Φυσίγγια για τρυγόνι

Τα ξέρω και τα δύο αυτά μαλλινόταπα Γιάννη και συμφωνώ μαζί σου για την απόδοση τους.
Ειδικά το Lambro ήταν στις βασικές μου επιλογές όταν επιτρέπονταν τα μολύβδινα στα παπιά.
 
Να σου πω την αλήθεια Τάσο,ήθελα από καιρό να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο φυσίγγι αλλά δεν το βρίσκω στην Θεσσαλονίκη...Όσο περίεργο και να σου ακούγετε...
Ρε γαμωτο σταμάτησε τα 34αρια κ 28αρια λες να σταμάτησε κ τα 32αρια..Στο σαιτ του υπάρχουν όμως..
 
Τα φυσιγγακια αρχιζουν να γεμιζονται... 7/8 mix... .well done.

Αρι, τα γεμίζεις με mix 7/8 για να πετύχεις τον αριθμό σκαγιών που θέλεις μεσα στο φυσίγγιο και δεν βρίσκεις σκάγια Νο 7,5, ας πούμε, ή έχεις δει βελτίωση της ντουφεκιάς με τη μίξη σε σχέση με το 7,5.
 
Παιδια για MB light h cklassic για τρυγονια τι λετε? θελω να πω, με υψηλη θερμοκρασια του αυγουστου, δουλευουν καλα? η ειναι λιγω αυξημενα σε πιεσεις?.xm.
Αν και τα ΜΒ light δεν τα έχω βρεί να τα ρίξω, πιστευω τον Αυγουστο θα ειναι μια χαρά.
Το Σεπτέμβρη που έχω ρίξει τα classic, ήταν και φονικά και μαλακά.
 
Φίλε Διονύση πάρε ένα κουτί MB Classic σε νούμερο 8 και ένα Euromix 7/8 και είσαι καλυμμένος...;)
Εγώ λέω νωρίς το πρωί να χρησιμοποιήσω μάλλινη τάπα με ανοιχτό τσοκάρισμα.
Έχετε καμία πρόταση;
Σαν εποχή ταιριάζει το 2001 της ΔΟΡΚΑΣ που προτείνει ο Τάσος, ποιο μαλακό από όλα τα ''μαλλινόταπα'' που έχω ρίξει. Τώρα επειδή το θέλεις για σχετικά κοντινές ντουφεκιές, από ότι καταλαβαίνω, ταιριάζει ο συνδυασμός που σου προτείνει ο Άρις και αυτό γιατί το 2001 είναι πολύ συγκεντρωτικό φυσίγγι (σε δοκιμές μου το βρήκα πιο συγκεντρωτικό από πολλα με συγκεντρωτήρα) ακόμα και με ανοιχτα choke.
 
Πρέπει να έχεις δίκιο έκανα κ μακρινές βολές..Χαρτόνια δεν τουφεκαω όποτε για να το λες σίγουρα κάτι ξερεις;)
 
Αρι, τα γεμίζεις με mix 7/8 για να πετύχεις τον αριθμό σκαγιών που θέλεις μεσα στο φυσίγγιο και δεν βρίσκεις σκάγια Νο 7,5, ας πούμε, ή έχεις δει βελτίωση της ντουφεκιάς με τη μίξη σε σχέση με το 7,5.
Σπυρο, 7,5αρια γεμιζα τα τελευταια 2-3 χρονια που ριχνω δικα μου, αλλα ειπα φετος να δοκιαμσω κ κατι αλλο... Το αποτελεσμα στον πινακα ειναι παρομοιο αλλα θελω να δω κ τη συμπεριφορα στο θηραμα απο τη μιξη των σκαγιων... Σε περσινα κυνηγια το 8/9 mix ηταν φονικοτερο στο θηραμα κ απο το 8,5 κ απο το 9 κ θελω να το δω κ στο τρυγονι... Σε δουλεια να βρισκομαστε που λενε... .sarcastic.
 
Σπυρο, 7,5αρια γεμιζα τα τελευταια 2-3 χρονια που ριχνω δικα μου, αλλα ειπα φετος να δοκιαμσω κ κατι αλλο... Το αποτελεσμα στον πινακα ειναι παρομοιο αλλα θελω να δω κ τη συμπεριφορα στο θηραμα απο τη μιξη των σκαγιων... Σε περσινα κυνηγια το 8/9 mix ηταν φονικοτερο στο θηραμα κ απο το 8,5 κ απο το 9 κ θελω να το δω κ στο τρυγονι... Σε δουλεια να βρισκομαστε που λενε... .sarcastic.
Ετσι είναι Αρι, καλές η δοκιμές στον πίνακα άλλα όλα γίνονται για το αποτέλεσμα εκεί έξω.sarcastic.
Σε ένα άρθρο του συχωρεμένου κ. Στόκας, που αφορούσε τα φυσίγγια που έφτιαχνε με σκάγια διαφορετικής διαμέτρου εν σειρά τοποθετημένα (κάτω τα ψιλά και πάνω τα χονδρότερα), έγραφε ότι τα χονδρότερα σκάγια της γόμωσης που προηγούνται ''άνοιγαν δρόμο'' στην ατμόσφαιρα με απότελεσμα τα ψιλά σκαγια να διατηρούν μεγαλύτερες μένουσες ταχύτητες και συγκεντρώσεις από τις κανονικές, αφού είχαν να αντιμετωπίσουν μικρότερη ατμοσφαιρική πίεση, είχε δώσει και ένα ωραίο παραδειγμα με τους ποδηλατες που πάνε ο ένας πίσω από τον άλλον για τον ίδιο λόγο.
Πάντως, παρότι χρησιμοποιούσα συστηματικά για πολλά χρόνια, 2-3 τύπους φυσιγγίων του με πολλή καλές εντυπώσεις, αυτά που δοκίμασα πριν πολλά χρόνια, στα 36γρ. Νο 4/6 δε μου ταίριαξαν.
 
Το έχω διαβασει το άρθρο αυτο.Ετσι ακριβώς.Εγω είχα πάθει πλάκα με το full double 7+6 ρελιαστο.πολυ καλό σίγουρα το ξέρεις..Είχα χτυπήση μια πέρδικα στου διαολου την μάνα..Η πιο μακρινή βολή μου σε πέρδικα ως τώρα..off topic..off topic.
 
Last edited:
Ετσι ακριβως Σπυρο, πριν λιγες μερες εγινε κ συζητηση στο φορουμ για τα αναμικτα σκαγια... Παρεπιπτωντος τα Full double 7+6 και 4+5 δεν μου αρεσαν ποτε, αλλα τα παλιοτερα 4+6 και 6+8 ηταν απιαστα για μενα.... Τα ριχναμε με τρομερα αποτελεσματα σε οριακες αποστασεις...
 
Μια και αναφέρθηκε το 6αρι λετε η παλιοί κυνηγοί να τα κυνηγούσαν και με 6αρια εκτός από 7αρια?Πιστεύω..πως ναι..
 
Με το 6αρι Τάσο πιστεύω ότι μπορείς να κυνηγήσεις σχεδόν όλα τα επιτρεπομενα θηραματα
Θα συμφωνήσω!Απλά ρωτάω επειδή το παράκαναν Οι παλιοί λίγο με το νούμερο τον σκαγιων..Εδώ έριχναν και 4αρια σε πέρδικες..
 
Θα συμφωνήσω!Απλά ρωτάω επειδή το παράκαναν Οι παλιοί λίγο με το νούμερο τον σκαγιων..Εδώ έριχναν και 4αρια σε πέρδικες..
Καλά και εμείς ίσως κάποιες φορές το παρακανουμε με τα ψιλά σκαγια... Μην νομίζεις ότι έβρισκαν όλα τα νούμερα οι παλιοί εξάλλου ως επί το πλείστον γέμιζαν μόνοι τους και, ρίχνοντας μόνο καθιστες τουφεκιες οπότε τους ένοιαζε η σίγουρη καταβολή του θηραματος για να γεμίσει το τσουκάλι... ;-)
 
Θυμήθηκα ένα παλιό τεύχος τις κυνηγεσιας που έγραφε ένας αρθρογράφος(δεν θυμαμε όνομα)οτι τα τρυγονια καπιοι τα κυνηγάνε με 6αρια και αυτα φαίνετε να ειναι και τα καλύτερα!!!Ρε παιδιά να σας πω την αμαρτία μου θελω να δοκιμάσω τα 6αρια στα τρτρυγονια.Υπερβολη δεν αντιλέγω.κυριως για να βγάλω συμπεράσματα..Έστω και μια φορά..Στο τρυγόνι πάντα 8αρι ρίχνω ούτε καν 7..Το 6αρι πως διάολο θα το βάλω όμως..Ξέρω δεν θα κερδίσω τίποτα..Τρελοκεφαλλονιτης είμαι..
 
Last edited:
Θυμήθηκα ένα παλιό τεύχος τις κυνηγεσιας που έγραφε ένας αρθρογράφος(δεν θυμαμε όνομα)οτι τα τρυγονια καπιοι τα κυνηγάνε με 6αρια και αυτα φαίνετε να ειναι και τα καλύτερα!!!Ρε παιδιά να σας πω την αμαρτία μου θελω να δοκιμάσω τα 6αρια στα τρτρυγονια.Υπερβολη δεν αντιλέγω.κυριως για να βγάλω συμπεράσματα..Έστω και μια φορά..
Σκέψου και το μήνυμα σου στις βλητικές δοκιμές... Ξεκίνα πρώτα με 7αρι στην τσίχλα και μετά στο 6αρι στο τρυγόνι... Αν και φαν των πιο χοντρών σκαγίων, θεωρώ το 6αρι υπερβολή και σαν μέγεθος για τα τρυγόνια, ακόμη και για τα μεγάλα, αλλά και ότι για να έχεις καλή πυκνότητα θα πρέπει να ανέβεις αρκετά σε γραμμάρια... [[Ένα φυσίγγι 32γρ Νο7 εχει περιπου 350 σκαγια αν θυμαμαι καλα...]
 
Back
Top