Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Για το επόμενο περπατητό αγόρασα σήμερα RC 32gr και Lambro A1 Special 34gr. Δεν τα έχω ξαναρίξει οπότε θα δούμε σύντομα τι λένε. Οι καταστηματάρχες μου είπαν θετικά σχόλια και για τα δύο.
Τα rc 32 τα έριχνε γνωστός στο χθεσινο απογευματινό. Πολύ ευχαριστημένος.
 
Παρασκευή απόγευμα δεν βρήκα MB32 και αγόρασα δυο κουτιά tordo cheddite. Στο δια ταύτα τώρα ,το πρωί που τα πουλιά περνούσαν χαμηλά τα πήγε καλά. Με το που πέρασε λίγο η ώρα και τα πουλιά άρχισαν να περνάνε πιο ψηλά , και όχι σε ιδιαίτερα μεγάλο ύψος τότε άρχισαν να πέφτουν όλα ζωντανά με αποτέλεσμα να χάσω κάποια πουλιά και χρόνο ψάχνωντας .
Επιστροφή στο αυτοκίνητο που δεν ήταν μακριά και αλλαγή σε f2 classic, και από κει και πέρα όλα καλά.
Για το tordo είχα ακούσει καλά λόγια αλλά δεν τα πήγε καλά ,δεν ξέρω αν δεν τα πάει το όπλο μου η δεν τα βρήκα εγώ πάντως η διαφορά με την αλλαγή σε f2 ήταν εμφανέστατη.
 
Καλή εβδομάδα σε όλους τους φίλους.
Χτες έριξα τα tordo.Δεν ήταν άσχημα,μου αφήσαν καλές εντυπώσεις.Σε κοντινές αποστάσεις πήρα 3 πουλιά,λίγο πιο μακρυά χαιρετιόμασταν:).Του Ζώτου πάντως που έριξα μου άρεσαν περισσότερο,μου πήγαιναν πιο καλά.Όχι ότι τα tordo ήταν άσχημα αλλά του Ζώτου ήταν ένα κλικ καλύτερα.
Ποια του ζωτου;
 
Παρασκευή απόγευμα δεν βρήκα MB32 και αγόρασα δυο κουτιά tordo cheddite. Στο δια ταύτα τώρα ,το πρωί που τα πουλιά περνούσαν χαμηλά τα πήγε καλά. Με το που πέρασε λίγο η ώρα και τα πουλιά άρχισαν να περνάνε πιο ψηλά , και όχι σε ιδιαίτερα μεγάλο ύψος τότε άρχισαν να πέφτουν όλα ζωντανά με αποτέλεσμα να χάσω κάποια πουλιά και χρόνο ψάχνωντας .
Επιστροφή στο αυτοκίνητο που δεν ήταν μακριά και αλλαγή σε f2 classic, και από κει και πέρα όλα καλά.
Για το tordo είχα ακούσει καλά λόγια αλλά δεν τα πήγε καλά ,δεν ξέρω αν δεν τα πάει το όπλο μου η δεν τα βρήκα εγώ πάντως η διαφορά με την αλλαγή σε f2 ήταν εμφανέστατη.
Ίσως θέλει μισό η ενα τσοκ πιο σφιχτο σε σχέση με το f2
 
Σαν τα gorilla 32 δεν υπαρχει φυσιγγι!
Ηλια τα gorilla εχουν ανοιχτη διασπορα ? Τα δουλευεις με κλειστα τσοκ δηλ *** , ** για μεσαιες και μακρινες αποστασεις .....με **** το εχεις δουλεψει και ν με ποιο αποτελεσμα ......για πες
 
Ηλια τα gorilla εχουν ανοιχτη διασπορα ? Τα δουλευεις με κλειστα τσοκ δηλ *** , ** για μεσαιες και μακρινες αποστασεις .....με **** το εχεις δουλεψει και ν με ποιο αποτελεσμα ......για πες
Ειναι σχετικα συγκεντρωτικο φυσιγγακι..οχι σαν το classica nsi αλλα γενικα συγκεντρωτικο!λογω του οτι ειμαι περιεργος δεν χρησιμοποιω ανοιχτα τσοκαρισματα...αλλα ξερω πως εχει καλα αποτελεσματα σε μακρινες αποστασεις με μεσαια τσοκαρισματα.ακαριαια σκοτωματα χωρις αιματα!
 
θα κάνω αγορά φυσίγγια για τσίχλo/κοτσύφια για καρτέρι

θερμοκρασίες από 3°C μέχρι 8°C
σκέφτομαι να πάρο κάτι από αυτά τα φυσίγγια τι λέτε.?

WOLF Best 32gr v7
ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑ : 12/70/12mm
ΚΑΛΥΚΑΣ : Cheddite-Nobel Sport
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : G3000

B&P NIKE 32gr v8
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : NIKE

B&P MB Classic 32gr v7 η v8

NOBELSPORT TORDO 32gr v7

Πυρίτιδα GM3


NOBELSPORT OK 30gr

Πυρίτιδα GM3
 
θα κάνω αγορά φυσίγγια για τσίχλo/κοτσύφια για καρτέρι

θερμοκρασίες από 3°C μέχρι 8°C
σκέφτομαι να πάρο κάτι από αυτά τα φυσίγγια τι λέτε.?

WOLF Best 32gr v7
ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑ : 12/70/12mm
ΚΑΛΥΚΑΣ : Cheddite-Nobel Sport
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : G3000

B&P NIKE 32gr v8
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : NIKE

B&P MB Classic 32gr v7 η v8

NOBELSPORT TORDO 32gr v7

Πυρίτιδα GM3


NOBELSPORT OK 30gr

Πυρίτιδα GM3
Τα nike δεν είναι πλέον με πυριτιδα nike .big smile. από ότι με πληροφορισαν και εμένα τα παιδιά του φόρουμ
 
Η G3000 έχω διαβάσει ότι είναι πυρίτιδα που δουλεύει καλά στο κρύο, να την έχει υπόψη σου λοιπόν. Για MB32 έχουν πει όλοι τα καλύτερα και ακόμη καλύτερα για το 34 F2. Για καρτέρι ψάχνεις περισσότερο απ'ότι βλέπω και σου προτείνω να σκεφτείς και το F2, αναλόγως των χρημάτων που θες να διαθέσεις φυσικά.
 
θα κάνω αγορά φυσίγγια για τσίχλo/κοτσύφια για καρτέρι

θερμοκρασίες από 3°C μέχρι 8°C
σκέφτομαι να πάρο κάτι από αυτά τα φυσίγγια τι λέτε.?

WOLF Best 32gr v7
ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑ : 12/70/12mm
ΚΑΛΥΚΑΣ : Cheddite-Nobel Sport
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : G3000

B&P NIKE 32gr v8
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : NIKE

B&P MB Classic 32gr v7 η v8

NOBELSPORT TORDO 32gr v7

Πυρίτιδα GM3


NOBELSPORT OK 30gr

Πυρίτιδα GM3
F234γρ.αν κυνηγασ σε μερη με υγρασία ειναι θανατοσ
 
Η G3000 έχω διαβάσει ότι είναι πυρίτιδα που δουλεύει καλά στο κρύο, να την έχει υπόψη σου λοιπόν. Για MB32 έχουν πει όλοι τα καλύτερα και ακόμη καλύτερα για το 34 F2. Για καρτέρι ψάχνεις περισσότερο απ'ότι βλέπω και σου προτείνω να σκεφτείς και το F2, αναλόγως των χρημάτων που θες να διαθέσεις φυσικά.

φίλε μου μάνο δεν έχω πρόβλημα δεν κολλάω στα 2 πάνω 2 κάτω δεν ρίχνω και του κόσμου τα φυσίγγια θέλω να κάνω το γούστο μου φυσικά δεν θα ρίξω και Remington αλλα δεν κολλάω αν κάνει 6.5 euro η θα κάνει 7.5

καρεκλίτσα καφεδάκι καμουφλαζ έχω 10 δέντρα σε οπτικό πεδίο ο κισσος εχει ωριμασει και βγάζω την τρελα μου όταν δεν παο για τίποτα πιο χοντρά θηράματα..απλά με χαλάει να ρίχνω και να τα βλέπω να φεύγουνε γυμνά η να είναι πλημμύρα στο αίμα απόσταση περίπου που ρίχνω είναι από 25 μέχρι 40 μετρα όχι σε καθαρό τοπίο ξέρεις κλαδιά και φίλο μπόλικο
 
φίλε μου μάνο δεν έχω πρόβλημα δεν κολλάω στα 2 πάνω 2 κάτω δεν ρίχνω και του κόσμου τα φυσίγγια θέλω να κάνω το γούστο μου φυσικά δεν θα ρίξω και Remington αλλα δεν κολλάω αν κάνει 6.5 euro η θα κάνει 7.5

καρεκλίτσα καφεδάκι καμουφλαζ έχω 10 δέντρα σε οπτικό πεδίο ο κισσος εχει ωριμασει και βγάζω την τρελα μου όταν δεν παο για τίποτα πιο χοντρά θηράματα..απλά με χαλάει να ρίχνω και να τα βλέπω να φεύγουνε γυμνά η να είναι πλημμύρα στο αίμα απόσταση περίπου που ρίχνω είναι από 25 μέχρι 40 μετρα όχι σε καθαρό τοπίο ξέρεις κλαδιά και φίλο μπόλικο

F2 σου προτείνω!
 
Στεφανε για δωσε περισσοτερες λεπτομέρειες αν μπορεις για τα ναβαρο στο αναλογο τοπικ.Αν τα βλεπεις συγκεντρωτικα,γρηγορα,αν "κοβουν" μακρυά και απο ανακρουση τι λενε και με τι οπλο τα εριξες.Αν και απο οτι βλεπω στην φωτο διακρινω vittoria και ermes 2000.και την τιμη εννοειτε.Αυτα μονο .sarcastic.
Ναι Κώστα, την es 100 έχει ο θείος μου και την ermes εγω.
Λοιπόν, το navaro το δοκίμασα πρώτη φορά την προηγούμενη εβδομάδακαι έπαθα πλάκα. Όπου γύριζα το όπλο έπεφταν. Σε πίνακα δεν το έχω ρίξει οπότε σαν συγκέντρωση το βρίσκω ουδέτερο αλλά αν είσαι καλά πάνω τους κάνει ωραία καπνισματα. Γρήγορα είναι με μικρές προσκοπευσεις. Τα νο9 που έχω ρίξει μέχρι 35 μέτρα κόβει καλά, ίσως να έχουν λίγο ακομα. 5.90 τα παίρνω από armania στην Κύμης.
 
Γιαννη καλυτερο το 8αρι νομιζω,θες και λιγα σκαγια παραπανω γιατι και μεσα στα φύλλα κ κλαδια θα ριχνεις αλλα κυριως γιατι θα αναγκαστεις να κανεις και τυφλες βολες αρα θες παλι σκαγια..
Καλυτερα βαλε ενα 2αρι τσοκ εφοσον μιλάμε για καραμπινα..Ιδανικο για αυτο το κυνηγι κ για τις αποστασεις που λες θεωρω οτι ειναι ενα δικαννο με το κλασσικο τσοκαρισμα 1-3,Αναλογα την αποσταση επιλεγεις και την καννη..
Τα ζωντανα πουλια σε αυτη την περιπτωση δεν πιστευω να εχουν να κανουν τοσο με τα φυσιγγια οσο με οτι καποια πουλια δεν σου εδειχναν "κρεας".
Χανει η τουφεκια αρκετα απο την δύναμη της στα κλαδακια ,φυλλα κλπ οσο κ αν καπιοι λενε το αντίθετο ..
Θα εχεις δει οτι αν ριξεις με ενα σφιχτο τσοκ σε καποιο κοντινο πουλι μεσα στα πυκνα αυτο θα πεσει ανεπαφο,Ενω αν ηταν σε καθαρο σιγουρα θα διαλυοταν...
 
Για το επόμενο περπατητό αγόρασα σήμερα RC 32gr και Lambro A1 Special 34gr. Δεν τα έχω ξαναρίξει οπότε θα δούμε σύντομα τι λένε. Οι καταστηματάρχες μου είπαν θετικά σχόλια και για τα δύο.
Τα Α1 ειναι καλα γενικα υπηρχαν μέρες που κλαναν στα περιστέρια παντως.
*οταν λεω κλαναν, εννοω οτι οι τφεκιες ηταν πανω στο θηραμα και αυτο επεφτε αργοτερα.
 
Για το 30άρι το Navaro το έχω αναφέρει και στο παρελθόν είναι πολύ τίμιο φυσίγγι.
Δεν υπάρχει γνωστός μου που να τα έχει ρίξει και να μην έχει μείνει ευχαριστημένος.
Και το καλό είναι ότι δεν έχει αλλάξει η συνταγή του από τότε που κυκλοφόρησε (φτου - φτου να μην το ματιάξουμε...:p)
Σε αντίθεση βέβαια με το 32άρι αδελφάκι του το οποίο ποτέ δεν το συμπάθησα.
 
Εγω γενικα θεωρω οτι υπαρχουν μικρες διαφορες της ταξεως του Ενα ευρω....ενα φυσιγγι 6.80 με 7,50 ...νομιζω οτι αξιζει το κοπο το ενα ευρω παραπανω..οταν ενα φυσιγγι ειναι καταξιωμενο και σταθερης αποδοσης.Δεν μπορεις να το παιζεις στα ζαρια αν ενα φυσιγγι ειναι σαν το κρασι..δηλαδη αν η χρονια του ειναι καλη και ξυνησε ...δεν πετυχε..Το εχω κανει το λαθος και εγω αρκετες φορες..γιατι πολλες φορες ειμαστε φτηνοι στα πιτουρα.θεωρω ενα φυσιγγι σταθερης αποδοσης..και ας δωσουμε και ενα ευρω παραπανω...αν ειναι καλες οι τουφεκιες μας το ενα ευρω εξαλειφεται..ως ποσοστο επιτυχιας.Το F2 θεωρω οτι ειναι καταξιωμενο φυσιγγι..σταθερο..το 7,50 που ισως παιζει στην αγορα...με ενα φυσιγγι που τα φτιαχνει ο μπαρμπας στο χωριο...που αντε να τα κλεισουμε χωρις καμμοια δοκιμη και να τα σπρωξουμε στην με 6.80...ελααα θα τα παρουν...το θεωρω μεγαλη χαζομαρα..την οποια την εχω κανει απειρες φορες.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top