Φυσίγγια για τρυγόνι

Πραγματι παλιοτερα θυμαμαι οταν πηγαινα πιτσιρικας να αγορασω φυσιγγια πριν περιπου 20 χρονια ο πατερας μου μου ελεγε παρε του Μαρτσινιωτη τα μαυρα 7 αρια για τσιχλες.Οταν δεν ειχε 7 αρια προτιμουσε 6 αρια κι οχι 8αρια.Καμμια φορα μου λεγε αντε παρε και κανα 8 αρακι για καμμια κοντινη.Στα τρυγονια μονο 6 χρησιμοποιουσε. Βεβαια χρησιμοποιουσε sp baikal του 1965 με 18,2 αυλο και * και *** τσοκ.Καθομουν και χαζευα τις αποστασεις ππυ τουφεκαγε....Εγω στα τρυγονια 8η 7 και λαμπρο κοκκινο με καλα αποτελεσματα
 
Το 7+8 θα χρειαστει λιγο σφιχτο τσοκαρισμα.Τριαρι οπωσδηποτε η και 2*.
Για αρχη το πρωι παρε ενα κουτακι 9+10 με 4*.Θα το δουλεψεις και στα ορτυκια.
 
Το 7+8 θα χρειαστει λιγο σφιχτο τσοκαρισμα.Τριαρι οπωσδηποτε η και 2*.
Για αρχη το πρωι παρε ενα κουτακι 9+10 με 4*.Θα το δουλεψεις και στα ορτυκια.

Γιάννη σαν ένα σενάριο έχω για το πρωί Lambro sporting και μετά τα Euromix. Τσοκ Anaconda Short Range & Anaconda Long Range (αν χρειαστεί)
 
Άσε τα sporting στην ησυχία τους ... :)
Αν έχεις καημό να ρίξεις sporting, βάλτα το απόγευμα που θα έχεις ρίξει κάμποσα σμπαρίδια και θα έχεις βρει λίγο το ρυθμό. Άστα πρώτη μέρα πρωί, μπορεί να νευριάσεις ... .goodboy.

Κάτι θα ξέρεις εσύ...
Μου μπήκε και το nsi 206 formula...
 
  • Like
Reactions: jnp
Χρηστο Euromix 8/9 και Anaconda Short Range ειναι η συνταγη η δικη μου για ολα τα πρωινα τσιχλοκυνηγια. Θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος στα σιγουρα
 
8-9 ολα Χρηστο κ αμα θες βαζε ενα τριτο 206 Formula που ειναι αρκετα συγκεντρωτικο...
Ασε τα Sporting για αλλη στιγμη...
Κ για μενα σε ολα τα θηραματα, μην μπλεκετε με πολλα διαφορετικα φυσιγγια μεσα στο οπλο... Αλλο δηλαδη πρωτο, αλλο δευτερο, αλλο τριτο... Το καθε φυσιγγι εχει δικη του συμπεριφορα.. Ξεκιναμε με ενα κ συνεχιζουμε... Μετα τις πρωτες τουφεκιες θα δουμε τη συμπεριφορα του κ θα προσαρμοστουμε πανω του ασυναισθητα...;)
 
Και εγώ απο γιουρομιξ 8-9 θα τους πασαρω..Απομεινάρια απο περσινά τσιχλοφυσιγγα..Οχι οτι και το 7-8 θα ηταν άσχημο..Με το 8-9 έχουμε κ λίγα περισσότερα σκαγια στο φυσίγγι απο οτι στο 7-8..
 
Εγώ πάντως πάνω από 8 νούμερο δεν θα ανέβαινα στα τρυγόνια. Όπως επίσης κάτω από 8 νούμερο δεν θα κατέβαινα στις τσίχλες...
 
εγώ 7-8 για τον λόγο ότι εκεί που θα κυνηγήσω 1η μέρα οι πιο πολλές τουφεκιές(αν ρίξω)θα είναι σε αγριοπερίστερα ;)
Φίλε Μάκη γιατι δεν βάζεις σκέτο 7αρι εφόσον μιλάμε για αγριοπεριστερα?Για να μην πω 6 και γίνω υπερβολικός..
 
  • Like
Reactions: jnp
Φίλε Μάκη γιατι δεν βάζεις σκέτο 7αρι εφόσον μιλάμε για αγριοπεριστερα?Για να μην πω 6 και γίνω υπερβολικός..
με 7αρια κυνηγούσα παλιότερα όταν πριν 5 χρόνια δοκίμασα 8αρια και έκαναν τέλεια την δουλειά
με τα euromix από πέρυσι έχω καλύτερη ψυχολογία μου βγαίνει μια καλύτερη σιγουριά χωρίς,πιστεύω,να έχει σημασία αλλά το κυνήγι έτσι είναι ψυχολογία πάνω απ όλα ;)
 
Υπερβολή Τάσο το 6άρι, το 7άρι έχω καταλήξει ότι είναι η καλύτερη επιλογή για τα αγριοπερίστερα...
το ανάμεικτο 7-8 μου ακούγεται πολύ καλή λύση για θέμα συγκεντρώσεων (αν σκεφτούμε ότι μπορεί να δούμε και τρυγώνια στο ίδιο τερέν)....
μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι είμαστε "μουδιασμένοι" την 1η μέρα...
όσο για την ψυχολογία...άβυσσος ρε παιδί μου και δή η κυνηγετική ψυχολογία...
 
Back
Top