Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μόνο 9 1/2 και 7 1/2; Σε 8 1/2 δεν βγαινουν τωρα;
7 71/2 ...8/9....91/2 10 εβγαιναν
Εγω σημερα πηρα 8/9 αν τα αλλαξε θα παω να παρω στο Μεγαγιαννη αυριο κι αλλα...!!
Δεν ειχε εδω και μια βδομαδα , και σημερα εφερε απο Ναυπλιωτη...εκτος και τα ειχε κρυμενα για να τα ανεβασει σε τιμη .....!!
Θα παρω αυριο και Καλκατζακο να δω τι παιζει
 
Μόνο 9 1/2 και 7 1/2; Σε 8 1/2 δεν βγαινουν τωρα;
8 1/2 δεν εβγαιναν ποτε. οπου το εβλεπες ηταν λαθος στο αυτοκολητο που εβαζε. οπως ειπαν οι προλαλησαντες ακομα και τοτε που εβγαιναν σε μαυρο κοντο καλυκα ηταν 7-7 1/2 8-9 9 1/2-10
 
Ευχαριστημένος αν όχι εντυπωσιασμένος από φυσίγγια 28 gr που αγόρασα πρόσφατα και δοκίμασα σήμερα πρώτη φορά στα τόσα χρόνια που κυνηγώ. Αφορά σημερινό κυνήγι με θερμοκρασία κάτω των 5 βαθμών και χιονόνερο. Πρόκειται για σχετικά φτηνό φυσίγγι. Για τη τσίχλα νομίζω πλέον ότι είναι αρκετά τα 28 gr. Αρκεί να μη θεωρήσεις στη πρώτη αστοχία ότι φταίει το φυσίγγι, γιατί η συνέχεια θα είναι σίγουρα χειρότερη.

Τώρα όσον αφορά γενικά τις τιμές. Η φετινή άνοδος των τιμών εκτιμώ ότι οφείλεται κυρίως στη ζήτηση. Για μένα που μένω Πειραιά το μεγαλύτερο κόστος (πάνω από 80%) αφορά την διαδρομή και όχι το κυνήγι. Επομένως θα έδινα μικρότερη σημασία στη τιμή και περισσότερο στη ποιότητα, που όμως είναι βέβαο ότι δεν εξαρτάται (όπως και σε κάθε πράγμα) μόνο από την τιμή. Άρα η καταναλωτική συνείδηση πρέπει να πρυτανεύει σε κάθε περίπτωση και η επιβράβευση των συνεπών επαγγελματιών.

Υ.Γ. Θυμάμαι πολλά χρόνια πριν στο χωριό (50 χρόνια), όταν γεμίζαμε μόνοι τα φυσίγγια, στο χέρι βέβαια, χωρίς ζυγαριές ηλεκτρονικές, χωρίς πλαστικούς συγκεντρωτήρες, μπαρούτι DIANA ή IDEAL δεν θυμάμαι σίγουρα, καψούλι 6 45 νομίζω, τους ίδιους και τους ίδιους κάλυκες ξανά. Δεν θυμάμαι σχεδόν ποτέ παράπονα για τα φυσίγγια. Τα πειράγματα και η υπερηφάνεια για τις αστοχίες ή επιτυχίες είχαν πάντα αποδέκτη το κυνηγό. Δεν είμαι αρνητής της προόδου, αλλά οι νέοι δείτε το και έτσι. Μπορεί να είσαστε περισσότερο γελαστοί.
 
Απλα ο ναυπλιωτης αποφασισε να τα μαμησει ολα φετος....
Μετα που πηρε τα φυσιγγια μονο το ονομα lambro εμεινε....
Καταφερε και μαμησε και το lambro kafe

Etsi mou rxete na arxiso frontistirio gia idiogomosi....toulaxiston tha gamokantiliazo tis makakies mou
Πω ρε φιλε! Ηξερα οτι αλλαξε αλλα ηλπιζα να μην γινοταν μαπα...
Ευτυχως κρατησα ενα κουτι παλια 4αρια για λαγο. Αλλιως ρεμι εξπρεςς 35.5 γρ τα οποια εχουν αλλαξει και αυτα!!! Θεος φυλάξει με τους παπαρες πια!
 
Πω ρε φιλε! Ηξερα οτι αλλαξε αλλα ηλπιζα να μην γινοταν μαπα...
Ευτυχως κρατησα ενα κουτι παλια 4αρια για λαγο. Αλλιως ρεμι εξπρεςς 35.5 γρ τα οποια εχουν αλλαξει και αυτα!!! Θεος φυλάξει με τους παπαρες πια!
ο αμερικανος οτι αλλαγη κι αν εχει κανει στο συγκεκριμενο ειναι μονο για βελτιωση. η dupon ειναι λιρα εκατο. μην το φοβασαι το rem
 
Ευχαριστημένος αν όχι εντυπωσιασμένος από φυσίγγια 28 gr που αγόρασα πρόσφατα και δοκίμασα σήμερα πρώτη φορά στα τόσα χρόνια που κυνηγώ. Αφορά σημερινό κυνήγι με θερμοκρασία κάτω των 5 βαθμών και χιονόνερο. Πρόκειται για σχετικά φτηνό φυσίγγι. Για τη τσίχλα νομίζω πλέον ότι είναι αρκετά τα 28 gr. Αρκεί να μη θεωρήσεις στη πρώτη αστοχία ότι φταίει το φυσίγγι, γιατί η συνέχεια θα είναι σίγουρα χειρότερη.

Τώρα όσον αφορά γενικά τις τιμές. Η φετινή άνοδος των τιμών εκτιμώ ότι οφείλεται κυρίως στη ζήτηση. Για μένα που μένω Πειραιά το μεγαλύτερο κόστος (πάνω από 80%) αφορά την διαδρομή και όχι το κυνήγι. Επομένως θα έδινα μικρότερη σημασία στη τιμή και περισσότερο στη ποιότητα, που όμως είναι βέβαο ότι δεν εξαρτάται (όπως και σε κάθε πράγμα) μόνο από την τιμή. Άρα η καταναλωτική συνείδηση πρέπει να πρυτανεύει σε κάθε περίπτωση και η επιβράβευση των συνεπών επαγγελματιών.

Υ.Γ. Θυμάμαι πολλά χρόνια πριν στο χωριό (50 χρόνια), όταν γεμίζαμε μόνοι τα φυσίγγια, στο χέρι βέβαια, χωρίς ζυγαριές ηλεκτρονικές, χωρίς πλαστικούς συγκεντρωτήρες, μπαρούτι DIANA ή IDEAL δεν θυμάμαι σίγουρα, καψούλι 6 45 νομίζω, τους ίδιους και τους ίδιους κάλυκες ξανά. Δεν θυμάμαι σχεδόν ποτέ παράπονα για τα φυσίγγια. Τα πειράγματα και η υπερηφάνεια για τις αστοχίες ή επιτυχίες είχαν πάντα αποδέκτη το κυνηγό. Δεν είμαι αρνητής της προόδου, αλλά οι νέοι δείτε το και έτσι. Μπορεί να είσαστε περισσότερο γελαστοί.

Μάνο για ποιο φυσίγγι μιλάς; Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις, πρέπει να δίνουμε σημασία στην ποιότητα και όχι μόνο στην τιμή αλλά μην μας παιρνούν και μ@λ@κες με το συμπάθειο!

Μάγκες μισό λεπτό όσον αφορά το euromix το έχουμε ξαναγράψει ότι η gm3 είναι η πυρίτιδα που αλλάξε περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη πυρίτιδα φέτος. Το νέο lot είναι πολύ μεγαλύτερου όγκου. Όλοι μα όλοι βρίζουν τη συγκεκριμένη πυρίτιδα γτ δεν έχουν βρει ακόμα την κατάλληλη συνταγή. Η αλλάγη που έκανε ο Ναυπλιώτης μόνο βελτίωση μπορεί να έχει φέρει στο Euromix πιστεύω. Θέλω να πιστεύω ότι έκανε κάποιες δοκιμές και κατέληξε σε αυτό το σετάπ.

Φυσικά τα γενικά αρνητικά σχόλια για το εμπορικό κομμάτι του κυνηγιού φέτος είναι σωστά κατ'εμέ.
 
Ευχαριστημένος αν όχι εντυπωσιασμένος από φυσίγγια 28 gr που αγόρασα πρόσφατα και δοκίμασα σήμερα πρώτη φορά στα τόσα χρόνια που κυνηγώ. Αφορά σημερινό κυνήγι με θερμοκρασία κάτω των 5 βαθμών και χιονόνερο. Πρόκειται για σχετικά φτηνό φυσίγγι. Για τη τσίχλα νομίζω πλέον ότι είναι αρκετά τα 28 gr. Αρκεί να μη θεωρήσεις στη πρώτη αστοχία ότι φταίει το φυσίγγι, γιατί η συνέχεια θα είναι σίγουρα χειρότερη.

Τώρα όσον αφορά γενικά τις τιμές. Η φετινή άνοδος των τιμών εκτιμώ ότι οφείλεται κυρίως στη ζήτηση. Για μένα που μένω Πειραιά το μεγαλύτερο κόστος (πάνω από 80%) αφορά την διαδρομή και όχι το κυνήγι. Επομένως θα έδινα μικρότερη σημασία στη τιμή και περισσότερο στη ποιότητα, που όμως είναι βέβαο ότι δεν εξαρτάται (όπως και σε κάθε πράγμα) μόνο από την τιμή. Άρα η καταναλωτική συνείδηση πρέπει να πρυτανεύει σε κάθε περίπτωση και η επιβράβευση των συνεπών επαγγελματιών.

Υ.Γ. Θυμάμαι πολλά χρόνια πριν στο χωριό (50 χρόνια), όταν γεμίζαμε μόνοι τα φυσίγγια, στο χέρι βέβαια, χωρίς ζυγαριές ηλεκτρονικές, χωρίς πλαστικούς συγκεντρωτήρες, μπαρούτι DIANA ή IDEAL δεν θυμάμαι σίγουρα, καψούλι 6 45 νομίζω, τους ίδιους και τους ίδιους κάλυκες ξανά. Δεν θυμάμαι σχεδόν ποτέ παράπονα για τα φυσίγγια. Τα πειράγματα και η υπερηφάνεια για τις αστοχίες ή επιτυχίες είχαν πάντα αποδέκτη το κυνηγό. Δεν είμαι αρνητής της προόδου, αλλά οι νέοι δείτε το και έτσι. Μπορεί να είσαστε περισσότερο γελαστοί.
Μανο μπορεις να πεις ποια φυσιγγια 28γρ εριξες; Προσωπικα ριχνω στη τσιχλα μονο 28γρ. και δεν το μετανιωσα καθολου. Απεναντιας.
Απλως ο κ. Ναυπλιωτης φροντισε κατα την αποψη μου να ριξει την αποδωση των φυσιγγιων sporting και πλέον τα βαλαντια μου θα τα δωσω αλλου. Ας προσεχανε για να μη με χανανε.
 
ο αμερικανος οτι αλλαγη κι αν εχει κανει στο συγκεκριμενο ειναι μονο για βελτιωση. η dupon ειναι λιρα εκατο. μην το φοβασαι το rem
Αντε να δούμε.. Ανεβασε αρχικές και φοβαμαι μην σκορπαει περισσοτερο.
Ευριππιδη απλα το ρεμι δε ριχνεται σε τσιχλα αλλα σε λαγο. Καταλαβαινεις τη διαφορα.
Αλλαγες παντως γίνονται παντου, ας γινονται για καλο. Κάτι που που για την ελληνικη πραγματικοτητα δεν το βλεπω.
Συγνώμη για το οφ τοπικ.
Υ. Γ ηθελα να ξερω.. Τι λενε στις αλλες χωρες που εξαγονται τα lambro για τις αλλαγες;
 
αν μιλαμε για 28 θα πηγαινα στο prima της nsi κι ας λερωνει την καννη λιγο παραπανω. το due ειναι πολυ συγκεντρωτικο
Απο απόδοση στις καιρικες μεταβολες;
Ψαψνω ενα 28γρ.νο 8 να ξεκινησω τα τρυγονια μεχρι τσιχλα το φλεβαρη..
Αξίζει λες;
Prima δεν ειχαν τα σπορτινγκ λαμπρο περυσι;;
 
Υ. Γ ηθελα να ξερω.. Τι λενε στις αλλες χωρες που εξαγονται τα lambro για τις αλλαγες;
Λες να υπαρχουν εκει αλλαγες?
Μηπως η εξαγωγες στις χωρες του εξωτερικου γινονται με αλλα υλικα κ πιο προσεγμενα?
Αναριωτεμαι.......
 
Λες να υπαρχουν εκει αλλαγες?
Μηπως η εξαγωγες στις χωρες του εξωτερικου γινονται με αλλα υλικα κ πιο προσεγμενα?
Αναριωτεμαι.......
Να του παραγγειλω καμια κουτα μιλωντας αγγλικα τότε..
Να χρησιμεύει καπου το μισιgun! ha haaa
 
Αγαπητοί φίλοι χρησιμοποίησα σε δυο διαφορετικά κυνήγια με αρκετή υγρασία φυσίγγια 28 γρ (σήμερα) και 32 γρ πριν μια εβδομάδα του Μητσάκου. Το φτηνό 28 γρ. (έχει και ακριβότερο). Νομίζω τα ονομάζει alectoris, δεν τα έχω τώρα μπροστά μου.
Όσα πουλιά σημάδεψα σωστά, ακόμα και σε οριακές αποστάσεις, με έκαναν να χαμογελάσω. Δεν ρίχνω πολλές ντουφεκιές γενικά, ειδικά μακρυά αποφεύγω (γι αυτό λέω ότι το κύριο κόστος είναι πάντα η διαδρομή), αλλά τρεις- τέσσερις από τις ντουφεκιές που έρριξα (επειδή δεν είχε πουλιά) θα τις θυμάμαι καιρό.
Θέλω να πω όμως ότι μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα euromix 8/9 (είχα αγοράσει δυο κιβώτια πριν τρία χρόνια και έχω ακόμη 6 κουτιά), και φέτος με άριστα αποτελέσματα και έχω γράψει ότι η σχέση τιμής - απόδοσης ήταν απολύτως έντιμη.
Όμως με τα τόσα που διαβάζω αλλά και αυτά που μου λένε φίλοι που κυνηγάμε μαζί, για τα φετεινά φυσίγγια, άρχισα να ψάχνομαι και τα alectoris είναι μια από τις τρεις μάρκες που αγόρασα (από 2 κουτιά) για να δοκιμάσω. Θα δοκιμάσω και τα άλλα και θα επανέλθω. Μακάρι να έχει κυνήγι.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top