Φυσίγγια για τρυγόνι

τα έχει ρίξει κάποιος ;

καραμανιδης πρεβεζα.....καποτε τα δοκιμασα δεν τρελαθηκα να σου πω την αληθεια.....πολλα πουλια ματωμενα....πιθανος να εφταιγε και η γομωση 34 για εναρξη ειναι πολλα......
 
Εγώ φέτος σκέφτομαι, έαν καταφέρω τον Αύγουστο εδώ στα Γιάννενα, να κάνω κανα-δύο κυνήγια στα ελάχιστα ντοπιάρικα που έχω δει και γυρνάνε, να χρησιμοποιήσω τα NAVARO30 No 8 που τα δοκίμασα πέρσι και μου άρεσαν και αν βρώ τα TORDO30 της LAMBRO, που θέλω πολυ και αυτά να τα δοκιμάσω. Στα σεπτεμβριανά περάσματα αν καταφέρω, πρώτα ο θεός, και πάω το 1ο 15νθήμερο του Σεπτέμβρη, στο πατρικό μου στην Κέρκυρα, θα δοκιμάσω σίγουρα τα NSI CLASSICA 32γρ Νο 8 στη δεξιά κάνη 4*( για να μου μαζέψει, λόγω βύσματος, λίγο τη ντουφεκιά) και στην αριστερή 2* κάποιο από τα RC 32 No 7 ή τα EXPRESS της DORKAS σε Νο7 (που σε πολλές παρτίδες στην πραγματικότητα είναι Νο 7,5 στην ιταλική αρίθμηση)
μηπως εχουμε δει τα ιδια πουλια??.my man.
 
Θα ακουσω μια συμβουλη ενος φιλου που εχει το ιδιο οπλο με μενα (Benelli Supersport) και για πρωτη φορα φετος θα κυνηγησω τα τρυγονια με RC32.
Εχω διαβασει και ακουσει απο αρκετους πολυ καλα λογια για την φονικοτητα των φυσιγγιων αυτων!
δοκιμασμενα σε τσιχλα τα rc 32 γαζωνουν........
 
Last edited:
Δεν είναι και απίθανο, και να έχουμε δεί, αυτά τα λίγα, μόνο 'συ και 'γω καλά είναι, μην τα έχουν δεί και τα μισά Γιάννενα φοβάμαι.sarcastic.
τα μισα γιαννενα ειναι λιγο να τα εχουν δει....μην τα εχουν δει ολα τα γιαννενα.....χαχααχαχα....αν ειμαστε τυχεροι και δεν εχουν φυγει με τις τελευταιες αστραπες-βροντες-βροχες τυχεροι θα ειμαστε...
 
για εναρξη στα τρυγονακια λεμε να κανουμε με......
yVoSkxf.jpg
 
καραμανιδης πρεβεζα.....καποτε τα δοκιμασα δεν τρελαθηκα να σου πω την αληθεια.....πολλα πουλια ματωμενα....πιθανος να εφταιγε και η γομωση 34 για εναρξη ειναι πολλα......

Γενικα ολα τα ειδικα φυσιγγια για τρυγονι στα 33/34 γρ ειναι φτειαγμενα για τα περασματα του Σεπτεμβρη, το οποιο ειναι εντελως διαφορετικο κυνηγι σε σχεση με το αυγουστιατικο.
 
Γενικα ολα τα ειδικα φυσιγγια για τρυγονι στα 33/34 γρ ειναι φτειαγμενα για τα περασματα του Σεπτεμβρη, το οποιο ειναι εντελως διαφορετικο κυνηγι σε σχεση με το αυγουστιατικο.
συμφωνω μαζι σου αλλα τα δοκιμασα σε περασματα του σεπτεμβρη στην πρεβεζα και δεν......ασε που για 7,50 το κουτι τα θεωρω ακριβα για αυτο που δινουν.........
 
Ρε παιδιά εκι στο Καλπάκι επιτρέπεται τώρα ;
αν εννοεις μετα το καλπακι μια ωραια τεχνητη λιμνουλα εκει απο πανω....δυστυχως οχι....ασε και τα βλεπω καθε χρονο.......χααχχαχαχα
 
αν εννοεις μετα το καλπακι μια ωραια τεχνητη λιμνουλα εκει απο πανω....δυστυχως οχι....ασε και τα βλεπω καθε χρονο.......χααχχαχαχα

Θα εννοείς την Ζαραβίνα .Εγω λέω στον καμπο του Καλπακίου.
 
Θα εννοείς την Ζαραβίνα .Εγω λέω στον καμπο του Καλπακίου.
οχι λεω για την καλλιθεα.....στον καμπο στο καλπακι επιτρεπεται απο την μερια που ειναι ο παρακαλαμος αλλα δεν κανεις τιποτα εκει..........
 
Έχει πέσει στην αντιληψή σας φυσίγγιο, στα 32γρ σε Νο 7,5 (2,4χιλ) για να το ρίξω το Σεπτέμβρη στα περάσματα, ξέρω μόνο το NSI classica.

Κ να ειχε πεσει δεν θα σου ελεγα... :) Αυτα να ριξεις με 4 αστρα κ θα κανεις τουφεκιες που θα θυμασαι... ;) Η αποδοση του με 4 αστρα ειναι απιθανη κ ειναι η καλυτερη σε μεγαλο φασμα αποστασεων σε σχεση με τα υπολοιπα τσοκ...
 
Last edited:
Κ να ειχε πεσει δεν θα σου ελεγα... :) Αυτα να ανοιξεις με 4 αστρα κ θα κανεις τουφεκιες που θα θυμασαι... ;) Η αποδοση του με 4 αστρα ειναι απιθανη κ ειναι η καλυτερη σε μεγαλο φασμα αποστασεων σε σχεση με τα υπολοιπα τσοκ...
Αυτό το είδα πέρσι Άρι με το ''μεγάλο αδερφάκι του'' στα 34 γρ Νο 6 στη Φάσσα, ειδικά στα περάσματα, που στα 4* μου έδινε την πυκνοτερη κατανομή από όσα 34άρια δοκίμασα, στην αριστερή 2* όμως δεν είδα να μου δίνει κάτι παραπάνω, απεναντίας άλλα 34άρια μου έδωσαν καλυτερη κατανομή.
Πέρσι στη Φάσσα συνδύασα ΝSI NOBEL SPEED No 6 με 4* και F2 της B&P Νο 6 με 2* και έμεινα πάρα πολύ ικανοποιημένος.
Γιαυτό σκέφτηκα και στο τρυγόνι, στα περάσματα, να πετύχω κανα παρόμοιο συνδυασμό, αλλα στα 32 γρ Νο 7,5.
 
για εναρξη στα τρυγονακια λεμε να κανουμε με......
yVoSkxf.jpg
Κώστα τα 31γρ δεν το εχω ριξει..Φίλοι που το εχουν ριξει(σε τσίχλα)μου εχουν πει οτι ειναι καλύτερο απο τα κόκκινα 32γρ..Θεωρώ οτι(και) για την έναρξη θα ειναι φωτιά..Ρωτά και το φίλο σου:);)
 
Back
Top