Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπερα! Κατα την γνωμη μου,λιγο πολυ σε καλο καιρο χωρις υγρασια την δουλεια σου την κανεις με ολα σχεδον τα φυσιγγια.το θεμα ειναι οταν εχει υγρασια ειδικα τα πρωινα 7-9 και το απογευμα αργα 4-6 που η υγρασια συνηθως ειναι στο 80-90%.εκει βλεπεις σχεδον ολα τα σκοπευτικα και οχι μονο και κλανουν ακομα και σε Ν8..σε αυτες τις ωρες (συνηθως περνανε τα πιο πολλα πουλια στα πρωινα και τα απογευματινα) με παρα πολυ υγρασια,ειδα πολυ καλα και ακαριαια σκοτωματα ακομα και σε ψηλωμενες τσιχλες με f2 classic b&p 34gr..δυστυχως δεν εχω σκυλο και μια τραυματισμενη τσιχλα μπορει να μου χαλασει ολο το απογευματινο,καθυστερεις στο ψαξιμο και προσωπικα μου χαλαει πολυ και η ψυχολογια οταν τα πουλια πεφτουν τραυματισμενα η φευγουν τραυματισμενα και πεφτουν 50-100 μετρα πισω μεσα στα πυκνα.επισης τρομερα σκοτωματα ειδα με τα direct 32 N9,5 σε περπατητο σε ειδικες συνθηκες και ντουφεκιες απο 10 μεχρι 15 μετρα σε πολυ πυκνα μερη που συνηθως κρατανε πολλα πουλια.δοκιμαστε το πρωτο οι μπεκατσοκυνηγοι σε Ν 8,5 κατα την γνωμη μου με 4 και 3 αστρα απλα σηκωνεις το οπλο και κατω..
 
το θεμα ειναι οταν εχει υγρασια ειδικα τα πρωινα 7-9 και το απογευμα αργα 4-6 που η υγρασια συνηθως ειναι στο 80-90%
Ετσι ειναι Γιαννη,Ειδικα στα νησια ειναι μεγαλο θεμα..
Στα απογευματινα θυμαμε παρα πολλες το οπλο να ειναι νοτισμενο απο πανω μεχρι κατω..
 
Με τα φυσίγγια του Καραμανίδη κάναμε παρέα όλη τη σεζόν έως και σήμερα. Από τώρα και στο εξής μακριά και αγαπημένοι. Συνχώρεσα την αλλαγή σεταπ,την αύξηση της τιμής γιατί τα είχα ψιλοσυμπαθήση και ήταν και ελληνικά. Σήμερα όλα τα πουλιά ζωντανά με κιλλ μαύρα, σκέφτηκα τι διάολο; και τι να δω!Τρία κουτιά αρέλιαστα φυσίγγια. Δεν μπορώ να το δικαιολογήσει γενικότερα, πόσο μάλλον σε φυσίγγια των 7,5€.
 
Εχετε δει τσαρτσαρα να καπνιζεται στον αερα μετα απο μια τουφεκια στα 30μ. και να γυριζει 180μοιρες,να συνεχιζει να πετα ,να παιρνει υψος, να κοπανιεται στον αερα και τελικα να πεφτει σεκος; 4 σκαγια πανω της..
Ευχαριστω lambro sporting! Απιθανο θεαμα!
Υγ. Αιντε ρε άϊντε!
 
Τετραπλουν τραυμα για άμεση καταβολη σου λενε μετα...sarcastic..sarcastic.
Το ιδιο επαθα και σε εναν κοτσυφα. Του ριχνω μια, ποτπουλα χαμος, πεταει, μπαλατζαρει, Α λεω θα πεσει τωρα, θα πεσει παραπερα.. Πεταει μια 200αρα μετρα και πεφτει σε εναν θαμνο. Παω τον ακουω να κοπανιεται τραυματισμενος, τον παραταω εκει και εφυγα.
+μια αφλογιστια club 36gr no 6
 
εγω παιδες πρωσοπικα δουλευω 28 και 30 γρ ν8 στην τσιχλα σε καρτερι,αντε και 32γρ σπανιαααα,,,απο της στιγμη που ξερης να τουφεκαςςςςςς το πουλακι θα πεσηηηη ,,,τωρα εαν τουφεκας στον θεοοοοοοο το μωνο που θα παρης ειναι καμια μουτσα απο τον θεοοοο .sarcastic..sarcastic. στην τσιχλα θελουμε φυσιγκια με ταχυτητεςςςς και τα λιγα γραμαρια της εχουνεεε,,και βεβαια παντα το καταληλο τσοκαρισμααααα.my man.
 
Ειναι μαλακα Μανο;

Νίκο πήγα τη Δευτέρα αλλά δεν είχε καθόλου να πάρω. Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά επειδή έχω μιλήσει με τον Κώστα που είναι σταθερός σε αυτά μου έχει πει τα καλύτερα. Δεν αναφέρθηκε συγκεκριμένα στο λάκτισμα αλλά νομίζω και εκεί δεν υπάρχει κάποιο θέμα.
 
Στη χθεσινή μου εξόρμηση δούλεψα 2 φυσίγγια, το ένα ιδιογόμωση S4 1.45/31 με cx2000 και το άλλο F2 34gr. Το πρωί κένταγαν και τα δύο και δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα φυσίγγιά μου, καθώς πέρασε λίγο η ώρα και πήγε 8 και, το S4 ήταν πραγματικά ότι καλύτερο καθώς με το F2 είχα 2 ζωντανά. Μπορεί να ήταν βέβαια και αστοχία ή λόγω μακρινής απόστασης αλλά με το S4 ολα στούπα.

Στη συνέχεια στο περπατητό συνέχισα με τα S4 αλλά ήμουν ο άτυχος της παρέας αφού πετάγονταν προς τον Φϊλιππα κι έτσι έριξα 5-6 ντουφεκιές και κράτησα 3 κοτσύφια. Του Ζώτου δεν τα δοκίμασα και πάνε για την επόμενη εβδομάδα... Πάντως το F2 με ικανοποίησε απόλυτα, πολύ πολύ γρήγορο φυσίγγι.
 
Με τα φυσίγγια του Καραμανίδη κάναμε παρέα όλη τη σεζόν έως και σήμερα. Από τώρα και στο εξής μακριά και αγαπημένοι. Συνχώρεσα την αλλαγή σεταπ,την αύξηση της τιμής γιατί τα είχα ψιλοσυμπαθήση και ήταν και ελληνικά. Σήμερα όλα τα πουλιά ζωντανά με κιλλ μαύρα, σκέφτηκα τι διάολο; και τι να δω!Τρία κουτιά αρέλιαστα φυσίγγια. Δεν μπορώ να το δικαιολογήσει γενικότερα, πόσο μάλλον σε φυσίγγια των 7,5€.

Τουλάχιστον κανε του ενα τηλεφώνημα να δούμε τι θα σου πει.Θα εχει ενδιαφέρον να μάθουμε.
Ειναι εντυπωσιακή η ταχύτητα που ξευτιλίζονται ένας ένας.
Και να θέλω, που το θέλω ,δεν μπορώ πια να τους υποστηρίζω και να κανω πειραματισμούς καθε τρίμηνο.Κοστίζει περισσότερο.Οσο δεν τους κραζουμε ,οπως και να λέγονται ,οσο μεγαλη εταιρεία και αν ειναι,θα συνεχίσουν να μας αντιμετωπίζουν σαν μαιμούδες.
 
Last edited:
Τουλάχιστον κανε του ενα τηλεφώνημα να δούμε τι θα σου πει.Θα εχει ενδιαφέρον να μάθουμε.
Ειναι εντυπωσιακή η ταχύτητα που ξευτιλίζονται ένας ένας.
Και να θέλω, που τπ θέλω ,δεν μπορώ πια να τους υποστιρίζω και να κανω πειραματισμούς καθε τρίμηνο.Κοστίζει περισσότερο.Οσο δεν τους κραζουμε ,οπως και να λέγονται ,οσο μεγαλη εταιρεία και αν ειναι,θα συνεχίσουν να μας αντιμετωπίζουν σαν μαιμούδες.
Σωστος
 
Μια σεζόν είχα ρίξει καμιά 15αρια κουτάκια dynamic 30,με τον πράσινο κάλυκα.Πολύ καλό φυσίγγι αλλά ..ερχόταν ακριβό εδώ κάτω (6,5 €) πριν 3-4 χρονια.Επισης το βασικότερο ήταν οτι σε 2 κουτιά βρήκα φυσίγγια διαφορετικά νούμερα.Πχ έπαιρνα 9αρια κ είχε 15 9αρια κ 10 8αρια!! Αυτή τη γκάφα την είχα βρεί κ σε φυσίγγι του Στόκα,όπως κ διαφορετικά υψη παφυλα στο ιδιο κουτι.Λεπτομέριες αλλά αρκούν για μένα στο να μην τους ξαναεμπιστευτώ.Δόξα Το Θεό βιοτεχνίες παραγωγής φυσιγγίων έχει μπόλικες..
 
Last edited:
Με τα φυσίγγια του Καραμανίδη κάναμε παρέα όλη τη σεζόν έως και σήμερα. Από τώρα και στο εξής μακριά και αγαπημένοι. Συνχώρεσα την αλλαγή σεταπ,την αύξηση της τιμής γιατί τα είχα ψιλοσυμπαθήση και ήταν και ελληνικά. Σήμερα όλα τα πουλιά ζωντανά με κιλλ μαύρα, σκέφτηκα τι διάολο; και τι να δω!Τρία κουτιά αρέλιαστα φυσίγγια. Δεν μπορώ να το δικαιολογήσει γενικότερα, πόσο μάλλον σε φυσίγγια των 7,5€.

Εγώ είχα και πάρα πολλές αφλογιστιες και κομμένους κάλυκες.
Μακριά και αγαπημένοι πλέον...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top