Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Για το 30άρι το Navaro το έχω αναφέρει και στο παρελθόν είναι πολύ τίμιο φυσίγγι.
Δεν υπάρχει γνωστός μου που να τα έχει ρίξει και να μην έχει μείνει ευχαριστημένος.
Και το καλό είναι ότι δεν έχει αλλάξει η συνταγή του από τότε που κυκλοφόρησε (φτου - φτου να μην το ματιάξουμε...:p)
Σε αντίθεση βέβαια με το 32άρι αδελφάκι του το οποίο ποτέ δεν το συμπάθησα.
Εγω παλι το αντίθετο από οτι εγραψες! :)
 
Καλησπερα σε ολους. Αφου τελειωσε το τριχωτο και μετα απο μακρα απουσια στο χωριο, βρεθηκα το Σαββατο 28 Ιανουαριου 2017 στις Θεσπειες για δοκιμη σε πινακα και περπατητο για τσιχλα, της Beretta 1301 Competition 61cm καννη, αυλος 18,6 και τσοκ Light Full porting ( 9/10 ) Buck Kicker (beretta Optima HP) της εταιριας Kick's.
Ωρα: 9 , Θερμοκρασια : 3 βαθμους Κελσιου, Υγρασια: 87 %, Αποσταση: 35 μετρα, Χαρτονι 1Χ1 ( με κυκλο 75 cm)
Φυσιγγια για τεστ ηταν :
a) Kill Καραμανιδη 32 gr No. 9 Κενα στον κυκλο 6 ( σφηνωμενος καλυκας )
b) Tsixla Καραμανιδη 33 gr No. 8-9 Κενα στον κυκλο 4 ( εμπλοκες )
c) Rio 32 gr No. 9 Κενα στον κυκλο 4
d) Rio 34 gr No. 9 Κενα στον κυκλο 4
e) Navaro 30 gr No. 9 Κενα στον κυκλο 5 ( εριχνες αλευρι )
f) RC 32 gr No. 9 Κενα στον κυκλο 3
Τα φυσιγγια Καραμανιδη και Navaro στο περπατητο ηταν πληρως απογοητευτικα. Τα πουλια δεν ενιωθαν τιτοτα ή επεφταν και μετα επερναν φτερο και χανονταν. Τα Rio σταθηκαν καπως αξιοπρεπως με καλυτερα τα RC 32 gr.
Αυτο που με απασχολει ειναι τι συμβαινει στην αγορα και η ποιοτητα εχει πεσει τοσο χαμηλα????
 
Το f2 δεν το εχω ριξει στον πινακα, αλλα απο οτι ειδα απο 150 περιπου φυσιγγια που εριξα φετος παει μπαλα..μου φανηκε πολυ συγκεντρωτικο.μετα τις 16:30 συνηθως πεφτει πολυ υγρασια και τα φυσιγγια δεν τραβανε.ενα-δυο κουτακια καβατζα σε σωνουν τοτε που περναει και ο κυριος ογκος των πουλιων.αλλα ειναι συγκεντρωτικο αν περνανε κοντα θελει το πολυ 4 αστρα αυτο παρατηρησα με αυτα που εριξα.χαρακτηριστικα σε απογευματινο βραδυ-βραδυ που περνουσαν αλυσιδα τον Νοεμβρη (προς το τελος) που γινοταν χαμος πηρα με κυλινδρο και f2 μαζεμενα 10-12 πουλια ολα ξερα και υγρασια τρελη κοντα βεβαια αλλα θα ειχα σιγουρα παρατραγουδα με αλλα φυσιγγια..επισης το προτεινω σε Ν9.
RC 32 εχω ριξει κατι χιλιαδες πιο παλια.παρα πολυ καλο και μαλακο για 32..μονο με βροχη και πολυ υγρασια δεν μου τραβουσε.μιλαω για 4-5 χρονια πριν.τωρα δεν ξερω αν εχει την ιδια γομωση..
 
Last edited:
Καλησπερα σε ολους. Αφου τελειωσε το τριχωτο και μετα απο μακρα απουσια στο χωριο, βρεθηκα το Σαββατο 28 Ιανουαριου 2017 στις Θεσπειες για δοκιμη σε πινακα και περπατητο για τσιχλα, της Beretta 1301 Competition 61cm καννη, αυλος 18,6 και τσοκ Light Full porting ( 9/10 ) Buck Kicker (beretta Optima HP) της εταιριας Kick's.
Ωρα: 9 , Θερμοκρασια : 3 βαθμους Κελσιου, Υγρασια: 87 %, Αποσταση: 35 μετρα, Χαρτονι 1Χ1 ( με κυκλο 75 cm)
Φυσιγγια για τεστ ηταν :
a) Kill Καραμανιδη 32 gr No. 9 Κενα στον κυκλο 6 ( σφηνωμενος καλυκας )
b) Tsixla Καραμανιδη 33 gr No. 8-9 Κενα στον κυκλο 4 ( εμπλοκες )
c) Rio 32 gr No. 9 Κενα στον κυκλο 4
d) Rio 34 gr No. 9 Κενα στον κυκλο 4
e) Navaro 30 gr No. 9 Κενα στον κυκλο 5 ( εριχνες αλευρι )
f) RC 32 gr No. 9 Κενα στον κυκλο 3
Τα φυσιγγια Καραμανιδη και Navaro στο περπατητο ηταν πληρως απογοητευτικα. Τα πουλια δεν ενιωθαν τιτοτα ή επεφταν και μετα επερναν φτερο και χανονταν. Τα Rio σταθηκαν καπως αξιοπρεπως με καλυτερα τα RC 32 gr.
Αυτο που με απασχολει ειναι τι συμβαινει στην αγορα και η ποιοτητα εχει πεσει τοσο χαμηλα????
Πολυ ενδιαφεροντα αυτα που γραφεις! Μου ελεγε ενας σκοπευτης και μανιακος κυνηγος οτι η RC εχει καλα φυσιγγια γενικα γιατι ολα τα υλικα τα αγοραζει και πριν παρει καποια παρτιδα ,κανει εξονυχιστικους ελεγχους στην πρωτη υλη και αν δεν πληρουν τα στανταρ που πρεπει τα γυριζει πισω.
 
Καλησπερα σε ολους. Αφου τελειωσε το τριχωτο και μετα απο μακρα απουσια στο χωριο, βρεθηκα το Σαββατο 28 Ιανουαριου 2017 στις Θεσπειες για δοκιμη σε πινακα και περπατητο για τσιχλα, της Beretta 1301 Competition 61cm καννη, αυλος 18,6 και τσοκ Light Full porting ( 9/10 ) Buck Kicker (beretta Optima HP) της εταιριας Kick's.
Ωρα: 9 , Θερμοκρασια : 3 βαθμους Κελσιου, Υγρασια: 87 %, Αποσταση: 35 μετρα, Χαρτονι 1Χ1 ( με κυκλο 75 cm)
Φυσιγγια για τεστ ηταν :
a) Kill Καραμανιδη 32 gr No. 9 Κενα στον κυκλο 6 ( σφηνωμενος καλυκας )
b) Tsixla Καραμανιδη 33 gr No. 8-9 Κενα στον κυκλο 4 ( εμπλοκες )
c) Rio 32 gr No. 9 Κενα στον κυκλο 4
d) Rio 34 gr No. 9 Κενα στον κυκλο 4
e) Navaro 30 gr No. 9 Κενα στον κυκλο 5 ( εριχνες αλευρι )
f) RC 32 gr No. 9 Κενα στον κυκλο 3
Τα φυσιγγια Καραμανιδη και Navaro στο περπατητο ηταν πληρως απογοητευτικα. Τα πουλια δεν ενιωθαν τιτοτα ή επεφταν και μετα επερναν φτερο και χανονταν. Τα Rio σταθηκαν καπως αξιοπρεπως με καλυτερα τα RC 32 gr.
Αυτο που με απασχολει ειναι τι συμβαινει στην αγορα και η ποιοτητα εχει πεσει τοσο χαμηλα????
Εντελώς αντιφατικές οι παρατηρήσεις μας. Εγώ αντίθετα και λίγα tsihla και τα navaro που έριξα πήγαν πολύ καλα...
Αρχίζω να πιστεύω ότι ή κάποια όπλα διαλέγουν φυσιγγια ή η breda χωνεύει καλά τα περισσότερα!
 
Διαβάζω με ενδιαφέρον όσα γράφονται,κατά την άποψή μου πρώτα πρώτα πρέπει να μας κάθεται και το φυσίγγια.Αλλιώς ντουφεκάει ο καθένας μας.Εγώ προσωπικά πριν κάποια χρόνια αγόραζα φυσίγγια από κάποιον βάμβακα.Έφτιαχνε δικά του.Στα τέσσερα χρόνια που τα έριχνα δεν τα άλλαζα με τίποτα,μόνο με νούμερα σκάγια έπαιζα, 9αρια με 7αρια.Σε όποιο φίλο έδεινα για δοκιμή δεν άκουγα καλή κουβέντα. Πιστεύω λοιπόν ότι είναι και θέμα συνήθειας και ψυχολογίας.Πάντως ακόμα θυμάμαι τι στεναχώρια πέρασα όταν έκλεισε, και πόσο καιρό μου πήρε να βρω φυσίγγια που να με βολέψουν.
 
Αν το rc32 ειναι συγκεντρωτικό δεν θα βολέψει στο περπατητο! Επίσης μου φαίνονται πολλά τα 34 γρ για περπατητο... Γούστα ειναι αυτα βέβαια και μένει να δεις αν θα σου κάνουν
Μάνο παίζω αποκλειστικά με 4* και σε κάποια σημεία βάζω και το 5*. Φαντάζομαι πως βοηθάνε όσο συγκεντωτικό κι αν είναι.
Τα 34γρ και γω τα θεωρώ υπερβολικά όχι μόνο για περπατητό αλλά και για τσίχλα γενικότερα. Τι να κάνεις όμως που τα βρήκα σε τιμή μικρότερη απο φυσίγγια λιγότερων γραμμαρίων και γενικά όλη η χρονιά κύλησε με πειραματισμούς και αλλαγές σε φυσίγγια κάθε λίγο και λιγάκι. Θα τα κρατήσω για το απογευματικό καρτέρι τα Α1.
 
Εντελώς αντιφατικές οι παρατηρήσεις μας. Εγώ αντίθετα και λίγα tsihla και τα navaro που έριξα πήγαν πολύ καλα...
Αρχίζω να πιστεύω ότι ή κάποια όπλα διαλέγουν φυσιγγια ή η breda χωνεύει καλά τα περισσότερα!

απλα μαλλον εισαι στο στοχο ( καλος σκοπευτης)οποτε και με λαστιχερα το περνεις για τσιχλες μιλαμε ,τωρα οντος καποια οπλα χωνευουν πιο πολλα φυσιγκια πιο ευκολα και σε αυτο πεζει ρολο η κανη
 
Εγω θεωρω παιδια οτι το ονομα ειναι ενα απλως ονομα.. η πρωτη ερωτηση στις επιλογες μας ειναι η πυριτιδα αυτο πρεπει να μας ενδιαφερει και οχι το ονομα..Αυτος πχ. το λαμπρο το τορντο γεμιζει αν δεν κανω λαθος με GM3 ποια ειναι η τιμη του..η ταδε.... ποια φυσιγγια γεμιζουν με αυτη την πυριτιδα ??? ποια η διαφορα στην τιμη τους? καπως ετσι θεωρω οτι περπει να ειναι οι επιλογες μας.Αγοραζουμε ενα φυσιγγι για το ονομα....επειδη καποιος φιλος εριζε μια παρτιδα..ετυχε να ειναι καλες οι συνθηκες....του πηγαν καλα ενα απογευμα και τρεχουμε ολοι να παρουμε.... και το περνει ο φιλος που στην περιοχη του ... η υγρασια η η παγωνια ειναι φουλ .... και μετα διαπιστωνει οτι κανουν μονο για ΓΑΜΟ....και δεν ξερουμε καν με τι ειναι γεμισμενα... αν ειναι με σιταρι η αν ειναι με πυριτιδα....απλα κανμε την επιλογη μας μονο και μονο απο το ονομα.
 
Εκαν μια εξοδο χθες το απογευμα με το bakall πλεον (του χρονου παλι η m2), ειχε ακομη αρκετα πουλια αλλα πλεον πολυ ψηλωμενα. Πηρα 16 πουλια αλλα εριξα και μερικα φυσιγγια πολυ ψηλα βλακεια μου γιατι τα τραυματιζα και εφευγαν για να πεσουν που αργοτερα.Φυσιγγια κοκκινα kill 32 οπως παντα.Σε λαθος τοπικ το εγραψα ας μεταφερθει απο τους διαχειριστες
 
Last edited:
απλα μαλλον εισαι στο στοχο ( καλος σκοπευτης)οποτε και με λαστιχερα το περνεις για τσιχλες μιλαμε ,τωρα οντος καποια οπλα χωνευουν πιο πολλα φυσιγκια πιο ευκολα και σε αυτο πεζει ρολο η κανη
Σίγουρα προσπαθώ και βελτιωνομαι αλλά θεωρώ ότι είμαι μέτριος σκοπευτης και επηρεαζομαι αρκετά από την ψυχολογία. Ίσως όλα παίζουν ρόλο.
 
Εθεσα το προβλημα των πολλων κενων που ειχα στις δοκιμες των φυσιγγιων που αναφερω σε προηγουμενο post, στον αντιπροσωπο της εταιρειας Kick's.
Με εμφαντικο τροπο μου υπενθυμισε (αν και εισαι ψαγμενος - ξεχασες) οτι το chock φρενου Buck-Kicker δεν συνεργαζεται με σκαγια ψιλοτερα του Νο.5 . Ετσι αποφασισα να τα δοκιμασω σημερα με :
Beretta A302 (chock 7/10), Remington 105 CTI (chock ***), Beretta Outlander (chock ****). Ολα τα chock εργοστασιακα.
Τα αποτελεσματα για να μην μακρυγορω ηταν το ιδιο απογοητευτικα εκτος απο το Rio και το RC ως καλυτερο ολων.
Δεν αναφερθηκα στο F2 αγαπητε Γιαννη-Χανια γιατι εχει δοκιμαστει επανειλειμενα και εχει αποδειξει την ανωτεροτητα του εναντι πολλων αλλων φυσιγγιων.
Λυπαμαι για την ποιοτητα της ελληνικης αγορας. Θελω να σκεφτομαι και να αγοραζω ελληνικα αλλα οι Ελληνες επαγγελματιες του χωρου λογω κρισης μας πλασαρουν Β και Γ κατηγοριας προιοντα με Νεες Τιμες. !!!
Δεν Ξεχνω : ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ - ΠΑΙΡΝΕΙΣ. Το τσεκαρεις ομως για να δεις αν αξιζει !!
Αυριο φευγω παλι για το χωριο. Σας ευχαριστω ολους. ΓΙΩΡΓΟΣ.
 
Χτες πετάχτηκα ένα γρήγορο απογευματινό.Είχα μαζί μου τα 30άρια του lambro.
Στη 2η φορά που τα χρησιμοποίησα έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος,μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις,στο δίκαννο είναι καλά.
Μάλλον θα πάω να ξαναπάρω να έχω καβάντζα!
 
καλησπερα σας
εχετε δει να εχει ελλειψη η αγορα σε καποια φυσιγγια.?? γιατι κατι τετοια ακουω
Θα ηθελνα να κανω μια παρατηρηση...
Διαβαζοντας αρκετες σελιδες ειδα πολλες κακες γνωμες για πολλα φυσιγγια, επειδη και εγω για πολλα χρονια εβριζα γιατι μου εφταιγαν τα παντα .βρικα την υγεια μου με ενα απλο τροπο. παντα 8αρια οτι μαρκα φυσιγγι και να βαζω..στατιστικα εχω πολυ πολυ λιγοτερα ζωντανα πουλια, με ολα τα φυσσιγια...Ασχετος εαν ειναι περπατιτο η καρτερι.,
Φετος εχω ριξει 7 μαρκες διαφορετικες,,με πολυ καλα αποτελεσματα..Ιδια μαρκα 9ρι εδινε ζωντανα ,ιδια μαρκα 8ρι ειχε ακαριεα σκοτωματα στο ιδιο κυνηγι με ιδιο καιρο
Δεν το συζηταω σε απογευματινα καρτερια που εβαλα και 7ρια....εγινε της μονοντουφεκιας το καγκελο.....
Ολα αυτα με οπλο breda ermes 2000 με 4* gemini τσοκ
 
εγώ νομίζω, ότι πρέπει απλά να γνωρίζουμε τουλάχιστον το πόσο "γρήγορη" πυρίτιδα έχουν τα φυσίγγια μας και να προσαρμόσουμε τη προσκόπευσή μας .

Η σκοπευση ειναι μεγαλο κομματι φιλε μου..απλα η λυση του 8ριου εμενα προσωπικα μου εδωσε μεγαλη διαφορα αμεσως και γιαυτο και το εγραψα..κυριως στα ζωντανα πουλια...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top