιδακι , εχεις δικιο , αλλα , ειμαστε στο 2016 , δεν ειμαστε στο 1970 ουτε στο 1960 , ελπιζω να με καταλαβαίνεις τι θελω να πω
Βεβαιως;).shake.
 
ειμαστε στο 2016 , δεν ειμαστε στο 1970 ουτε στο 1960 , ελπιζω να με καταλαβαίνεις τι θελω να πω
Για αυτό όσοι έχουν οπλα δεκαετίας 60 κ 70 να τα πετάξουν κ να πάρουν κάποιο σύγχρονο εάν θέλουν να έχουν επιτυχίες σήμερα..
Ξέρεις κάτι Δημήτρη,Παλιά με ενα δίκαννο 1-3 κ στενούς αυλούς έκαναν όλα τους τα κυνήγια,Κ οι περισσότεροι ουτε από τσοκ γνώριζαν ουτε τίποτα..Αυτοδίδακτοι ηταν,Μήπως κ γνώριζαν από σκοπευτηρια..Όσο για κοντακια τώρα τελευταία μας βγήκε έντονα αυτή η μόδα λες κ πάμε για πρωταθλητισμό..Και εντούτοις παράπονο δεν ειχαν..
Και ερχόμαστε εν έτη 2016 με διευρυμένους αυλούς κ υπερσύγχρονα φυσιγγια κ την μια μας φταίει το φυσιγγι,την άλλη το νούμερο τον σκαγιων που ηταν ψιλό κ εμείς ριξαμε μακριά,Την άλλη γιατι η τσιχλα πέρασε σε απόσταση για 5* και εμείς είχαμε πάνω τα 4*,Η γιατί πέρασε η φασσα σε απόσταση για 1* και εμείς είχαμε πάνω το 2*..Και πιάσε το αυγό κ κουρεψτο..
Να μην πούμε τίποτα για τα γραμμάρια,Τα 3" μαγκνουμ έχουν γίνει μόδα στον λαγο και οι υπερσύγχρονες καραμπίνες δινουν κ περνουν..
Και ερχετε ο Γιαννης ο φωτοβολίδας με τα χάρτινα του (ναι χάρτινο κύριοι όπως το ακούτε..Εν έτη 2016 χάρτινο..)με τα 32 γραμμαριακια του κ το πλαγιοκαννακι τους κ τους ασπροκοιλιαζει..
Ρε Γιάννη πέταξε τα κοκκοροτουφεκα κ πάρε κάτι άλλο ρε φιλε γιατι δεν κανεις δουλειά,στο 2016 ειμαστε.....
Υγ Ελπιζω να με καταλαβενεις τι εννοώ Δημήτρη..
 
Back
Top