Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
η προσκόπευση είναι "μαθηματικά" οπότε θεωρώ ότι αν έχεις σταθερό φυσίγγι/τσοκ/όπλο μπορείς να προσαρμόσεις τη προσκόπευσή σου.....
το 8αρι το έχω επιλέξει 2 χρόνια τώρα και δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα ούτε όμως κάποια αξιοσημείωτη διαφορά....7άρι δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω
 
εγώ νομίζω, ότι πρέπει απλά να γνωρίζουμε τουλάχιστον το πόσο "γρήγορη" πυρίτιδα έχουν τα φυσίγγια μας και να προσαρμόσουμε τη προσκόπευσή μας .

Εγω παλι αυτο δεν μπορω να το καταλαβω
Πραγματικα πιστευετε οτι η προοδευτικοτητα μιας πυροτιδας και η ταχυτητα που δινει αλλαζει σε βαθμο μετρησιμο την προσκοπευση που θα ναλουμε με το εκαστοτε φυσιγκι ριγμενο με το ιδιο οπλο στο ιδιο θηραμα στην ιδια αποσταση και πορεια με την ιδια ταχυτητα πεταγματος?
Εννοειταο οτι η μονη μεταβλητη ειναι η πυροτιδα στο ριγμενο φυσιγκι

Εγω παντως ρε παιδες το αμφιβαλλω αυτο

Δηλαδη και διαφορα να υπαρχει δεν πιστευω οτι ειναι βαθμου που θα μου αλλαξει την προσκοπευση σε τοσο βαθμο ωστε πχ αντι να θελω μισο μετρο μπροστα να θελω 30 εκατοστα

Καντε ενα πειραμα
Σταθειτε σε μια λιμνη και ριξτε στο νερο με το οπλο ομως οχι σε σταθερη θεση αλλα με μια πολ γρηγορη κινηση τραβερσας

Θα δειτε οτι η ριξια δεν θα σκορπισει άο την κινηση ειτε αργα ειτε γρηγορα γινει
Θα κατσει σε ενα σημειο και θα δωσει το εκαστοτε ανοιγμα ειτε την ριξεις ακινητος ειτε σε κινηση

Και ο λογος ειναι οτι η διαφορα ειναι απειροελαχιστη σε πραγματικα δεδομενα

Η ταχυτητα κατ εμενα πεζει ρολο αναλογα το μεγεθος σκαγιου που ριχνουμε και την κατανομη που χρειαζομαστε με τον σωστο συνδιασμο τσοκ και φυσικα στο σωστο υψομετρο και καιρικες συνθηκες εννοοντας φυσικα μονο ακραιες συνθηκες και οχι νορμαλ καταστασεις

Κατα την δικη μου αποψη δεν επηρεαζει ομως το μεγεθος της προσκοπευσης

Πολυ ευχαριστως ομως να το δεκτω εαν καποιος φιλος μπορει να το τεκμηριωσει γιατι πραγματικα εμενα δεν μου κανει λογικη:)
 
Περικλη
Αυτες τις μερες το σκεφτομουν αυτο που εγραψες πιο παλια και για πολλα χρονια κυνηγουσα με 7αρια 2σκαγια να ειχε το πουλι επανω του επεφτε ξερο.
Τωρα που μαδησα κατι πουλια και ηταν αρκετα ειδα σε πολλα μελανιες σαν να ειχαν φαει ξυλο,τα ντουφεκαγα με 9αρια και με****[δεν τουφεκαω ψηλα] αλλα επειδη με τον Αργυρη τα βαζαμε μαζι και μετα τα μοιρασαμε δεν ξερω αν ηταν δικα μου η δικα του,οπως και να εχει το θεμα ειχαν μελανιες.
Παλια 9 βαζαμε[η δικη μου παρεα] για τις μαυρες.Πολλα πουλια κανανε κολοτουμπες και φευγανε, αλλα γεμιζανε τον ουρανο πουπουλα και φευγανε[τορτο 32 πορτοκαλι αγορασμενα την προηγουμενη εβδομαδα] καλα για τραυματισμενα δεν μιλαμε κυνηγιτο οχι αστεια[στο κυνηγιτο τραυματισμενης εφαγαγα την κολοτουμπα]
Βασιλακη, σωστο αυτο που εγραψες αλλα εδω μιλαμε για αποδεδειγμενες τουφεκιες πανω στο πουλι.
Υ.Γ το επομενο κυνηγι θα δοκιμασω πιο χοντρα.:)
 
προσωπικσ μιλωντας τα 9αρια στην τσιχλα δεν τ αλλαζω. γιαννη αυτο που γραφεις για τα τορντο δεν ξερω πως να το εξηγησω γιατι εστω κι αν τ αγορασες τωρα δεν πρεπει να ειναι με την καινουργια gm3.μηπως κρατησες κανενα για σφαξιμο η τα ξεφορτωθηκες ολα?αν μου τυχει κι εμενα θα το γραψω. μου εχουν μεινει 10 κουτια ακομα και θα δουμε. μετα παπα τα ελληνικα φυσιγγια για μενα
 
Απογευματινό σήμερα, δοκιμή στα navaro 30 gr.Όσα πουλιά ντουφέκισα κάτω από 20 μέτρα κομάτια!! Αφού φοβήθηκα μην τα φάει ο σκύλος. Λες και τα πήγαινε μονοβολιά.Όπλο benelli rafaello crio τσοκ 4* brilley.Μου φάνηκε αρκετά γρήγορο, σίγουρα θα το ξαναδοκιμάσω.
 
προσωπικσ μιλωντας τα 9αρια στην τσιχλα δεν τ αλλαζω. γιαννη αυτο που γραφεις για τα τορντο δεν ξερω πως να το εξηγησω γιατι εστω κι αν τ αγορασες τωρα δεν πρεπει να ειναι με την καινουργια gm3.μηπως κρατησες κανενα για σφαξιμο η τα ξεφορτωθηκες ολα?αν μου τυχει κι εμενα θα το γραψω. μου εχουν μεινει 10 κουτια ακομα και θα δουμε. μετα παπα τα ελληνικα φυσιγγια για μενα
Δεν εχω ευριπιδη, ουτε προκειται να ξαναεχω,να δουμε τωρα στην εκθεση τι θα παιξει:)
 
τι ειπες τωρα. αχ artemis derby και το μαυρουλι
Καλά αυτο το αρτεμις ηταν το απολυτο καραμπινοφυσιγγο...φυσιγγαρα. Φετος δεν εβαλα πλαφον τιμης στα τσιχλοφυσιγγα, καινουριο οπλο, χρονιά με αρκετα πουλιά κι ετσι είπα μέσα μου πως οποιο βρω και παει δεν θα σκεφτω οτι κανει 8 ευρώ...Τι να το κανω ρε παιδες να χει το φυσιγγι 6,5 και να γινω μπολτ απ το κυνηγι με τα ποδια της τσιχλας, η να αγοραζω καθε εβδομαδα διαφορετικο μεχρις οτου βρω πιο παει που μετα το ιδιο οταν εχει υγρασια δεν παει κλπ. Εγω θελω να βγω μια φορα τη βδομαδα και να μην ψαχνομαι ουτε να στεναχωριεμαι για τραυματισμενα. Δοκιμες εκανα με αλλα, αλλα φετος δεν εβγαλα καμια μερα απ το οπλο τα lambro πρασινα. Απο -3 εως 20 που τα δουλεψα με ολους τους καιρους δουλεψαν αριστα, ας ειχε υγρασια ξηρο καιρο κλπ. Ετσι παντα στο σακιδιο επαιζαν 3 κουτακια απο αυτα και ενα απο διαφορετικα καθε φορα, πότε euromix, πότε rio, ποτε Α1, ποτε rc32, ποτε sporting,πότε express 32. Κανενα δεν πηγαινε ομως τοσο καλά οσο τα πρασινα στο δικο μου οπλο τουλαχιστον.
 
προσωπικσ μιλωντας τα 9αρια στην τσιχλα δεν τ αλλαζω. γιαννη αυτο που γραφεις για τα τορντο δεν ξερω πως να το εξηγησω γιατι εστω κι αν τ αγορασες τωρα δεν πρεπει να ειναι με την καινουργια gm3.μηπως κρατησες κανενα για σφαξιμο η τα ξεφορτωθηκες ολα?αν μου τυχει κι εμενα θα το γραψω. μου εχουν μεινει 10 κουτια ακομα και θα δουμε. μετα παπα τα ελληνικα φυσιγγια για μενα
Και συ τέκνο Βρούτε ;
 
Ακριβά πολύ θεωρώ...πόσο τα βρίσκεις;
8,3 πολύ ακριβα αλλά εγραψα πως σκεφτομαι. Μια φορα κυνηγι την εβδομαδα, αν το φυσιγγι δεν ειναι καλο στεναχωριεσαι. Γιατι να στεναχωρηθεις; Κυνηγι βγαινεις για να ευχαριστηθεις, αυτη ειναι η αποψη μου.
 
εγω παιδες πρωχτες πηρα τα eyromix της λαμπρο 31 γρ ν8 πρωτη φωρα,,, μιας και εμηνε το κυνηγωμαγαζο απο τα nabaro 30 n8 που περνω τελευταια και εμηνα πωλη ευχαριστημενωςςςςς,,η τιμη 6,40 και στα δυο,,,,λιγα γραμαρια μεγαλες ταχυτητεςςςς σωστη πρωσκοπευσηηηη αναλωγο τσοκαρισμα και το πουλακι κατωωωωω,ετειμω για μαγκαλιιιιι.sarcastic..sarcastic. upload a gif τα αλα παραι πωλα γραμαρια και πυριτηδες και σκαγια κτλ τα ακουω βεραισεεεεεε
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top